MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag 1855. 11 December. öimtralauöscl)£ i\°' 148. i deze gemeente en Vlis> Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags eu Zaturdags. Binnen srngen geschiedt de uitgave' dén avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie lüaanden is 3franco per post f 3,-10. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekeml- makingen enz., van één tot zes régels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buiteugewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Maandag avond ure. IVïïtlilellmirgr ÏO december. Mogt men bij den aanvang van dit jaar algemeen de billijke verwachting koesteren, dat ook alhier eene bespoediging in de correspondentie door een tijdiger aankomst der posten zou worden tot stand gebragt, en dat ook onze provincie,na daarvan zoo lang verstoken te zijn geweest, eindelijk zou deelen in de steeds toenemende verbetering die men bijna overal elders in ons land bij de inrigting der posterijen waarneemt, het is des te meer teleurstellend en vooral voor den handel bezwarend, dat thans in de ontvangst dei' pa kelten eene ongeregeldheid plaats heeft erger dan sedert jaren het geval is geweest. Herhaaldelijk ziet men ■zich verstoken van brieven en dagbladen van Amster dam-, waarvan de ontvangst alsdan vier-eu-twintig uren latei- geschiedt; zoodat tusschen de bezorging op het postkantoor aldaar en de bestelliug alhier vaak meer dan acht-en?;veertig uren verloopen. De zelfde vertraging had ook in den laatsten tyd meermalen plaats met de correspondentie uit 'sHage. Het is te hopen daler weldra maatregelen zullen worden geno men die aan deze onaangename storing een'einde maken, en dat ook de kamer van koophandel alhier zich, zoo noodig, de zaak zal aantrekken, ten einde bij het piinisterje van financiën de be- iaugeu der ingezetenen ten dezen krachtig voor te staan. jaadsehe zaken bepaald dat de herstemming ter benoeming van een lid voor de tweede kamer der stateii-generaal in het hoofd kiesdistrict Smeek- zal geschieden op dingsdag 18 december e. k- Het gewijzigd ontwerp van wet van de jagt en visschery is dezer dagen met eeuige aanmerkingen van den raad van state bij het departement van binnenland sche zaken terug ontvangen. Wij zijn tot de plaatsing van onderstaande regelen uitge- noodigd //Den 6 dezer maand vereenigden zich alhier eenige leden der afdeeling Middelburg, lste sectie, van v Het metalen kruis" aan een vriendschappelijken maaltijd. De herinnering aan den ge boortedag van hunnen voormaligen veldmaarschalk, opperbe velhebber van het leger, gaf hiertoe aanleiding. Mei warmte werden vele hasten gewijd aan de nagedachtenis van dien held, aan Z. M, onzen geëerbiedigden koning, aan het vaderland, en aan de meer onderlinge' aansluiting-der leden vauclc véreeniging Het metalen kruis." Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter visie een herig t over de meekrapbereiding in Rusland. Door den gemeenteraad te Goes weder besloten zijnde tot het doen eener uitdeeling op den nieuwjaarsdag, om daardoor het bedelen op dien dag legen le gaan, is daarvoor tot op 8 dezer ingeschreven f 430,eene som, die in gewone omstandighe den ruimschoots voldoende zou zijn, doch die bij de duurte van alle levensmiddelen, noodzakelijk eene vermindering der bedee ling moet te weeg brengen. Gisteren is te Goes de eerste proef genomen met den tele graaf; binnen een paar dagen zal vermoedelijk het kantoor aldaar voorgoed geopend worden-. Ziju wij wel geïnformeerd, dan zijn de kantoor-uren bepaald van 9 -2, en van 47 ure. Zijne exc. de lieer Mij er, nieuw benoemd minister van kolo