MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 187. Donderdag 1855. 15 November. 2Utnk0rtdtgmym Sinttmlanöscljc Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- sitJgcn geschiedt de uitgave den avond te voren ten' 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; vam HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Woensdaa; avond 8 ure. SSekeudMialiïM'g-. De burgemeester en wethouders van Yeere maken bekend, dat op den 30 dezer maand, des middags 12 ure, ton raadhuize zal worden overgegaan tot de uitloting van 30 Hommers, ad tien gulden ieder, der achterstallige loopende schulden ten laste derzelve gemeentel Veere, den 10 novémber 1855. De burgemeester en wethouders voornoemd M. J. VAN OOSTEN, L. 13. J. P. VAN DEN HEUVEL, Secretaris. Middelburg; 14 november. Heden morgen Werd eene óngehüwde vrouw van 39 jarigen leeftijd in de Singelstraat verdronken gevonden ih den regen bak van het door haar met hare ouders bewoonde huis. De reden die tot dit ongeval kan geleid hebben, is vermoe delijk onvoorzigtigheid. Zoo als wij reeds gisteren avond aan de geabonneerden op onze bulletins hebben medegedeeld, heeft de tweede kamer der staten-generaal gisteren opgemaakt de lijst van kandidaten voor de algemeene rekenkamerwaarop voorkomen de heeren 1. mr. T. W. baron van Zuylen van Nievelt, ontvanger van 5s rijks domeinen te Sas-van-Gent2. J. van den Bosch, onder- intendant bij het ministerie van oorlog, en 3. T. G. Versfeit, referendaris bij het ministerie van financiën. Naar wij vernemen is door het provinciaal geregtshof in Zee land aan den gewezen commies op het postkantoor alhier A. j. H. Bosschart, die naar de openbare teregtzilting van dat hof op 23 dezer is verwezen, als raadsman toegevoegd mr. A. E. Siftlé, advocaat alhier. Men schrijft ons uit Arnömuiden van lieden: n Gisteren arriveerde alhier de op de scheepswerf van de hee ren Eop Smit en zonéh, aan den Kinderdijk, nieuw gebouwde kotter, bestemd voor de vischvangst in de Noordzee, en welke gevoerd zal worden door schipper Job Schroever. a Algemeen was de vreugde dit schoon zeilend schip in het kanaal te zien arriveren, daar wij in d'é .toekomst ons mogten verheugen, dat het bij een gezegende vischvaügöt, zal mogen strekken tot verlevendiging van deze weleer zoo welvarende, doch nu zóó kwijnende visschérsplaats. a Dank zij dan ook toegebragt hem, die sints eenige jaren geheel belangloos het zijne tót opbeuring der kustvisschérij toe- bragt, en nu bij vernieuwing zoo krachtdadig' toont dat de ar moede hier ter plaatse hem zeer tér harte gaat, doordien hij met groöte opoffering, langs een anderen weg trachten Wil dié te doen Verminderen. a Mogt dit zoó menschlievend Voorbeeld bij de mëergègoé- den navolging vinden! Wij Vóór ons gelooven, dat de armoede in deze gemeente op eene Wijze zoude gelenigd worden, verre weg verkieslijker dan door de anders zoo zéér benoodigde lief degaven, en welke in dat geval groótendeëls zouden gertiist- kunnen Worden, terwijl de geldschieters tevens een behoor lijke rente zouden kunnen gènieteü." Men schrijft ons uit Goes van gisteren Op de veemarkt van lieden waren ongeveer 2Ö0 stuks aan de lijn, bijna* tweemaal zoo veel als het vorige jaar. Het meeste was mager,- en er werd niet veel verhandeld. Voor puik vet goed besteedde men tot consumtie 200 en zelfs iets hooger. Mager vee ging van 80 tot ƒ120 traag van de hand. In eene circulaire aan alle kamers van koophandel, door den minister van koloniën rondgezonden, wordt de beantwoor ding door die kamers verzocht van de vraag, of in verband met de tegenwoordige omstandigheden overwegende bezwaren be staan tegen de opheffing