MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 151. Dingsdag 1855. 18 December. öinnmlcmösdp: ifrtjöingm. 4. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- sagen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8, franco per post 3,40. De inzending van. Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. Dc betaling geschiedt kontant. Editie van Maandas; avond 8 ure. aiiddelliirég 12 «UeeemtoeiPo Door de próvincial&cömmissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland, residerende; te Middelburgzijn in de maanden november en december 1855 geëxamineerd en be vorderd tot apothekers de heeren J. Adam, M. V. van Lissa en A. C. Rochat. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier liggen ter inzage1. handel en scheèpv.aart-berigten omtrent Groot-Brit- tanje; 2. een exemplaar van het belgisch handelsverslag' over 1854. Thans behelst de Staats courant het koninklijk besluit, hou dende de verandering in het tenue, der officieren van Zr. Ms- zeemagt, geheel in overeenstemming met het berigt dat daarvan allereerst door ons werd medegedeeld in ons no. van 11 dezer»' daaruit werd overgenomen door de Utrechtsche courant, en la ter in de Nieuwe rotterdamselie en onderscheidene andere dag bladen, als van die courant afkomstig, werd medegedeeld. Met het oog op de'aanstaande behandeling in de tweede ka mer der staten-generaal van het voorstel van den heer Rochus- sen, tot het houden eener enquête wegens het misbruik van s"tei;ken drank, en in verband met de menigvuldige rekwesten waartoe" dat voorstel aanleiding heeft gegeven, is vooral aan te bevelen de lezing- en overweging van een zeer belangrijk artikel, getiteld: (/Dronkenschap en wetgeving", voorkomende in de decernber-aflevering van het Album van buitenlandsche letter vruchten. Vrijdag is te Goes in hechtenis genomen zekere G. Braam, beschuldigd van onderscheidene diefstallen van schapen. Reeds vroeger ter zelfder zake tweemalen veroordeeld, eens tot 2 en eens tot o jaren gevangenisstraf, is het met grond te voorzien dat deze schapendief voor eenen goeden tijd uit de maatschappij zal verbannen worden. De beschuldigde heeft naar wij vernemen, bereids oen gedeel te van het hem ten laste gelegde bekend. Door de uederlandsche ïïandol-maatschappy zijn bevracht de volgende 4 schepen, als,: voor AmsterdamArdjoeno, ge zagvoerder S. R. Rost, en Hermina, gezagvoerder K. B. de Weerd. Voor Rotterdam: Maleijer, gezagvoerder 1'. B. Bok, en Joan, gezagvoerder A. van der Tak. Het Staatsblad uo. 139 behelst de wet van 14 december 1855, houdende bepalingen nopens den tijdelijken opslag van meel in intrepöt en verdere bergplaatsen. Deze wet strekt om de ingezetenen dadelijk met den 1 januarij aanstaande het voordeel te kunnen doen genieten van de opheffing der belas ting op het gemaal. Z. M. de koning heeft den 12 dezer ineen plegtig gehoor ont vangen monseigneur Septime Marie Vecehiotti, apostolisch in ternuntius bij het uederlandsche hof. Den 13 dezer werd te Nieuwediep in stille plegligheid ter aarde besteld, het stolfè'lijk overschot van wijlen deu gepensio neerden kapitein-luitenant ter zee P. Bruning. liet lijk werd gevolgd door verschilleude militaire en civiele autoriteiten, op- regte vereerders van den inau, die iiizyn leven, zoo wel als actief zee-officier, als door veelvuldige hoogst verdienstelijke geschrif ten, het marine-wezen'betreffende, zich de algemeene hoogach ting liad verworven. -•Degeheele bezending voorwerpen, die uit ons rijk le Parijs ten tooiï waren gesteld1,'en bestaande uit Sö kisten, is op 9 dezer behouden van Havre te Rotterdam, per stoomboot Admiraal Verhuell aangebragt. waardoor, bij de spoedig ingevallen vorst geene vrees bestaat, dat