niën, is donderdag morgen bij Z. M. den koning in een bijzonder gehoor ontvangen tot. het afleggen van den gevorderden ambts eed. Bij de te Sn eek- plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor cl e. tweede kanier der staten-generaal ziju 1249 stemmen uitgebragldaarvan verkregen de hoeren Vegelin van Claer- bergeu 508, M.Kiiigsma 456 en van der Brugglien 5279 stemmen. Er zal alzoo overstemming moeten plaats hebben tusschen de beidé eerstgenoemde heeren. Bij - beschikking van 8 dezer heeft de minister van binnen- Heden wordt het kantoor van den rijkstelegraaf te Leeuwar den voor de binnen- en buitenlandsche dienst geopend; voor- loopig echter met beperkten diensttijd, overeenkomstig het be paalde bij art. 1 der aankondiging van 30 augustus jl. Volgens de officiële lijst welke aan den nederlandschen com missaris bij de parijsche tentoonstelling uitgereikt is, zijn de volgende onderscheidingen toegekend aan nederlaudsche kun stenaars de gouden medaille der derde klasse aan de heeren Louis Meijer, zeeschilder te 's Gravenhage; David Bles, genre schilder te 's Grnvenhage; J. Bosboom, kerkschilder te 's Gra venhage: eervolle vermelding aan de heeren J. W. Kaiser, gra veur te AmsterdamH ten Kate, kunstschilder te Amsterdam; J. C. Mertz, kunstschilder te Brussel; C. Springer, kunstschil der te Amsterdam A. Waldorp te 's Gravenhage; S. L. Ver veer, kunstschilder te 's Gravenhage. Het heeft Z. H. den paus behaagd den heer J. H. van Gent-, te Schiedam, te begiftigen met de groote zilveren medaille, prijkende aan de voorzijde metde beeldtenis van den H. Vader fèn aan de keerzijde met het opselyRfii.: Benemerenti. terwijl ook aan zijne echtgenoot een zeer fraaijeiï'rïjkgemonteerden rozen krans metgoudeu medaille is geschonkeneen en ander begeleid vau een vleijend schrijven van den apostolischen internuntius mgr. Belgrado, waarin hulde wordt gedaan aan de verdiensten van voornoemden heer iu het bevorderen der belangen van de godsdienst, vooral (en aanzien der missiën onder de heidenen. BGenoeijaiiagen en besluiten. Z. M. heeft bij besluit van den 25 november jl. goedge vonden den 1 sten luitenant-kwartiermeester op non-activiteit A. D. baron Mulert, op pensioen te stellen en liet bedrag daar van te bepalen op ƒ000. Bij koninklijk besluit van 30 nov. 11., wordt de luitenant ter zee der Isle kl. J. O. H. Arntzenius, met den laatsten de cember, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslagen uit de betrekking van inspecteur over het loodswezen,^dejbetonning, bebakeniug en verlichting te Amsterdam, met dankbetuiging voor zijne bewezene goede diensten, en die betrekking met den 1 januarij 1856, opgedragen aan den luitenant ter zee der lste klasse J. W. van Bisselick. Bij koninklijk besluit van 1 dezer is aan M. Kops, weduwe P* J. de Eremerij, iu leven buitengewoon hoogleeraar in de wis- en nal u'urkundige faculteit aan de hoogcschool te Utrecht, verleend een peusioen ten Jaste van den staat, ten bedrage van 604, 's jaars. J3ij besluit van 2 dezer heeft Z. H'I. goedgekeurd de beroe ping van een predikant, uitgebragt door den kerkeraad der her vormde gemeente te Grijpskerke, onder de classis van Middel burg, op A. A. Looijen, eandidaat bij het provinciaal kerkbe stuur van Overijssel. Z. M. de koning heeft den kapitein van der Hcyden, van het regement grenadiers en jagers, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft benoemd tot kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw, monseigneur Belgrado, bisschop van Arcoli, laatstelijk internuntius te 's Hage. Bij koninklijk besluit, van 5 dezer, is de heer J". Goossens, controleur der directe