MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 133, Dingsdag 6 November. öinnmlattösilji' Stjïungra. Deze courant verschijnt des Dingsda^s, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singeu geschiedt do uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 8,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens op dea dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvatt Huwelijks, Geboorte ol' Doudbèkentb makiugen enz., van céu tot zes regels 1,50, voor eiken regel duarbuVeii 23 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor olko plaatsing moet 35 cent voor zegoi worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Maandag avond 8 ure. IRdiilellbni'g november. Jl. donderdag is er brand ontstaan in de meestoof op het, Nieuwedorp gemeente Heinkenszandgelukkig ontdekte men liet spoedig en mogt men er door vereenigde krachten in sla gen den brand spoedig te blusschen. Op den eest ontstaan, is deze geheel uitgebrand, zonder dat de brand zich aan het overige heeft mede gedeeld. Brandspuiten zijn niet in werking geweest; het verbrande was in de zierikzeesche maatschappij verwaar- borgd en de schade betrekkelijk gering, men spreekt van/1500, h 2000. Wij zijn verzocht het volgende mede te deelen a Het mag voor de gemeente Veere, alwaar reeds sedert jaren niet alleen alle bronnen van welvaart, maar schier ook van be staan voor de ingezetenen zijn opgedroogd, eene verblijdende gebeurtenis genoemd worden, dat bij de onlangs plaats gehad hebbende openbare verpachting van de oesterput aldaar, deze in handen is gevallen van de lieeren Dronkers en de Stoppelaar te Middelburg, welke reeds eenen aanvang hebben gemaakt dezen tak van handel op nieuw te exploiteren. He put, die een tiental jaren ongebruikt heeft gelegen en thans in goeden staat gebragt is, wordt algemeen voor eene der beste van dit land gehouden en stond vroeger tijdens het beheer van de lieeren Varkevisser, ook in bet buitenland bijzonder gunstig bekend. Het in orde brengen der put met hare vloeren, sluizen, beschoei- jingen en kramwerk, alsmede de bereids uit Whitestable aan gekomen lading oesters, heeft reeds menigeen werk verschaft en belooft, bij gunstige resultaten, aan verschillende ambachts lieden bij den op handen zijnde winter, gelukkig weder eeni- gen arbeid." He Nederlandsche Staats-courant van 2 dezer bevat het volgende voorloopig verslag wegens de uitkomsten van den oogst in de provincie Zeeland over het loopende jaar: Het najaar van 1854- kenmerkte zich door veel vochtig we der. He daarop volgende winter was streng en langdurig. Het weder bleef koud in bet voorjaar, zelfs tot in het begin van den zomer. Hit was van nadeeligen invloed op de vruchten. De oogst kan gezegd worden ongeveer drie weken later dan gewoonlijk ie zijn binnengekomen. Tarwe. De opbrengst daarvan, gemiddeld over de provincie, mag bevredigend genoemd wordenzij wordt berekend op 20 a 21 mud het bunder aan zomer- en winter-tarwè. Schouwen en Duiveland gaven een beschot van 23 en 22 mud. In het ei land Tholen slaagde de tarwe het minst. Het cijfer bedraagt daar slechts 16 a 17 mud. De veelvuldige regens in den zaaitijd en de daarop gevolgde strenge vorst bragten in dat eiland veel nadeel toe. Hetgeen later bij goed weder te regt kwam, werd door den honigdauw getroffen. De hoedanigheid der tarwe was over het algemeen goed. Rogge. Ook dit. gewas heeft voldaan. Het gaf echt er hier en daar weinig stroo. De gemiddelde opbrengst per bunder over de provincie komt neder op ruim 23 mud. Het hoogste cyfer bekwam men ia Schouwen en Duiveland, namelijk ruim 29 mud per bunder. Zuidbeveland schijnt het meest van de afwisselende invloeden der jaargelijden geleden te hebben, want de inzameling beliep daar slechts ongeveer 20 mud. Gerst. De oogst kan mede gunstig genoemd worden. Hij wordt op 36 mud gemiddeld per bunder over de provincie ge schat. ïn Schouwen en Duiveland