MIDDELBURGSCHE 0 U ffi A N T. N°- 138. Zaturdag 1855. 17 November. 2lanltortöiQmgen ötttnmlattïi$d]i' ©ijöingm. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie. maanden is 3franco per post f 8,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op dén dag det uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz.van één tot zes regels f 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend' naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 85 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Vrijdag avond 8 ure. Burgemeester en wethouders van Goes, roepen bij d'ezuop: die genegen zijn te dingen naar de betrekking valit' artsenij menger in de aldaar op te rigien gemeente- of amen-apotheek, om zich met portvrije brieven of in persoon, met overlegging, van behoorlijke bewijzen van bevoegdheid en geschiktheid, aan te melden bij den burgemeester dier gemeente, voorden, eersten december dezes jaars. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 11 november 1855. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. PILAAR. middelburg 16 novembear. Naar wij vernemen zal den 21 en 22 dezer de gewone jaar- lijksehe tentoonstelling der door de leden van de teeken-ver. eeniging //Kunstenvriendschap" vervaardigde teekeningeu enz., in het schouw burg lokaal gehouden worden. Men verzoekt ons te vermelden dat dekotter te Arnemuiden, waarvan in ons vorig nommer is meldiug gemaakt, niet, zoo als in het ons toegezonden berigt staat uitgedrukt, op de werf der heeren Pop Smit zonenmaar op die van de heeren Jan en Kees Smit aan den Kinderdijk is gebouwd. Te Heinkenszand is in de vorige week de vernieuwing dei- torenspits, met eenige verdere reparatien aanbesteed, en zulks aangenomen door A. Postmus te Ellewoutsdijk, voor 2-1:00, welk werk zal worden aangevangen met april 1856. Jl. maandag is te IJzendijkc overleden de rijks ambtenaar J. Poolman, ridder van de militaire Willemsorde 4de klasse. Deze persoon was de zelfde die, als tweede zeilmaker geplaatst aan boord van de kanonneerboot no. 2, onder bevel van den lui tenant ter zee 2de klasse J. C. <7. van Speyk, behoorde onder de vijf geredden bij het in de lucht springen van dien bodem op 5 februarij 1831 voor Antwerpen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt, dat op woensdag den 5 december aanstaande, des middags ten 12 ure, aan het lokaal van het departement van ma rine te 's Gravenhage, onder nadere goedkeuring, bij inschrij ving, zal worden aanbesteed: 1. het maken en stellen van eenen nieuwen ijzeren kustlicht-toren aan de noordzijde van hel. eiland Schouwen, bij Renesse2. het verhoogen van den aldaar bestaan- den steenen toren door eene daarop te plaatsen ijzeren kuip; 3. het maken en stellen van eene koperen lantaren, en het ver plaatsen van eene andere op voormelde torens4. het maken van eene fundering voor eene nieuwen ijzeren kustlicht-toren aan de noordzijde van het eiland Schouwen, bij Renesse; het bouwen van eene woning voor den opzigter der kustverlichtiug aldaar, en het verrigten vau verschillende werken aan de kust licht-torens en lichtwachters-woniugen, te dier plaatse. Jl, dingsdag is bij de tweede kamer ingekomen een ontwerp van wet op de regterlijke organisatie, benevens een ontwerp van wet. houdende vereenvoudiging in de burgerlyke regtsvorde- ring. Bij de regterlijke organisatie wordt de hooge raad een opper ste geregtshof; de provinciale hoven worden behouden: het ontwerp'zegt stellig dat in elke provincie een hof zijn zal. Maar in het arrondissement waar liet hof is gevestigd wordt de regt- bank opgeheven, en aan het hof opgedragen de regtspraak in burgerlijke zaken in eersten aanleg. De procureurs worden gehandhaafd in eersten