M1DDELBURGSCHE COURANT. IV0- 150. Zaturdag 1855. 15 December. Deze courant verschijnt des Dingsilags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,-10. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan Huwelijks, Geboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters wórden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Vrijdag avond 8 ure. êluiiitiimg groote jagt. De commissaris des koniugs in de provincie Zeeiaud maakt bekend, dat de sluiting der groote jagt in deze provincie, door gedeputeerde staten voor dit jaar is bepaald op den een en der tigsten december aanstaande, met zons-ondergang, en dat het tijdstip der sluiting van de jagt op ganzen, eenden, water-en houtsnippen, nader zal 'worden vastgesteld. Deze kennisgeving zal in het-provinciaal blad geplaatst en aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 10 december 1855. De commissaris cles konings voornoemd, VAN TETS. önmmlanöscljc JHTiddelfoMirg- 3L& decematooir.. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente zijn by drie onderscheidene publieatien, op 11 dezer afgekondigd, op geroepen Is alle voor zich zeiven dienende manschappen, die in den loop van dit jaar volgens artf. 91 en 91 der wet op de nationale militie regt op vrijstelling van de dienst hebben en hun ontslag verlangen, 0111 de daartoe strekkende aanvrage vóór den 5 ja- nuarij 1856 bij het gemeente-bestuur in te zenden, met de ge vorderde bewijsstukken 2. degenen die genegen mogten zyn zich voor de dienst dei- nationale militie vrijwillig te laten inschrijven; waartoe tot 31 januarij 1856 alle werkdagen gelegenheid bestaat ter secretarie van 12 tot 3 ure, en 3. alle in deze gemeente gedomicilieerde jongelingen, die op 1 januarij 1856 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, om zich ter gemeente-secretarie te doen inschrijven op het register van inschrijving tot de loting voor de nationale militie, waartoe van 2 tot 28 januarij '1856 alle werkdagen van 12 tot 3 ure ter ge meente-secretarie gelegenheid zal bestaan. Ten gevolge der door den heer commissaris des konings inde provincie Zeeland, bij Provinciaal blad no. 105, gedane opwek king, zyn bereids ten behoeve der door aardbevingen, brand en andere onheilen zwaar geteisterde bewoners van de Moluksche eilanden, de volgende giften ontvangen, alsuitde gemeenten Arneniuiden 3,25 Kleverskerke ƒ3,Nieuw- en Sl.-Joos- iand 5,584-; Serooskerke in Walcheren/' 15,684-St.-Laurens 10,38Westkapelle/9,934-; Stavenisse/6,53-JSluis ƒ9,64 en Breskens/5,67. Wij vernemen dat door den heer O. Verhagen, te Goes, cassa tie is aangeteekend van het arrest van het provinciaal gercgts- hof van Zeeland, onlangs door ons medegedeeld, waarbij is be vestigd een vonnis der arrondissements-regtbank te Goes, in zake der administratie contra dien zoutzieder, houdende zijne veroordeeling tot geldboete en in de kosten. Door den gemeenteraad van Goes is met algemeeno stem men tot gemeente-apotheker benoemd do lieer Jacobus Adams te Middelburg. Op het eiland Zuid-Beveland doen. zich nog gedurig gevallen van kinderziekte voor. De graad waarin zij zich voordoet is dikwijls verontrustend. Naar wij vernemen, heeft de keizerlijke russische regering eene nieuwe leening gesloten met de heeren Stieglitz en Co., te Petersburg van 50 millioen. De certificaten zullen worden uitgegeven van 500 zilveren roebels, met halfjarige coupons van 124- roebel, of ƒ23,60 Holl. ct. De storting geschiedt van januarij tot april. De arrondissements-regtbank (derde kamer) te Amsterdam heeft den 11 dezer uitspraak gedaan in de zaak van jhr. M. Salvador, beschuldigd van laster, smaad en hoon tegen de regtbank te Haarlem. Bij een breed gemotiveerd vonnis is de beklaagde schuldig verklaard en veroordeeld tot eene gevange nisstraf van 15 dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan, eene geldboete van ƒ100 en in de kosten. Maandag middag is op het Damplein te Amsterdam op pleg- tige wijze cle eerste steen gelegd van het gedenkteeken, gewijd aan den volksgeest van 1830 enlS31. De heer W. A. baron Schimmelpenaick van der Oije tiieli'fpj dezegelegenheid namens Z. M. den koning eene aanspraak, waarop door den heer burge meester van Amsterdam geantwoord werd. N*i het leggen van den eersten steen doo» een burger-weesjongen, ontving deze een fraai zilveren horologie tot aandenken, terwijl de heer E. W. van Dam van Isselt daarop de plegtiglieid met een toepasselijk woord besloot. Wij vernemen dat bij de ingezetenen weder eene lijst van in- teekening rondgaat voor eene soiree littéraire, op 4 januarij 1856 te geven en waarvan de opbrengst zal worden uitgekeerd aan de diaconie der nederduitsche hervormde gemeente alhier. Eenige heeren moeten zich welwillend hebben bereid ver klaard bij- die gelegenheid het woord te voeren, terwijl deze voordrag ten zoo mogelijk zullen worden afgewisseld door eenige zaugstukken, uit te voeren door leden der alhier bestaande zan gvereen igingen. Naar men met zekerheid'verneemt, is het plan gevormd, tol den aanleg van een spoorweg van Luik op Tongeren, Maastricht, tot 's Hertogenbosch waartoe reeds door de belgische admi nistratie de medewerking van het gemeentebestuur van Maas tricht