MIDDELBUBGSCHE C 0 R A N f r 143. Donderdag mA iPpflF J&I1F mm 1855. 29 November. öinmitlanïi$£l]C ei}ömgm. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbelcend- makingen enz., van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Woensdag avond 8 Bekendmaking. .De burgemeester en wethouders van Veere maken, bekend dat op den 30 dézer maalid, dés middags 12 ure, ten raadhuize zal worden overgegaan tot de uitloting van 30 nommers, ad tien gulden ieder, der achterstallige loopende schulden ten laste derzelve gemeente. Veere, den 10 november 1855. De burgèin'eesfef en wethouders voornoemd, it 3. Van oosten l. b. j. p. van den heuvel, Secretaris. Biddelkuirg' 3§ november. Het. provinciaal gèrégtshöf in Zeeland heeft in zijne zitting van gisteren, den gewezen cömtüies der posterijen Adriaan Jo- han Hendrik Bosschart, schuldig verklaard aan het verduiste ren van eene acte of bescheide, onder bewaring van hem als beambte der hooge regering gesteld, door het ontvreemden en izich toe eigenen van een brief met daarin gesloten bankbiljet, welke bezorgd was op liet postkantoor te Middelburg, en hem dien ten gevolge veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van zeven jaren, en in de kosten van het geding, des noods te verhalen bij lijfsdwang, zullende dit arrest bij uittreksel in de gemeente Middelburg worden 'aaiigépl'akt. Het hof heeft daarbij tevens bevolen dat het bankbiljet groot ƒ1000, aan den eigenaar, den notaris Wout ersen, en de veertien stuks kleinere bank biljetten ten gei ijken bedrage, aan den eige naar C. G. Boonenkamp, z'ullèn worden terug gegeven. Naar wij vernemen is door den veroordeelde ter griffie van het provinciaal geregtshof, onmiddelijlc cassatie doen aantee- kenen van dit arrest. Men schrijft ons uit Vlissingen van 26 dezer CU Heden namiddag werden o.p het raadhuis alhier twee zilveren medailles uitgereikt aan de kwartiermeesters van het nederlandsch-vlissiugsch loodswezen J. Struyk en A. Knyl, terwijl aan iedet dér onder hen staande sloeproeijers een getuig schrift werd afgegeven, wegens liet redden van een matroos, op den -24 maart dezes jaars met eene boot voor deze vesting om geslagen, en behoorende tot dé equipage van de belgische bark -Koophandel, gezagvoerder Minne, waarvan wij melding maak ten in ons nommer van 27 maart li. PT Den majoor van het alhier in garnizoen liggende 3de rege- inent infanterie H. L. E. Eich'lioltz, thans benoemd tot militie-, commissaris voor Noordholland te Amsterdam, en den majoori D.Petter, ter vervanging van eerstgemelden alhier aangekomen, zijn gisteren avond door het corps hoornblazers van voornoemd tegement eeneserenade gebragt. X Er zijn dezer dagen weer een aantal octrooijen aan ons gouvernement gevraagd, waarvan wij de navolgende als de be langrijkste aanstippen, als: voor verbeteringen van stoomwerk tuigen, vooreen toestel tot reiniging van alle soorten van gra nen, korrels, rijst enz, voor een waschwerktuig, voor verbetering in de behandeling vangutta-pei-cha, voor een nieuw stelsel van baksteenen, bestemd om de steen én te vervangen bij metseling van kerkgewelven., voor de uitvinding om rook te verteren en warmte in fornuizen en pijpen te brengen en te verspreiden, en voor verbeteringen in vuurwapenen en geschut. De kamer van koophandel te Rotterdam heeft dezer dagen een adres aan den commissaris des konings in Zuid holland in gezonden, waarbij zij verklaart aan het door de Vereeniging ter bevordering der fabriek- en hand werks-nijverheid, tot haar ge- rigt verzoek, om een adres aan Z. M. dcu koning tot wijziging der wet op de octrooijen in den g^iest der belgische wet te on dersteunen, niet te