MIDDELBURGSCHE O R A N T. Dingsdag 1856 5 Februarij. N°- 16. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- Wagen geschiedt de uitgave deu avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den- dag der uitgave. De prijs van gewone advercentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dmilbekei makingen enz-, vau ééu tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Bniteugewoon groote letters worden berekend uaar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaliug geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. öfrmenlcmïrsct)i' ®ijötngm. MadldLelRjuipg- 4 feliruarij. Op jl. zaturdag had aan het lokaal van het provinciaal be stuur te Middelburg de aanbesteding plaats van het driejarig onderhoud van het nederlandsch gedeelte van het kanaal van Neuzen en het zijkanaal naar de Axelsche Sassingingaande met den dag der goedkeuring van de bestedingen eindigende den 31 december 1858, met inbegrip van alle vereischte materialen. Dit werk is aangenomen door den heer J. Filis te Ylissingen voor ƒ19,536 per jaar. Op den 1 dezer is te Westkapelie ingewijd het zoo doelmatige als fraaije schoolgebouw. Des voormiddags ten elf ure, begaf zich de gemeenteraad, vergezeld van verschillende daartoe uitgenoodigde leden der gemeente, naar het nieuwe gebouw, welke aldaar met gezang der kinderen werden verwelkomd. Nadat door den heer burgemeester, den onderwijzer en pre dikant, toepasselijke aanspraken zijn gehouden, afgewisseld door doeltreffend en goed uitgevoerd kindergezang, zijn de leer lingen op ververscliing onthaald, en groot was hunne, maar vooral aer ingezeténen blijdschap doorliet doel verwezenlijkt te zien waarnaar zoo lang reikhalzend was verlangd. -f- Uit Zierikzee meldt men van 2 dezer: Door de zangvereeniging van de afdeeling onzer maatschappij tot bevordering der toonkunst werd op gisteren avond ten voor- deele der armen van alle gezindheden een concert gegeven. Het talrijk opgekomen publiek smaakte een genotvollen avond.- De opvoering was in allen deele goed, en de obligaten en solo's werden meesterlijk uitgevoerdhet bruto bedrag der opbrengst was ƒ319,55. Na den afloop vereenigden zich heeren commis sarissen, eenige leden van het orchesl. en het koor met nog en kele hoorders tot eene genoegelijke bijeenkomst, waarin gulle vrolijkheid heerschte en waar alsnog eene collecte ten behoeve der armen gedaan werd die f 15 opbragtzoo dat degeheele onzuivere opbrengst is ƒ334,55." Aan eene parlikuliere correspondentie uit 's Hage outleenea wij het volgende In de zoo veel gerucht, makende zaak van de aan'oeste- dingder levering van muntplaatjes voor de koperen pasmunt voor Nederlandsch Indie, doet zich eene nieuwe bijzonderheid voor. Bij art. 8 van het bestek en voorwaarden der aanbeste ding, is namelijk bepaald dat, wanneer het bedrag der door den aannemer verbeurde boete eene som van ƒ100,000 zal beloopen, de aanneming van zejf vegteus zal vervallen. Men wil thans met zekerheid weten dat de tegenwoordige aannemers, de heeren- P. van Ylissingen en co., reeds eene'boete boven dat bedrag hebben beloopen, zoo dat. de aanneming door hen geschied, reg ions van zelve zou behooren te vervallen. De vraag is echter of dc beloopen boeten zullen worden toegepast, eu hiervan hangt dus voor het oogenblik het al of niet bestaan dier aanneming af." ix Tot dus verre waren de minimum kantoren bij de regis- t rat ie gesteld op/600, dat wil zeggen, dat, wanneer een kan toor geerie J 600 aan percentloonen opbragt, het ontbrekende door den slaat werd bijgelegd. Thans verneemt men dat het bedrag dier kantoren is gesteld op S00. Volgens de met de jongste mail bij het departement van ko loniën ontvangen beriglen is de gele koorts op Cnrayao geheel geweken, en is men aldaar lot dus ver van de cholera bevrijd ge bleven. In Suriname bleef daarentegen de gele koorts bij voortduring ■en wel voornamelijk onder de ekwipage der