MIDDELBURGSCHE COURANT. ivo- m. Dingsdag 1855. 20 November. üinnmlanïmdK 'föijïmtgm. Deze courant verschijnt des DingsdagsDonderdags en Zaturdags. Binnen d'eze gemeente en Vlis- siageu geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8, franco per post 8,40. De: inzending van Advertentien kan geschieden: tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekeml- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor elkeu regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Maandag avond 8 ure. Burgemeester en wethouders van Goes, roepen bij deze op: die genegeu zijn te dingen naar de' betrekking van artsenij menger in de aldaar op te rigten gemeente- of armen-apotheek, om zich met portvrije brieven of in persoon, met overlegging van behoorlijke bewijzen van bevoegdheid en geschiktheid, aan te melden bij den burgemeester dier gemeente, voor den eersten december dezes: jaars-. Gedaan ten raadhuize van Goesden 11 november 1S55. Buigemeester en wethouders voornoemd, m. p: blaaubeen. Be' secretaris, 0. c. pilaar. weduwe a. van 'fc Noordende, eene vrouw uit den arbeidenden stand, heeft zich door ophanging van het leven-beroofd. Haar dochtertje dat uit de schooi kwam, heeft haar het eerst gezien. Ofschoon zij ook door de duurte der tijden moest lijden, was zij niet geheel en al van levensmiddelen out.bloot, zoo dat men niet weet wat haar tot dien stap gebragl heeft. Zij laat twee kinde. ren na, die nog te jong zijn om in hunne behoeften te voorzien. Uliddelbuirg: 19 november. Heden heeft ten raadliuïae' de' inlevering plaats gehad van stembiljetten ter verkiezing'van- vier' ledën voor de kamer van. koophandel en fabrieken'alhier; itt plaats-der aftredende heeren jhr. W. II. Boddaert, C. J. van Uije, ML Salonionsou Hz. en Chr. Ie Nobel. Daarbij waren ingeleverd 21 biljetten, en geene van onwaar de; alzoo 21 geldige stemmen- Jhr. W- R. Boddaert ver-kreeg 23, C; J. van Uije 22..M- SalomonsoivHz. 21, Chr'.Le Nobel 21 S. M_. Serlé 2. benevens 6 personen 1 stem, zoodat alle vierde, aftredende leden zijn herkozen. In zijne zitting van-heden is voorliet provinciaal geregtshof in Zeeland, de behandeling van de zaak der administratie tegen den zoutzieder O. Verhagen, als appellant van' een vonnis der regtbank te Góes voortgezet'. Nadat door den appellant de gronden voot zijne vrijspraak waren voorgedragen en van de'zijde der administratie om bijge- bragte redenen1 t'öt bevestiging' van het bestreden vonnis was geconcludeerd, met welke' conclusie het' openbaar ministerie zich vereenigdè, heeft' het hof dcuifepraak uitgesteld tot maan dag 2 6' dezer: De Staatscourant bevat een overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de tien eerste maanden van 1855, in vergelijking gebragt met derzelver opbrengst over de tien eerste maanden van 1851. Daaruit biijkt dat in 1855 hebben opgebragt de directe be lastingen lfi,777, ('11,15, zijnde 327,798,95£ meer dan 1854 en /2,18S,S35,55 minder dan de ramingde iu-en uitgaande regten en scheepvaarlregten 3,955,917,53, zijnde 19,299,56f meer dan iu 1851 en f '678,053.47 minder'dan de ranting,- ac- cijnsen /"16,6S8,259,99, zijnde/67,972.92i minder dan in 1851 en 3,25l,S10 minder dan de' raming; waarborg en belasting der goudenen zilveren werken/210,897,3Sl, zijnde ƒ11,796,59 meer dan in' 18'5! en 3.897,38£ meer dan de ramingindirecte belastingen /10,165,478,28-1, zijnde ƒ670,722,32 meer dan in 1851 en 212,078,3SI meer dan de ramingopbrengst der pos terijen f 1,288,862,61, zijnde 21,938,171 meer dan in 1851 en ƒ111,137,39 minder dan de ramingopbrengt der staatsloterij f -1-11,252,50, zijnde 138,283 meer dan in 1851 en ƒ11,252,50 meer dan