kunnen voldoen, daar zij niet het invoeren van eene nieuwe wet, maar alleen de intrekking der ihans be staande weuschelijk acht. De kamer grondt haar gevoelcn*op de overtuiging-dat octrooijen niets zijn dan een overblijfsel van vroegere beperking en privilégie???" Zij beschouwt ze van geene waarde tot het doen van uitvindingen en verbeteringen, maar acht ze in tegendeel belemmerend voor de nijverheid, en is daar om van oordeel dat de octrooijen zoo spoedig'mogelijk geheel dienden te worden afgeschaft. Men zal zich herinneren dat dMNederlandsche maatschappij tot bevordering der nijverheid reeds in het vorig jaar een adres aan Z.M. cleu koning heeft gerigt, waarbij op de intrekking dier wet wordt aangedrongen. L'ccho universel deelt belangrijke antecedenten mede van den nieuw benoemden minister van koloniën die, zoo de mini ster daaraan getrouw blijft, goede verwachting van de toekomst mag doen koestereu. Z. ex. heeft zicli in Indie steeds een voorstander getoond dei- denkbeelden en pogingen om nederlandsch Indie te ontwikkelen. Hij was bij de oprigtiug er van een ijverig-medewerker aan het tijdschrift door den heer van Hoëvell tot dat doel uitgegeven, en slechts later toen hetindiscli gouvernement met weerzin de uitgave daarvan zag, heeft hij z-i£hterug getrokken. In mei 1S4S nam de heer Myer niet alleen deel aan de vrijzinnigedemonstra tie welke te Batavia pla.ats had, maar leidde hij zelf als onder voorzitter, toen de president zich reeds verwijderd had; de ver gadering, welke den 22 mei in de sociëteit Harmonie plaats had en waartegen de gouverneur-generaal zulke krachtige maatre gelen heeft genomen. Op Java wil men ook weleu dat de heer Myer tot de israëliti- sche godsdienst behoort; het zou de eerste maal zijn, dat een minister van die geloofsbelijdenis in ons gouvernement zitting In de zitting van den gemeenteraad van Amsterdam van 24 dezer is besloten cle belasting op het schapen- eu varkenvleesch af te schaffen, even als die op de bou wmaterialen, beide in te voeren met. 1 januarij 1856.Tevens is afgestemd het wets, ontwerp, strekkende om eene belastingteheffen onder den naam van straat- en rioolgeld. 11. K. H. prinses Marianne der Nederlanden is den 23 dezer op Ruslhoff te Voorburg aangekomen. EBeimoeiiuiiag'esi eaï iDeslcaSteKi. Bij koninklijk besluit van 13 dezer is de heer J. S. G. Gram berg benoemd 'tot officier van gezondheid der 2de klasse voor de dienst ter kuste van Guinea. Deu .23 -dezer is, bij aan-vulling der beschikking van 15 junijl854, vermeld in de Staats-couranl van deu 18/19 dier maand, aan den heer G. cle. Haas te Vlissingen vergund zijne stoomsleepdienst uit te oefenen langs de Oosler- en Wester- Schelde en daarop aanloopende zeegaten en rivieren tot aan of binnen de daaraan gelegene zeehavens een eu ander voor zoo veel het neclerlandsche grondgebied betreft Bij missive van Z. exc. den heer minister van binnen- landsche zaken is aan de heeren commissarissen des konings in de proviucien verzocht, om Zr. Ms. tevredenheid te betuigen aan alle autoriteiten, die het hunne hebben toegebragt om de behoorlijke uitvoering der wel omtrent cle ligi.ing der nationale mi lil ie over 1854 Ie verzekeren. ^ecirollogae. Den 24 dezer is te Haarlem de heer W. B. van Voorst, oud licl cler tweede kamer, president van cle arrondisscmeuts-regt- bank, gevestigd aldaar, overleden. Kunsten eu wetenschappen. Zalurdag j 1. had in het wapen van Amsterdam te Amster dam, eene gewone vergadering plaats der afdeeliug wis- en natuurkunde van de koninklijke akademie van wetenschappen- Tegenwoordig waren cle heerenJ. van Geans, G. Simons, R. van Rees, E. A. W. Miquel, P. ITarting, G. E. V. Schneevoogt