zij niet ter bestemmingsplaats zullen kunnen afgeleverd worden. Door de zorg van den nedeslandschen commissaris voor de schoone kunsten, de heer Wittering, zijn de uederlandsche kunst-voorwerpen het eerst ingepakt geworden en waren dezel ve reeds op 24 november ter verzending gereed, zoodat de verdere expeditie daardoor zonder vertraging konde geschieden. Wij ontvangen, zegt het Handelsblad, thans liet volgende berigt omtrent de nieuwe russische leening. Zij is gesloten met het huis Stiegfitz te Petersburg, teïi bedrage van 50 millioen zil veren roebels. De obligatiën zijngroot 500 roebels, met halfjarige coupons, vervallende 1 april en 1 oetober van ieder jaar, en betaalbaar te Petersburg met 12i roebels, te Amsterdam met 23,60 of te Hamburg met 26 mark 10 sch. 11 pf. De houder heeft de keus tusseheu deze plaateen; zij zal op den coupon worden afgedrukt. Tot aankoop van schuldbrieven, te beginnen met 1858, wordt een amortisatie-fonds van 2 pet. bestemd. Yan 1875 heeft de.russisclie regering al de obligatiën a pari af te lossen. SgemoeHMiBag-eiffl eim teesluStem. Bij koninklijk besluit van 2 dezer is aan jhr: mr. W. J. Junius van Hemert,- gewezen procureur-generaal bij het provinciaal geregtshofin Zuidhblland, ten laste van den staat een pensioen verleend ten bedrage van ƒ2,666,'sjaars. Z. M. heeft aan Peter Yogelezang, of Vogelzang, gewe zen geregtsdienaar te Geldermalsen, ten laste van den staat een pensioen toegekëóö van 235,— Bij Zr. Ms. besluit van 14 dezer, is aan mr. A. Broex, op zijn daartoe gedaan verzoek, metljanuarij aanst. eervol ont slag verleend uit de betrekking van griffier bij den hoog-en raad der Nederlanden. Z. M. heeft bij besluit van 13 dezer goedgevonden: 1. te benoemen bij het 2de regement vesting-artillerie, tot kapitein van de 3de klasse, den Isten luitenant C. W. Smith, van den staf van het wapen en 2. krachtens punt 4 van art. 38 der wet van 28 augustus 1851 (staatsblad no. 128) voorden tijd van één jaar op non-activiteit te stellen, den kapitein J.C.Koele, van het 3de regement vesting-artillerie. Bij koninklyk besluit van 12 dezer, no. 48, is aan jhr. mr. Hooft Jhz., gewezen militie-commissaris in de provincie Noordholland, verleend een pensioen ten laste van den staat, ten bedrage van 800 's jaars. Z. M. heeft bij besluit van 15 dezer, no. 74, goedgevonden te benoemen tot generaal-majoor en kommandant der 2de briga de infanterie, tevens belast met de waarneming der functien van provincialen kommandant van Noordbrabant, den kolonel A. P. F. Rigot de Begnins, van den generalen staf, Zr. Ms. adju dant in buitengewone dienst.. By besluit van 2 dezer, no. 52, heeft Z. M goedgevonden tc benoemen bij het bataillon jagers, no. 27, dienstdoende in West-Indie, tot majoor, den daarbij dienenden kapitein D. A. du Cloux. Ilefffemtent ws Uit het vroeger vermelde drietal is tot predikant te Kloetinge beroepen ds. A. J. J. Wamsinck thans te 's Iieer-Abtskerke. MairSme era legeir. ■j- Volgens een particulier schrijven van Santa Cruz (Tene- riffe) dato 8 november, was Zr. Ms. oorlogsschooner met huip- stoomvermogen Mout ra do, kommandant de luitenant ter zee 1ste klasse J. Andrern, den 7 dier maand aldaar aangeko men. Het schip voldeed bij uitstek eu liep, bij liet zeilen, tot zelfs 12 mijlen in eene wacht. Na steenkolen en andere benoo- digdheden te hebben ingenomen, zou men naar de Kaap de Goede Hoop stevenen. Aan boord was alles wel. ^eursclaillemde aBejrisfteia,, Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld dat een onzer ingezetenen, den eersten junij dezes jaars, eenige kippen- eijeren ter uitbroeijing naar Zuidbeveland heeft verzonden, met dat gevolg, dat er slechts van de uitgekomen eyeren drie kippen