MÏDDELBÜRGSCHE C O R A N T. N°' 4. Dingsdag 1856. 8 Januarij. Sittitmlcmösrijr etjtmtrjm. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente ea Vlis- ■ngen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post 3,4*0. Dé inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan Huwelijks, Geboorte óf Djodbekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 85 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Maandag avond 8 ure. MM«ïelMRB?g- Sf jam-war ij« Wij achten het niet onbelangrijk te vermelden dat, terwijl de communicatie langs de hoiiandsche en geldersche rivieren nog geheel gestremd is, sedert de laatst ingevallen©, vorst de vaart vaa hier op Antwerpen weder geheel geopend is. Er zijn dan ook niet alleen reeds verscheidene koffijladingen van hier ver scheept, maar een der schippers is reeds terug om een tweede ladiner in te nemen. Vrijdag avond heeft alhier in de concertzaal de aangekon digde soiree littéraire ten voordeele der diaconie van de neder- duitsclie hervormde gemeente plaats gehad. Onderscheidene sprekers deden zich daarop hooren, en deze voordragten werden afgewisseld door zang van eenige leden der gunstig bekende mannen-zangvereeniging Concordia. Wij vernemen dat de onzuivere opbrengst ruim 400 heeft bedragen. Op den 3 dezer meldde zich een inwoner van het eiland Schou wen aan bij den cipier van het huis van arrest te Zierikzee, voor gevende te zijn zekere persoon die tot eene maand gevangenis was veroordeeld. Ten diens name ingeschreven en opgenomen, werd echter spoedig ontdekt dat deze gevangene niet de gene was voor wien hij zich uitgaf, daarbij door een der overige ge vangenen werd herkend en bij zijn waren naam aangesproken. Een ingesteld onderzoek heeft tot het. gevolg geleid dat thans de strafschuldige in eigen persoon is gevangen gezet en zijn plaatsvervanger is ontslagen. De gemeenteraad van Aardenburg heeft den 27 december 11. een besluit genomen, waarbij eene commissie is ingesteld tot wering en vermindering der bedelarij. Zoowel op nieuwjaarsdag als op andere dagen is het dan ook voorloopig verboden aan de huizen rond te gaan. Die commissie heeft eene vrijwillige inschrijving opengesteld en uit de stad zelve ƒ751,84 aan geld bijeengebragt, benevens onderscheidene goederen, eene waarde vertegenwoordigende van/ 60,80; en uit de buitenwijken der gemeente/1,300,14 aan geld en voor 487,50 ia natura, waar onder men eene gift noemt van een geheel last tarwe. Men vleit zich dat op deze wijze de armoede meer doeltreffend zal worden gelenigd, vooral door werkverschaffing, zijnde dan ook een aanmerkelijk deel der giften alleen ouder die voorwaarde afgestaan. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt, dat aangezien de masten van het brikschip gezonken in het midden van het vaarwater van het Goereesche zeegat, op eene kabellengte afstands ten zuiden van de zwarte ton no. 6 (waarvan bij advertentie onder dagteekening van den 3 december 11. iadeNederlandschestaats-courant mededeeling is gedaan) sedert zijn afgebroken of uit het schip geligt, alsnu omstreeks 12 ellen ten westen van dit wrak eene zwart en wit geblokt gevenvde of zoogenaamde wrakton, is gelegd, om de plaats van het gevaar voer de scheepvaart aan te duiden. Tegen den heer mr. L. Zegers Yeeckens, uitgever der Amers- foortsclie courant, is door de arrondisseinents-reglbank te Amersfoort regtsingang verleend, en zulks op aanklagte van den heer mr. Johannes Lambertus Anionics Luyben, ter zake van eene zinsnede in dc Amersfoortschc courant van 1 ^decem ber jl.no. 269, luidende als volgt: n Toen, na het uitbreken van den opstand, het belgische con gres te Brussel zamen kwam, spoedde