$uitmUmïr$d)c Sijöimjm. Ijaniidstertgtm. eene kwestie over het mijn cn dijn, welke zuiver juridièk is eh moet behandeld, worden dat zij meencn dat een schuldeiseher der gemeente zoo als in casu, de gemeente in regten-tot betaling moet noodzaken; zij wijzen er op dat door cle leer tier vernietig baarheid van zoodanige besluiten alle eigendomsregt der ge meenten aan don raad ontnomen zoude kunnen worden door de administratieve, met voorbijgang der rcgterlijke magc, daar ge laten dat naar hun oorcïecl de vernietiging van het raadsbesluit, nog niet meile zoude brengen dat dc heer de Crane zijn geld terug erlangt; deze zoude zich toch nog bij den regter moeten vervoegen hij wien het koninklijk besluit toch niet als bewijs zou gelden. Voor de waardigheid van het koninklijk gezag achten zij die vernietiging dan ook niet geraden; daarop hebben gede puteerde staten geantwoord dat de minister van binnenlandsche zaken het gevoelen van gedeputeerde staten deelt* na gelezen te hebben een brief van den burgemeester van Noordgouwe, dat de heer de Crane aldaar 6 maanden heeft vertoefd en voor 6 maanden in den hoofdelijken omslag aangeslagen is geweest cn heeft betaald; dat hij-vertrouwt dat de raad na kennis naine dier stukken, op zijn besluit zal terug komen, zullende hij in tegen overgesteld geval de vernietiging aan den koning voordragen. Na voorlezing der stukken vraagt dè voorzitter of de raad ge negen is het besluit ia nadere overweging te nemen; dit toestem mend beantwoord zijnde, steit hij namens burgemeester en wet houders voor dat de raad met goedkeuring van de gronden van burgemeester en wethouders persistere bij het primitieve besluit. Hierover ontstaat discussiedeheeren van der Grijp en Boeije meenon a. dat daar het blijkt dat er aanslag te Noordgouwe be taald is, het onbillijk zoude zijn dit ook hier te vorderenb. dat het werkelijk bekend is dat de heer de Crane buiten heeft ge woond en hij dus hier niet kan verbleven zijn. De voorzitter repliceert dat men zeer geed vier dagen in de week tc Noord- gouwe en drie te Zierilczee kan doorbrengen, en men wanneer men dit voortdurend doet, zeer zeker .geacht zal worden in heide gemeenten te verblijven. Mr. Fokker herinnert de leden de gronden die in januarij bestonden cn thans nog bestaan voor de weigering; verder dat men een volle maand, dat is dertig dagen, afwezig moet zijn om restitutie te erlangen; dat die detig dagen telkens door het hier fungeren als burgemeester zijn afgebro ken en men in zulk een tijdperk van dertig dagen, zeer goed op twee plaatsen kan verblijven; hij toont aan dat dc heel de Crane zelf stilzwijgend erkent in zijn rekwest, dat men dit k.an;immers hij verbleef zes maanden te Noordgouwe en vraagt slechts voor vier restitutie, en wel omdat hij in de eerste en de zesde maand telkens 14 dagen in de stad heeft vertoefd cn dus de maanden niet vol zijn; hij huldigt dus in zijn verzoek zelf de stelling dat men op twee plaatsen kan worden aangeslagen, raadt hij (mr. Fokker) de leden aan hier niet te vragen wat is billijk maar wat zegt de wet, en dan moet hij komen tot het be sluit, dat er geene restitutie kan gegeven worden. Door den voorzitter wordt nog gewezen op de uitdrukkelijke bepaling van art. 74 cn 75 der gemeentewet omtrent het zich ophouden van den burgemeester in cle gemeente. De raad besluit, gelet op dc bepalingen van art. 74 cn 75 der gemeentewet, de presentie lijs ten van,1-354 van burgemeester en wethouders, overigens zich verccnigeiide metdc gronden door burgemeester en wethouders aangevoerd, te persisteren bij de vroegere weigering van resti tutie; tegen stemden de heereu van -der Grijp en Boeije, van de stemming onthield zich