MIDDELBURGSCHE COURANT. w- 15. Zaturdag 1856. 2 Februarij. öHnranlanïrscl]f ©ijiuttgm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en "Vlis- t-ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of d-jodbekeitfl- >makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaliBg geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. ÜMHddeHbuffg- a. ffeïDirnEaupijo Wij vernemen dat de zes personen, die bij arrest van den hoogen raad van 22 dezer, met vernietiging van een arrest van liet provinciaal geregtshof in Zeeland, tot de straffe des doods zijn veroordeeld, zich gezamenlijk bij rekwest tot-Z. M. den koning- gewend hebben om gratie van de doodstraf. Bij vonnis van de arrondissements-regtbank te Middelburg van heden is Dina van der Menie, kroeghoudster alhier, ter zake van feitelijk vergrijp tegen de zeden, door Jiaar werk er van te maken om de ongebondenheid en onzedelijkheid van jouge- lieden beneden den ouderdom van 21 jaren van de eene of an dere kunne te bevorderen of behulpzaam te zijn, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden en in eene geldboete van 25,met ontzegging aan haar van alle voogdij,of curatele en alle deelhebbing in de raadplegingen van nabestaanden gedu rende twee jaren, alsmede in de kosten van het reglsgeding ten behoeve van den staat, des noods bij lijfsdwang op haar te ver halen.. Ten behoeve der door aardbevingen, brand en andere onhei len zwaar geteisterde bewoners der Moluksche eilanden zijn, behalve de reeds in de nommers 150,152 en 156 onzer courant van 1855 vermelde gelden, nog de volgende giften bij bet- gewestelijk bestuur v.an.Zeeland ontvangen, als: Tan Zierikzee ƒ45-,51, Bommenede ƒ5,00, Brouwershaven ƒ2,00, Duivendijke2,50, Zo n ne m ai re 43,65, Borssele/3,70, Driewegen ƒ4,25, Ellewoutsdijk ƒ3,45, 's Heer Arendskerke ƒ3,96, 's Heer ïïeudrikskinderen ƒ1,60, Heinkenszand/7,7S£ Katt.endijke ,50, Wolphaartsdijk 6,60 en Yerseke 3,10, makende met de reeds vroeger vermelde giften ƒ440,611. Jl. dinsdag avond is in het huis van arrest te Goes gebragt een persoon uit Colijnsplaat, aangehouden tengevolge van mis handeling zijner vrouw. Het schijnt dat de gearresteerde be schuldigd wordt van verschillende diefstallen en reeds eenigen tijd met zijne vrouw in onmin leefde, die, ware de justitie niet Ier regter tijd tusehen beide getreden, wel ligt met een moord ware geëindigd. De verwonding der vrouw moet evenwel, naar men zeg-L niet gevaarlijk zijn. Gisteren heeft voor de arrondissements regtbank te Goes de behandeling der zaak van Petrus Herpers (zie ons vorig no.) plaats gehad.. De getuigen verklaarden op onderscheidene tijd stippen dat de beschuldigde ten hunnen huize werkte, verschil lende voorwerpen te hebben gemist. Beschuldigde erkende de hem ten laste gelegde daadzaken; op de eene plaats waren handschoenen, zijden foulards enz. zijne gading, op eene andere speelkaarten, lak enz.; het openbaar ministerie eischte de schul dig verklaring en gevangenisstraf van 2 tot 5 jaren, De regt bank veroordeelde hem tot correctionele gevangenisstraf van 2 jaren. Van den diefstal van geld bij J. M. Dekker, hetgeen eerst zijne zwaarste beschuldiging was, schynt tot heden niets gebleken te zijn. X De duitsche. ingezetenen der residentie zijn voornemens aldaar eene gereformeerd- en luthersch-evangelisch duitsche gemeente t.e stichten, lleeds hebben zij zich tot bet. bestuur der remonstrantsehe kerk gewend, met het verzoek om tot dit einde gebruik van hun kerkgebouw te mogen maken. X Naar men verneemt heeft de heer Jaeobse te 's Plagezijn ontslag gevraagd uit zijne betrekking van ontvanger der regis tratie voor de burgerlijke acten, en zal hij dit eerstdaags erlan gen- Wij vernemen, dat de leden vah -de tweede kamer der staten- generaal thans werkelijk zijn aangeschreven, tot hervatting hunner