MÏDDELBÜRGSCHE <C O 1A N T. N0- 140o Donderdag 1855. 22 November. Ibnnenlanöscijc SijMttgm. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags eu Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- siggva geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 8,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor ellcen regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt koutant. Editie van Woensdag avond 8 ure. Middelburg1 SI november. De commissie uit liet provinciaal geregtshof in Zeeland, za- mengesteldin gevolge art. 11 der wet op het notarisambt en, be staande uit de raadsheeren mrs. A. J. van Deinse eu C. W. E. "Vaillant met den procureur-generaal, heeft heden na afgelegd examen tot candidaat-notaris bevorderd de heer mr. H. C. van Diggelen, advocaat te Axel. Heden namiddag ten een ure heeft alhier eene inspectie van de dienstdoende schutterij op de markt plaats gehad. Tevens zijn de manschappen bij die gelegenheid in kennis gesteld met liet besluit des konings waarbij het Z. M. heeft behaagd den heer G. J. Sprenger, majoor-kommandant dier schutterij, den personelen rang van luitenant-kolonel te verleenen. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier liggen ter inzage: Opgaven a wegens den in- en uitvoer van vreemde en koloniale waren en van britse lie en iersche voortbrengselen, en b van de schepen in den vreemden handel en voor de kustvaart gebezigd, allen in Groot-Brittanje, gedurende de 9 maanden geëindigd 30 september 1855 benevens eene staat van in de maand october 11. naar Oost-Indie verzonden katoenen stoffen volgens certificaten van oorsprong. Den 14- dezer had te Zierikzee de aanbesteding plaats van het bouwen van eene zaal, bestemd voor vergaderingen van algemeen nut en genoegen, societeitszaal en verdere aanhoorig- heden in een huis, staande aan de noordzijde van de Oude haven, daartoe door commissarissen van denaamlooze vennootschap de Eend ragt aangekocht, en waarvan zijn aannemers geworden de heer J. van der Linden aldaar, voor het metsel-en timmer werk, voor de som van 6729 en de heer J. Laramers aldaar, voor het stukadoorwerk, voor de som van/780. De heer R. S. Tjaden Modderman is wederom te Iiulst ge arriveerd, om zijne landbouwkundige voorlezingen voort te zetten. In de eerstvolgende week daarmede aanvangende, zal hij iederen dingsdag aldaar, en eiken woensdag te Eonteaisse voorlezingen honden. Het zesjarig zoontje van den landbouwer J. v. A., te Hengst dijk, denl 8 dezer een met hagel geladen pistool op tafel vindende, heeft het ongeluk gehad zich daarmede in den schouder en ge deeltelijk in de borst te schieten. Men is er niet in geslaagd de hagelkorrels uit de wonden te halen. Men verneemt dat de rijkskanonneerboot, den 10 dezer van "Vlissingen vertrokken, om te Leyden tot eene proefneming te dienen of de zeevaart bij het aankomend geslacht onder de ge ringe standen zou kunnen worden aangemoedigd, zijne voor- loopige bestemmingsplaats niet zal kunnen bereiken, daar de breedte van het vaartuig ongeveer negen palmen grooter is dan de wijdte der brug, welke gepasseerd moet worden, om binnen de stad te kunnen liggen. Z. I\. H. de prins van Oranje is den 17 dezer uit Leyden inde residentie aangekomen, om II. M. de koningin, na Hr. Ms. terugkomst vau hare buitenlandsche reis te verwelkomen. Uit de bcrigten welke omtrent dengezondsheidstoestand in Suriname en op Curasao, met de jongste mail van daar bij liet departement van koloniën zijn ontvangen, gedagteekend 21 en 26 oct.jl. nemen wij het volgende over. Iu Suriname doet de gele koorts zich thans weinig meer voor onder de bemanningen der koopvaardijschepen. Van 1 tot en met 15 der opgemelde maand zijn aldaar 2 manschappen van het garnizoen en 1 sche peling der marine aan andere koortsen overleden. De pokkeu, welke onder de plantage-slaven thans bijna geheel geweken zijn, zijn daarentegen op het