vnn het stelsel van differentiële regtem in Nederlandseh-Indië, en.zoo ja, welke Z. Exc. de minister van binöenlandsehe zaken heeft de ver ordening van den gemeenteraad van 's Gravénhage, nopens de heffing van de belasting op het gemaal, aan genoemden raad teruggezonden, met mededeeling van bedenkingen, welke hem minister verhinderden deze verordening aan de goedkeuring vail Z. M den koning te onderwerpen. Deze bedenkingen be treffen het toezigt op de molens enz. en de bevoegdheid van den gemeente-wetgever om daarin te voorzien. De verordening zal derhalve op nieuw een onderwerp van overweging van den gemeenteraad móeten uitmaken. De gemeenteraad van Arnhem heeft in zijne zitting van 10 dezer met 10 tégen 7 stemmen besloten om de belasting op het gemaal) bij collecte geheven Wordende, te behouden Maandag mórgen omstreeks IG^ure is in het midden van de Bierstrïiat te Rotterdam een hevige brand uitgebarsten in de woon-en pakhuizen van de heeren C. L. en A. Q. Kolff, firma Tollens có., kooplieden in verwwaren. Men was dien middag een aantal vaten terpentijn Wachten de en tw'ee knechts waren bezig, óm de aanwezige vaten te verplaatsen. Een dezer knechts had het ongeluk den lantaarn mét den voet om te stooten, teii gevolge waarvan de kaars er uit viel en de uitgelekte terpentijn op den grond vlam vatte. De beide knechts wilden aanvankelijk de vlam uittrappen, doch verspreidden daardoor het vuur nog meer, dat zich dadelijk aan de vaten en aan andere, in deze met ligt ontvlambare zelfstan digheden opgevulde pakhuizen, mededeelde en alzoo spoedig zoodanigén omvang, kreeg, dat er bijna geen tijd overbleef om de beide familien, op de bovenhuizen woonachtig, te waarschu wen. Men had dan ook naauwelijks tijd om de kinderen te reddeh. Een gedeelte van den inboedel is geborgen. Eerst ten 1 ure was men den brand meester. De nevenstaande panden, alsmede het achtergedeelte dér belendende huizen in de Wijn brugstraat, hebbéii mede schade bekomen. De beide panden van dé heeren Kolff zijn uitgebrand. Benoemingen en besluiten, Z. M. heeft bij besluit van 9 dezer goedgevonden te benoe men, bij het personeel van de geneeskundige dienst der land- raagt, tot paarden-arts van de 3de klasse, den heer R. G. Ro- berton. Z. M- heeft bij besluit van 11 dezer goedgevonden den majoor H. L. E. Eiehholtz, van het 3de regeraent infanterie, als zijnde bij een vroeger besluit benoemd tot milicie-commissaris in de provincie Noordholland, op pensioen te stellen, en het be drag van dat pensioen te bepalen op ƒ1300hebbende het Z. M. verder behaagd bij gemeld besluit aan genoemden majoor den rang te verleenen van luitenant-kolonel. Z. M. heeft bij besluit van 11 dezer goedgevonden té be noemen, bij het 2de regément infanterie: tot kapitein van de 3de klasse denlsten luitenant P. A. J. Gosenson, van liet koloniaal werfdepot bij het 3de regement infanterie: tot majoor den ka pitein der 1ste klasse D. Petter, van het 2de regement van het wapen; bij het 4de regement infanterie: tot kapitein van de 3de klaséé den lSt.cn luitenant H. Gout, van hét regement grenadiers en jagérs; tot laten luitenant den 2den luitenant L. J. J. A. Joost, van het 7de regement van het wapen bij het 6de rege ment infanterie: tot lsten luitenant deii 2den luitenant J. B. H. van Roijen,. van het korps. Kunsten en. wetenschappen. Maandag 11. hield de afdeeling taal- en letterkunde enz., van de koninklijke akadeinie van wetenschappen hare gewone maan- delijksche vergadering, welke bijgewoond werd door de heeren J. Bake, C. J. van Assen, J. de Bosch Kemper, Holtius, H. J Koenen, M. deVries> J. van Hall, J. de