MIDDELBURGSCME COURANT. Zaturdag 1856. n°' 12. 26 Januarij. Deze courant 'verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- üïigen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Dë abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,4-0. D.e inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advercentienis 23 cent per regel; van huwelijks, geboorte of d lodbekcinl- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat op den 15 februarij 1856, des middags ten twaalf ure te Haarlem, Tilburg, Zutphen, 's Gravenhage, Deventer, Utrecht en Leyden, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding der levering van remontpaarden ten dienste dei- korpsen kavalerie en artillerie van het leger; dat een derde gedeelte van de te leveren paarden van inlandscheu oorsprong moet zijn; dat de besteding bij de korpsen niet bij loten of bij partijen, maar voor het, getal, bij ieder korps vereischt, in eens zal geschiedendat de helft van de te leveren paarden, vóór of op den I maart aanstaandeden ouderdom van48 maanden moet hebben bereikt, waai-ouder vijf- en zesjarige paarden moeten worden begrepen, dat voor de wederhelft paarden tusschen de 60 en 72 maanden moeten worden geleverd, en dat de voor waarden vau aanbesteding voor gegadigden ter lezing liggen onder anderen, op de provinciale griffie te Middelburg, alwaar ook, inlichtingen omtrent het getal paarden voor elk korps te leveren, kunnen verkregen worden. Middelburg den 28 januarij 1856. De commissaris des konings voornoemd, YAN TETS. *3mnmUmh$cl]f ^ijöingrn. SHS.dtielïïEB.rg- 35 jaEnaaa-ij,. Heden werd alhier met de eerbewijzen, aan den vroeger door hem bekleeden militairen rang verschuldigd, ter aarde besteld Johann Caspar Darius Bause, provoost-geweldiger bij de landinagt in het provinciaal kommandement van Zeeland. Ten jarel773 te Brunswijk geboren, trad hij in 1787 hier te lande in dienst als tamboer bij het regement Monster, daarna zevende halve brigade, waarbij zijn vader als soldaat was ingelijfd, en werd na opvolgend bij de garde van den raadpensionaris, bij die van koning Lodewijk Napoleon, bij het 9de en bij hetl25ste regement infanterie van ligne, het 4de regement etraugers, en na tweejarige krijgsgevangenschap, bij het 1ste regement van ligne en bij het 30ste batailjon nationale militie als tamboer- inailre, sergeant-tam boer en tamboer-majoor te hebben gediend, iu 1819 gepensionneerd, in zijne toenmalige betrekking van sergeant-majoor bij de 8ste garuizoenskompagnie, onder toe- kenniug eener gratificatie boven het gagement, uit aanmerking van zijnen langen diensttijd. In 1820 tot grensjager aangesteld, werd hij in september 1828 tot provoost-geweldiger alhier be noemd, en vervulde hij deze betrekking tot genoegen en tevre denheid zijner superieuren, steeds met den meestea ijver, nnauwgezetheid en trouw. Bij de gisteren doo^ het gemeentebestuur ten raudhuize ge- houdene her-verpachting van zes perceelen grasetting, was de opbrengst als volgtNoordleidijken van het havenkanaal 1ste gedeelte 182,2de gedeelte 1S6,Zuidleidijken 1ste gedeelte 245,2de gedeelte 182,j Molenwater met daar bij behoorend land 118,buitensingel van de Yiissingsclie poort tot aan de werf der Commcreie-compagnie/200, De ontvanger dezer gemeente zal, gedureude de maanden februarij, maart en april, des voormiddags van 10 tot "12 ure, len zijnen kantore vaceren: des vrijdags voor de overneming der obligatien, ten laste der gemeente, en des dingsdags tot de uitbetaling van de daarop verschuldigde interessen, verschenen den 31 december 1S55; zulleude deze interessen, naar aanlei ding der bepalingen bij de begrooting voor dat jaar vermeld, worden betaald met een half pet. of een zesde van den nomina- lcn interest, in de obligatien uitgedrukt. Wij vernemen