lepreuzen-etablissement Batavia sterk toegenomen. De gezondheidstoestand der overige bevolkinn van Suriname kan, met uitzondering van enkele gevallen van pokken, voldoende worden geacht. Ten aanzien van Curapao blijkt, dat van 27 september toten met den 26 october jl. 67 lijders aan gele koorts inliet militaire hospitaal aldaar te behan delen waren, en dat daarvan 16 hersteld, 14 overleden en 37 onder behandeling gebleven zijn. De laatste ziektegevallen waren van een zeer kwaadaardigen aard, daar binnen drie dagen zich vertoonen zwarte braking bloeding uit de hoeken der oogen, ooren. neus eu lang genezene lidteekens, en doorsijpeling van bloed uit de tong en van onder de nagels. BSenweiBiiiig-eii en besluiten. Z. M. heeft op het aan hoogstdeszelfs gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend aan jhr. H. M. Molerus, als kamerheer ceremoniemeester. Bij besluit van 17 dezerno. 68, heeft Z. M. goedgevon den, het bij hoogstdeszelfs besluit van 5 december 1851 (Staats blad no. 149) ingesteld eereteeken tot belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen, toe te kennen aan mr. P. J. A. van Dam, lsten luitenant bij de dienstdoende schutterij te Goes. Bij Zr. Ms. besluit van 2 dezer is de heer J\ F. H. Witt benoemd tot nederlandsch consul te Harburg. Bij koninklijk bestuit van den 29 october !S55,isaandpn kapitein der artillerie van delandmagt in West-Indie," thans nonactief, J. P. W. "s Graeuwen, onder toekenning van een eer vol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst, op het daartoe door hein gedaan verzoek, verleend het voor zijnen rang bepaalde pensioen Marine en ILeger. Den 28 sept, is te Cu ra pao gearriveerd Zr. Ms. fregat Prins Alexander de r Nederlanden, kommandant de kapitein ter zee J. F-13. von Romer, laatst van Texel. Gisteren zou de te 's Hage sedert zes maanden onder be vel van den luit.-koloncl Verschoor opgerigte schietschool, worden ontbonden, en de officieren, onderofficieren en man schappen der 4 eerste regementen infanterie naar hunne respectieve garnizoenen terugkeeren. Zoo wel bij het regement grenadiers en jagers als bij de overige korpsen infanterie is nu een kader aanwezig, hetwelk genoegzaam in de theorie en het praktische gebruik der minié-geweren ervaren is, en zullen deze zich nu met de instructie van dit wapen bij de overige man schappen kunnen belasten. Naar men verneemt zou het plan bestaan om in het volgende jaar te 's Hage eene permanente schietschool op te rigten. Dat er in dezen tijd bij onze marine vele maatregelen worden genomen,om den toestand van onze oorlogsvloot, te ver beteren, daarvan levert de Helder verscheidene voorbeelden op. Onder anderen is er in de vorige maand weder eene leercursus geopend voor de kweekelingen voor onderofficieren bij onze zeemagt. Op Zr. Ms. wachtschip de Rijn aldaar, is daartoe een der lokalen ingerigten een 25tal jongelieden ontvangen dagelijks geregeld onderligt in lezen, schrijven en rekenen. VerkocBi-te flöiniroeireinule SwoedereiE. 15 november 1S55. Een Huis en Erve in de Spaujaardstraat, E no. 86; grondlas ten /ll,27. Verkocht voor/375. Een 11 uis en Erve op liet VJissiugsche wagenplein,|P no. 236 grondlasten/12.50. Verkocht voor/ 650. Een Huis en Erve in de Vlissingschestraat, K no. 62; grond lasten 14,38. Verkocht voor/225. t at e m - Ci e ra ejra, al Nader verslag der zitting van 17 uovember. Bij de algemeene beraadslagingen over hoofdstuk III (Bui tenlandsche zaken) der siaatsbegroot.ing voor 1856, heeft de heer Rochussen drie punten besproken, welke reeds iu het voor- loopig verslag behandeld zijn, namelijk: 1. cle aansluiting van den spoorweg van Arnhem tot Oberhausen2. de vaste brug over den Rijn bij Keulen; en 3. de vermindering van scheep- vaartreglen opden duitschen Rijn. De minister heeft die pun ten beantwoord en getracht eeuige aanmerkingen te wederleg gen. Spreker zegt den minister