MIDDELBÜRGSC1E N°- 13. Dingsdag 1856 COURANT. 29 Januari] Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- óingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbekend ïnakingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betalihg geschiedt lcontant. Editie van maandag avond 8 ure. 3ait!i0nMgmg.m VAN HET RIJKSBESTUUR, PilOVISCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. ■Aarafoestedimg-. Op zaturclag den 2 februarij 1856, des voormiddags ten 11 ure, zal onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aan besteed Set driejarig onderhoud van het nederlandsch gedeelte van het. kanaal van Neuzen en het zijkanaal naar de Axelsche sassing; ingaande met den dag der goedkeuring van de besteding en eindigende den 31 december 1858, met inbegrip van alle ver- cischte materialen. Deze aanbesteding zal geschieden per onderhoudsjaar, bij enkele inschrijving zonder opbod. Set bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie vaii binnénlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in ge melde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende vier dagen te voren* met uitzondering vd'n den dag- vóór de besteding-, de noodige aanwijzing- in loco worden gedaan, en voorts nadere information te bekomen zijn bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg, en bij den Ingenieur J. DlRICS, Ie Neuzen. De minister van binnenlandsche zaken, 'VAN REENEN. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat op den 15 februarij 1856, des middags ten twaalf ure, te Haarlem, Tilburg, Zulphen, 's Gravenhage, Deventer, Utrecht en Leyderi, zal worden overgegaan tot. de openbare aanbesteding der levering van remontpaarden, ten diensteder korpsen kavalerie en artillerie van het legerdat een derde gedeelte van de te leveren paarden van inlaudschen oorsprong- moet zijn, dat de besteding- bij de korpsen niet bij loten of'bij partijen, maar voorliet getal, bij ieder korps vereischt, in eens zal geschieden dat de helft van de te leveren paarden, vóór of op den '1 maart aanstaande, den ouderdom van 48 maanden moet hebben bereikt, waaronder vijf- en zesjarige paarden mo gen worden begrepen, dat voor de wederhelft paarden tusschen de 60 en 72 maanden moeten worden geleverd, en dat de voor waarden van aanbesteding voor gegadigden ter lezing liggen onder anderen, op de provinciale griffie te Middelburg,-alwaar ook inlichtingen omt rent het getal paarden voor elk korps te leveren, kunnen verkregen worden. Middelburg, den 23 jan narij 1856. De commissaris des konings voornoemd, VAN TETS. Bij de vorige plaatsing dezer bekendmaking is een drukfout ingeslopen, staande inden 12den regelA-moeten worden begre pen." men leze u mogen" enz. ID«El?I5cai5e. De burgemeester der stad Middelburg brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is verzonden, het door den heer commissaris des konings in de provincie Zee land op den 18 januarij jl. executoir verklaarde kohier dei- grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente,, voor het dienstjaar 1856, met uilnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaat, om na bekomene kennisge ving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschul digde te kwijten, met. herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mogten bestaan, biunen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Middelburg, den 24 januarij 1856. De burgemeester voornoemd, (get.) BIJLEVELDVAN SEROOSKERKE, 1. p ^ejra&nezasi^enao De burgemeester vau Middelburg, Gelet opart. 7 der wet van den 4 j ui ij 1850 (staatsblad no. 37) regelende het kiesregt en de h-ssaeming van afgevaardigden ter eerste en tweede kamer der staten-generaal. Noodigt bij deze alle inwoners dezer gemeente uit, om zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 februarij aanstaande aan het gemeente-bestuur te doen blijken. Middelburg, den 25 januarij 7356. De burgemeester voornoemd, (get.) BIJLEVELD VAN SEROOSKERKE, I. p. öinnmlimïrsrljt- Stjbmgcn. MinaaleBtoaaE'ff J aanE-aa-Dj. Een vijftigtal geachte ingezetenen dezer gemeente, allen kiezers van leden voor de staten-generaal, hebben zich bij adres ■tot de tweede kamer gewend, r-ib/le zoo mogelijk te voor komen dat het door de regering ingediende ontwerp, regelende de verdeeling des rijks in kiesdistricten tot wet worde verheven. Dit adres is van den volgenden inhoud: //De ondergeteekenden, allen kiezers in het kiesdistrict Mid delburg-, nemen de vrijheid zich tot u te wenden, met hunne bezwaren tegen de voordragt van wet, waarin de herziening dei- tabel, regelende de verdeeling van het rijk in kiesdistricten is vervat. Zonder in algemeene beschouwingen te treden, waartoe, huns inziens, de voordragt gereede aanleiding geeft, bepalen zij zich uitsluitend tot hetgeen hen.zelven daarbij onniiddelijk betreft. Bij het beginsel, door de regering op den voorgrond gesteld, namelijk de verdeeling van het rijk, zoo veel doenlijk, in groote kiesdistricten, zou men van haar redelijkerwijze hebben mogen verwachten, dal zij tot geene splitsing van het kiesdistrict Mid delburg zou zijn overgegaan. Immers, het doel van art. 99 dei- kieswet, waarbij de herziening der aldaar bedoelde tabel om de vijf jaren wordt bevolen, is gelegen in de steeds toenemende bevolking