MIDDELBURGSCHE COURANT. N0* 141. Zaturdag 1855. 24 November. 6ittnmlrtnlLiscl]c ®ijöingm. Doe courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singeu geschiedt de uitgave den avond te voren teu 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,4-0. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. jDe prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekend- raakingen enz., van dén tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij iuuemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Vrijdag avond 8 ure. Middelliu.rg' SS novemher. bieden had voor het provinciaal geregtshof in Zeeland de behandeling plaats van de zaak van A. J. H. Bossehart, gewe zen ambtenaar aan het postkantoor alhier, beschuldigd van het verduisteren van acten of bescheiden, onder bewaring .van den beschuldigde, als ambtenaar der hooge regeringgesteld Ten verzoeke van den procureur-generaal werden gehoord de volgende getuigen W. L. Woulersen, notaris te Domburg, W. J. Zip, kassier in de wisselbank alhier, P. C. Woutersen, zoon van den notaris Woutersen, H. Passenier, brievengaarder te Domburg, W. Schrier, postbode tusschen Domburg en Mid delburg, C. Serlé, winkelier te Dordrecht, E. W. van Bommel, directeur van het postkantoor te Dordrecht, N.Westerouen van Meieren, directeur van het postkantoor te Middelburg, "VV. H. Muntendam, H. H. Ehrenberg en jhr. J. P. van Rei gersberg Versluis, respectievelijk commies, assistenten sur numerair aan liet zelfde postkantoorA. Weyl, boekhouder bij de heeren Prins &eo. te Rotterdam; C. G. Boonenkamp, splitter van de staats-loterij te Rotterdam J. E. van Rooijen te Rotterdam, J. G. Godderis (firma Godderis frères) te Ant werpen; A. Roasson, huisheer van den beschuldigde alhier; S, E. van der Sluys, debitant der staats-loterij te Gorinchem J. J*. van Leersum, directeur vau het postkantoor te Breda' en ten verzoeke van den verdediger des beschuldigden, C. van Boven, lid van de firma den Broekert co. alhier. De heer procureur generaal, na eene korte schorsing der zit ting en het doen voorlezen van eenige stukken het woord be komen hebbende, requireerde de schuldig verklaring van den beschuldigde aan het in de acte van beschuldiging genoemd mis drijf. dientengevolge zijne veroordeeling tot een confinement van minstens 5 en hoogstens 15 jaren in een tuchthuis en de kostendes noods bij lijfsdwang te verhalen, met teruggave der bewijsstukken aan de regthebbenden. Nadat de verdediger van den beschuldigde, mr.A. P. Sifflé, getracht had aan te toonen dat het den beschuldigde ten laste gelegde feit niet was bewezen, concludeerde hij tot vrijspraak. Het hof heeft vervolgens de uitspraak bepaald op aanstaan den dingsdag des voormiddags 10 ure. Men verneemt dat het bestuur der vereeniging Kunst en Vriendschap tot bevordering van teeken- en bouwkunde, op aanraden van verschillende heeren honoraire leden heeft beslo ten op morgen van 10 tot 4 ure op gemelde tentoonstelling in den schouwburg aan het publiek toegang te verleeneu. Op de beestenmarkt van eergisteren te Goes gehouden, was nog meer vee aangevoerd dan de vorige week. De handel was ditmaal levendiger en er werd tot hooger prijzen vrij wat van de hand gezet. Eergisteren avond werd te Goes door de rederijkerskamer Antonides eene eerste openbare opvoering gegeven. Algemeen voldeed dit, en het is te verwachten dat bij voortgaande studie zij hare oudere zusterkamer Vondel spoedig op zijde zal streven. In den morgen van eergisteren is van Arnhem per eersten spoortrein naar Rotterdam vertrokken een detachement van het 3de regement infanterieonder bevel van den luitenant van der Werf, sterk 37 man, bestemd voorVlissingen. In den gemeenteraad van 's Gravenhage is een adres aan Z. exc. den minister van biunenlandsche zaken goedgekeurd, hou dende verzoek om voor te dragen eene wet tot onteigening van gronden, benoodigd voor