ELBÜRGSCHE COURANT. Donderdag 1856. 7 Februarij. Jhtnlumïitgmgfir 0innrnlflnhsc(if tijbingew. Deze courant verschijnt des diugsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- üngen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 23 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dood bekend makingen enz., van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. TAS HET RIJKSBESTUUR. PROVINCIALE ES GEMEESTEBESTÜRES- Watuosaale ma5154i<e. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken be kend, dat de eerste zitting van den militieraad voor dit kanton zal plaats hebben op maandag den 11 februarij aanstaande, des middags ten half een ure, in het. gewoon lokaal in de abdij bin nen deze stad, en dat voor genoemden raad zullen moeten ver schijnen allen, die zich tot vrijwillige dienst bij de nationale militie voor dezen jare hebben verbonden, mitsgaders al de voor één jaar vrijgestelde dienstpligtige lotelingen van de ligtingen van 1852, 1853,1854- en 1855. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 1 februarij 1S56- De burgemeester en wel houders voornoemd, (get.) PASPOORT VAN G RIJPS KERKE. De secretaris, (get.) M.E.LANTSHEER. Mttdrteltoiiirg- feite annaa-ij. In de zitting van den gemeenteraad op heden zijn o. a. inge komen 7 onderscheidene voorstellen van de leden van Teylin- gen, mr. Vis, van Uye en van Deinse, ten aanzien van het plaatselijk financie-stelsel. Bij het eerste wordt met het oog op de gemeentewet voorge steld slechts een gemeente-ontvanger aan te stellen tegen eene jaarwedde van ƒ2000, een 1ste commies ad 800,en een 2de commies ad f 600,alzoo te zamen ƒ3400,terwijl die kosten volgens de thans bestaande regeling 4700,bedragen en volgens het voorstel der commissie van financiënƒ4200, leverende dit voorstel dus boven laatstgenoemd eene bezuini ging van /'800,op. Het tweede voorstel bedoelt het verleenen van eervol ontslag aan den hoofdcommies bij de plaatselijke belastingen ad ƒ650, het niet vervullen eener vacature van commies en het eervol ontslaan van nog een, te zamen ad/730,,ende vermindering- der kosten van brandstoffen met 35,door opheffing van het kantoor van inklaring, te zamen gevende eene besparing van ƒ1415,hetwelk verminderd moet worden met ƒ350,wacht geld voor den hoofdcommies en ƒ150.kosten van buitenge wone beambten en alzoo blijft/(li 5,dat boven het voorstel der financiële commissie 265,bezuinigt. Bij het derde voorstel wordt, in verband met het zevende, aangedrongen bij het gymnasium aan te stellen een leeraar in de nederduitsche taal, stijl' en letterkunde, de fransche taal- en letterkunde en de vaderlandsche geschiedenis tegen ƒ700,— traclement, waarvan 300,kunnen bestreden worden uit de 5 pet. der schoolgelden, thans door den rector genoten wor dende voor onderwijs in de vaderlandsche geschiedenis en d.en docent in de engelsche taal voor het doceren der nederduitsche en fransche talen.Dit vermeerdert alzoo de uitgaven met/400, Bij het vierde voorstel wordt voorgesteld den post voor sub sidie aait de godshuizen ad 6000,— te brengen onder hoofd stuk YIII, afdeeling II art. 2. der uitgaven van de gemeente- begrooting, en de onvoorziene uitgaven, in plaats van op ƒ8000 zoo als de commissie van financiën voorstelt, te brengen op ƒ1500,alzoo minder uitgaven ƒ500,— Ten vijfde meent men de vermeerderde ontvang ten gevolge ▼an het opvoeren der opcenten op de grond- en personele belas ting tot het maximum, in]plaats van op/5500,— temogen stel len op ƒ7500,—en dus/2000,—meer ter justificatie van welke bewering door de voorstellers een staat van