aanleg, hooger beroep, revisie en requestciviel, maar niet in cassatiede pro cureurs, meesters in de reglen, kuunen pleitende kosten alleen van den procureur komen ten laste der verliezende partij, doch in cassatie die van den pleiterin plaats van de procureurs ko men bij den hoogen raad advoeaten. lCantonregters zullen regt spreken in eerste en laatste ressort lot/75, en, behoudens hooger beroep tot/300-; de reglbanken in eerste en laatste ressort tot600. Cassatie van vonnissen van kantonreglers en regtbanken in het laatste ressort gewezen, wordt alleen toegelaten ter vorde ring van het openbaar ministerie, waaraan de verliezende partij zich kan aansluiten. Zonder die aansluiting is de voorziening alleen in het belang der wet. De boete van cassatie vervalt. - Het proces van cassatie wordt vereenvoudigd. Art. 160, al. 2, no. 3, burgerlijke reg-lsvordering, wordtin getrokken en bevolen dat meer dan thans exceptien bij de ver dediging ten principale te gelijk moeten worden voorgedragen. De conclusien van het openbaar ministerie vervallen, behalve in cassatie. Voor zoo veel onze provincie betreft, kuunen wij bij deze vlugtige opmerkingen omtrent de hoofdzakelijke bepalingen van het ontwerp nog voegen, dat de juridiele indeeling van dit gewest, naar men ons mededeelt genoegzaam geene verande ring zal ondergaanalleen het kantongeregt te óortgene zou worden opgeheven en gevoegd bij dat van Goes. schillende adressen, vooral in het laatste ged. 30 september jl., neemt hij de vrijheid naar derzelver inhoud te verwijzen. De kennisneming dezer stukken zal u, naar de oudergelee- kende vertrouwt, doen zien dat er bij den heer minister in deze bestaat: ingewikkeld streven om uitvoering te onthouden aan het door de kamer uitgesproken oordeel, dat des ondergetee- kendens uitzetting uit de Preanger regentschappen en de wijze waarop die heeft plaats gehad, haar niet is gebleken door eenige wettelijke verordening gereglvaardigd te zijnbe mantelde poging om de verantwoordelijkheid, die zijne excel lentie daardoor tegenover de kamer op zich laadt, van zich af te schuiven, door alsnog en wederom terug te komen op hetgeen bij de kamer, na langdurig onderzoek, tegenover 's ministers „-inlichtingen" en in zijne tegenwoordigheid met allen parle mentairen ernst is verstaanin een woorddat er in deze beslaat: tastbare miskenning, ja schier volkomene ter zijdestel ling van het onderzoek en votum der kamer. Tevens voegt de ondergeteekende bij deze afdrukken een duplicaat-afdruk van zijn in der tijd aan de kamer ingediend: beknopt overzigt" en bijlage. Het doel waartoe de ondergeteekende zich veroorlooft uwe aandacht thans op deze bescheiden in te roepen is, dat de in houd er van u moge bewegen bij de aanstaande beraadslaging over de begrooting de vraag ter sprake, en, kan 't zijn, ter be slissing te brengen of de lieer minister van koloniën aan het meergenoemde votum dnr kamer het staatsregtelijk gevolg is gevende, dat er met betrekking tot den ondergeteekeude iu ligt opgesloten. Ontvang, enz. Door de regering is voorgesteld de volgende bijdragen te verleenen in de onkosten, veroorzaakt door den jongsten wa tersnood: 1. aan het polderdistrict Overbetuwe in de kosten van verhooging, verzwaring en verlenging van den Rijndijk onder Doornenberg, Pannerdcn (Rijnzijde) en Angeren f 40,000; 2. in de kosten van herstel van den Malburgschen veerdam ƒ12,5003. aan den dijkstoel van Wageningen en Bennekom, den dijkstoel van de rheenensche Nude en achlerbergsche hooi landen, het veenraadschap der geldersche en stichtscheveeneu, de buurtschappen Manen en Veldhuizen en het collegie van den Slaperdijk, ter tegemoetkoming ia de kosleii van een kapi talen inlaagdijk tot