MIDDELBURGSCHE COURANT. 1856. N0, 6. Zaterdag 12 Januari]. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- dngen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3,.franco per post3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advercentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekeml- makiogcu em., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 32 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Vrijdag avond 8 ure. ömnmlcmiïsdic ®ijïmtgm. Mttdd.elJttLo.s'g fll jannarij. Heden is voor het provinciaal geregtshof in Zeeland alhier behandeld de zaak van Johanna Gebeier en haren echtgenoot Karei Frans August Lode wijk .Bek hardt, beschuldigd, de eerste van elf diefstallen van onderscheidene ter bleeking nedergeleg- de waschgoederen, gepleegd bij nacht op de aanhoorigheid van bewoonde huizen door middel van overklimming en van éénen diefstal, gepleegd bij nacht in een bewoond huis, de tweede van medepiigtiglieid daaraan door het des bewust heelen van het gestolene. In deze zaak zijn gedagvaard 43 getuigen, waarvan er echter 3 niet zijn verschenen Als verdediger is aan de beschuldigden toegevoegd de heer mr. J. Snijder, advocaat alhier. Het getuigenverhoor is niet ten einde kunnen gebragt wor den en zal morgen ochtend worden voortgezet. De stoomboot, welke jl. woensdag ten'5^ ure van hier de reize naar Rotterdam heeft ondernomen, heeft deze zonder belangrijke hindernissen tot aan die plaats kunnen voortzetten, waar zij ten 3£ ure is aangekomen. Gisteren heeft de boot de reis naar hier mede zeer goed vol- bragt, en dezen morgen is zij wederom naar Rotterdam ver trokken. Wij mogen ons alzoo in eene heropende communicatiever- heugen, met de hoop dat de op nieuw ingevallen vorst da ariu niet andermaal eene staking veroorzake. Wij vernemen dat zich te 's Gravenhage eene commissie heeft gevormd, bestaande uit de heeren W. J. N. H. van den Bergli, W. R. Moncheu, A. Faubel en J. Stortenbeker, welke zich voorstelt een Aandenken aan Karei Willem vom Rath1' in liet licht te geven. Dit werk zal bestaan uit een treffend gelijkend portret van den gevierden tenor-zanger, eene naauwkeurige schets van zijn leven, de bij zijn graf uitgesprokene rede, en eenige dichtrege len aan zijne nagedachtenis gewijd. Is zeker van onze zijde eene aanbeveling overbodig, om aJJen die vom Ratli hier gehoord en gekend hebben, aan te sporen zicli deze herinnering aan den als mensch en kunstenaar geëer- den zanger te verschaften, wij voegen er dan ook alleen bij dat de opbrengst der exemplaren (die legen ƒ3, verkrijgbaar zullen worden gesteld, waartoe alhier eene inteekenlijst is ne- dergelegd bij den heer J. J. Ceulen) uitsluitend bestemd is tot ondersteuning van vom Rath's bejaarde moeder, die in hem zich haren cenigen steun zag ontvallen. Men verzoekt ons te melden dat door het alhier bestaande «enootschap Concordia, ter beoefening der uiterlijke welspre kendheid, op woensdag aanstaande in het Klein schuttershof eene soiree littéraire zal worden gegeven, tot bijwoning waar van eenige beminnaars van voordragt zullen worden uitge- noodigd. Tot voorzitter v.au de kamer van koophandel en fabrieken te Goes, is benoemd de heer J. Fransen van de Putte. In ons nommer van 22 december 11. maakten wij melding van eene kwestie, die voor de notarissen en voor allen die in gedurige aanraking komen met de registratie van dagelijksch belang is. Wij kunnen thans mededeelen dat het arrest, van den hoogen raad ten gunste van den verweerder is uitgevallen. De overwegingen van da fc arrest zijn dat hier een persoon was gemagtigd om verschillende perso nen te vertegenwoordigen bij scheiding en verdeeling,en dat de beslissing der vraag of hier meer dan een regt verschuldigd