Wal, A. Rutgers, T. Roorda, G. H. M. Delprat, W. Moll, Leemans, J. Ackersdijck, S. Karsten, J. Hoffmann, W. G. Brill, L. Ph. C. van den Bergli, Is. An. Nijhoff, R. C. Bakhuizen van den Brink, L. J. F. Jans sen. Yan de natuurkundige afdeeling was tegenwoordig de heer E. J. Stamkart. De heeren Bosscha, Cobet, Dozy, Juynboll, Kist en van Len- nep, hebben kennis gegeven verhinderd te zijn de vergadering bij te Wonen. De heer de Vries brengt ook namens de heeren van Lennep en van Assen rapport uit over het voorstel van den heer Koe nen, betreffende de benoeming eener commissie om te waken tegen de voortdurende verbastering der nederduitsehe taal. Of schoon hulde doende aan de goede bedoeling van het voorstel» meenen de rapporteurs dat de benoeming eener commissie als door den voorsteller bedoeld, niet ligt in de bevoegdheid van de afdeeling der akademie, en dat bovendien de daarvan verwachte uitkomsten niet zullen verkregen worden. Zij meenen verder dat al ware de afdeeling bevoegd om als wetgeefster in de taal op te treden, zij van die bevoegdheid geen gebruik behoort té maken. Ofschoon zij dus het voorstel niet kunnen aanbevelen, vleijen zij zich dat het voorstel daartoe zal leiden, dat in den boezem der afdeeling van tijd tot tijd sommige punten van ve:- bastering der taal tot het onderwerp van gezette overweging worden gemaakt eii zij daarover haar gevoelen zal te kennen ge ven. De heer Koenen meent dat dit laatste zal voldoen aan zijne bedoeling. De conclusien van het rapport zijn daarna aan genomen met algemeene stemmen. Nadat de secretaris heeft medegedeeld dat het verslag over den in de vorige vergadering aan den voorzitter en secretaris opgedragen last in de buitengewone vergadering zal worden uitgebragt, verzoekt de voorzitter, de heer Bake, den heer van Assen, als oudste in jaren, zijne plaats in te nemen, en doet eene mededeeling betreffende, de Acropolis en het Parthenon, naar aanleidiug van een onlangs uitgegeven reisverhaal naar die streken. Hij toont den invloed aan welke het onderzoek der overblijfselen van dit prachtige gebouw geoefend heeft op de kennis der eeuw van Periclès. Op voorstel van den voorzitter wordt den wensch der verga dering te kennen gegeven dat de heer Bake het voorgedragen stuk aan de geleerde wereld niet onthoude. Het stuk bestemd voor de verslagenen mededeelingen wordt in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de heereu Karsten, Cobet en Bakhuizen van den Brink. De heer Bake herneemt den voorzitterstoel. eri geeft aan clen heer Koenen het Woord tot het doen eener historische bijdrage. De lieer Koenen vestigt het oog op de historische nasporin- g'éh in den laatsten tijd door vele nederlandsche en andere ge leerden in het werk gesteld, betreffende het tijdperk der geschie denis van den afstand van Karei V. Hij wenscht dat diéïiaspo- ringen worden voortgezet en dat ook de afdeeling der akademie zich daaraan niet onttrekke. Hij heeft het daarom bekeurd, dat de heer Groen van Priusterer, die in dit opzigt zoo nuttig werkzaam had kunnen zijn, gemeend heeft voor het lidmqat-. schap te moeten bedanken. Deze overwegingen hebben li'èn'i geleid tot het mededeelen van eenige beschouwingen over een punt uit dat tydperk, hetwelk hy meent een juridisch historisch ondérzoek overwaardig is, namelijk de vogelvrijverklaring van prins Willem van Oranje. Het stuk, bestemd voor de verslagen en mededeelingenis ia handen gesteld eener commissie; bestaande uit de heeren Nij hoff en Bakhuizen van den Brink. De héér Bakhuizen van den Brink verzoekt Verlof om te wachten met het uitbrengen van dat rapport tot na de veraetjj»

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1