koopvaardijschepen hecrschen en maakte zij nog sieeds slagloffers. Overigens was de gezondheids-toestand onder dc bevolking der kolonie voldoende. In De indier leest menWij vernemen van goederhand, dat aan den heer Ch. F. Pahud, eene gratificatie van 60,000 is toegelegd, wegens zijn vertrek naar Indie. Men voegt erbij, ofschoon wij dil. niet kunuen gelooven, dat de heer Pahud deze gratificatie zou weigeren, daar hij een man van fortuin is. Van eene doorgaans goed onderrigte zijde wordt ons mede gedeeld, dat de afgetreden minister van koloniën een pracht exemplaar van liet onlangs bij den heer Mieling uitgekomen werk over de orchidoeën aan den keizer van Rusland heeft aan geboden. De heer Pahud ontving daarvoor dezer dagen van wege keizer Alexander twee prachtige vazen, ter waarde van ƒ3000. Den 31 januarij jl. stond voor de correctionele regtbank te Amsterdam te regt de bekende P. J. F. de Geest, die door onze regering krachtens de wet van 13 augustus 181-9 als vreemde ling, voor de algemeene rust gevaarlijk, over de grenzen is gezet, maar desniettemin is teruggekomen en gearresstoerd door de policie. Volgens art. 15 der wet werd hij thans deswege ver volgd, in welk artikel eene gevangenisstraf van 3 tol 6 maanden wordt bedreigd tegen het onwettig terugkomen in het land. Het openbaar ministerie had hem gedaagd op een termijn van twee dagen, en niet van 2&H dagen, zoo als art. 225 wetboek van strafregl eischt, en wel, zoo als het opgaf, in het belang des beschuldigden, die daardoor te korter in voorloopig arrest blij ven zou. De beschuldigde eischte nogthans de nietigverklaring der dagvaarding, en de regtbank heeft dan ook in dien zin beslist.- In het archief der gemeente Hardenberg, is een oud stuk gevonden, geliteld: "Eene Voorzegginge." Naar hetgeen er boven staat, is het origineel gevonden den 8 augustus 1767 in het graf van een overleden bisschop van Frankrijk, in eene kapel, de II. Geest genaamd, in 1204 begraven. Het stuk was geschreven in het latijn op maagden-perkament, de rollen lig gende in een looden kistje, staan aan het voeteneind van den opgemelden bisschop, die Christian us Egidius heette en wiens stamhuis later tot den koninklijken troon is verheven. De voor spelling betreft des bisschops vaderland en Engeland enspreekt, zonderling-genoeg, van eensteenvast bond" dezer rijken en hunne overwinningen. SSeraoesniimg-'SiB era foeslMitem. Bij besluit van den 27 januarij heeft Z. M.goedgevonden te benoemen tot ridders der orde van denNederlandschen Leeuw mr. W. J. C. van Hasselt, raadsheer in het provinciaal geregts- hof van Noordhollaud, en J. Bosboom, kunstschilder. Bij koninklijk besluit van den 30 januarij is aan den heer A. A. Mcysenheyra Knipscjiaar, ten gevolge van zijne benoe ming) bij Zr. Ms. besluit van den 4 dier maand, als ambtenaar voor de dienst der gouvernemeuts electro-magnetische telegra fen in Nederlandsch Indie, een eervol ontslag verleend als ad junct-commies bij de algemeene rekenkamer. Bij besluit van 31 januarij, heeft Z. M. cle heeren mr. J. A. Mutsaerts, minister voor de zaken der roomsch katholieke èeredienst, en mr. P. Mijer, minister van koloniën, benoemd tot konimandeur der orde van den nederlaudschen leeuw. Z. M. heeft bij besluit van de zelfde dagteekening goed gevonden 1. aan cle nagemelde officieren bij de rustende schutterij ivi de provincie Zeeland, op hun verzoek, eervol ontslag te veriee- nen: bataillou no. 4, aan A. Le Clercq P-h.Ab.z., als kapitein, en aan H. S. de Smiclt, als lsten luitenant, den laatstgenoemde op grond van artikel 64 der gemeentewet; bataillon no. 5, aan D. de Waal, en aan C. Quadeklcer, als 2de luitenants; half- balaillon no. 6, aan C. D. Roell, als 2den luitenant, aan de beide laatstgenoemden uit hoofde van verandering van woonplaats; 2. bij genoemde schutterij in dc zelfde provincie te benoemen: I bataillon no. 4, tot kapitein L. Pateer, thans lsten luitenant tot