mr. W. C. de Crane. Tot controleur der plaatselijke middelen wordt met 11 stem men benoemd de lieer G. Verdooren; dc heer B. IL Boom be kwam ée'ne stem, een briefje in blanco. In aanmerking nemende dat het pensioen- en weduwenfonds der gemeente-ambtenaren 'niet voorziet in het geval van ont slag buiten eigen toedoen of door gebreken, of hooge jaren, be sluit de raad op voorstel van burgemeester en wethouders, om aan den met 1 jan. 1856 ontslagen zullende worden plaatse- lijken commiês, :voov één jaar in plaats van het door hem aan dat fonds bijgeclragene, eene gratificatie van ƒ100 tc géven. Op hun verzoek wordt eervol ontslag verleend aan dr. P. J. Andreaj, als curator van het gymnasium en lid der plaatselijke achool-commissie, en aan den heer D. van der Vliet, als make laar in granen. Tat makelaar in granen wordt benoemd de beer J. Langou- mois cle Does. Ben verzoek van mevr. de wed. Jonge, van Breugclom remissie van hoofdelijken omslag, wordt geoollegcerd bij cle overige rekwesten daaromtrent. De rekening van het weeshuis over 1854 wordt ten fine van onderzoek gesteld in handen der heeren Laiidskncgt, Keiler en van der Vliet. Een concept van gewijzigde instructie voor den gemeente ontvanger en eene instructie voor den controleur in handen der heeren mr. van Dongen, Ochtman en jhr. Boeije, om daarop te dienen in de eerst volgende vergadering. Namens dc commissie rapporteert cle heer van der Viicf, op het door burgemeester en wethouders ontworpen reglement voor het weeshuis, adviserende l.ofc goedkeuring, wanneer daar in zal zijn opgenomen dat cle buitengewone ontvangsten op het grootboek zullen worden belegd liet reglement komt als nu in behandeling, hetzelve wordt vastgesteld, zijnde daarin opgeno men het voorstel der commissie, en op voorstel van mr. van Dongen, art. 1 gewijzigd dat do regenten zullen benoemd wor den door clen raad, uit een aanbeveling van twee personen, in plaats van eene voordragt, cn art. 21 dat ook thans bestaande regentessen even als de regenten worden gecontinueerd. De in de vorige vergadering ingediende verordeningen op den verkoop van brood en die ter wering van huidziekten, wor den achtereenvolgens vastgesteld; cle eerste zal in working tre den 30 dagen na de afkondiging, dc andere met 1 januarij 1850. Dc voorzitter deelt aan cle leden mede dat cr dit. jaar reeds voor /'7000 zelkaarde is verkocht en cr nog voor 500 besteld is, zoo dat deze inkomst dit jaar bijzonder voordeelig is. Mr. de Crane geeft in overweging om vooreerst geen aarde van den berg af te leveren, ten einde die zoo lang mogelijk te behouden, maar uit het ontgraven wordend terrein cle specie op hoopen te rijden en te doen droogen. Dc voorzitter doet opmerken dat cle aarde uii het terrein te vochtig is on) afgeleverd tc worden; mr. de Crane verklaart daar geen bezwaar in te zien en ook als koo- pcr dier specie geen'bêzwaar van te zullen maken. Mr. de Crane verzoekt den 'voorzitter de leden met kortere tussc'henpozingen bijeen te roepén, ten einde de lange session te voorkomen. De voorzitter herinnert dat hij bijna om dc veertien dagen raad heeft belegd, doch thans daarin door huisselijke omstandigheden verhinderd is geworden. De heer clr. Goemans vraagt of, wanneer door het rijk bij de afschaffing van den gemaal-accijns, aan de bakkers entrepot voor het meel zal worden verleend, dit ook door de gemeente zal gegeven worden. De voorzitter zegt dat de bakkers dit verlangende, daartoe een rekwest zullen moeten indienen, waar-1 op de raad alsdan zal kunnen beslissen. Niets meer te behandelen zijnde, wovdt de vergadering ge sloten. - En&èland, Londen 3 december. The times deelt in zijn correspondentie- artikel