opbrengst wordt overgelegd. Ten zesde kunnen de voorstellers, hoe ongaarne ook, niet instemmen met het denkbeeld van de commissie van financiën tot verhooging der opcenten op het buitenlandsch gedist.eleerd en de likeuren, daar zulks aanleiding tot velerlei ontduiking zal geven. Boven de raming der financiële commissie geeft dit dus eene verminderde ontvangst van ƒ1000, Bij het zevende voorstel wordt voorgedragen om, aangezien de schoolgelden van het gymnasium voortaan als plaatselijke belasting zullen moeten geheven worden, en deze schoolgel den laag mogen genoemd worden, als uitsluitend bestemd voor kinderen van de gegoede klasse, deze te bepalen op/150, gevende voor 24 leerlingen (thans zijn er 30) eene vermeerde ring van ƒ1200, De 4 eerste voorstellen geven alzoo eene vermindering in uit gaven van 1165,het 5de en 7de eene vermeerderde ont vangst van ƒ3200,en het 6de eene mindere ontvangst van 1000,alzoo geheel 3365,- meer bezuinigd dan volgens het voorstel der commissie van financien. Met dit bedrag kan de hoofdelijke omslag van ƒ54000,wor den verminderd. De beslissing op deze stukken is aangehouden, en zijn de zelve voor de leden ter inzage nedergelegd. Voorts is bij den raad ingekomen een adres van den heer D. Dronkers, die met het oog op de waarschijnlijke verwezen lijking van zijn plan tot hef graven van een kanaal van Middel burg naar de Wesl er-Schelde, verzoekt dat de raad de aanbeste ding der uitdieping van het haven-kanaal niet voor 10 jaren doe geschieden, maar voor korteren termijn. Dit stuk is aangeno men voor kenuisgeving. Tot lid der plaatselijke commissie van geneeskundig onder zoek en toevoorzigt is, let vervanging van wijlen den heer J. Dt van Bakelghem, met algemeene stemmen benoemd de heer L. II. de Blaecke de Ligny. (Nader verslag van de geheele zitting in ons volgend no.) Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier zijn de navol gende handelsberigfen ontvangen: 1. opgaveder hoeveelheden russische en poolsche producten, in 1855 op verschillendeplaat sen te Koningsberg aangevoerd: 2. der op 31 december van dat jaar, aldaar voorhanden granen en waren3. der vrachten in dat jaar te Koningsberg gesloten; 4. der in 1855 tePillauen Koningsberg aangekomen van daar vertrokken schepen 5. de jaar'oerigten der heeren Roessingh en Mummy wegens den han del van Bremen in het algemeen en den tabaks handel in het bijzonder, beide over 1855. Uit Wisseukerke (Noordbeveland) meldt men ons van den 4 dezer: Het heeft Hare Majesteit onze geëerbiedigde koningin behaagd aan mevrouw Vader, Swemer twee prachtige vazen, te doen toekomen bestemd voor eene door haar te houdene verlo ting van voorwerpen, ten behoeve der armen in deze gemeente. Den 2 dezer werd te Rotterdam door de Koninklijke neder- laudsche jachtclub eene algemeene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van Z. K. II. prins Hendrik der Neder landen. Verscheiden nieuwe leden werden daarin aange nomen. Aangaande den toestand der vereeniging werden door Z. K. H. gunstige mededeelingen gedaan. Het roeicorps levert goede resultaten, en heeft reeds 391 leerlingen aan boord van schepen geplaatst. Met betrekking tot het roeicorps te Dordrecht deelde Z. K. II. mede. dat de heer mr. J. S. Lotsij, burgemeester dier stad, door Z. K. 11. en den raad uitgenoodigd, de betrekking van commissaris der yachtclub voor die stad op zich te nemen, aan die uitnoodiging wel heeft willen voldoen. De meteorologische commissie te Rotterdam voldoet meer en meer aan hare nutttige strekkingzij is in het bezit van eene uitmuntende verzameling