MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag w- 21. 16 Februari] Deze .courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,-10. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent pér regelj van huwelijks, geboorte of doodbekend- makiugen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond De commissaris des koniugs in de provincie Zeeland maakt bekend, dat ten gevolge van het verrigten van herstel lingen aan het oude hameigebind op de rijks militaire brug, over de gracht vóór de Zaudijksche poort der oude wallen van Veere, de gemeenschap over die brug gestremd zal zijn van den 3 tot en met den 22 maart aanstaande. Middelburg, 18 februarij 1856. De commissaris des konings voornoemd, VAN TETS. Öinncrdimöscijc tijtiittflcn. MidldLeïfoM.E'g- 35 ffiefomaairnjjo Bij vonnis van den'krijgsraad in Zeeland, zijn de soldaten Hendrik Rechtsteen, Jan Bouwman, Hendrik Wagenaar en Sybrandus de Jager, van het 3de regement infanterie (welk von nis watde twee laatsten betreft, in hooger beroep, door het hoog militair geregtshof is bevestigd) schuldig verklaard aan moed willige mishandeling door het toebrengen van kwetsuren en slagen aan Pi eter Smoor te Breskens, op 19 augustus jl., van wiens overlijdendndi eU-n©ni<mev dezer courant van 8-september j!. is melding gemaakt, en zijn zij te dier zake veroordeeld tot dertien maanden correctionele gevangenisstraf en acht dagen militaire detentie, ter vervanging der geldboete. Onder de vele geruchten in der tijd over deze noodlottige gebeurtenis in om loop, behoorde inzonderheid dat degarnizoens komraandant te Breskens, kapitein G. J. Pompe van Meerder- voor.t, niet had goedgevonden een onderzoek naar de vermoede lijke: daders in te. stellen en dat de regtsvervolging alleen het gevolg geweest was van de nasporingen en bemoeiji-ngen der marechaussée. Een naauwgezefc en streng- onderzoek, ter plaatse van het voorval, door commissarissen ter informatie, kapitein J. L. Sou- man, en den 2den luitenant W. C. de Vree, met den auditeur militair ingesteld,heeft het ongegronde en onware dezer aantij ging aan het lich t gebragt, daar gebleken is, dat niet alleen geene klagte aan eenigc, het zij burgerlijke, het zij militaire autoriteit is aangebragt, maar dat zelfs de familie-betrekkingen, van den aan het hoofd, door middel eener bajonetsteek verwonden, voor den geneeskundige, wiens hulp was ingeroepen, die verwonding hebben verborgen gehouden, zoodat deze P. Smoor behandeld heeft, als aan galkoorst lijdende, en toen hem op den zevenden dag na de vechtpartij eindelijk gezegd werd dat er eene kleine wond aan het hoofd aanwezig was, zich, bij het gesloten vinden derzelve, er bij bepaald heeft, die met eene kleefpleister te be dekken, daar hij geene aanleiding vond, inwendige beleedigmg te vermoeden. De krijgsraad heeft dan ook, door de provinciale commissie van geneeskundig toevoorzigt welwillend ingelicht, op grond dat P. Smoor daags na de verwonding, bij heet weder, nog veld arbeid ('het snijden en opbinden van gerst) had verrigtdat de geneeskundige hulp eerst op den vierden dag na de verwonding- was ingeroepen ;.dat alstoen tot aan den zevenden dag, zelfs het aanwezig zijn der wonde, zoo. door den.lijder,als door diens moe-, der en verdere huisgenooten, voor den geneeskundige was ver zwegen, en dat dit eene geheel verkeerde behandeling der niet- uit zich zei ven doodelijke wonde, had ten gevolge gehacl; uit gemaakt dat het onzeker is, dat de oorzaak des doods van gezeg den Pietcr Smoor, op den vijftienden dag na de verwonding, uit sluitend in die verwonding is gelegen geweest, en het veeleer waarschijnlijk is, dat die dood door opgenoemde omstandighe den. is veroorzaakt, immers kan veroorzaakt zijn, en dus aan de teregt staanden niet vermogl te worden toegerekend. In ons vorig no. maakte het