de raming. Naar wij vernemen is het den ijverigeninspecteur van polïcïe binnen deze gemeente, in den nacht van jl. zat.urdag op zondag omstreeks 2 ure, gelukt een huis in de lombardsfraat alhier binnen te dringen,.welles bewoners onder verdenking lagen, de zedeloosheid en ontucht te bevorderen. Dit vermoeden moet dan ook zijn bewaarheid en door genoemden ambtenaar van zijne bevinding proces-verbaal zijn opgemaakt waarbij .naar men ons verzekert, tevens zou gebleken zijn dat onder de daar aanget-roffene meisjes zich eene bevond, die nog den wettigen ouderdom niet heeft bereikt. Uit Westkapellë wordt, ons van den 17 dezer geschreven Op den 15 dezer volbragt de waardige onderwijzer dezer gemeente J. van.Borne,.die op den.23 sept. jl.. zijn 70ste jaar is ingetreden, zijn 50 jarige dienst als.onderwijzer;,koster en voor zanger. Bijna. 11 jaren mogt: hij in gezegde betrekkingen te Zoute- lande, en de overige 36 jaren in deze gemeente werkzaam zijn. Behoudens menigvuldige blijken van' belangstelling, ont ving hij bij deze gelegenheid onderscheidene geschenken, onder welke bijzonder uitmunt eene zeer fraaije leuningstoel, die hem door het gemeentebestuur is aangeboden, en die des te doeltref fender wordt geacht, omdat hij zijne bovengenoemde posten met.het. einde dezes jaars'onvoorwaardelijk hoopt neder fe leg gen, en de overige dagen zijns"levens, die hem, naar men wenscht nog in. menigte' zullen worden geschonken, in rust door te brengen." M'en schrijft uit: Noordwelle van 15 dezerHeden middag omstreeks vier ure had hier een treurig voorval plaats. De Door de Nederlancjsche handplrnaathappij zijn de volgende 11 schepen bevracht Voor Amsterdam Koophandel, gezagvoerder H. de Boer Anna Digna, gezagv. C. OumanWilhelmina Lucia, gezagv. J. P. Garst; JohannaCatharina,gezagv. J. J. variderGouwe; Am sterdam, gezagv. A. II. WehdemeijerEquator, gezagv. J. G. Appel, en Louisa, kroonprinses van Zweden, gezagv. J. van der Linden, van Dordrecht. Voor Rotterdam Macao, gczr.gv. A. L. ïïcffman; Vier ge zusters, gezagv. A. Ei Marmelstein,,en d'Elmiua, gëz. P. C. Teengs. Voor Dordrecht: Cornelis Gipsgezagvoerder M. van Rijn vau Alkemad.e. Vrijdag avond is II. M. de koningin en de jeugdige prins Alexander in goeden welstand te Rotterdam aangekomen, waai de' rotterdamsche regering en eene groote volksmenigte de doorluchtige reizigers aan de boompjes:opwachtte. II. M. heeft onmiddelijk de reis naar de residentie voortgezet'. Wij. vernemen dat tot apostolische internuntius bij Z. M. den koning van Nederland benoemdis mgr.Seltimio Vecchiotti- hu/sprelaat. vau Z. H. Pius IX, vroeger auditeur bij de nuntia tuur te Parijs en zaakgelastigde aldaar van den II. stoel, na den dood van Z.Exc. ingr. Garibaldi. Op den 14 dezer is door Z. M. op de gebruikelijke wijze, in een bijzonder gehoor ontvangen de burggraaf de Seisal, ten einde hoogstdenzelve te overhandigen de kennisgeving van Zijne Majesteit den koning van Portugal wegens de komst van dien vorst tot den troon, mitsgaders de nieuwe geloofsbrieven, waarbij de burggraaf als buitengewoon gezant eu gevolmagt.igd minister van den koning van Portugal bij Zijne Majesteit wordt bevestigd. In buitenlandscbe dagbladen leest men. dat de nederland- sche regering by de couferentieu over den Sondtol te Koppen hagen door haren gezant, bij het zweeasche hof, den graaf van Bylandt, zal worden vertegenwoordigd. De Constitutioneel zegt alle grond te hebben, om te kunnen gelooven, dat het lierigf van L'emancipation onjuist is, vol gens hetwelk de nederJ. regering het handels- en scheepvaarts verdrag heeft opgezegd, dat zij in 1851 nietBelgie voor een tijd vak- van vijfjaren