is ceniglijk afhangt van art. 11 der wet van 22 frimaire Vilde jaar; dat uit den geheelen inhoud van dat artikel, maar vooral uit de slotwoorden blijkt, dat er alleen dan een bijzonder regt verschuldigd is, wanneer er in de'acte onderscheidene beschik kingen voorkomen, onafhankelijk van eikander, niet noodwen dig de eene uit de andere voortvloeiende en dat deze uitlegging wordt bevestigd, vooreerst, door art. 68, 1, no. 36, welke bijvoeging overbodig zou zijn indien de wetgever procuratien gelijk de onderwerpelijke aan een bijzon der regt onderhevig had willen maken, en en anderen, door dien bij art. 11 zulke bijvoegiugbn niet worden gevonden. Het Staatsblad no. 188 bevat de wet van den 28 december 1855, tot bekrachtiging der helling ten behoeve van de provincie Zeeland, aanvangende met 1 dezer, van zes opcenten op de hoofd som der grondbelasting over 1856, en van vijf opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel over het dienstjaar 1856/f. No. 166 van het Staatsblad behelst de wet van 18 december 1855, houdende naturalisatie van Jacob lleinrich Horn, scheeps- gezag voer der, alhier gedomicilieerd. De Staatscourant behelst de volgende aankondiging van het ministerie van binnenlaudsche zaken //De afzenders van telegrafische berigten worden in hun be lang herinnerd aan de bepalingen van artt. 14 en 16 van het re glement voor de dienst van den njks-telegraaf van 5 januarij 1854 (Staatsblad no. 1), waarbij is voorgeschreven dat eerst het adres der berigten, daarna den inhoud en aan het slo t de onder- teekenïng moet worden geplaatst, terwijl geene uitschrappin gen, doorhalingen of verbeteringen in de berigten mogen voor komen. De verzending van berigten die aan deze vereisebten niet voldoen, wordt aan de kantoren van den rijks-telegraaf ge weigerd." Volgens berigt van de britsehe postadministratie is er we derom eene geregelde dienst, van snelzeilende pakket.booten ter overbrenging van brievenmalen naar Australië en vice versa Met die vaartuigen, welke twee malen in de maand van Li verpool vertrekken, kunnen brieven worden verzonden naar Nieuw Zuid-Wallis, Victoria, Zuid-Australie, Van-Diemens- laud en Nieuw Zeeland. De verzending geschiedt uit Londen op den 7 en 21 januarij, 6 en 21 februarij, 6 en 22 maart, 5 en 21 april, 5 en 19 mei, 4 en 19 junij, 5 en 21 julij, 4 en 19 augustus, 4 en 20 september, 4 en 20 October, 4 en 19 november, 4 en 20 december des loopenden jaars. De brieven afkomstig uit de Nederlanden zijn onderhevig aan eene gedwongene frankering ten bedrage van 70 cents den en kelen brief. In het hoofdkiesdistrict Breda is tot lid van de tweede kamer der staten-generaal verkozen de heer mr. IC. A. Meeussen, met 1302 van cl el 458 uitgebragte stemmen. Dezer dagen werd op eene heide nabij Oosterhout, a! waar in 1789 een engelsch legerkamp heeft bestaan, de zeer zeldzame gedenkpenning van den admiraal Vernon gevonden, Ecluard Vernon, engelsch admiraal, had met goed gevolg deel genomen aan onderscheidene westinclische zeetogten, toen hij van dc admiraliteit in 1741 bevel ontviug, Cartagena te gaan bemag- tigen. Niemand binnen Londen den goeden uitslag dezer onderneming betwijfelende, haastte men zich eenen penning te slaan om deze overwinning te vereeuwigen doch vernam al spoedig, dat de admiraal zich verpligt had gezien, het beleg op te breken. De voorbarige zegepraal werd alzoo door bescha ming vervangen. Deze penning, die ongeschonden is bewaard gebleven, draagt in het engelsch, rondom het portret van den admiraal Vernon, ten voeten uit er op geplaatst, voor legende De admiraal Vernon, uitzeilende naar de stad Cartagena,en aan de keerzijde, rondom de stacl CartagenaDe forten van Carta gena vernield door admiraal Vernon in 