diaconie-armbestuur van Arne- muideu melding van de vrees, die men algemeen in gezegde gemeente koesterde, dat eene i'jsclischüifc met hare bemanning een prooi der golven zou zijn geworden. Wij kunnen thans mededeelen dat genoemde schuit, ge naamd //Jonge Joseph," gevoerd door Jacobus Meerman, totaal verongelukt is, doch mogen er het verblijdend berigt bijvoegen dat de bemanning gered is, hoewel het zich denken laat in wel ken hoogst kommervollen toestand allen zich bevinden, daar zij het leven, en ook letterlijk niets meer hebben kunnen redden- Op den 6 dezer bevond geuoemde schipper zich met 5 ma trozen op zijn vaartuig in zee, en werd door harden wind eerst de helmstok en kort daarop het roer van zijn vaartuig afgerukt. Zonder eenig bestuur over de schuit, die zwaar lek werd en veel water inkreeg, bragten de schepelingen '18 uren door met den dood voor oogen. Gelukkig heeft hun toestand toen de aandacht getrokken van een der visscherlieden van Ostende. Deze, genaamd Pito Wit- rok, mogt niet zonder levensgevaar de voldoening smaken, alle zes behouden op z-fjn vaartuig over te brengen. Nog geen half uur later verdween liet verlaten wrak spoorloos in de diepte. Gisteren morgen zijn zij per stoomboot van Antwerpen al hier aangekomen en naar hunne betrekkingen wedergekeerd. Reeds voor de derde maal heeft schipper Meerman het voor- regt op eene dusdanige uitredding van den rand des grafs terug te mogen zien. Zal hij echter met een dankbaar hart dat voorregt ook thans op prijs stellen,,dan is hel.ongetwijfeld zeer wensclielijk dat hij, het eene gevaar ontsnapt, niet worde prijs gegeven aan het niet minder dreigend onheil van de diepste armoede, die hem en de zijnen wacht-, nu hij, van alles beroofd, in de onmogelijkheid ver keert om in zijne behoeften te voorzien. Wij vernemen dat door het gezelschap tooneelisten van den Koninklijken nederlandschcn schouwburg te 'sHage, onder directie van den heer Peters, na verkregen goedkeuring van het dag-elijksch bestuur dezer gemeente, gedurende de paaschweelc alhier een paar tooneel-voorstellingen zullen worden gegeven. Het is te verwachten dat deze voorstellingen, bij welke gele genheid het schouwburg-lokaal voor het eerst met gas zal ver licht zijn,dooi'een talrijk publiek zullen worden bijgewoond. Wij vernemen dat de rijks-veearts te Heinkenszand dezer dagen op eene hofstede te Baarland (eiland Zuidbeveland) eene koe aan pokken lijdende heeft aangetroffeneene ziekte, welke in ons vaderland hoogst zeldzaam bij deze dieren voor komt. Ofschoon reeds verschillende pokken waren opgedroogd, is het echter genoemden veearts mogen gelukken eenigs stof te vergaren, welke naar den voorzitter der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeiand is toege zonden. Het verdient opmerking dat op het eiland Zuidbeveland de kinderpokken heerschende zijn. Men meldt ons heden uit Vlissiugen het volgende: Op het berigt dat het Geverlicht met opstand van den Slurf nabij het Goessche Sas was weggezonken, begaf zich onmidde- lijk derwaarts de heer M. Wels, inspecteur van het nederlandsch loodswezen in heb zevende district alhier, tevens permanente commissaris van toezigt over het loodswezen, de betonning en bebakening op de Schelde; ten einde maatregelen te nemen tot beveiliging der scheepvaart op die binnenwateren. Thans kunnen wij mededeelen dat die heer gisteren nacht meteen hulplichten opstand, hetwelk aan de marine-werf werd vervaar digd, benevens met de noodige manschappen is vertrokken om dit hulp-vuurbaken op zoodanige plaats op te rig'lèn als bij deze gelegenheid het doeltreffendst zal bevonden worden tot bevei liging en ten gerieve der scheepvaart. De zorgen, activiteit en spoed, waarmede een en ander door genoemden inspecteur en de directie der marine is tot stand gebragt, worden zeer geprezen- X Aan de leden der tweede