BIJVOEGSEL VAN DE MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag 27 November 1855. ©uitmUtnb$cl]£ ®iiimtjjcn. Vervolg van het verslag der staten-generaal. Zitting van 24 november. De beraadslagingen over die voordragten zullen achtervolgens gehouden worden op aanstaanden woensdag, na afloop der als dan aan de orde gestelde werkzaamheden, of den volgenden dag. De beraadslagingen zijn voortgezet over het Vde hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1856 (Binneniandschezaken). De heer van Akerlaken heeft, naar aanleiding van art. 73, gewaagd van het onderhoud, de herstelling en verbetering van sommige wegen en bruggen en daarbij behoorende werkende heer Bots sprak bij art. 74: //verbetering, onderhoud en herstelling van kanalen en vaarten en daartoe betrekkelijke werken" over de Zuid-Willemsvaart in Noordbrabant. Na de beantwoording door den minister van binneniandsche zaken werden die ar tikelen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de langdurige beraadslaging over art. 79 subsidien aan besturen, maatschappijen en instellingen als bijdragen tot de bekostiging van werken ƒ321,310,33"" namen deel de heeren van Akerlaken, van Eek, van Nispen van Sevenaer,van Lynden, van Bosse, van Heiden Reinestein, Storm van's Gravesande, Westerhoff, Strens, Schimmelpenninck van der Oije, van Golt- stein, ter Bruggen Hugenholtz, van llappard, Reinders en de minister van binneniandsche zaken. Daarop werden onder scheidene wijzigingen voorgedragen de heer van Akerlaken stelde voor de som met ƒ40,000 te verminderen en alzoo terug te brengen op 281,310,33. De heer van Bosse droeg twee voorstellen voor1. dat de som van 30,000, onder litt. ss op den toelichtenden staat uit getrokken voor nieuw te verleenen subsidien en bijdrageu niet worde verleend en art. 79 alzoo metƒ30,000 verminderd2. dat de kosten op den toelichtenden staat sub litt. n uitgetrokken als bijdrage in de onderhoudskosten der wegen, ten laste der zes iioordhollandsche steden, ten beloope van ƒ10,000, niet worden goedgekeurd en daartoe niet dit bedrag art. 79 verminderd. De heer vau Gollsteiu wiide het art. in twee deeleu doen splitsen: 1. art. 79#://subsidien aan besturen, maatschappijen en instellingen als bijdragen tot de bekostiging van werken ƒ291,310,33", en art. 796: //nieuw te verleenen subsidien en bijdragen ƒ20,000." De heer van Bosse verklaarde in den loop der behandeling zijn tweede voorstel in te trekken. De wijzigingen aan de stem ming onderworpen, werden achlervolgens verworpen, die van den heer van Akerlaken met 50 tegen 11 stemmenvoor de heerenvan Hoëvell, Thorbecke, van Zuylen van Nyevelt, Jes- pers, van Akerlaken, Westerhoff, de Poorter, Anemaet, Storm, van der Linden eu van Bosse, die van den heer vau Bosse met 56 tegen 5, voor de heeren: Hoynck van Papendreeht, Wester hoff, Anemaet, Storm en van Bossedie van den heer van Golt- stein met 46 tegen 15 stemmen, voor de heerenBotz, Dullert, Anemaet, Storm, van Boreest, Elout van Soeterwoude, van dei- Linden, van Bosse, van Goltstein, Thorbecke, van Zuylen van Nyevelt., Jespers, lloynck van Papendreeht, Westerhof, e*i Wintgens. Het art. 79 zelf werd onveranderd met 50 tegen 10 stemmen aangenomen. Art. 80 der zelfde afdeeling werd zonder beraadslagingen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De kamer zai aanstaanden maandag de behandeling van de Vilde afdeeling (Onderwijs) aanvangen. Gemeenteraad van Goes. Zitting van 22 november. Afwezig de beeren mr. Saaijmans Vader en Smallegange, met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gearres teerd. Aan de orde is de benoeming der commissie van toezigt op de arincn-apotheek, waartoe door burgemeester en weihouders worden aanbevolen de heeren van den Bosch, Hochart Sr. en L. C. de Peval. De lieer van den Bosch meent dat de bedoeling is, dat de voorzitter der commissie zal zijn lid van doch drie leden gekozen zullen worden buiten den raad. De voorzitter en" de heer van Kerkwijk bestrijden dit en wordt mitsdien overgegaan tot benoeming. Voor bet eerste lid bekomen de beeren van den Bosch 8 en P. Jobannissen stem. Voor bet tweede lid de heeren Hochart 5, de Peval 3 en Verschoor 1 stem. Voor