gaf de zomer-gerst ruim 39, de wintergerst ruim 38 mud. In het voormalig 5de administratief district bereikte het ge middelde cijfer van opbrengst slechts 31 a 32 mud. Over de hoedanigheid valt.niet té klagen; bp sommige plaat sen viel echter do korrel niet zwaar uit. Haver gaf gunstige uitkomsten, niettegenstaande de koude en harde winden hier en daar op het gewas nadeolig haddon gewerkt. Men schat de gemiddelde opbrengst over de provin cie op ongeveer '12 mud het bunder. Een uitmuntende oogst viel aan het voormalig vierde district ten deel; men verkreeg daar boven de 50 mud. In Noordbevelanddaarentegenwashet.be- schot niet meer dan ruim 28 mud. Koolzaad viel tegen. Het gaf minder dan in het vorig jaar. Men schat de gemiddelde opbrengst over do provincie thans slechts op 17 18 mud het bunder. Ook wat dit gewas betreft, was de oogst in Schouwen en Duiveland de voordeeligste. Daar gaf het zomerzaad ruim 23, het winterzaad 22 mud. In Noord heveland schijnt het zaad het meest geleden te heb ben. Men verkreeg daar slechts ruim 14 mud van het bunder. De hoedanigheid was bevredigendop sommige plaatsen echter liet zij te wenschen over. Paarden- en duivenboonen gaven een middelmatigen oogst; ongeveer 24 mud het bunder. In het voormalig 4de district werd ongeveer 27 mud ingeza meld. Het 5de district en Noordbeveland stonden gelijk. In beide was de opbrengst ruim 21 mud. De hoedanigheid schijnt goed te zijn uitgevallen. Witte- en bruineboonen. Men kan de opbrengst daarvan niet ongunstig noemen; zij was gemiddeld 20 mud het bunder. Men trof geene verbouwing aan in Noordbeveland en in het voorma lig éde district. In al de overige onderdeelen der provincie stond de opbrengst van 20 mud nagenoeg gelijk. De hoedanigheid schijnt goed. Witte of gele, groene en graauwe erwten vielen niet ongun stig uit. Het beschot komt gemiddeld over de provincie neder op 23 mud het bunder. In Zuidbeveland en in het voormalig éde district beliep het cijfer ruim 25 mud. In het eiland Tholen was de oogst het onvoordeeligst. Men bekwam niet meer dan 18 mud van het bunder. Aardappelen, Ofschoon zich de ziekte onder dat gewas we derom heeft vertoond, schijnt die echter minder hevig te zijn ge weest en meest slechts het loof te hebben aangetast. Sedert het ontstaan der ziekte, ia 1845, heeft men in dit ge west geen zoo ruimen oogst gehad als in het loopende jaar. Men schat hem gemiddeld op 130 mud het bunder. In het voormalig 4de district werd het meestirigezameld. Men verkreeg ruim 152 mud. In het 5de distriet was daarentegen de opbrengst betrekke lijk min (95 mud). Over de hoedanigheid wordt niet geklaagd. Graslanden vielen over het algemeen niet mede. De nacht vorsten, de vele koude en naderhand de langdurige droogte hebben de ontwikkeling belemmerd. Het eerst gemaaide viel ongunstig uit. Over het nagras valt mede niet te roemen. In sommige streken was dit gewas tamelijk goed, doch op de meeste plaatsen niet. Er is maar weinig hooi ingezameld. Klaver- en wortelgewassen. Over het algemeen zijn de be- rigten weinig bevredigend. De eerste noch de tweede snede der klavers viel gunstig uit. Mangel wortelen vooral .schijnen niet zoo veel als anders te hebben opgeleverd. Vee. Behalve de ook elders heerschende varkensziekte, waar aan vele varkens stierven, en welke zich meer dan in vorige jaren uitgebreid heeft, ontwaardde menonder de paarden hier en daar vrij sterke verkoudheid, gepaard met sterken hoest, waardoor de beesten soms ten gevolge van belemmerde ademhaling stik ten. Overigens was de toestand van het vee bevredigend. Trekt men de uitkomsten van den oogst zamen, dan heeft de landbouwer reden van dankbaarheid. Ongeacht deafwisselencle min gunstige weersgesteldheden, kan de oogst bevredigend ge noemd worden. Men verneemt van goedofhnnd, dat den heet' J. M. Meuten te 's Gravenhage door de Académie nationale agrioole, ffl&aufue= turière et commerciale, te