1IDDELBÜRGSCHE COURANT. Donderdag 1 November. $mn£nlcmöscJ]e ®tjötttgm. N0- 131 o 1835. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Douderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- sing'en geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 8,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbc-kend- roakingen enz.van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. - Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 85 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Woensdag avond 8 'ure. De commissaris des kotiiugs in de provincie Zeeland maakt bekend, dat de najaars vergadering der staten van dit gewest zal geopend worden op diugsdag den 6 november aanstaande, des avonds ten half acht uur, in de daarvoor bestemde zaal in de Abdij te Middelburg, en dat de,, toegang tot die zaal voor het publiek zal wezen de deur. ter zijde van het gebouw der con certzaal op de groenmarkt aldaar. Middelburg den 30 october 1855. De commissaris des konings voornoemd, VAN TETS. Middelburg; 31 october. De arrondissements-regtbank alhier hield hedeii eene plegtige openbare zitting tot installatie van mr. J. H. de Stoppelaar als substituut-griffier bij die regtbank, waartoe hij bij Zr. Ms. be sluit van 4 october 11. is benoemd. Wij vernemen dat door de concessionarissen vandestoom- bootdienst op de Westerschelde van de concessie dier dienst tegen jan narij 1856, bij gedeputeerde staten opzegging is ge daan, en dat alzoo bij de aanstaande najaars-vergaderiug der provinciele staten, ook deze zaak in behandeling zal komen. Eenige dagen geleden heeft zich te Vlissingen weder een bejaard huisvader, van beroep schildersknecht, van het leven beroofd. Men vond hem aan eene kapstok naast zijne bedstee opgehangen^ weinige uren nadat men hem nog op straat, had ontmoet zonder dat men iets buitengewoons bij hem bespeurde. Men schrijft ons uit Yeere van den 26 dezer In eene op heden gehouden vergadering van den gemeente raad, heeft den heer mr. J. H. de Stoppelaar, burgemeester de zer gemeente, benoemd tot substituut-griffier bij de arrondis sements-regtbank te Middelburg, zijne betrekking als burge meester met eene gepaste aanspraak nedergelegd. Gedurende ruim twee jaren dat hij die betrekking bekleedde heeft hij vele nuttige verbeteringen tot stand gebragt en daar door, zoo wel als door zijne persoonlijke hoedanigheden de ach ting van velen verworven. In ons vorig no. hebben wij, naar aanleiding van een berigt in andere binnenlandsche dagbladenmedegedeeld dat het Z. M. den koning had behaagd den graaf lldefonse Eavé te benoemen tot kommandeur der orde van den Eikenkroon. Wij vernemen nader dat deze onderscheiding reeds aan dieii escadrons-chef der fransche artillerie is te beurt gevallen bij een bezoek, door hem ten jare 1853 in het kamp bij Zeyst, afge legd. Niet onwaarschijnlijk is het echter dat die hoofd-officier dezer dagen tot ridder van de ster van genoemde orde is be vorderd. Men leest in de Nieuwe rotterdamsche courant; u Wij vernemen dat-van wege de fransche regering op nieuw ouderhandelingen met den uitgever van de brusselsche Indé- pendance waren geopend tot aankoop van dat dagblad, die echter om de hooge eischen, welke daarvoor gedaan'werden, zijn afgesprongen. De fransche regering schijnt een orgaan te willen hebben tegenover het dagblad Le nord. u Deze onderhandelingen verdienen vooral opmerking omdat daaruit de kracht der openbare meening blijkt, De russische en fransche alleenheerschers, die dé vrijheid der drukpers in hun eigen land onderdrukken, zien des niettemin de noodzakelijk heid in hunne belangen voor de regtbank der openbare meening te bepleiten en hun gedrag daarvoor te regtvaardigen door die zelfde drukpers, wier kracht zij in hun eigen land vreezen." In de vergadering van den gemeenteraad van Leyden op 26 dezer is op nieuw in deliberatie gebragt de vraag of de accijns op het gemaal met het jaar 1S56 al dan niet,te Leyden als eigen middel zou worden geheven, naar aanleiding van een adres van de kamer van koophandel en fabrieken te dier zake. Na lang durige discussien is met 15 tegen 8 stemmen besloten op het vroeger dienaangaande