ook die zelfde volksver tegenwoordiger met zijn collega en geestverwant Sasse van Isseit zich derwaarts, ten einde voorde belgische provincie oordbrabant in dat congres zitting te nemen. Die eer, dooi de priesterpartij hun toegekend, werd hun echter door de belgi sche congresleden niet vergund. Luyben, zoo wel als Sasse van Isselt, moest met de kous op het hoofd terugkeeren." Genoemde heer is dien ten gevolge voor den regter-commis- saris, belast met de instructie van strafzaken, gedagvaard tegen den 5 dezer. Den 2 januarij heeft het beroep in cassatie in de zaak van jhr. M.' Salvador en S. Epngers voor den hoogen raad gediend. De middelen zijn voorgedragen door de lieeréu mrs. A. en A. A. de P-into. Het openbaar ministerie zal den 22 dezer zijne conclusie indienen. Men leest'in de Bnschedésche courantUit eene goede bron vernemen wij, dat' bij eenige ingezetenen dezer stad het voor nemen bestaat, concessie aan te vragen tot het leggen van eenen spoorweg, van "Westervoorde over Ensehedénaar depruissische grenzen, om van daar in verbinding te komen met den spoorweg van Rheine. Te Amsterdam is het berigt ontvangen, dat de heer C. M. Visser, in leven oud-gouvernepr der moluksehe eilanden, op zijne' reis met Z. exc. den gouverneur-generaal van Neêrlands Indie, den 19 september 1855, in de bovenlanden van Menado is overleden. Den 4 dezer werd door .hoog militair geregtshof te Utrechthet doodvonnis uitgesproken tegen den matroos Nieuw, wegens verregaande insubordinatie wet verwonding. De veroordeelde heeft zich onmiddelijk tot Z. M. den koning gewend, om van hoogstdezelve gratie van de doodstraf te ver zoeken. ESeraoenmimg'eiDi eva l»eslmlteiio Bij besluit van'I dezer beeft Z.M. goedgevonden tot adsistent bij het natuurkundig kabinet der hoogeschool te Leyden te be noemen den heer J. Bosscha. Z. M. heeft bij besluit van de zelfde dagteekening goed gevonden te benoemen, tot militair lid van den militieraad voor de ligting van het jaar 1856, te Middelburg, den luitenant-kolo nel Pistorius, adjudant in het provinciale kommandement van Zeeland. Bij Zr. Ms. besluit van 31 december jongstleden heeft. Z. M. goedgevonden tot ridders der orde van den Nederland sehen Leeuw te benoemenjhr. T. A. M. A. van Andringa de Kempenaer en jhr. L. S. B. van Sasse van Ysselt, leden van de eerste kamer der staten-generaal, en mr. E. A. Berckmans de Weert, referendaris met den titel van secretaris bij het kabinet des konings. Bij koninklijk besluit van 28 deeemberjl.is, ten laste van van den staat, aan mr. W. B. Donker Curtius van Tienhoven, minister, van staat, voormalig president van den hoogen raad dor Nederlanden, een pensioen verleend van/4000. SAuaaistenii em ivreleasftiiaajjajjiieEu De hoogleeraar M. des Amorie van der Hoeven hield den 31 dec. des avonds, te Amsterdam, in de maatschappij Belix. Men tis, afcleeliiig letterkunde, eene geïmproviseerde voordragt over den n oosterschenkrijg," tol bijwoning waarvan een zeer talrijk auditorium, waaronder vele dames, waren opgekomen. Na eerst het standpunt te hebben aangewezen, waaruit de beoefc- niug der geschiedenis, zal zij praktisch en nuttig zijn, moet ge schieden, en de waarde der historie die zij voor ons moet hebben te hebben betoogd, vestigde spreker een blik op den tegenwoor- digen oorlog in het oosten, en ging daarvan de aanleidende oor zaken na: den strijd der grieksche en laiijnsche kerk tot het verkrijgen der sleutels van het graf des Verlossersschetste het, gewigt dat beiden er aan hechten om iu het bezit ie komen van het 11. Land, meenende elk der strijdende partijen, dat zij, die zich op het eigeildom van dat land.mag beroemen, toch wel de ware christelijke