zoude'zijn verzocht. ei foossüiiaaiteinio Bij besluit van 11 dezer heeft Z. M. goedgevonden aan den hofraad W. E. van Otterloo, secretaris van Z. K. H. prins Ere- denk der Nederlanden, vergunning te verieeneu tot het aanne- meu van het ridderkruis der orde van de Poolster, in diamau- ten, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen ge schonken. Z. M. heeft bij besluit van de zelfde dagteekening goed gevonden aan den lieer D. D. Buchler, op zijn verzoek, eervol ontslag- te verleen en als voorzitter en lid van den raad van be stuur der koninklijke akademie van beeldende kunsten te Am sterdam, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. Bij Zr. Ms. besluiten van 7 en 10 dezer zijn de navolgen de hoofdofficier eu 1ste luitenant op pensioen gesteld: W. C. Margadant, met toekenning van den rang van luitenant-kolo nel, majoor bij het 1ste regement infanterie, ten bedrage van 1300,en C. C. Six van Olerleek, 1ste luitenant bij het 8ste regement infanterie, ten bedrage van ƒ545. Bij koninklijke besluiten van de zelfde dagteekening heeft Z. M. goedgevonden te benoemenbij het 1ste regement infan terie. tot majoor den kapitein der 1ste klasse J. E. Vleugels,van het koloniaal werfdepot; lot lslen luitenant den 2deu luitenant W. C. Margadant, van het korps bij het 5de regement infan terie: tot lsten luitenant den 2dcn luitenant J.C.W. van Kerk wijk, van het korpsbij het 6de regement infanterietot kapi tein van de 3de klasse den lsfen luitenant II. de Jonghvan he korps. STec^oIog-Seo Te 's Hertogenbosch is inden morgen van 10 dezer geheel onverwachts overleden de hoog-edel-gestrenge beer P. van Poolsuin Booy, buitengewoon adjudant van Z. M. den koning, generaal-majoor, kommandant van de 2de brigade infanterie eu waarnemend provinciaal kommanclant van Noordbrabaut, rid der van de Militaire Willems-orde, 4de klasse, van den Neder- landschen Leeuw, van het Legioen van Eer en ridder met de ster der orde van de Eikenkroon. Een aanval van beroerte maakte in één oogenblik een einde aan zijn leven, datdoorallen zeer betreurd wordt die hem in zijne verschillende hoedanighe den van nabij hebben leeren kennen. Het leger vooral verliest in hem een generaal, die in ieder opzigfc een sieraad van zijnen stand mogt genoemd worden. Marante ent leg-er* Uit Hellevoetsluis schrijft men u In den loop dezer week zal van hier naar Brouwershaven worden gedetacheerd eeue kanonneerboot onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse H. P. Klerckdeze boot zal voor drie maanden victualie mede nemen, terwijl hare bemanning wordt vermeerderd met één korporaal en tien mariniers. Wij vernemen dat Z. exc. de minister vau oorlog tot na der order, vergunning heeft verleend, om -de miliciens die zich in reserve bevinden, en niet in hun onderhoud kunnen voorzien, al dadelijk met overlegging vau dat bewijs, in werkelijken dienst op le nemen, bijaldien zij zich daartoe bij den komman- devenden officier van hot korps, of provincialen kommandant aanmelden, en zonder dat zij zich behoeven te verbinden .tot overgang in gevolge art. 171 der wet van 8 januarij IS 17. "W(BFB«.ocEate (H&aajmeBreafule dSoealeiveia. Middelburg 13 december. Een huis en erve in de Bellingstraafc, wijk G no 108, lasten ƒ14,461. Verkocht voor/700. Een pakhuis en erve in de Bellingstraat. wijk G no. 196, las ten ƒ3,371. Verkocht voor/160,50. Eerste kamer. Zitting van 12 december. De kamer beeft heden hare werkzaamheden hervat. Onder de in deze zitting ingekomen stukken belmoren al de sedert het reces bij de tweede kamer aangenomen wetten; voorts een aantal koninklijke besluiten eu missives van heeren minis ters ten geleide van mededeelingen of stukken, waaronder eene missive van den minister van financien, verzoekende dat de kamer zoo spoedig mogelijk behandele het outwerp nopens het entrepot van meel. Aan dit verzoek zal worden voldaan. Daarna zijn de afdeelingen zamen gesteld en is de zitting gescheiden. Tweede kamer. Zitting van den 11 december. In de zitting van heden hebben de heeren Dullert en Blaupot ten Gate ingediend een voorstel tot het houden eeucr enquête omtrent de aangelegenheid betreffende de aanbesteding van muntplaaljes voorde koperen pasmunt in Nederlandsch In die. De beraadslagingen over het gisteren behandelde en boven aangegeven onderwerp zijn in deze zitting voortgezet. De heer Elout van Soeterwoude heeft alstoen eene motie van orde voor gesteld, daartoe strekkende dat de kamer, na de van regerings wege gegeven inlichtingen gehoord te hebben, zou overgaan tot de orde van den dag. Over die motie hebben het woord gevoerd de heeren: llochussen, van Goltstein, Wintgens, Thorbeckc, Groen van Priusterer, van Bosse, van Nispen vanSevenaer» d® Poorter, vau der Linden, van lioëvell, vau Zuyle.n"van/Nyevel-t Storm, van Akerlaken, Luijbeu, Dommer van -Poldersveldfc. Hoffman, Bieruma Gosling,.. Dirks en de ministers van 'ba/ten- landscbe zaken, van financiën en van koloniën, waarna zij, ia. stemming gebragt, met 45 tegen 16 stemmen aangenomen, werd. Tegen de heeren Heinders, Blaupot ten Catc, van der Veen, Hengst, Storm, Strens, Thorbeckc, Uoynck van Eapendrecht,

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1