zijn in het leven gebleven, die na eene voorspoedige opgroei den 22 november hier zijn gebragt, en dat deze drie jonge hoenders den 5, 6 en 8 december hunne eerste eijeren hebben gelegd, en daarmede nog steeds om deu anderen dag voortgaan. Volgens officiële opgaven bedroeg in 't eerste half jaar van 1854 het getal naar buiten 's lauds uitgevoerde runderen 32,360 en ju gelijk tijdvak van 't vorige jaar (1853) 35,177 stuks, ter wijl de invoer van buiten 's lands in Jt eerste halfjaar van 1854 slechts 5,304 stuks runderen bedroeg. Bij den aanvang van 1854 bedroeg de geheele vaderlandsche veestapel in Noordbra bant 146,835, Gelderland 156,149, Zuidholland 178,261, Noord holland 132,247, Zeeland 45,850, Utrecht 71,518, Friesland 191,131, Overijssel 104,958, Groningen 101,009, Drenthe 50,940, Limburg 57.255, totaal 1,206,153 runderen. Den 4 dezer is er te Petersburg in het winterpaleis een groot feest gegeven, ter eere van de aankomst van de koniiigiu- moeder der Nederlanden, de zuster van wijlen keizer Nicolaas, de tante van den tegenwoordigen keizer Alexander. Onder de meest uitgebreide leesmuseums der wereld be kleedt thans dat van Wylde, Leicester-square te Louden, eene eerste plaats. Menviudter 394 dagbladen, te weten: 275 en- gelsche, 43 fransche, 16 belgische, 2 turksche, 1 russisch, 39 duitsche, 8 amerikaansche en 1 australisch. Bovendien 'worden de jongste telegrafische depeches uit alle oorden van Europa, verkort zamengevoegd, aan de muren der leeskamer aangeplakt. Teu behoeve van de noodlijdenden op Banda en Ternate ten gevolge vau aardbevingen, brand en aucfere onheileöjds sedert de jongste opgave bij het departement van koloniën in gekomen eene som van ƒ460,' waaronder/40 van Z. D. H. cleu hertog van Bernard Saxen-Weimar. Meteorolog-Ëseüie waarnemiogen 9 gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags ten 12 ure. December 1S55. Wind. ëo 1 M a Laagste fcb I to E teinperut. 5 ié O |o .s §0 envorschil Aamierhmjen met de hoogste. OiNOt.O. 3 7G3.7 -0.2 0.87 4.32, 0.0 -2.3 -2.3 betrokken. 10 zot.z. 3 766.0 -0.8 0.92 4.39 0.0 -2.6 -2.5 11 Zuidw. 4 764.6 -1.4 0.SG 3.97 0.0 •2.1 -1.3 helder. 12 w.zw. 4 756.2 +0.9 0.88 4.70 0.0 -2.0 +4.0 betrokken. 13 NOt.O. 2 763.0 +2.G 0.81 4..S2 0.5 -0.0 +2.9 bijna helder. 14 w zw. 6 759.S +3.8 0-94 6.04 2.0 +1.1 +3.5 betrokken. 15 Zw.t.W 2 765.4 +6.2 0.94 7-06 11.0 +3.G +3.4 ligt bewolkt. JStatfee-CrenaeBraa!,, Eerste kamer. Zitting van 13 december. De voorzitter deelt mede dat door de afdceliugen benoemd zijn tot voorzitters en onder-voorzitters de heeren, 1ste afdec- ling: van Sasse van Isselt en Borski2de afdeelingInsinger ca Loisy; 3de afdeeling van S winde ven en Rijekevorse)4de afdeeling: van Nispen van Pannerden en Aylva van Pallandt. Yan de tweede kamer zijn ontvangen de 15, woensdag door haar aangenomen wetsontwerpen, waaronder hoofdstuk XI en XII der staatsbegrooting voor 1S56. De commissie van rapporteurs is gereed met haar algemeen verslag over het ontwerp van wet, houdende bepalingen om trent den tijdel ijken opslag van meel in entrepot en andere bergplaatsen. Drukken en ronddeelen, wordende cle beraad slagingen over dit ontwerp bepaald op vrijdag ochtend 11 ure. De vergadering wordt tot dien tijd gescheiden. Zitting van 14 december. In deze zitting heeft de beraadslaging plaats gehad over het wets-ontwerp tot tijdel ijken opslag van meel in entrepot en an dere bergplaatsen, dat met algemeene (25) stemmen aangeno men is. De commissien van rapporteurs voor de wets-ontwe.-pe;. tot regeling van het fonds, voortspruitende uit koopprijzen van domeinen voor het dienstjaar IS55 tot naturalisatie van J. F. Heckler en 29 anderen;

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1