het derde lid de heer de Peval 9, dus al de stemmen, terwijl uit de twee eerstbenoemden tot voorzitter wordt gekozen de heer van den Bosch met 6 stemmen, zijnde er 3 op den heer Hochart uitgebragt, welke beide heeren, ter vergadering tegen woordig, die benoeming aannemen. Op voorstel van burgemeester en wethouders besluit de raad even als de drie voorgaande jaren, eene uitdecling van eetwa ren en brandstoffen op den nieuwjaarsdag te doen, ten einde het bedelen op dien dag tegen te gaan. Van de zijde des raads benoemt de voorzitter tot president van de commissie met de uitdeeling belast, den heer J. A. A. Fransen van de Putte, zullende de commissie wijders bestaan uit één lid van ieder armbestuur iu de gemeente en den griffier ter secretarie. Wordt gelezen het verzoekschrift van den heer A. J. P. Saaijmans Vader, om het terrein, in pacht bij den heer Verha gen en iugerigt totsieenplaats, in erfpacht te erlangen, met nog eenige ellen grond daarbij, om daarop ecne fabriek te stichten, terwijl door dien heer nader is verzocht de te naamstelling van hem of zijne firma aan te houden. Op voorstel vau burgemeester en wethouders wordt tegen betaling vau 1 per vierkante roede,nader op te meten, dit ver zoek zonder discussie ingewilligd. (Buiten stemming bleef de heer Kakebeeke als schoonvader van den adressant). Bij de vaststelling der gemeente-begrooting besloten zijnde tot aankoop van een huis, verkoop van werkelijke schuld en van opgaande boomen, worden alsnu de daartoe betrekkelijke besluiten voorgelezen en gearresteerd. Door burgemeester en wethouders worden aangeboden, om aan de leden van den raad rondgezonden te worden, de vol gende ontwerpen: a. reglement voor het burgerlyk armbestuur b. instructie voor den secretaris-penningmeester c. verordening op het manhuis d. instructie voor den concierge,'en e. verordening op de armenschool. Na het opmaken der punten van beschrijving is nog ingeko men, verzoek van den heer Davidson, om afschrijving van 4 maanden hoofdelijken omslag voor 1854, hetgeen zonder dis cussie wordt toegestaan en verzoekschrift van J. Dekker Lz, om grond op erfpacht, tot vergrooting zijner steenplaats, waartegen door heeren gebroeders Harinck bedenkingen worden geop perd, bij eene heden iugekomene missive. Deze stukken worden op rapport en voorstel, gesteld in handen van burgemeester en wethouders. De voorzitter deelt mede, dat burgemeester en wethouders het noodig achten 1. den cingel langs de begraafplaats te begrinden, waarvan de kosten zijn geraamd op 350 2. bij de leenbank een schuurtje te plaatsen, tot berging van een en ander, geraamd op 167 3. dekzevken aan te koopen voor den oostkant der kaai, voor ongeveer 50 strekkende ellen a8,50 per el, en 4. de spuiten te plaatsen in het koor der kerk en daarom een bekwaam rasterwerk te laten maken, geraamd op 159,70, welke kosten kunnen bestreden worden uit den post voor gewoon onderhoud. Hij vraagt of dit de goedkeuring der leden wegdraagt, waarop door allen toestemmend wordt geantwoord. Voorts deelt de voorzitter mede, dat bij den heer Swartbe- denkingen gerezen zijn tegen de voorgenomen oprigting eener bewaarschool, zoo dat het plan waarop bij dc begrooting voor 1855 gerekend was, niet kan worden volvoerd, waarom burge meester en wethouders .zich voorstellen daaromtrent nader een voorstel te doen. Zijn ingekomen en worden overgelegd a. missive van heeren gedeputeerde staten van 13 november laatstl. met afschrift van het koninklijk besluit houdende goed keuring van afschaffing der belasting op het gemaal; b. gelijke missive, houdende goedkeuring van de ter vorige vergadering besloten uitgifte van grond op erfpacht aan den heer van Renterghem; c. extract uit de notulen van den gemeenteraad van Kattenr dijke c. a., houdende goedkeuring der begrooting van de k:\me- van koophandel, doch verzoekende in het vervolg afschrift der memorie van toelichting te ontvangen, en d. de staatsbladen 124 en 129. Daarna wordt de vergadering gesloten. H5rag-ea»Es«t. Londen 24 november. The times en The morning post behelzen lijuregt strijdige berigten ten opzigte van. Zweden. Eerstgenoemd blad verzekert namelijk, dat de generaal Canro- bert