en daaruit voortvloeiende vermeerdering- van kies district en- Zoo nu al daaruit mecle de bevoegdheid mag worden afgeleid, om bestaande kiesdistricten te splitsen, en daardoor regten te ontnemen welke de kiezers dier districten hadden verkregen, dan mag toch, naar der oudergeteekendeu meening, daartoe niet zonder gewigtige redenen worden besloten. De oudergeleekenden hebben zich afgevraagd, of hier zulke redenen aanwezig zijn. Ontkennend was het antwoord. Vijf jaren lang bestond hun tegenwoordig kiesdistrict, en geene enkele stem heeft zich daartegen immer, althans in het openbaar, laten liooren. Werkelijk bestaat dan ook tegen dit dubbel kiesdistrict geen bezwaar. Veeleer bestaat dit tegen de voorgestelde splitsing, dewijl hierbij aan Walcheren vier niet onaanzienlijke gemeenten van de overzijde der Schelde, meer dan 6500 zielen bedragende, worden toegevoegd. Van daar dan ook dat gedeputeerde staten, als van de doel matigheid der zamenstelling overtuigd, zich voor de bestendi ging van het beslaande nadrukkelijk verklaard hebben, zoo dat de ondergeteekenden de onderwerpelijke wets-voordragt met de uiterste bevreemding hebben vernomen. Aan die bevreemding paarde zich tevens eene bittere teleur stelling, toen zij de oorzaak leerden kennen, welke de regering, tot eene splitsing van hun kiesdistrict, had geleid. I //Ecnige kiezers" hebben, volgens de memorie van toelichting die splitsing aan de hand gedaan. De ondergeteekenden mogen den indruk niet verborgen, door die woorden bij hen Ie weeg ge brag t. Zij willen niet trachten op te sporen, wie die //eeuige kiezers" zijn, en welke hunne drijfveren wezen kunnen. Maar dat het aan die eeuige kiezers, in strijd met het verlangen hunner honderden mede-kiezers,iu strijd vooral met het. gevoelen van de gedeputeerde stalen hunner provincie, is mogen geluk ken, de regering tot de bedoelde splitsing te bewegen, daar door gevoelen cle ondergeteekenden zich diep gegriefd. Er blijft thans niets anders voor hen over, dan zich te wenden tot u, hunne algemeene vertegenwoordigers, ten eincle te voor komen dat de ouderwerpelijke wets-voordragt, voor zoo veel althans het kiesdistrict Middelburg betreft, door uwe vergade ring worde aangenomen. Daartoe, mijne heeren! roepen zij eerbiedig en vertrouwend uwe welwillende bemoeijingen in." Ook uit andere streken van dit kiesdistrict worden, naar wij vernemen, adressen van de zelfde strekking opgezonden. Bij de kamer vau koophandel ca fabrieken alhier is ontvan gen een exemplaar van de hamburgsche Abend-zeitung, van 1 dezer, bevattende een opgaaf der zeeschepen van Hamburg gedurende 1855. Vrijdag 11. had alhier aan de werf De volharding de persoon van L. E. Maiiieu het ongeluk een der vingers vau zijne linker-., hand af te hakken, in de uitoefening van zijn beroep, waardoor hij niet in staat is tot zijne werkzaamheden over t.e gaan. Ware deze mail geen lid der zoo nuttige maatschappij //Tot hulp in lijden en ouderdom," gevestigd te YGravenhage, dan zou hij met zijn gezin zich zonder verdienste bevinden eu armoede moe ten lijden, gedurende den tijd dat deze zijne wonde voortduurt. Voor eene geringe contributie van slechts 5 centen per week, geniet hij zoo lang hij tot zijne werkzaamheden niet in staat is f 5,Js weeks en is alzoo door zijne deelneming aan die maat schappij vo or gebrek gevrijwaard. Ook te Vlissingen hebben twee lieden dier zelfde maatschappij in de afgeloopene maand, iu hun beroep van scheepmakers, ongelukken gehad. De eerste li. van As, bekwam door hel uitslaan eener plank van eene der kanonneerbooten eene hoofd wonde en ernstige neus kwet suur, en de tweede L. Hendriksen door in het ruim der brik De caselotte vallen, zware wonden aan hoofd en arm. Eerstgenoem de heeft zijne uitkeering verkregen en is hersteld, terwijl de tweede alsnog lijdende wekelijks ƒ5 geniet. Voorwaar eene nuttige en heilzame maatschappij, in liet belang van den am bachtsman daargesteld eu tot deelneming waarin ieder zich ver- pligt moet gevoelen in het belaug- van zich zelve en zijn gezin. Het is maar al te waar wat de redactie der Nieuwe rolterdam- sche couraut eenigen tijd geleden deed opmerken: dat de am bachtsman nu iu de gelegenheid is om door het drinken van eene borrel's weeks minder, zijn lol bij een hem voorkomend ongeluk, dragelijk temaken. Uit Bath meldt men ons van 25 dezer Gisteren is iu onze nabijheid een droevig ongeluk ge beurd. Nadat het den ganschen morgen tamelijk hard gewaaid had, schoot er omstreeks den middag plotseling een hevige orkaan uit, liet zuid zuid-westen op dat oogeublik waren er vier mosselschuitjes ter hoogte van Vinckenisse op do Wester- Schelde onder zeiltwee dier vaartuigjes sloegen om eu vervul den. Het eerste, gevoerd door schipper Emanuel Claesseus, van Kieldrecht (Belgie), werd met de bemanning gelukkig gered doch liet andere, gevoerd door schipper Adolf Govaerts, van Philippine, dreef door de ingekomene vloed naar binnen eri bleef op de hoogte der zandplaat voor deze gemeente, gelukkig aan de ton hangen. Niet zoodra ontdekte men hier van de wal'dat er iemand op het vlak zat,, welke aanhoudend om hulp riep. of eeu boot met vijf varensgezellen spoedde zich piri den ongeluk-

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1