dat. bij het tooneelgezelschap //Oefening j kende, dat het hoogstdenzclven moge behagen, tot het gewijzigd kweekt kunstalhier het voornemen bestaat om op 2 februarij voordragen vau de wetgeving, waarbij als beginsel zal gelden dat e. k. eene voorstelling in den schouwburg alhier te geven, waar- j ter bestrijding van plaatselijke uitgaven, eerst en vooraf de lief- van de zuivere opbrengst zal strekken ten voordeele van de fing van 150 opcenten op den rijks accijns van het gedistilleerd, "Vereeniging tot het bezoeken der armen. zal verpligt wezen. Yoor de arrondissements-regtbau^is heden in eene zitt ing met geslotene deuren behandeld de zaak van Diena van der Meule, waarvan vroeger door ons is melding- gemaakt. Het openbaar ministerie heeft geeischt dat de beklaagde zal worden schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegde mis drijf en dien ten gevolge veroordeeld tot eene gevangenisstraf van minstens zes maanden en hoogstens twee jaren, en een geld boete van ƒ25 totƒ250, benevens minstens twee en hoogstens vijf jaren ontzetting van cle burgerlijke eu burgerschapsregten. De uitspraak is bepaald op heden over acht dagen. Men meldt uit 's tl age vau 23 dezer X Sedert eenigen tijd bestaat er in deze stad eene godsdien stige secte van naaktloopers. Eerst droegen zij den naam van //Engelen," doch zij hebben dezen thans verwisseld met dien van Adamielen." Hun aantal bedraagt ongeveer dertig. Uit een particulier schrijven uit Rotterdam vernemen wij dat de arrondissements-regtbank aldaar besloten heeft om zoo lang de tegenwoordige minister van justitie aan het bewind zal zijn, geene voordragten meer te doen ter vervulling van regt.er- lijke betrekkingen, daar de regering zoo herhaaldelijk getoond heeft toch geen acht op die voordrag-Ie-»* te slaan. Bij arrest van den hoogen raad van 22 dezer is vernietigd het arrest van het provinciaal geregtshofin Zeeland vau 26october '1855, waarbij Tbeod. Baart en J. Vonk lol, 15, C. Baart tot 7, J. Magnus eu J. Herman tot 10 en J. B. Vonk tot. 5 jaren tucht huisstraf zijn veroordeeld, ter zake van diefstal ouder bezwa rende omstandigheden, gepleegd bij de weduwe Scheers te Houtenisse. De hooge raad heeft allen schuldig verklaard aan diefstal met de vijf bezwarende omstandigheden, en hen allen te dier zake veroordeeld tot de straffe des doods. Bij de opening der stembiljetten op 23 dezer te Tlulst van de plaatsgehad hebbende verkiezing voor een lid der provinciale staten, ter vervanging van den heer mr. T. W. baron vau Zuy- len vau Nievelt, benoemd tot lid der algemeeue rekenkamer, is gebleken dat zijn ingekomen 369 biljelten, waarvan 17 van onwaarde, dus geldige stemmen 352, volstrekte meerderheid 177. Hiervan bekwamen de heeren H. J. vau Eek 221, A. A. van llaelst 92, mr. H. C. van Diggelen 12, mr. J. P. Dronkers 4, L. H. Janssen 4, N. Kerchaert 2, S. J. Hoffman 2, C. H. P. Collesaer 2 en nog 13 audere personen ieder 1 stem, zoo dat de heer H. J. van Eek, burgemeester te Axel, als lid der provinci ale stateu is verkozen. Naar men verneemt, is, bij dispositie van Z. M. den koning, dd. 15 november 11., aan den persoon van Jan Baak, arbeider, wonende op het Spui, gemeente Zaamslag, op een door hem ingediend rekwest vermindering verleend t.ot op éénen gulden van de twee geldboeten elk van 10 gulden en de subsidiaire gevangenisstraf van 7 tot op 3 dagen, waartoe hij bij vonnis van de arrondissements-regtbank te Goes was veroordeeld wegens overtreding der wet op de jagt en visseherij, van den 4 maart 1S52 (Staatsblad no. 470 Deze persoon had zich op den 2 mei 1854, terwijl hij zich naar zijnen arbeid begaf, voor eenige oogenblikken bezig ge houden om met de bloole hand enkele van de destijds in de Otensche kreek (gelijk ia meest al de wateren vau Zeeuwsch- vlaanderen) aan