belastingen, in-en uitgaande regten en accijnsen te Oostburg, in deszelfs betrekking overgeplaatst naar Purmereud. Bij Zijner Majesteits besluit van den 5 dezer, is benoemd tot regter in de arrondissements-regtbank te Gorinchem, mr. G. J. Mounier, thans griffier bij de arrondissements-regtbank te Zierikzee. Bij koninklijk besluit van 5 dezer, is aan den heer mr. P. Mijer, benoemd minister van koloniën, eervol ontslag verleend als lid in den raad van Nederlaudsch Indie, en zulks met in gang van 1 januarij 1856; onder dankbetuiging voor de door hem in Oost-Indie bewezen belangrijke diensten. Bij koninklijk besluit van 6 november is aan J. D. Jung- bluth Burer, wed. A des Amorie van der Hoeven, in leven hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de kweekschool der re- monstrantsche broederschap te Amsterdam, verleend een pen" sioenten laste van den staat, ten bedrage van/713 's jaars. Bij Zr. Ms. besluit van den 7 dezer, zijn benoemd tot raadsheeren in den hoogen raad der Nederlanden: mr. J. C. Voorduin, thans raadsheer in het provinciaal gereglshof in Utrecht, en mr. C. L. de Vos, thanspresidentderarrondisse- ments-regtbank te Utrecht. iff ar5me e» leger. Wij vernemen nader met zekerheid omtrent de verandering in het tenu der officieren van Zr. Ms. zeemagt. dat de epauletten alleen bij de klein- en groot-uniform-rok ken blijven bestaan. Voor alle rangen zouden voorts in plaats derzei ve op de jas met eene rij knoopen, op de kraag 2 gouden ankers komen en daarbij op beide mouwen aan de hand voor admiraal een gouden galon, ter breedte van omstreeks 6 duim. Voor schout-bij-nacht, het zelfde, breed omstreeks 4 duim. Voor kapitein ter zee 4 gouden kabels. Voor kapitein-luitenant, ter zee 3 kabels, waarvan de 2 bui tenste goud en de binnenste zilver. Voor luitenant ter zee lste klasse 2 gouden kabels, en Voor idem der 2de klasse 1 gouden kabel. Voorts mag bij diejasgeenesteek gedragen worden en wordt op de pet geen galon meer gevoerd, doch is deze voor alle ran gen voorzien van 9 gekruiste ankers onder een kroon, met daar omheen sterretjes, naar gelang der rangen. Naar wij vernemen is de kapt. ter zee jhr. P. G. J. de Haze Bomme, kommandant van Zr. Ms. wachtschip te Vlissin- gen voorloopig met 20 dezer gesteld op non-activiteit en zal hij als zoodanig worden vervangen door den kapitein ter zee G. Noorduiu. De kapitein-luitenant, ter zee G. C. Alvarez,lste officier van Zr. Ms. wachtschip A j ax teHellevoetsluis, is op non-activiteit gesteld en wordt vervangen door den kapitein-luitenant ter zee E. T. Verster. Naar men verneemt heeft de kapitein-luitenant ter zee J. H. Volmer Knollaert een cadeau ontvangen uit achting en vriendschap van den etat-major der op den 1 november 11. builen dienst gestelde brik D e arend. Het is eene canapé van den nieuwsten smaak, waarop een zilveren plaatje met. de namen van dien etat-major. f'ersctonïleiaiile toeristen. Volgens opgave van het ministerie van financien is aan de verschillende kantoren van 's rijks accijnsen over de maand no vember 1855, ontvangen aan suiker-accijns iu hoofdsom, op centen en collectief zegel, een bedrag van ƒ13041.734. De met de jongste mail uit Suriname en Curapao bij het departement van koloniën ontvangen berigten omtrent, den ge zondheidstoestand aldaar,respectievelijk gedagteekend 5 en 10 november j!., luiden iets minder verontrustend. Te Wolvegawerd onlangs een boerenplaats verkocht voer ƒ48,000, die voor 50 jaren/10,000 opbragt._ Men verneemt dat er een aanvang ^gemaakt is met terugzenden der uit Nederland te Parijs' ten" toon gestelde

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1