uit. Parijs op steiligen toon mede, dat Oostenrijk met Frankrijk en Engeland zamenwerkt voor de vredesvoor waarden. Indien Rusland, wórdt daarin verder gezegd, die vastgestelde voorwaarden weigert, welke door Oostenrijk als een ultimatum zuilen worden beschouwd, dan zal laatstgemeide de diplomatieke betrekkingen met Rusland afbreken. Volgens The morning advertiser heeft het bezoek des lier- togs van Cambridge te Parijs, het karakter eener militaire zen ding gehad en stond in betrekking met het opdragen van liet op perbevel over de verbonden legers aan een fransehen generalis simus en van dat over de verbonden vloten aan een engelschen admiraal. Penemarkera. Naar men verneemt heeft het hoog geregtshof te Kopenha gen wel bepaald dat hetzelve bevoegd is om regt te spreken over de beschuldigde ministers, doch is dit besluit genomen met 8 tegen 8 stemmen, zoo clat de overwegende stem des voorzitters de zaak ten nadeele der ministers heeft uitge- maakl Spamjjeo Madrid 2 december. In cle zitting der cortes van gisteren heeft de democratische partij den generaal O'Donnell hevig aangevallen. De vergadering heeft daarop echter een votum van verlrouwen van dien minister in stemming gebrag-t, dat aangenomen is met 107 tegen. 6 stemmen. De cortes zijn reeds-met hare werkzaamheden tot het 85ste artikel der constitutie gevorderd. De minister van fiuancien schijnt van zijne zijde in vertrouwen te winnen. Men wil ten minste weten, dat hij reeds de noodige gelden heeft weten bijeen te zamelen, tot betaling der half jarige rente der openbare schuld, die, zoo verzekert men, van af den 5 januarij aanstaande zal betaalbaar gesteld worden. j3Bno.5tscHnB.0i nu ril Frankfort 3 december. De nieuw benoemde britsche gezant bij het hof van Oostenrijk, sir Hamilton Seymour, is op zijne reis naar Weenen te Keulen aangekomen en heeft te Deutz zijnen intrek genomen in het zelfde hotel in 't welk de generaal Cnnrobert op zijn terugkeer uit Stokholm en Kopenhagen is gehuisvest geweest. Beide deze staatslieden hebben elkander aldaar ontmoet, en de franscbe generaal heeft den britschen ge zant berigten kunnen mecledeelen van de wijze op welke hij door de beide noordsche regeringen is ontvangen. Van de zijde der pruissische regering zijn krachtige pogingen aangewend, ten einde Zweden over te halen om gestreng bij het behoud der onzijdigheid te volharden. In Berlijn meende men te weten dat de genoemde generaal in Denemarken beter door de regering was ontvangen dan door de menigte. Voor eeuige dagen had in Leipzig eene bijeenkomst van boekhandelaars plaats, bij welke de voornaamste duilsche ste den vertegenwoordigd waren. In deze werd beraadslaagd over een, aan den bondsdag in te dienen verzoekschrift, dat doorhem eene algemeene wet op de duitsche drukpers mogt worcleu ingevoerd. Men wil clat Rusland bij eenige bevriende staten, als Zwe den, Denemarken en Holland, bijzondere marine-gevo 1 magiig- deu zal zenden. De admiraal vón Glasenopp is als zoodanig reeds naar Stockholm vertrokken. BifiranliBrSjlk. Parijs it december. Generaal Caurobert is zondag van zijne zending naar de Scandinavische staten alhier teruggekeerd. Hij beefL oh middel ijk na zijne aankomst, een onderhoud met den keizer gehad. -Donderdag wordt de koning van Sardinië op zijne terug reis van Engeland weder Ie Boulogne verwacht'. Men verzekert dal. het wetgevend ligchaam tegen febru- arij zal' worden bijeengcroepcn.zoo clat de afgevaardigden alhier zullen zijn op het tijdstip der bevalling van de keizerin. -Naar men zegt zal op 's keizers uildi'ukkelijk verlangen, als prijsvraag worden uitgeschreven het vervaardigen v.an een dichtstuk: -fDe bemagtiging van Sebastopob" De