had gesloten. L'ëcho du Luxembourg meldt: b De regering des groothertogdoms heeft aan eene fransche maatschappij concessie verleend tot den aanleg der volgende spoorweglijuen: l.van Luxemburg tot debelgische grenzen; 2; van Luxemburg tot de pruissische grenzen; 3. van Luxem burg tot de fransche grenzen. Jl. vrijdag werd het contract ge teekend." Wij vernemen dat de directie der Nederlaudsche handel maatschappij de trophée der oost-indische voortbrengselen, welke een sieraad der parijsche tentoonstelling heeft uitgemaakt, ten geschenke aan de keizerlijke commissie heeft aangeboden, voor een der musea te Parijs. Verder vernemen wij, dat de agent voor Nederland bij gezeg de tentoonstelling reeds alles heeft voorbereid om de niet ver kochte voorwerpen uit Nederland, zoo spoedig doenlijk weder naar herwaarts te doen overbrengen, eu dat hij reeds op 16 dezer met al de middelen, die hem ten dienste stonden, een aan vang zou maken met inpakken en verzenden. Beooeiningen en besluiten. Z. M. heeft bij besluit-van-13 dezer goedgevonden, niet uit breiding van art. 4 van het besluit van den 10 april 1850, uo. 57. tijdelijk en bepaaldelijk voor de behandeling iu het comité van defensie van het onderwerp betreffende de verdediging der kus ten en rivieren, tot gewoue leden van voormeld comité te be noemen, den kapitein ter zee A. J. Voet, clen kapitein-luitenant ter zee II. Camp, en den kapitein-luitenant ter zee tit u-'lair Avan Rhijn. Z. Mi heeft bij besluit van 14 dezer goedgevonden over (o plaatsen, bij het regernent grenadiers en jagers, den lslcu luite nant jhr. P. F. O. Sickinghe, van het 8de regemeut infanterie. Bij koninklijk besluit van 17 dezer is, iu plaats van den heer J. P. van Mansvelt, benoemd tot lid van de algemeene re kenkamer de heer mr. T. W. baron van Zuylen vau N ie velt, thans ontvanger der domeinen te Sas van Gent. Kunsten en wetenseliappen. De senaat der hoogeschool te Leyden heeft den graad van doctor in de wijsbegeerte en letteren, honores causa, verleend aan den heer L. A. te Winkel, leeraar der vaderlandsche taai en letterkunde aan het gymnasium aldaar en lid der redactie van het nederl. woordenboek. Het getal der ingeschreven studenten op de hoogeschool te Leyden bedraagt thans: in de regten 199, geneeskunde 100, godgeleerdheid 129, letteren 28, wis- en natuurkunde 20; te zaaien 476. Bovendien zijn ingeschreven 156 studerenden op de athenea, te weten in de rcg.ten 43, geneeskunde 4S, godge leerdheid 56, letteren 9. liet geheele getal der iugeschreven is dus 632. Kerknieuws. X Naar men verneemt zullen binnen kort vijf der te 's II age gevestigde predikanten bij de ambtsbediening de toga ge bruiken- Verschillende berigten. Het uit Californie uitgevoerd goud heeft gedurende de vijf laatste jaren de ontzettende som van 230 milioen dollars be dragen, en zulks nog slechts in zoo ver het aangegeven is, waarbij men dus gerustelijk nog 70 millioen dollars voegen kan, die in handen van bijzondere personen geraakt zijn. Wij vernemen dat de boekhandelaar J. C. A. Sulpke te Amsterdam, van de ook in ons land met roem bekende schrijf ster Ida Pfeiffer het handschrift haver laatste reis heeft gekocht en dat het door hem in het nederduitsch zal worden uitgegeven. Naar men verneemt zulleu door de 's gravenhaagsche afdeeling van het Metalen Kruis, aan behoefligen, geregtigden lot het dragen vau dat kruis, gratificatiën worden uitgereikt. Het eerste russische dagblad is in 1703 opgerig-t door Pe ter den grooten, die er,blijkens enkele bewaarde proci'notniners, zelf de proeven van nazag, Van-den eersten jaargang van dit

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1