kerk zal zijn. Spreker trad vervolgens in eene beschouwing van de leerstukken dier strijdende partijen van die der beide afdeelingen der christelijke kerk, de roomsch- lcatholieken en protestanten, en van de beide rigtingen in den boezem der protestantsche kerk zelve; betoogde, met een blik op het Oosten, dat, hoe groot de strijd ook zij, die tusschen de oorlogvoerende partijen gestreden wordt, het mensckdom, naai de wegen der Voorzienigheid, door strijd, moeite en keeten kamp wordt geleid om zijne beslemming te bereiken, en men langs dien weg mag hopen dat de ware christelijke kerk, gelijk zij uit Jeruzalem is ontsproten, tot dat centrum der wereld zal wederkeeren. Ten slotte wees spreker aan dat Engeland, door handels-, 'en Brankrijk, door glorie-interest gedreven, zich iu de verwikkelingen van het Oosten hadden gemengdEngeland met het doel om Ruslands invloed en uitbreiding in de aziati- schë gewestén te stuiten en eèn handelsnet over de wereld te verspreidenBrankrijk om door centralisatie zijnen invloed uit te breiden. De rede des hoogleeraars, op de hem eigene welspre kende wijze voorgedragen, werd door het auditorium met be langstelling aangehoord en met luide 'blijken van goedkeuring eu toejuiching- ontvangen. SAerfeimn e«a ws o Door den wel-eerw. heer J. G. Verhoef, predikant te Eispeet. is voor het beroep naar de hervormde gëm.'té Neuzen bedankt. J)s. J. H. Berghege te Gapinge, heeft het beroep naar Haaksbergen aangenomen. Marine leger. Z. M. heeft bepaald, dat de reiskosten der militairbn van alle wapens, beneden den rang van officier, even als zulks ten vorigen jare het geval was, met twee cents per uur zullen worden ver hoogd een maaatregel die voorzeker in dezen duren tijd de goedkeuring van allen zal wegdragen. De transportkosten, die vergoed kunnen worden voor den vervoer van militairen, het cloen van transporten enz. van deu 1 dezer af gerekend, is door den minister van oorlog, daartoe door Z. M. gemagtigd, bepaald als volgt: voor eene kar, be spannen met 1 paardi ,00, voor eenen wagen bespannen met 2 paarden ƒ1,25, voor een voorspan voor artillerie-materieel, geschut, caissons enz., eveneens 1,2-5 alles per uur afstand gerekend. ^erscMMeBidLe toeris-teiao Bij het departement van binnenlandsche zaken is ontvan gen van den minister van koloniën eene assignatie, groot 40,895,92$, zijnde het bedrag van nadere inzamelingen ten behoeve der slagtoffer? van den jongs ten watersnood in ons vaderland, als: op Java ad/38,811,61i-, en de buitenbezittin gen ad 2,08 4,31. Staat der nederlandschebank op 31 (lecember jl-':omloo- pende bankbiljettenƒ89,265,750, saldo's van rekening-courant 29,712,122.294, munt en muntmateriaalƒ81,711,938,.584. Volgens opgave van het ministerie van financien is aan de .verschillende kantoren van 's rijks accijnsen over de maand december LI. ontvangen aan suiker-accijns, in hoofdsom, opcenten en zegei, een bedrag van 174,489,90. Uit Coblentz schrijft men dat op 2 dezer aldaar de prins en prinses Hendrik der Nederlanden met gevolg zijn aangekomen. Het Nieuws-en advertentieblad van Zeeuwsch Vlaande ren meldt, dat men berekent, dat in het aigeloopen jaar 1855, op de markt le Thielt, in Oost Vlaanderen, ruim 125,000 konijnen zijn verkocht, die eene som van ongeveer 150,000 francs hebben opgebragt. 125i3R!rg,eE'l5jlke stasiulo Vlissingen, van 29 december tot 5 January. BevallenB. J. Weijens geb. ICuyl, d. M. R. Quite geb- Sjoerls, z. Overleden A. S. de Jong, ongeh. man, 50 j. C. Doense, ou- geh. vrouw, 58 j. Goes, van 29 december tot 5 jannarij'. BevallenA. Verburg geb. de Windt, d. J.Meijers gob. de

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1