digting der doorbraak in den Grebbedijk ƒ20,000; 4. aan het polderdistrict der Mersch, Lede en Oude- waard in de kosten van herstel der doorbraak aan de Spees ƒ10,000; 5. aan het polderdistrict Maas eu Waal in de kosten van herstel der dijken van het district en van de daarin gevallen doorbraak 30,0006. aan den polder en aan de gemeente Lith in de kosten van herstel der doorbraak in den lithschen Maasdijk ƒ35,000; 7. aan den polder het Laaghemaal in de kosten van herstel der dijken en van de daarin gevallen doorbraak ƒ10,000; 8. aan het polderdistrict Boemelerwaard beneden den Meidijk ia de kostea van herstel der doorbraak ia dea dijk beneden Poe- deroijea /13,7339. aaa den polder vaa Erlecom ia de kostea aan herstel der doorbraken, afspoelingen en verzinkingen van den waterkeerenden Erlecomschen dam ƒ20,700, te zamen ƒ191,933. Door den heer vanVliet is de volgende brief gerigt geworden aan ieder der leden van de tweede kamer der staten-generaal 's Gravenhage8 november 1855. De ondergeleekende heeft de eer u ten deze aan te bieden een afdruk der adressen, op grond van het votum door de twee de kamer der stalen-generaai uifcgebragfc, in hare zitting van 3 maart jl., omtrent de inlichtingen" door den heer minister van koloniën verstrekt op zijn bekend beklag, door hem aan dien minister ingediend, en van des ministers beschikkingen op dezelve. De bezwaren welke de ondergeteekende ten opzigte van deze beschikkingen meent te hebben, ontwikkeld zijnde in de ver Ten gevolge van eene uitnoodiging van den minister van biunenlandsche zaken, wegens klagten. betreffende het vervoer van buskruid, heeft de minister van oorlog de bevoegde mili taire overheids-personen gelast om naauwkeurig te doen letten op de bepalingen van de wet van januarij 1845, en indien zich beletselen opdoen, als bij art. 27 vau deze wet zijn bedoeld, het verder vervoer te beletten, tot dat daarin zal zijn voorzien. Tevens zijn de burgerlijke besturen uitgenoodigd, om van hunne zijde te waken voor de naleving dezer wet en, in verband met de wet van julij 1855, te doen letten op de bewaarplaatsen van buskruid en de verkoopers van vuurwerken. L'indépendance beige zegt dat de fransehe gezant bij ons hof, baron d' André, aanZ. M. den koning heeft overhandigd eeneigenhandigen brief van Z. M. keizer Napoleon III, waarin deze vorst, in de vleijendste bewoordingen dank zegt voor de eerbewijzing, hem betoond in het zenden van de insignia van het grootkruis der militaire Willems-orde. Verder meldt de zelfde courant, dat ons gouvernement dezer dagen helolficiëel berigt ontving, dat Z. M. de keizer van Rus- landde hem opgedragen decoratie der militaire Willems-ord« De synode der nederduitsch-gereformeerde kerkgemeenten in de Vereenigde Staten heeft onlangs, met 55 tegen 34 stem men, besloten de gemeenten van Noord-Carolina, dewijl hare leden slaven houden, niet in de kerkelijke gemeenschap toe te laten. Reeds vroeger was ook het kerkgenootschap der Presby terianen en dat der Methodisten in de Vereenigde Staten, door de slavernij-kwestie, in eene zuidelijke en eene noordelijke af. deeling gesplist. BeEoemingen en besluiten» Z. M. heeft bij besluit van 12 dezer goedgevonden te benoe men, bij het 2de regement vesting-artillerie, tot kapitein van de 3de klasse, den Is ten luitenant J. M. van Klinkenberg Dozy, van het 3de regement vesting-artillerie. Bij een dezer dagen genomen besluit is bepaald ge worden, dat de fortiücatie-opzigters van de 3de klasse, jaarlijks ƒ80, meer traclement zullen bekomen; terwijl het getal dier opzig- ters van de 2de klasse met twee vermeerderd, en dat van de 3de klasse met even zoo veel verminderd is.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1