instrumenten, haar door reeders en assuradeurs verstrekt. De commissie van amusementen is steeds ijverig werkzaam. Verder werd bepaald, dat in dit jaar weder een wedstrijd zal plaats hebben, waarvan de dag nader door den raad zal worden vastgesteld. Men verneemt dat aan de tweede kamer der stal en-generaal bij de hervatting van hare werkzaamheden zal worden aange boden, een ontwerp van wet, houdende bepalingen ontrent den doortogt en het vertrek van landvel-huizende personen. Het comité van spaansche fondsenhouders te Londen heeft den volgenden brief, in dato 31 januarij van den heer Collet ontvangen, van wege lord Clarendon, minister van bui- tenlaridsche zaken, geschreven in antwoord op een aan hem door dit comité gerigten brief: u De graaf Clarendon heeft mij gemagtigd u kennis te geven van de ontvangst van den brief, geteekend door den baron Lionel Rothschild en den heer Louis Samson, van wege het comité van spaansche fondsenhouders, betreffende dentegen. woordigen staat van hunne vorderingen bij de spaansche rege ring, en verder met verzoek, dat aan llr. Ms. gezant te Madrid, lord Ilowden, inslructien zullen worden gezonden tot het indienen van zulke vertoogen bij die regering, als strekken kunnen oin zonder verder uitstel de reglen der fondsenhouders te doen erkennen. Dien ten gevolge heb ik de eer u teberigten, dat dienovereenkomstig aan Hr. Ms. gezant te Londen instrnc- tien zullen worden gezonden, en dat het comité zich verze kerd kan houden, dat geene poging van lord Howden zal worden nagelaten, ten einde aan de fondsenhouders regt te verschaffen." ISemoemamg-em ©na foesEwiBteni. Bij Zr. Ms. besluit van den 30 januarij jl. is, met intrekking van het, aan den gewezen commies bij de directie der marine te Rotterdam J. E. Schoof, zich schrijvende Sohooff, toegekende wachtgeld, aan hem, met ingang van den lsten dier maand, we gens langdurige diensttijd, verleend een pensioen ten iaste van den staat, ten bedrage van/990,— 's jaars. Het heeft Z. M. den koning behaagd den heer H. Bolilen. onlangs op zijn verzoek eervol ontslagen als consui der Neder landen te Philadelphia, voor de staten Pennsylvanië en Dela ware, te benoemen tot ridder der orde van den neaerlandschen leeuw. E$.B3EBs4esB eira "wefasBEs^HaajBipeBH. Door het comité tot regeling van het vierde Zeeuwsch muziekfeest, te Goes te houden, is thans bepaalt, dat zulks zal plaats hebben op den 5 en 6junij dezesjaars, terwijl degenerale repetitien op de beide vorige dagen in het koor der groote kerk te Goes zullen gehouden worden. Aan het programma zijn nog toegevoegd eeneïeest-ohverture van den heer Eisner te Zierikzee, benevens de Prys-symphonie van Joh. J. 11. Verhulst, welke beide stukken zullen wórden gedirigeerd door de respectieve componisten, waartoe ook laa(s(;geuoemde zich welwillend heeft bereid verklaard. Wij herinneren dat de uitvoering alzoo zal beslaan voor den eersten dag uit bovengenoemde feesl-ouverture en Haendels Messias, en voor den tweeden feestdag- uit de prijs-simphonic, benevens Schumans Advent-lied,H.Berliöz,La fuite en Egypte, enMendelssolm BartholdysWalpurgisnacht. MairaEBe ©sa Beger. Blijkens het Jaarboekje voor de koninklijke nederkndsche marine, bestond deze op den 1 januarij 1856, behoudens1 admi raal van de vloot (Z. K. H. prins Erederik der-Nederlanden) 1 uitcnant-admiraal opperbevelhebber der vloot (Z. IC. H. prins He n d rik) en 11 u itenant ter z ee der 1 ste klass.e a la suite (Z, K. H„ de prius van Oranje) uit 1 vice-admiraal, 6 schou ten lij naelï

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1