1741. Deze penning is zeer zeldzaam geworden, omdat de admiraliteit in Engeland, op het vernemen van den mislukten zeetogt, alle pogingen in het werk gesteld en geene kosten heeft gespaard, om de u i t ge - gevene en verspreide exemplaren terug te erlangen en tc ver nietigen. BeiioemiiUEen en toesluiten. Bij Zr. Ms. besluit van 1 dezer is aan den heer F. B. Graf, eer vol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Baltimore voor den staat Maryland, in het district Columbia. jïiairiiae en leges*. Men schrijft uit Hellevoetsluis, dat, Z. M- transportschip d e Merw ed e, hetwelk in het dok ligt, met spoed moet worden opgetuigd, om den 15 januarij eerstkomende in dienst gesteld te wordende bestemming is naar de West-lndiën. De bateau porte, die eene kapitale herstelling behoef de, staat er thans iu het achterste dok; zoodra ze gereed is, zal het stoomschip Cycloop, 't welk thans bepaald is, dat daar gerepareerd zal worden, er in geplaatst worden; het voorste dok blijft er dan steeds disponibel voor andere schepen. Naar aanleiding van eene, door onze regering met het hertogdom Nassau gesloten, en door de duitsche bondsverga dering goedgekeurde overeenkomst, zal het door Nederland te stellen contingent voor Limburg, uilsluitend uit kavallerie be-/' staan. Op grond daarvan is, bij een dezer dagen genomen koninklijk besluit, deformatie van het regementjagers te paard, zoowel op voet van vrede als van oorlog vastgesteld, en wijders bepaald, dat bedoeld regement de benaming zal aannemen van 5de regement dragondersen gekleed zal wezen als het 3de regement van dat wapen; met die exceptie evenwel, dat de overslag voor groot tehu, op den rök, van donkerblaauw laken zal zijn. Wijders is verordend dat de compagnie van het rege ment veld artillerie en het detachement van het balaillon mi neurs en sappeurs, tot hiertoe besterad geweest voorliet lim- burgsche bondscontingent., ophouden zullen daarvan deel ie maken zullende die compagnie artillerie alsnu de uniform van het regement veld-artillerie aannemen en daarbij ingedeeld wor den; terwijl 100 miliciens van evengenoemde compagnie artille rie, zullen overgaan eu ingedeeld worden bij het hiervoren vermelde 5de regement dragonders. ï'erschilileude bevisten. Als iets opmerkelijks meldt men ons uit Yeere, dat aldaai- maandag 11., bij het afbreken vart eeu huis, iu een der balken een nieuw gemaakt vogelnestje is gevonden, waarin twee eitjes welke bij het uitnemen bleken warm te zijn. Het is den dagbladen van Berlijn verbodeu,voortaan onder hunne advertentien huwelijksaanvragen op te nemen, daar het hoofd der policie deze als strijdig met de welvoegelijkheid be schouwt. Naar aauleiding van een in de residentie uit Petersburg ontvangen brief wordt gemeld dat H. M. de koningin-moeder voornemens is om tegen de maand mei aanstaande naar Neder land terug te keeren en alsdan weder haar buitenverblijf te Soestdijk te betrekken. In Belgie bestaan 205 bladen en tijdsehrifteu, als volgt verdeeld: Antwerpen 20, Brabant 60, West-Vlaanderen 40, Oost-Vlaanderen 33, Henegouwen 17, Luik IS. Limburg 7, Luxemburg 5, Namen 5. Te Brussel verschijnen 17 dagbladen. De liefdegaven, ingekomen bij het ministerie van koloniën, voorde noodlijdenden in den mol nkschen Archipel, bedragen thans de som van 2,900,05. Men verneemt dat de heer A. A. Meysenheyni Knipschaar, te 's Hage, verdienstelijk natuur- en werktuigkundige, de zer dagen benoemd is lot amb.enaar bij de op terigten electro- magnetische telegrafie in Oost-Indien. rE,Sü(i5rEn.ome4eiE,s4aaaïfi. te 33ï4lUlelfo&E.a'g. 10 januarij 's morg. 8 36 's namidd. 1 37 's avonds 4 v 32 11 's morg. 8 32 namidd. 1 36 's avonds 6 u - 32 u

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1