de voortzetting van liet kanaal tot Scheveningeu. Benoemingen en Besluiten. Bij besluit van 18 dezer heeft Z. M. goedgevonden, in de pro vincie Zeeland, te benoemen: tot gezworen bij de Breede Wa tering bewesten Yerseke, J. GlerumPz.; tot dijkgraaf van den polder Leendert-Abrahara, J. deLoofi'; tot beheerder van den polder Verbrande-man, gemeente &iörikzee, jhr. W. M. H. de Jonge; tot beheerder van Henrietta-poldertje, gemeente Zierik- zee.jhr. W. M. H.de Jonge. Het heeft den koning behaagd bij besluiten van 21 dezer aan den heer mr. A. J. Duymaer van Twist, op zijn verzoek, te verleeneu eervol ontslag als gouverneur-generaal vanNeder- landscli Indie, onder dankbetuiging voor de vele in die betrek king door hem aan den lande bewezen belangrijke dienstenden heer Duymaer van Twist voornoemd te benoemen tot komman- deur der orde van den Nederlandschen Leeuw; tot gouverneur- generaal van Nederlandsch Indie te benoemen den heer Ch. P. Pahud, thans minister van koloniëndeti lieer Pahud voornoemd, niet ingang van 1 januarij 1856, eervol te ontslaan als minister van koloniën, onder dankbetuiging voor de vele goede en be langrijke diensten, in die betrekking aan Z. M. en aan den lande bewezen; tot minister van koloniën, met ingang van 1 januarij 1856, te benoemen den heer mr. P. Mijer, lid van den raad van Nederlandsch Indie. (Reeds aan de geabonueerden op ons bulletin medegedeeld), mrarine en Deger. X Volgens een voor eetiigentijcl^enomen besluit wordt met. 1 januarij 1857 het uniform - vor;rpfficieren der marine in zoo verre gewijzigd, dat de epauletten-voor het zoogenaamde klein tenue van af dien tijd worden afgeschaft. Met betrekking tot den gezondheidstoestand in onze West-Indische bezittingen geeft onderstaand particulier schrij ven van Curapao, dd. 25 octoberjl., en van eene zeer geachte hand de daarin vermelde weinig bemoedigende bijzonderhe den op //Zr. Ms. fregat prins Alexander heeft 29 dagen reis, is voor de haven verschenen, en uit hoofde der gele koorts, die op nieuw woedt, niet binnengekomen en naar Aruba gezeild; thans is hij op Bonaire; tot nog toe was.alles wel aan boord. Op de brik Venus is bijna alles ziek, reeds zijn er 21 dooden, waar onder twee klerken en de baron Rengers. Ziek op den bodem de kommandant, de 1ste officier, een officier, Steeling, en de officier van administratie Baak, in het hospitaal 44 man, dus die brik is buiten gevecht.. De ekwipage is gedebarkeerd en de brik ligt op stroom. Op de kust te Caracas, Laguayraenz., heerscht de cholera in hevigen graadten gevolge daarvan komt de nieuwe gouverneur nog niet, daar zijne exc. 40 dagen in quarantaine op Klein Curapao zou moeten blijven en het daar een zeer gevaarlijk liggen is. Wanneer het fregat hier bin nen moet vallen, vrees ik dat liet een bitteren tol zal betalen, even als de andere schepen. Berigten gisteren van Bonaire ontvangen, melden dat er reeds 40 zieken aan boord waren, tot heden echter van geen verontrustenden aard. Ontaardt dit nu ook in gele koorts, dan zal men wel genoodzaakt zijn binnen te komen tot verpleging der zieken, waartoe noch op Bonaire, noch op Aruba gelegenheid bestaat.. Bij ons en op De adder is alles wel; zonderling niet waar Eens die ziekte gehad heb bende is men als het ware ingeënt, ook de inwoners weten er niets vanhet bepaalt zich vooral bij vreemdelingen; de Ame rikanen verliezen verschrikkelijk veel volk. De luitenant ter zee 1ste klasse Mulder, van het fregat A1 exa n d er, is op de korvet Pal las als lste officier overgeplaatst. De luitenant ter zee lste klasse Tichelman blijft op de brik Venus. De officier van administratie A. la Gaai zal den officier van administratie Olivier op de P a 11 a s vervangenlaatstgenoemde vervangt, op de brik Venus den officier van administratie Baak, die op de stoomboot Curapao overgaat", enz. De minister van marine heeft aan de tweede kamer, als