daarvoor dank, doch naar zijne meening heeft dit antwoord geene volkomene bevrediging ver wekt. Althans het heeft hem aanleiding gegeven om de drie bovengenoemde punten nader ter sprake te brengen en ophel dering en geruststelling te vragen. De heer van Goltstein vestigt de aandacht van den minister op een gewigtig punt,, namelijk de handhaving van het stelsel van onzijdigheid. Gewoonlijk als men daarover spreekt wordt er ten antwoord gegeven dat de regten der neutraliteit door de oorlogvoerende mogendheden worden erkend en geëerbiedigd en .dat men eene lijdelijke en afwachtende houding behoort aan te nemen. Spreker gelooft echter dat men wel een stap verder moet gaan en dat men in tijds bedacht moet zijn oin de gevaren af te wenden, waardoor men de onzijdigheid zou kunnen ver liezen. Tot opheldering van zijne meening wijst hij op onze ver houding tot den duitschen bond, waartoe eene onzer provinciën behoort. De heer van Bosse meent een enkel woord te moeien zeggen over een vraagstuk, waarvan de eerste spreker in het voorbij gaan heeft melding gemaakt; het betreft dat van den Sondtol. Uit de dagbladen heeft, men in den laatsten t ijd vernomen dat d ie kwestie levendig was. Hij behoeft wel niet in het breede in ontwikkeling te treden over het groote belang van die zaak voor handel en scheepvaart. Hij zal zich bepalen tot. de vraag aan den minister, of die zaak reeds zoo ver gevorderd is dat er eene bepaalde bijeenkomst van diplomaten tot dat einde zai plaats vinden, meir het doel om dat. vraagstuk tot-eene beslissing te doen geraken. Hij wenschte wel te weten of de zaak reeds zoo ver gevorderd is dat de minister deswege eene mededeeliug aau de kamer kan doen. De heer Mackay behandelt verschillende punten. Hij is het. eens met den laatsl.vorigeu spreker dat de band met den Boud hoe langer hoe meer eene zaak van groot gewigt, wordt. Bij eene vorige gelegenheid heeft hij aangetoond hoe hij onze binnenlandsche politiek verlaagde; wat nu de buitenlandsche politiek betreft, gelooft, hij dat Nederland nooit neutraal mag zijn als het geldt de behartiging van regten en vrijheden; hand- Iiaving van ware vrijheid moet het in het oog houden. Daarom is het van wezenlijk belang te letten op de vertegenwoordigers, die kunnen gebezigd worden tot vervulling van de rol die aan Nederland naar buiten betaamt. Voorts weidt spreker uit over die aan te stellen vertegenwoordigers. De heer van Hoëvell meent, dat. men niet veel vertrouwen kan stellen ia cle buitenlandsche politiek van het ministerie. Hij is tegen het ontwerp, omdat, daarin eene kiem ligt van bet stelsel om onze diplomatie hooger te bezoldigen, om het tafel geld en om den post van geheime uitgaven. De heer van Lennep wijst op 't geen hij vroeger zei omtrent de noodzakelijkheid van de verhooging der traktementen der buitenlandsche gezanten. Hij had wel gewenscht dat de minis ter eene beslissing had uitgelokt, ten aanzien van het stelsel der representatie in liet algemeen, zoo wel in het-buiten-ais binnenland, men had dan ook beter over tafelgeld kunnen oordeelen. De minister van buitenlandsche zaken heeft, de ter sprake ge- bragie bedenkingen in 't breede beantwoord.Z. Bxc/freef'ï: daarbij, onder anderen, aangemerkt, dat cle onzijdigheid'vsja den staatnaauwkcurig wordt gehandhaafd, en dat het tot'ci'u's^röire niet. is gebleken, dat daar inbreuk op is gemaakt; NMr-cle^t ministers oordeel kan de betrekking tot het duitsch.verboiVr. voor zoo ver die berust op een verdrag, voor den oorlog aange gaan, onze onzijdigheid niet schaden. Hij oordeelt die betrek king van Lintburg tot Duitschland wel niet wenschelijk. maar meent, dat., daar zij bestaat, men haar moet, nemen zoo als zij is. De minister heeft aangemerkt, dat Pruissen even veel belang, heeft bij de aansluiting der spoorwegen, als Nederland en alzoo

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1