Een provinciaal blad meldt dat de kustbewakers beneden de 50 jaren bevel ontvangen hebben op een bepaalden tijd in het hoofdkwartier te verschijnen. Men denkt dat deze stoute, met gevaarlijke togten op de kusten, goed vertrouwde lieden als bemanning op de kanonneérbooten, voor de aanstaande Oostzee-expeditie gebezigd zullen wórden. Eene brochure van den heer Cobden, in het belang van den vrede heeft te Londen veel sensatie verwekt en wordt door de oorlogszuchtige dagbladen, The times aan het hoofd, scherp gegispt. i&usiaiitl. St. Petersburg 10 januari). In de dagbladen van het gouver nement wordt verkondigd dat de vice-admiraal Putiatin tot den erfelijken rang van.graaf des rijks verheven is, omdat hij de hem door keizer Nikola as -opgedragen zending naar Japan in weer wil van vele hinderpalen naar wensch volbragt en daarmede den staat eene dienst bewezen heeft. Verder behelzen die dagbladen een groot aantal benoemin gen van officieren enz, voor de vloot in de Zwarte zee. Eene vermindering van de sterkte dier vloot, nu of in het vervolg van tijd, schijnt gansch niet in de plannen van het gouvernement te liggen. Ook wordt de bemanning der in de haven van Se- bastopol gezonken oorlogschepen van tijcl tot tijd weder voltal lig gemaakt. Ü&Kaitscii&ilaBarïi° Berlijn 12 januarij. De heer von Seebaeh is hier heden mor. gen uit St. Petersburg aangekomen, zich begevende naar Parijs. De graaf von Benckendorff, militair attaché bij de russische le gatie, is donderdag uit St. Petersburg vertrokken en wordt maandag te Berlijn verwacht. Te Weenen wil men weten, dat de bank op de domeinen, welke haar onlangs door den staat zijn afgestaan,builen 's lands eene leening wil sluiten. Volgens een schrijven uit Weenen, wordt in de militaire kringen aldaar op nieuw van eene mobielmaking van een ge deelte der armee gesproken. Men beschouwt de laatste reductie der armee aldaar als een misslag, dewijl men had kunnen voor zien, dat zij weldra weder onder de wapens zou moeten geroe pen worden. Voorts zegt men, dat de regering, zoodra het rus sische antwoord bekend zal zijn gemaakt, een verslag van den staat van zaken, in den vorm van een memorandum zal bekend makeü, waarschijnlijk gepaard met een manifest aan de natie. Te gelijk zou Oostenrijk de ooslersche kwestie voorde duitsche bondsvergadering brengen en by dat iigchaam op eene formele manifestatie tegen Rusland aandringen. Door eene nieuwe ligting zal het oostenrijksche leger in maart aanstaande met 90,000 man vermeerderd worden. De deensche regering heeft aan al de vreemde gouverne menten eene circulaire gerigt, waarin alle solidariteit met het zweedsche tractaat van 21 november ontkend wordt. Te Berliju is ten huize van haren schoonzoon, den neder- landschen gezant, overleden de barones douairière von Kant- zow, weduwe van den voormaiigen zweedschen gezant van dien naam. Uit Eisenach wordt gemeld dat de hertogin van Orleans er nog steeds lijdend uitziet. Aan haar kleine hofmakende ouderwijzers en opvoeders der prinsen het talrijkste personeel uit. De hertogin wil dat aan den kleinzoon van Lodewijk Phi lips eene echt nationale opvoeding in godsdienstig humanischen geest en opregt constitutionele!! zin zal worden gegeven. De prinsen genieten eene goede en krachtige gezondheid. lOE-aia Bijrnj Bs„ Parijs 11 januarij: De Moniteur deelt het verslag mede van de bank en zijne bijbanken, vergeleken bij het overzigt van den 11- december 11. De bank bezit aan kontanten 200 millioen, of 19 millioen minder dan in december; in portefeuille zijn 456 millioen, dat eene vermeerdering van 40 millioen aangeeft. De voorschotten op publieke effecten zijn geklommen tot 47 millioen, en die op obligatien van spoorwegen tot 45 millioen, hetwelk voor het eerste cijfer eene vermeerdering van 5 millioen en voor het Uveede eene vermindering van 11 millioen aangeeft. Aan om- loopende bankbiljetten is er een bedrag van 608 millioen, of 15 millioen meer; de rekening-courant met de schatkist geeft een verminderiug aan van 21 millioen en bleef 51 millioen; tenslotte zijn de rekeningen met diversen 130 millioen, of 14 millioen meer. Eergisteren zijn het39ste regement van linie en twee ba- tailjous van het 50ste regement, welke aan het feest van 29 december geen deel hebben kunnen nemen, in deze hoofdstad plegtstalig