werkzaamheden, tegen 5 dezer, des middags ten 2 ure. Binnen kort zullen voor het provinciaal geregtshof van Noord-Holland teregt staan Jan Klees euJanKreygër, beschul digd de eerste van wegneming van stnlcken.in openbare bewaar plaatsen nedergelegd, en de tweede van medepligtigheid daar aan. De eerste beschuldigde had een viertal brieven gestoken in de brievenbus hangende aan den ceineentepaal teZijpe.doch later, vreezende dat die brieven-",iet spoedig genoeg door den postbode zouden worden afgehaald, was hij op het denkbeeld gekomen om de bus van den pr-al af te nemen, daarmede te gaan bij zijnen vriend, den tweede beschuldigde, vau beroep grofsmid, door dezen de bus 1,e laten openen en zijne vier brie ven, de eenige die zich in de bus bevonden, er uit te nemen en daarna de bus weder aan den paaRe hangen. Het is beleend, clat jhr. mr. J. Q,uarles van Ufford, referenda ris bij het ministerie van binuenlandsche zaken, uit hoofde van den ongunstigen staat zijner gezondheid» zijn eervol ontslag uit die betrekking heeft gevraagd en dat hij bij dat departement aan het hoofd van eene der afdeelingen van den waterstaat stond, en weldat gedeelte, waarbij behandeld worden de rivie ren, dijken ënz. Thans wil men weten, dat, ten gevolge dier aftreding, de heer L. J. A. van der Kun, inspecteur van den 'waterstaat, belast met de algemeen!? dienst, -lot boofd-inspec- teur zou worden benoemden met de gedeeltelijke waarneming der zaken van den waterstaat, bij hel departement zou worden belast. Plet Plandelsblad meldt uit den Plaarlemmermeer-polder, van den 27januarij Sedert de jongs!e regenachtige dagen, is het met een groot deel onzer landerijen weder erbarmelijk gesteld. Over p. m. drie duizend bunders land, waarvan een groot deel bezaaid, rollen weder de golven en vernietigen de hoop en de verwachting van den landman op eenen oogst, zoo dat hij de groote kosten en moeiten, die hem het bewerken en bezaaijen dier gronden veroorzaakt hebben, als verloren mag beschouwen. Intusschen is liet te wenschen, dat het te benoe men polderbestuur zich meer aau de belangen late gelegen lig gen van hen, die hunne kapitalen in deze ondernemiug staken, en dat zij in de eerste plaats hunne zorgen aan de bemaling en waterberging wijden, welke beide veel, of liever alles, te wen schen overlaten. ISeia©e 11010a&g'eim eim UDesliiateira» Bij .koninklijk besluit van 23 januarij, is op 1 april 1856 van de schuldbekentenissen, rentende 34 pet., uitgegeven krachtens de wet van 27 mei 1830 (staatsblad no. 10) en het koninklijk besluit van 1 junij 1S3Ü (staatsblad uo. 13) tegen honderd ten honderd, losbaar gesteld een kapitaal van ƒ300,000. De loting is bepaald op 27 februarij aanstaande, aan het minis terie van financiën te 's Hage. ELianstesi en we4enis«3iappemo DU Het op dingsdag den 29 januarij jl. te Vlissingen door de muziekkorpsen der dienstdoende schutterij, het 3de regement infanterie en eenige liefhebbers der toonkunst gegeven concert ten voordeele der armen, in den stads-schouwburg, die daartoe gratis was afgestaan, is met den meeslen bijval bekroond geworden; de uitvoering der muziekstukken heeft algemeen voldaan enalzoo aan de ingezetenen van deze stad eenen aange- namen avond verschaft. liet werd ook vereerd door de tegen woordigheid van verscheidene ingezetenen van Middelburg, waaronder eenige officieren der schutterij, van het 3de regement infanterie, hetwelk op hoogen prijs gesteld en aangemerkt werd als een blijk van belangstelling in het lot der armen te Vlissingen. Het concert 11. dingsdag te Goes door den heer Ahrens- man gegeven was vrij talrijk bezocht. Zoowei de keuze der stukken als de uitvoering was verdienstelijk. Ia den avond van den 28 januarij is het Mozartsfeest, ter gedachtenis van den honderdsten verjaardag van dengrooten meester der toonkunst, in het Park te