prijsza! uit 's keizers bijzondere fondsen worden bekostigd. De stoomboot Eupbrafe heeft heden te Marseille de brieven maal uit de Levant en berigten uit Konstautinopel van 26 november overgebragt. In die hoofdstad werden drie nieuwe bataljons van het engelsch-duitsch vreemdenlegioen te gemoet gezien. Kiamil-pacha was tot minister zonder porte feuille benoemd. Het verspreid gerucht dat het schip Sardaigna aan boord waarvan ziel) een transport sardinische troepen be vond, schipbreuk geleden heeft, is gelukkig niet bewaarheid. Dat schip heeft zijne bestemming veilig bereikt. Uit Kertcb vernam men dat de Russen hunne ruiterij naar het binnenste des lands teruggetrokken hebben en dat. vijf kanonneerbooten der geallieerden voor de haven van Kertcb kruisten. Yan dcu Donau was berigt hoe meer dan 300 schepen van alle natiën aan de monden der Sulina door tegenwinden opgehouden wer den. Een telegrafisch berigt uit Marseille deelt nog de volgende met de Euphrate aangebragte berigten meclede admiraal Lyons blijft voor de kust van dc Kritn kruissen om de omstreken van Kertchgestreng te bewaken, tegen welke stad dellussen vijan delijkheden voor clezen winter schijnen voor te bereiden. Zij versterken Arabat en trekken daar 30,000 man zamen, bene vens 15.000 man te Gheuitchi; zij hebben hunne gemeenschap met de bogt van Arabat volkomen hersteld, doch de stoomsche pen en vlottende batterijen der geallieerden kunnen de geheele breedte dier bogt bereiken, behalve wanneer de zee met ijs bezet mogt worden. De scheepsaivisie onder bevel van den admiraal Stewart zal in de Midclellandsche zee blijveu. De troebelen in Syrië, welke door tusschenkomst van den heer de Lesseps, den consul van Frankrijk, gesl.ild waren, zijn op eenige punten we der uitgebarsten. Volgens de laatste berigten van Kars, bood die stad nog steeds wederstand, doch het gebrek aan levensmid delen begon zich sterk te doen gevoelen. Selim-pacha was nog niet. verschenen. Vijf honderd schepen worden steeds aan de monding van de Sulina opgehouden. Ten gevolge van stormen zijn verscheidene in de wateren van den Beneden-Donau ge strand. iketijuhiQcn. Als bijleggers zijn ter reede van Ylissingeu gearriveerdden 5 dezer het engelsche brikschip Mora, gezagvoerder Whidley, van Hyeres, en den 6 dezer het belgische brikschip Jean van EycJc, gezagvoerder M. van Groenendaalvan Liverpool ko mende beide met zout geladen, iiaar Ostencle bestemd. $£veirzag'4 de.T week, Rotterdam 7 december. Xoifij blijft zich soutojerengoed ord. Java op 33.] a 34 els. Rijst heeft op de vraag voor het buitenland eene verhooging ondergaan. De meerdere vraag die voor eenige dagen voor thee bestond heeft opgehoudenzoodat de handel zieli alleen bepaalt bij de vra'ag voor de consumlie. Specerijen stil. GS A'iHiuna ssa ar Si e H Amsterdam 7 december. In tarwe werd niets gedaan. Geasl. 4 lager. Raapolie op zes weken 601. Lijnolie op zes weken 45. Koolzaad (dadelijk) 106.1- p. vl. Oostburg 5 december. Bij ruimer voorraad en goede genegenheid tol: afzet bij de houders, werd er vrij wat graan verhandeld tegen lagere prijzen. Tarwe gold naar kwaliteit ƒ1 G, 16,50 en 17, en in enkele gevallen 17,25. Rogge met weinig vraag ƒ12,3040 en ƒ12,75 naar deugd. Winter gerst 8 a 8,10, uiterlijk ƒ8,25. Zomer dito met veel vraag en betaald 7,50, f 7,60 e.: ƒ7,75. Haver lusteloos 4,30, 4,50 en ƒ4,70. Paardebooneu S.75 a 9. Graauwe erwten 9,50 a 10. Groene ƒ9,50 a 10,50 Middelburg 6 december. De aanvoer zoowel uit onze naburige eilanden als ook uit Walcheren, was lieden niet zoo groot als voorgaande week. Yoor tarwe deden zich bijna geen koopers op, waardoor men

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 3