binnen getrokken. Omstreeks den middag waren die t roepen vereenigd op het. plein voor de Bastille, waar zij zijn ontvangen door een batailjon voltigeurs van de garde. Op last van den keizer heeft generaal Niel zieh aan het hoofd van de kolonne gesteld, en daarop hebben de troepen, langs de-linie der Boulevards, hunnen inlogt in deze stad gedaan en zich be geven naar het plein der Tuillerien, waar zij zijn opgewacht door den maarschalk Magnan. en geïnspecteerd door den keizer, die vergezeld was door de generaals Canrobert, Bosquet en Eorey. De keizerin is van het balkon getuige geweest van deze militaire plegtigheid, welke, hoewel minder luisterrijk dan die van 29 dec., niet minder dan deze een diepen indruk bij de be volking' heeft achtergelaten. Ook deze uitdeKrim terugkee- rende manschappen zijn met warmte en hartelijkheid door hunne landgenoot en verwelkomd. De Moniteur berigt dat de belegde krijgsraad jl.donder dag door den keizer geopend is en onder Zijner Majesteits voor zitting beraadslaagd heeft. De raad bestond uit den prins Jeröme Bonaparte, den hertog van Cambridge, den prins Napo leon, den britschen gezant., de admiraals Lyons en Dundas, de ^eneraals-majoor Airt-y en Jones, den generaal Ia Marmora, den minister van oorlog benevens dien van buitenlandsche zaken verder uit de generaals Canrobert, Bosquet en Niel, en eindelijk de admiraals Hamelin, Jurien de la Gravière en Pénaud. De Moniteur voegt bij dit berigt de aanmerking, dat deze krijgsraad niet belast is met het voorstellen van een plan voor den aanstaanden veldtogt, maaralleen bijeen geroepen is om de verbonden gouvernementen omtrent onderscheiden in aanmer king komende plannen voor te lichten, om de gebeuriykheden vooraf Ie berekenen, en te overwegen wat er in ieder van de mogelijke gevallen zou moeten gedaan worden. Uit het berigt van den Moniteur blijkt dat Turkye geen ver tegenwoordiger in dien krijgsraad had. Het zelfde blad behelst een uittreksel van bescheiden door de porte voorgelegd aan de gemengde commissie van toe- zigt op de aanwending der gelden welke de turksche schatkist onder borgzegging der westersche mogendheden te Londen op genomen heeft. De slotsom dier bescheiden is dat de Porte den oorlog zuinig heeft gevoerd, en met weinig buitengewone hulp middelen in de behoeften van het krijgswezen voorzien heeft, zijnde in 28 maanden slechts eene som van 7.400,000 p. st. bo ven de gewone uitgaven besteed om een leger van minstens 250,000 man op de been te houden, terwijl de porte in den tijd van t2i jaar, die sedert de oorlogsverklaring verloopen is, geen enkele buitengewone belasting uitgeschreven, en van hare eu- ropesche geldschieters slechts 3,100,000 pond sterling ontvan gen heeft. Ook wordt in die stukken door het turksche gouvernement gezegd dat de bevolking met bewonderenswaardige bereidwil ligheicl de lasten des oorlogs draagt eïi dat het ministerie van oorlog aan de commissie maandelijks specifieke rekening zal doen van de door haar beschikbaar gestelde gelden. Iu een brief uit Konst.antinopel wordt verhaald, dat de civile lijst des sultans, die vroeger 6 millioen 500,000 piasters 's maands bedroeg, nu onlangs op 10 millioen gebragt is. Als oorzaak van dezen maatregel wordt opgegeven vooreerst de duurte van alle levensmiddelen te Koustan tiuopel en ten and ere dat de sultan verpligt is uit zijne bijzondere kas de schulden van de sultanes te betalen, die op ongeveer 60 millioen geraamd worden. Zoo beloopen de schulden van de sultane Adilé, thans echtgenoot van Mahemed Ali-pacha, 15 millioen, en de sultane Eatma, sedert een jaar met Ghalik-pacha gehuwd, is ongeveer 10 millioen schuldig. Volgens een bij Lc constitutioimel ontvangen schrijven uit Weeneu, heeft Oostenrijk zich verbonden om, in geval het voorstel afgewezen mogt worden, zijnen gezant uit St. Peters burg terug te roepen, en verder onverwijld met de verbonden mogendheden in overleg te treden ten einde afdoende middelen lot bereiking van het doel des bondgenootscliaps te beramen. Volgens een schrijven uit Konstantinopel van 31 decem ber II., bij het Journal des débats ontvangen, bevestigt het zich dat een gedeelte van Arabie in opstand is tegen het gezag der otlomanische porte. De bevolking vali Mecca heeft zich feite lijk verzet tegen de uitvoering van