Amsterdam door de Maatschappij tot bevordering der toonkunst, geassisteerd dooi de liedertafelen Eutonia, Euterpe en Amstels Mannenkoor en andere dilettanten, op eeneallezins waardige wijze gevierd. IVSjverlieidl. Jl. dingsdag had in de zaal der eerste kamer van volksver tegenwoordiging de uitkeeringplaats van de toegekende beloo- ningeu op de parijsche tentoonstelling. Nadat de lieeren vau Hasselt en Wittering, als commissarissen verslag hadden uitge- bragt, heeft de minister van binuenlandsche zaken de medailles uitgereikt en daarbij de volgende aanspraak gehouden Mijne Heehen Voor de tweede maal in een tijdvak van vijf jaren werd aan de beschaafde, volken der aarde de oproeping gedaan om hel: voor treffelijkste, wat bij hen op het gebied der nijverheid enschoone kunsten wordt voortgebragt, in eene europesclie wereldstad bij een te brengen. Schier allen gaven aan die oproeping gehoor, en terwijl elders de oorlogsvlam woedde,verreesinErankrijlcs hoofdstad een tem pel aan de kunsten en nijverheid gewijd, als een zinnebeeld van de zegeningen des vredes en als een heerlijk teeken van hetgeen 's menschen geest vermag te bevatten en zijne had te wrochten. Ook Nederland aarzelde niet deel te nemen aan den deelen wedstrijd, die tusschen de volkeren werd gevoerd, en de voort brengselen van zijne nijverheid en kunst aan dc beoordeeling der beschaafde wereld te onderwerpen. De nederlandsche afdeelingen hebben op de wereldtentoon stelling eene eervolle plaats bekleed. De verzameling der voorwerpen van nijverheid moge in uiter lijk vertoon bij die van andere natiën hebben achtergestaan,het nader onderzoek heeft hare waarde doen uitkomen, en op nieuw bevestigd hetgeen ten opzigte van Nederland en de Nederlan ders meermalen is getuigd, dat zij meer u zijn" dan schijnen." Dat bewijzen de eereteekeneu bij de tentoonstelling- der nij verheid aan Nederlanders toegekend. Van 349 inzenders heb ben twee gouden medailles, achttien medailles der eerste klasse, zes en veertig medailles der tweede klasse en acht en vijftig eene eervolle vermelding behaald. Ook de nederlandsche kunstenaars hebben waardiglijk de eer der hollandsc'he school opgehouden. De schoone kunsten hebben dit boven de nijverheid voor, dat de waarde van hare voortbrengselen door ieder niet een geoefend oog en een warm hart-kan worden beoordeeld. Geen naauwge- zet onderzoek, geen uitspraak eener jury, wordt vereischt om over hare meerdere of mindere voortreffelijkheid te beslissen. Zij bevelen zich zeiven aan. Drie gouden medailles van de tweede klasse en zes eervolle vermeldingen werden aan nederlandsche kunstenaars toege kend, terwijl daarenboven de verdiensten van een onzer meest uitstekende schilders door Frankryks keizer met het ridderkruis van het Legioen van Eer werden beloond. Met regt mogen wij ons verheffen op het erlangen van twee gouden eeremedailles, eene onderscheiding, waarop allen het oog hadden gevestigd eu die slechts aan weinigen is verleend. Het was een gelukkig deukbeeld van het bestuur der Neder landsche handelmaatschappij, door het inzenden eener verza meling van voortbrengselen onzer oosl-indische bezittingen, van de nijverheid dier streken en van de rijke vruchten door haar verkregen een schitterend blijk te geven. De toekenning van het eeremetaal bewijst hoe hoog het werd gewaardeerd. Wij verheugen ons dat door het toekennen eener gouden me daille aan de stad Amsterdam het belang is erkend van een tak van nijverheid, die sedert eeuwen met niet minder trouw-dan uitstekend talent door duizeude inwoners der hoofdstad'wordt uitgetoefend. Aan hunne nijverheid hadden de schitterende edelgesteenten, die te midden van zoo veel schoons het oog tot zich trokken, hun glans en luister te danken, en te regt hebben de beoordee-

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1