bijlage tot de stukken behoorende bij zijne begrooting, toege zonden het rapport, uitgebragt door eene commissie vau des- kundigen, tot onderzoek van den toestand van het drooge dok te Willemsoord. Verschillende berigten. Den 4 december aanstaanden zal voor den hoogen raad (ka mer van strafzaken), in kassatie behandeld worden de zaak van jhr. M. Salvador en S. Pongers. Volgens de San Erancisco herald is gedurende de laatste vijf jaren uit Californie aan goud uitgevoerd voor eene waarde van 230 millioen dollars of 575 millioen guldens. Bij dit bedrag van den aangegeven uitvoer meent men nog voor de niet aan gegeven uitvoer te moeten voegen 70 millioen dollars, zoo dat de waarde van het gezamenlijk bedrag 300 mill, dollars bf 750 millioen guldens zou beloopen. -Uit de statistische opgaven, door de onderscheidene gou vernementen openbaar gemaakt, zou blijken dat het aantal han delsvaartuigen dat in 1854 op zee is geweest onder alle vlaggen der wereld, met uitzondering van die van China, Japan en nog eenige landen van het Oosten, waaromtrent men slechts onze kere berigten heeft, 145,000 heeft, bedragen nietende 15$ mil lioen tonnen. De ton op f 120 gesteld zou dit eene handelsbe weging aanduiden van 1 milliard 860 millioen guldens. §taten>€<eneraai, Tweede Kamer. Zitting van 20 november. In deze zitting zijn voortgezet de beraadslagingen over hoofdstuk III der staats-begrooting voor 1856(buiteulaudsche zaken.) De heeren Bieruma Oosting en Storm vroegen eenige ophel deringen over sommige consulaten naar aanleiding van art. t> der 2de afdeeling: //traktementen en bezoldigingen van het personeel der consulaten," welke door den minister van buiten- landsche zaken gegeven werden, waarna dit artikel zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. Art. 15. u Geheime uitgaven ƒ4000," van de 3de afdeeling (verschillende uitgaven.) De lieer vanHoevell verklaart zich als vroeger tegen het toe staan van gelden voor geheime uitgaven en waarvan misbruik kan gemaakt worden, ook om dat dezelve niet verantwoord worden. De minister van buitenlaudsche zaken merkt op dat, indien het waar is, dat een minister van buitenlaudsche zaken geheime uitgaven te doen heeft, om dat hij die niet vooraf kan bekend maken,daaruit, dan ook volgt, dat bij de bevoegdheid moet. heb ben om naderhand daarvan ook geene opgave te doen, want anders is bet toch hetzelfde. Men heeft die uitgaven noodig voor wetenswaardige bijzonderheden uit het buitenland en men kan daaromtrent- niet iu mededeëlingen treden. Dc toekenning dier som is een vertrouwen, aan den minister geschonken, en ieder lid, dat denkt dat dc minister die som lot andere doeleinden bezigt, moet het artikel afstemmen. Niet alleen door zijne voorgangers, maar ook floor hem is van die gelden gebruik gemaakt op eene wijze, waarvoor hij niet wil uitkomen; maar de koning kent, die uitgaven, want de minister doet daaromtrent eene voordragt aan den koning en de minis!er wordt door een koninklijk besluit gedechargeerd. De lieer van Zuylen van Nvevelt verklaart zich ook tegen rie post, te meer daar zijne ondervinding hem gedurende G-Jiiaan- den bewees dat. er geene behoefte aan is. De heer van Bosse bespreekt bij deze gelegenheid dé opmer king der commissie tot onderzoek van de staatsrekening over 1852, waaruit, bleek, dat ook op het. Kilde hoofdstuk-voor ge heime uitgaven beschikt wordt. Daar nu ookide minister van buitenlaudsche zaken over dit hoofdstuk kan beschikken;- dan vraagt spreker waarom er dan nog op de afzonderlijke hoofd stukken posten voor geheime uitgaven voorkomen. De heer van Eek is tegen het artikel, om dat er van die uit gaven geene verantwoording aan de wetgevende magf. wordt gedaan. Hij acht dit in strijd mot art. 122 der grondwet, bepa lende dat de verantwoording van de staats-uitga,ven enz. over

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1