den kant bij menigte zich voordoende, zieke en doode paling te vangen. De gemeenteraad van Schoonhoven heeft besloten met zijne adhossie te ondersteunen, het van de zijde der plaatselijke rege ring van Amsterdam aan Z. M. ingediend adres, daartoe st rek- Gelijk onzen lezers bekendis, heeft zich ten vorigenj are iu de residentie eene vereeuiging gevestigd met het prijzenswaar dige doel om pogingen aan te wenden tot daarstelling van een geslicht ter verpleging en zoo mogelijke ontwikkeling van jeug dige idioten, en dat werkelijk op den 14 mei a. p. door de heeren C. E. van Koetsveld, voorzitter, dr. J. Brouwer Starck, H. van deu Heuvel, W. T. Gevers Deynoot, penningmeester, H. J. van der Heim, secretaris, voorloopig eene school voor jeugdige idioten werd geopend. Genoemde heeren hebben dezer dagen eene circulaire verspreid, ten einde hunne landgcnooten op te wekken tot deelneming aan de oprigting van zoodanig gesticht. Aan het plan lot het bekomen der noodigefondsen ontleenen wij de volgende bijzonderheden: Het kapitaal, vereischt tot het. oprigten van een gesticht voor minderjarige idioten te 's Gravenhage, wordt geschat op eene som van 40 a 50 duizend gulden. Tot het bijeenbrengen van het. kapitaal worden gevraagd gif ten in eens of rentelooze voorschotten. Ter goede>nitvoering cn besturing der zaak, zal ieder rente loos voorschot niet minder kunnen bedragen dan eene som van minstens ƒ250, of van minstens ƒ500iedere gift niet minder dau ƒ100. Die een renteloos voprschot van ƒ500 bijdraagt, of een gift van minstens ƒ200 dóet. bekomt den titel van medestichter, houdt toezigt op de financien en het bestuur van het gesticht, en heeft het regt tot aanwijzing van een of meer kinderen ter opvoeding en verpleging. Die eene gift scheukt van ƒ100 of daarboven, bekomt den titel vau donateur. Over de rentelooze voorschotten en verder ingeschreven gel den zal in den loop der maand april 1856 worden beschikt. Uiterlijk binnen drie jaren na de opening van het gesticht zal met eene uitloting der rentelooze voorschotten aangevan gen worden, lot een bedrag van ten minste ƒ500. Na uilloliug en afbetaling zijner obligatie, blijft de mede stichter zijn titel en voorregtenbehouden. In geval van overlij den, gaan de regtën van een medestichter op den houder dei- obligatie over, Jaarlijks iu de maand mei, zal een omstandig verslag van den slaat van het, gesticht, met een uittreksel uit de rekening, open lijk door den druk worden bekend gemaakt en aan ieder dei- medestichters, aan de donateurs en aan de houders van obliga tien a 250, toegezonden worden. Den 22 dezer stond voor de arrondissements-regtbank, derde kamer te Amsterdam, te regt, de heer E. W. G. Linck, beschul digd op de klagte vau de beleedigde partij, van beleedigende uitdrukkingen tegen jbr. M. Salvador te hebben geuit in eene in het Handelsblad opgenomen advertentie. Er zijn twee getui gen gehoord, te weten de klager (die zich tevens civiele pari ij stelde, schadevergoeding van ƒ0,25 vroeg en aanplakking van het vonnis) alsmede de uitgever van de courant. De gedaagde heeft zijne handelingen verdedigd, den zin der woorden opge helderd enz. De substituut-officier mr. W. H. J. Jolles, die het openbaar ministerie waarnam, requireerde daarop de schuldig verklaring van deu beklaagde en veroordeeling lot eene boete van 8 a 250, alsmede tot toewijzing der vordering van de civiele partij. De regtbank heeft, den beklaagde veroordeeld tot eene boete van 25, tot schadevergoeding- van ƒ0,25 aan den klager, met vrijlating aan den laatste om ten koste van deu ver oordeelde ééri exemplaar van het vonnis te Haarlem, Naarden en Amsterdam te doen aanplakken. Het provinciaal geregtshof van Gelderland heeft, bij arrest

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1