het grootheerlijk bevelschrift waarbij de slavenhandel verboden is. Een vijftigtal turksche soldaten zijn daarbij omgekomende overige turksche troepen zijn naar de citadel geweken, de stad in de magt der opst ande lingen latende. Ook hierin ziet men weder (zegt de briefschrij ver) hoe groote bezwaren het turksche gouvernement ontmoet in de verwezenlijking zijner verlichte inzigten, en in zijn stre ven om aan de wenschen zijner bondgenooten te voldoen. In Europa let men niet genoeg op de hinderpalen die de porte ont moet bij ieder schrede op den weg, welken zij ingeslagen heeft en met moed bewandelt. Zoo men daarop acht sloeg, zou men niet verlangen dat. de porie in eenige jaren eene zoo groote her vorming der'burgermaatschappij tot stand brenge, als in Europa zelf eerst door eene jarenlange en bloedige worsteling allengs gevestigd is," Eergisteren heeft de plegtige ter aarde bestelling plaats gehad van de stoffelijke overblijfselen van den beeldhouwer Da vid. Een groot aantal voorname democraten en republikeinen was daarbij tegenwoordig. Men had de noodige voorzorgen ge nomen dat de rust niet: gestoord zoude wordenop het kerkhof Père Lachaise waren o. a. troepen geposteerd. Béranger, die zich ook op het kerkhof bevond, is het voorwerp eeuer oval ie van de zijde der studenten geweest; men riep: //Leve Béran ger eu zelfs naar sommigen willen weten: //Leve de vrijheid!" Men spreekt van vijf of zes inhechtenisnemingen, zonder ern stige oorzaken evenwel. tarn. Het barkschip Maria, gezagvoerder E. N. E. van Wulven is den 25 november 1855 van Rio Janeiro gezeild naar Rangoon. Alles wel aan boord. Den 12 dezer is te Vlissingen binnen gekomen de holland- sche schooner Clemens gezagvoerder J. van Eijk, van Sunder land met steenkolen. Te Vlissingen zijn gedurende het afgeloopen jaar 173 schepen ingeklaard. Van dat aantal hebben 53 gelost, ter reede werden er lOgeligt, naar andere losplaatsen waren bestemd 19 en als bijleggers zijn geweest 89 schepen; 75 schepen werden uitgeklaard waarvan 28 met granen, stukgoederen, tabak, hooi, gedistileerd enz. naar Engeland, Spanje, Erankryk en Brazilië, 28 naar Engeland in ballast en 1 op avontuur. Van wege het departement van financiën wordt eene ver gelijkende opgaaf medegedeeld der zeeschepen, waarvoor gedu rende de jaren 1854 en 1855, voor de eerste maal zeebrieven zijn uitgereikt. Daaruit blijkt dat. het geheele getal voor 1S54 bedraagt 220 schepen, voerende 27,318 lasten, van welke 199 in het binnenland en 21 in het buitenland zijn gebouwd, en 178 schepen, voerende 26,197 lasten voor 1S55, van welke 151 in het binnenland en 27 in het buitenland zijn gebouwd. üJatiMslifritjte». ~33 e e Is fl'ia rp> gs s- !j s e eb Rotterdam 14 januarij. Meekrap werd lieden redelijk veel geveild, meest ordinair; ,e prijzen waren vast. Cwfjaï&B&gBB saaiste EB. Amsterdam 14 januarij. In tarwe niets gedaan. Gerst onveranderd. Raapolie op zes weken 593-. Lijnolie op zes weken/451- Koolzaad (dadelijk) 110 p. vl. Slotprijzen der Effecten Ier Beurze 'ran Amsterdam 14 januarij. (Per telegraaf.) Nederland. Werkelijke schuld2£ pet. dito dito 3 dito dito 4 Handel Maatschappij4fc •Oblig. bij Hope Co5 dito dito '1828/1829 5 Certific. dito 1840 4 dito bij Stieglitz4 dito dito 1854 5 Certific. van Inschrijving6 Oblig. Nieuwe Stukken1 Binnenlandsch3 Oostenrijk. Oblig. Metalliek5 dito2£ dito nieuwe betaalbaar Amst. 5 Certific. bij Rothschild21 Obligatien3 Amortisable schuld Bewijzen coupons4& Obl. bij Stieglitz (nieuwe)81-fr Oblig. nationale 5 pet661 Beurs van Londen, 9 jan. ten 12 ure. Consols 861. Beurs van Weenen, 8 jan. (Slotprijzen.) Metalliek- 5 pet. 73^. Beurs van Parijs, 9 jan. (Slotprijzen.) 4} pet. compt 3 pet. 62,90. llusland. Spanje. Belgie. Portugal. Spanje. Rusland. Oostenr. 62^ 128?- 100 991 741 73-lr 79-| 21-| 34-J 633- 323 733 503 41-3 63 üCitlotmgm. S pet. SÈeeBHsellae De Tiende Uiiloting van Obligatien 1849 ten beloope van 5,500, waarvoor zijn getrokken de volgende 1 oblig. a 1,000 A, 110. 71 (nommers 1 500 B, 185 1 400 C, 412 1 - 300 D, 847 1 200 E, 1374 31 100 E, 1671,1868,1888,2003,2075,2223, 2537.2542, 2971, 2982, 3026,3100, 3113, 31"36, 3146, 321S, 3279, 328S, 3345,3447, 3531,3548,3626,369S, 3700, 3800, 3S09, 3S10, 3813/3837, 3847,

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 3