te Stockholm eeue militaire overeenkomst geteekend heeft, volgens welke Zweden aan de geallleeerde legers en vloten een contingent in troepen en kanonneersloepen leveren zai. De door Zweden aan zijnetoetredingtot het westersch verbond gehechte voorwaarde zou daarin bestaan, dat.de provincie Fin land aan dat rijk hergeven worde. Het engelsch-franseh- zweedsch leger zou met. dit doel in het aanstaande voorjaar het tooneel der vijandelijkheden naar Koerland overbrengen. Daar entegen verklaart The morning post, dat het gerucht wegens het sluiten van een allianlieverdrag met Zweden en van eene op handen zijnde oorlogsverklaring dier mogendheid aan Rusland van allen grond onbloot is. Gedurende zijn verblijf te Siock- holm zou de generaal Canrobert zich, zegt The morning post, bij het nagaan der militaire en maritieme hulpbrounen van Zwe den bepaald 1 lebben. The press deelt mede, dat het parlement den 18 januarij bijeen zal komen. The morningpost verklaart dat dit niet zoo is, en dat dit eerst plaats zal vinden op het. gewone tijdstip, op het einde van januarij of in het begin van februarij, The press bevestigt hetberigt dat Rusland vredes-voorstel- len heeft gedaan. Keizer Napoleon moet deze aan lord Palmers- ton hebben doen toekomen, met bijvoeging dat hij ze voldoende acht en de bedoelingen van Rusland voor-opregt houdt. Een groot gedeelte vau het engelsche kabinet verzet zich hiertegen, zoodat men aan eene weigering gelooft. The press en The morning-advertiser logenstraffen mede het berigt eener zweedsche alliantie. Ook ontkent eerstgenoemd blad nog, dat koning Leopold er in heeft toegestemd als bemiddelaar op te treden. Er zullen geene onderhandelingen plaats hebben, dan te Londen of te Parijs. In Southwark, eene aauhoorigheid der stad Londen, is de admiraal Napier tot iid van het lagerhuis verkozen, tegen den wensch van het ministerie, aan hetwelk hij, hoewel een voorstander van de voortzetting des oorlogs, niel: welgevallig schijnt te zijn wegens zijne ultraliberale denkbeelden en zijne geneigdheid om de bijzonderheden van het bestuur der krijgs zaken voor het publiek te brengen en te bedillen. Men weetdat.de bekende directeur van policie I e Napels, de heer Mazza, ter voldoening aan de eischen van den britscheu gezant, van die betrekking ontzet is, maar dat de koning hem terstond daarop onder behoud van. rang en jaarwedde met enne andere aanzienlijke ambts-betrekking bekleed heeft. Evenwel acht het engelsche gouvernement, gelijk The mor ning post mededeelt, zijne grieven hersteld door de verklaring der napelsche regering, dat de heer Mazza niet langer eenig deel aan het bestuur der policie heeft. Sedert eenige dagen heffen de protestantsche dagbladen in ons rijk kreten van verontwaardiging aan over eene heilig schennis die in Ierland door roonische geestelijken onlangs zou bedreven zijn. Te Kingstown, eene veel bezochte uitspannings- plaats voor de groote wereld, nabij Dublin gelegen, zou onder leiding van zendeling-predikers van de orde der redemptoristen met staatsie een aantal bijbels verbrand zijn, in de kapel alwaar die reizende predikers eene oefening gehouden hadden. Dit feit en de hatelijke omstandigheden, waaronder het zou voorgevallen zijn, bragteu de ijverige protestanten in grooie beweging: te Dublin werd een half verbrande bijbel vettoond, die in de kapel te Kingstown uit het vuur zou geród>'ijif£,en er werd een adres ter onderteekeniug rondgezonden, waarin de hooge regering opgeroepen werd om zulke aanrandingen der staatskerk te straffen en voor het vervolg voor te komeii. In The times en andere liberale bladen werd liet betreurd dat juist het tegenwoordige tijdsgewricht, waarop de eendrag- tige zaïnenwerking der gansche natie tot den oorlog vereischt wordt, uitgekozen werd om den aloudeu seete-haat weder aan te wakkeren. Daarentegen werd door een iersch dagblad, hetwelk een orgaan der roomsche geestelijkheid is, verklaard dat. bet, auto- da-fc te Kingstown alleen aangelegd was tot verdelging van anti-katholijke traktaatjes en twistschriften dat er uitdrukke lijk bevel door de eerwaarde paters was gegeven om de bijbels

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 5