lsten luitenant <T. O. Risseeuw, thans 2den luitenant, en tot 2denluitenant J. van Houten, thans sergeant; bataillon no. 5, tot 2den luitenant mr. H. C. van Diggelen, thans sergeant, en J. J. Sistermans, thans schutterhalf-bataillon no. 6, tot 2den luitenant M. W. J. de Visser, thans korporaal. Het heeft Z. M. behaagd bij besluit van den 31 januarij, het bij besluit van den 5 december 1851 (Slaalsblacl no. 149) ingestelde eereleeken tot beloouing van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen toe te keunen aan P. Re- nier, thans officier van gezondheid der 2de klasse, bij bet batail lon rustende schutterij uo. 4, in de provincie Zeeland. Z. M. heeft bij besluit van den 31 januarij goedgevonden te benoemen bij het wapen der infanterie: bij deu staf van het wapen, tot majoor den kapitein der 1ste klasse J. van Overstra len, van dien slaf, toegevoegd aau den inspecteur der infanterie bij het lsle regement, tot kapitein van de 3de klasse den lsten luitenant T. F. J. Veereu, van het 3de regement van het wa pen; bij het 3de regement,tot majoor den kapitein der 1ste klas se C. A- T. Vogel, van het4deregenm»t infanterie; bij bet 8ste regement, lot lsten luitenant den 2den luitenant II. Verwey Mejan, van het korps. Bij besluit van 27 januarij, is door Z. M. bepaald, dat het aanlal miliciens, hetwelk in den jure 1856 voor het gewoon con tingent, zal worden geligt, zal zijn 9166 manschappen, en dat het contingent voor iedere provincie en-hatliertogdom Limburg inpvengemelde ligting wordt bepaald als volgt: Noordbrabant 1154, Gelderland 1111, Zuidholland 1701, Noordholland 1502, Zeeland 466, Utrecht 441. Friesland 749, Overijssel 647, Gro ningen 567, Drenthe 242, het hertogdom Limburg 5S6. M&rErae era legen*. f Volgens.particulier berigt van Batavia is Zr. Ms. stoom schip Amsterdam, koinmandant cle kapitein ter zee -J. Span jaard, deu 8 december jl. aldaar ter reédegeankerd. Bedoelde bodem was den 17 oclober 11. aan de kaap de Goede Hoop aan gekomen en na aldaar kolen en victualie te hebben ingenomen den 21sten naar deszelfs bestemming vertrokken. Degeheele reis, hoewel zeven maanden geduurd hebbende, was uiterst voorspoedig geweest; men had geen slecht weder gehad en gedurende de laatste togt slechts zeer zelden van stoom gebruik gemaakt. Men verwachtte den 12 dier maand den schout-bij nacht aan boord om de equipage te monsteren en het schip deszelfs station aangewezen te zien. Den 1 dezer is te Hellevoetsluis in dienst gesteld Zr. Ms. transportschip M er wede. De é(at-major van dien bodem be staat uit cle heeren: A. A. M. de Geep, kapitein-luitenant ter zee, Icommaudant; jhr. F. E. vou Weiier, luitenant (er zee 2de klasse, lst.e officier, P. J. Buyskes, luitenant ter zee 2de klasse IC. C. Bunnik, luitenant ter zee 2de klasse; M. T. Manden, ofü- cier van gezondheid 3de klasse en J. W. van der W-ulp, officier van administratie 3de klasse. Den 1 mei zal van Hellevoetsluis naar Bergen op Zoom vertrekken, het aldaar in garnizoen zijnde detachement van het 3de bataillon'3de regement infanterie, onder bevel van den kapitein van Doorninck, en vervangen worden door een deta chement onder kommando van den ka pit. van Tol, waarbij nog zijn geplaatst de luitenants van Alphen de Veer en Bijleveld. $t$<a>§4=orad5§c3B.e lioloraïeini. Men leest in de Javasche courant Wij zijn in de gelegenheid gesteld mede te deelen, dal in het district Sadjirah, afdeelingLebak (Bantam), op S palen afstands van het district Jassinga, afdeeling Buitenzorg, eene warme bron bekend is geworden, waarvan het water met veel baat, in verschillende ziekten gebezigd is en nog voortdurend door dê iulandsche bevolking gebruikt wordt. Dezer dagen is de bron plaatselijk onderzocht door dr. F. Swart, officier van gezondheid te Buitenzorg. Naar gissing is hare ligging op ongeveer 1200 voeten b. d. z. Zij is geheel door

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1