kamer is gedrukt rondgedeeld de wets-voordragt houdende goedkeuring van artikelen van het met Oostenrijk gesloten handels-eu scheepvaart-verdrag. Uit eenige daarbij overgelegde staten blijkt dat er in 1854 uit Oos tenrijk in Nederland zijn ingeklaard 30 geladen schepen, meten de 4697 tonnen, waarvan 22 schepen metende 3283 tonnen on der nederJandsehe vlagen 1 schip metende 257 tonnen ouder oostenrijksche vlag terwijl er in datzelfde jaar van Nederland naar Oostenrijk zijn uitgeklaard 4-5 geladen schepen, metende 7663 tonnen, en 1 met ballast metende 28 tonnen, waarvan 10 metende 6612 tonnen en dat met ballast onder nederhuidsehe vlag de overige onder vreemde vlaggen. Uiteen anderen staat houdende opgave der vrachtvaart door nederlandsche schepen uit en naar havens in Oostenrijk, naar en uit vreemde havens, blijkt dat er in 1S5-4 van Oostenrijk naar vreemde havens zijn uitgeklaard 42 nederlandsche schepen, metende 3396 tonnen, en uit vreemde havens iu Oostenrijk ingeklaard 25, metende 1795 tonnen. X Ten behoeve van den keizer van Jjipan is te 'sGravenhage ter perse een overzigt van onze schepeu en scheepswerktuigen. Men leest in L'echo universel Onder de werken, welke ter gelegenheid van de te Parijs te houden diplomatieke conferee tien eerstdaags het licht zullen zien, kunnen wij eene brochure aankondigen van den baron Sirtema de Grovestins, ten titel voerende: Het congres Ie Weenen in 1814 en 1815, en de conferentien te Parijs in 1856. Alles wat op het weener congres betrekking heeft, is uit auteu- tieke en onuitgegeven stukken geput. Deze brochure zal den 18 februarij worden uitgegeven. Naar wij vernemen moet er nog al bezwaar worden gemaakt tegen den door de regering voorgestelden maatregel, om bij dc splitsing der kiesdistricten, de personen, in het thans beslaande district gekozen, te doen loien voor welk der gesplitste dist rie ten elk van hen zitting zal hebben. In een der sectien hebben de leden zelfs eenparig zich daartegen verklaard. Men verneemt dat de heer S. B. Sichel, consul-generaal van Hessen Darmstadt in de Nederlanden, dezer dagen benoemd is tot ridder der orde van Krans Joseph van Oostenrijk. Maandag is voor de arrondissements-regtbank te Amsterdam (derde kamer) behandeld de zaak van P. J. F. de Geest, aange klaagd ter zake dat hij, in strijd met zijne op 's konings last gedane uitzetting, in het land is teruggekeerd. Het openbaar ministerie is waargenomen door den substituut-officier m-r. W H. J. Jolles, terwijl de beklaagde zijne eigene verdediging voor gedragen heeft. De regtbank heeft de Geest (die tot nu toe in het huis vau bewaring verblijf houdt) veroordeeld tot eeue cel lulaire gevangenisstraf van zes weken. ESeraoemiirag-eEi era lseg]mÈ£-eim= Bij koninklijk besluit van den 1 dezer, is aan mr. A. Brocx, voormalig griffier bij den hoogen raad der Nederlanden, ten laste van den staat, een pensioen verleend ten bedrage van ƒ4000 'sjaars. Bij Zr. Ms. besluit van den 8 dezer, is de heer D. Pabrizi, practiserend geneesheer te Smyrna, benoemd tot ridder «er orde van den Nederlandschen I^eeuw. Z. M. heeft bij besluit v£n den 10 dezer goedgevonden, den isten luitenant C. J. Soeters Gosenson, thans op non-acti viteit, op pensioen te stellen ten bedrage van ƒ670; hebbende het. Z. M. bij gemeld besluit alverder behaagd, den vooruoemd en lsten luitenant den rang van kapitein toe te kennen. Z. M. de koning heeft dezer clagen het grootkruis van de orde der Eikenkroon geschonken aan den lieer Rouher, minister van landbouw en koophandel in Pr ank rijk, en tot rid der dier orde benoemd den heer Tulou, onderwijzer aan het conservatoire te Parijs. Beide heei-en hebben reeds van keizer Napoleon vergunning bekomen tot het aannemen en dragen van de onderscheidingsteekenen dier orde.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1