Parijs, het lidmaatschap dier maat schappij is opgedragen, en dat clio opdragt is vergezeld van een vleyend schrijven waarin verdiende -kulde wordt tocgebragt aan de voortreffelijkheid der door de firma J. Mouten en zonen ten toon gestelde pharmaoontische en chemische producten. De zelfde onderscheiding is aan meerdere inzenders op da wereldtentoonstelling te Parijs te beurt gevallen. Wy verne men dat daaronder ook behoort de heer O. Verhagen te Goes, voor door hem, als directeur der maatschappij van verbeterde meekrapbereiding, ingezonden fubriekaat. Den 31 October promoveerde de heer G. van Hennekeler, uit Leyden, te Groningen inde wis-en natuurkundige wetenschap pen, op eene in het ncderduitsoh geschreven verhandeling over de primitieve wortels der getallen en hunne toepassing op do decimale breuken. Dit is, zoo wy ons niet bedriegen, hot eerste voorbeeld aau die academie van eene dissertatie en promotie in de hollandscho taal, welk voorbeeld men hoopt dat navolging zal vinden, even als zulks te Leyden en te Utrecht reeds zeer gebruikelijk is bij de behandeling van onderwerpen, waartoe do latijnsche taal zich kwalyk leent. De met de jongste mail bij het departement van koloniën uit Suriname en Curapao ontvangen beriglen omtrent den gezond heidstoestand aldaar zijngedagteekend 5 October en 26 septem ber jl. Uit het eerstbedoelde berigt blijkt, dat do gele koorts onder de bemanningen der koopvaardijschepen afneemt dat van den 16 toten met 30 september jl,, onder de militairen van het garnizoen, vier sterfgevallen aan de in het vorig berigt be doelde ziekten hebben plaats gevonden, en dat de gezondheids toestand der bevolking voldoende is, Het andere berigt houdt in, dat van de 18 lijders aan ge Je koorts, sedert den 12 septem ber jl. in het militaire hospitaal op Curapao behandeld, 2 hersteld en 4 overleden zijn, en dat van de 12 in behandeling geblevc- nen 6 seliepelingeu en 1 militair kunnen geacht worden buiten gevaar te ziju. Overigens laat de gezondheidstoestand op het gemelde eiland weinig te wenschen over. Tot geruststelling van de bevolking en ook als maatregel van voorzorg tegen de cholera, welke steeds op de overkust heerscht en Puerto Ga- 'oello op eenen korten afstand genaderd is, was, voor de van daar komende schepen, door het betrokken koloniale bestuur eene observatie-quarantaine van 10 dagen op Klein Curapao bevolen. Op de tentoonstelling te Parijs verdient, oncler 't geen door Nederland is ten toon gesteld, zeker niets zoo zeer de aandacht als de groote trofee door de Nederlandsche handel-maalschap- pij ingezonden, die, bij eene hoogte van 12 ned. ellen een grond slag heeft van 10 el, en geheel is te zamen gesteld uit voort brengselen uit onze nederlandsche oost-indische bezittingen- Duizenden liepen die trofée voorbij zonder bijna één- blik te slaan op die boutique d'épicier. Elk Hollander gevoelde toch zekeren eerbied voor die roemrijke kolom, die in het neven gebouw verrijst en getuige is van hetgeen Nederland aan Indië verschuldigd is. Elk Nederlander zag met welgevallen die.sta- tige met banieren versierde gedenkzuil van Hollands rijkdom. Het volgende uittreksel dat door de Amsterdamsehe courant wordt geleverd, uit een werkje "Visite a ^exposition van den heer Tresca, zegt het volgende: n Het karakter der nederlandsclio bezittingen is geheel ver schillend van dat der engelsche koloniën. De weefstoffen en in het bijzonder de raroeh, kornen er met eeriige houtsoorten voor maar hare producten, die zeer verschillend zijn, bestaan vooral iu bewonderenswaardige specerijen, verwstoffen, koffij- en thee soorten. Deze voortbrengselen dragen het karakter van wereld burgerschap met zich. De trofée, die in het middenpunt van het nevengebouw al deze producten der nederlandsche bezit tingen vcrecnigt, drukt zeer goed het karakter van land ga yolk

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1