J. L. C. Schroeder van der Kolk, J. "YV. van Oordt, W. Vroük, van der Boon Mesch, O. J. Matthes, G. J. Mulder, A. A. Sebas tian, R. Lobafto, E. J. Stamkart, J. van der Hoeven, W. H. de Vriese, Buys Ballot, E. Dozy, J. A. C. Oudemans en Staring. De notulen veerden gelezen en goedgekeurd. De secretaris geeft berïgt van een aantal ingekomen brieven, zoo als veront schuldigingen van de heeren van Breda en Seelig. wegens het niet vervullen hunner spreekbeurten, van de heeren van der Kun, Delprat, Storm, Kerkwijk en Donders wegens het niet bijwonen der vergadering, een brief van den heer Hascarl met bijgevoegde wetenschappelijke bijdragen, die in handen der commissie van redactie werd gesteld, voorts een aantal brieven met boekgeschenken, enz. Verder waren drie voorstellen tot ruiling van werken cler akademie ingekomen. Een brief van den lieer Ennerens over den aan hem opgedragen last, tot, redactie der hippocratische wetenschappen, lokte eenige discussie uit, waaraan werd deelgenomen door de heeren Miquel, van der Hoeven, Mulder, Vrolik, Schneevoogt en. den voorzitter. De •brief zal in de algemeene vergadering nader worden behandeld. Ook was een brief ingekomen van den minister van binnenland- sche zakenbehelzende dat de minister ten behoeve van dit departement-voor 50 exemplaren der Bryologia Javanica had" inget eekend, waarvan een zeker getal aan de akademie zal wor den -gegeven, ten einde als middel van ruiling te dienen. Men besloot den minister te verzoeken 25 exemplaren daarvan aan de akademie af te staan. Ook was een brief van den minister van financien ont vangen, vragende inlichtingen omtrent cle uit- viuding van den lieer J. D. Steuerwald, te 's Hage, tot waarbor ging cler muntbiljetten, en welke door den uitvinder der rege ring te koop is aangeboden. Hierover ontstond eenige woor denwisseling tnsschen cle heeren Mulder, van Geuus, van der Hoeven, Schneevoogt. en Simons. De brief werd gesteld in handen van de heeren Mulder en Simons, ten eincle een ont- werp-antwoord aan den minister by cle akademie in te leveren. De heer G. J. Mulder sprak daarna over het bier als voedings- middelen over de verliezen van voedingsstoffen bij cle bereiding van die vloeistof eu het verkieslijke om de gerst bij die bereiding door aardappelen en mout van gerst te vervangen. De heer Harting deed eene mededeeling over de vraag of gasvormige stikstof in den dampkring, door de planten wordt opgenomen, liet stuk zal in clenotulen der vergadering opge nomen worden. Despreekbeurt, van den heer van Geuus werd, wegens het vergevorderde uur, tot nader uitgesteld. De ver gadering werd daarna gesloten. Maa-Bnae eu K/eger. In den morgen van den 25 dezer is van hetNieuwediep ver trokken Zr. Ms. stoomkorvet Medusa, onder bevel van den kapit.-luitenant ter zee II. J van Maldeghem, naar Oost-Indie. Vea'sclttBllemde Hiesrigten. Ten behoeve van de noodlijdenden ten gevolge van aard.be-- vingen, brand en andere onheilen, waardoor Banda, Ternaiê eA - andere in denmolukschen archipel gelegen eilanden in de'maan den junij en julij 1855 zijn geteisterd, is bij het departement van koloniën ontvangeuvan de Nederlandsche Hanclelmaat- schappij/200. De commissie van geleerden voor het //Germanischés Mu seum" bestaat uit 129 léden. Aan die instelling zijn 26 beamb ten verbonden, die het. t.oezigt houden over de uitgebreide ver zamelingen van dat museum, die 17 kamers vullen en bestaan uit 3000 stuks aden en oorkonden, 18000 boekdeeien. 300 beeldhouwwerken, 100 schilderstukken, 200 miniaturen -C:i teekeningen, 10,000 gravuren eu houtsneden, 2000 munten,

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1