genomen besluit niet terug te komen en dus den accijns op het gemaal te blijven heffen. Uit Nijmegen wordtgemeld, dat dezer dagen, volgens mede deeling van den directeur van den Keulsehen-Crerdder-spoor- weg, het bestuur 'van de Rh ij n - sp o or w eg- maatsch appij zich bij contract heeft verbonden om binnen twee jaren den Keulschen- Crefelder-spoorweg, van Grefeid, over Gelder en Kleef, door te trekken tot Nijmegen, en dat dit contract cloor den heer rege- rings-president, den heer v. Möller, te Keulen, het ministerie te Berlijn ter bekrachtiging is aangeboden. Men voegt daarbij, dat de goedkeuring van dit contract vermoedelijk te minder aan bedenking onderhevig zal zijn, vermits het ontwerp eener der gelijke vereeniging in der tijd allexuis- door de belangstelling van den pruissisc'hen minister van openbare werken, den heer v. d. Heydt, is vereerd geworden. Bij de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt, te Amsterdam, zijn van den 21 tot en met 27 october 1855 als choleralijders aangegeven10 mannen en 11 vrouwen, tezamen 21 personenwaarvan in het hospitaal zijn opgenomen 1 man en 1 vrouw. Overleden 2 mannen en 5 vrouwen, t.e zamen 7 personen; daarvan in het hospitaal geeue; van daar uitgegaan 3 mannen en 2 vrouwen; blijven alzoo daar in behandeling 10 personen. Benoemingen eira besftmiiiteia. Bij besluit van 27 dezer heeft Z. M. goedgevonden 1. aan den heer P. B. Motké, 2de luitenant bij het 4de bataillon rustende schutterij in de provincie Zeeland, op zijn verzoek, een eervol ontslag te verleenen, uithoofde van verande ring van woopplaats 2. bij de rustende schutterij te benoemen, in de provincie Zeelandbataillon no. 4, tot kapitein G. O. van Steih Callenfels, thans lsten luitenanttot laten luitenant H. W. E. van 't Groe- newout, thans 2den luitenanttot 2de luitenants J. van Over- beke, thans sergeant, en A. L. Loeff, thans vrijwillig schutter; tot officier van gezondheid der 3de klasse H. B. M. Henry, thans schutter. Bij koninklijk besluit van 10 dezer is aan mr. A. van Bom mel, gewezen officier van justitie bij de arrondissements-regt bank te Haarlem, ten laste van den staat, een pensioen verleend ten bedrage van/1333'sjaars. Z. M. de koning heeft/400 uit 's rijks kas geschonken voor de stichting eener school op het Ellertsveld, ten dienste der jeugd te Schoonoord, onder de drentsche gemeente Sleen, welke kolonie haar ontstaan aan de daarstelling van het Oranje kanaal heeft te danken en zich dagelijks uitbreidt. Z.M. heeft vrijdom van briefport toegestaan voor de brief wisseling, die gevoerd wordt, met betrekking tot de zaken van landbouw, tusschcn het hoofdbestuur van elke maatschappij van landbouw en de besturen der afdeelingen tot de zelfde maatschappij behoorende. Necrologie. Den 25 dezer is op Mastland, bij Breda, in den ouderdom van 85 jaren, overleden de gepensioneerde luitenant-generaal graaf W. van Bij landt. - Den 28 dezer leed Groningen en de vaderlandsche letter kunde een gevoelig verlies door het overlijden van den grijzen dichter mr. A. H. Spandaw, ridder van de orde van den Neder- landschen Leeuw, raadsheer in liet geregtshof aldaar. Klim sten en wetenseliappen. De afdeeling wis- en natuurkunde der koniuklijke akademie van wetenschappen hield zaturdag hare gewone maandelijksche vergadering. Zij werd bijgewoond door de heeren J. v. Geuns, J. (l. S. van BredaC. J, Matt hesJ. L. C. Schroeder van dei- Kolk, P. Harting, R. Lobatto, R. van Rees, J". P. Delprat, J. van der HoevenW. C. II. StaringE. C. Donders, W. Vrolik, W. H. de. Vriese, Biume, J. A. C. Oudemans, E. Dozy en Storm Buysing. Van cle afdeeling taal- en letterkunde was de heer Bosscha tegenwoordig. De voorzitter deelde mede dat de voorzitter en secretaris de zer afdeeling, in gevolge het besluit dezer vergadering, in over leg zijn getreden met den voorzitter en secretaris derzuster- afdeeling, en door hen besloten is om het voorstel van den heer Cobet in eene algemeene vergadering te behandelen. De heeren v. Kerkwijk en Mulder hebben zich verontschul digd wegens het niet vervullen hunner spreekbeurten. De heer Courad heeft medegedeeld dat hij, wegens eene we- lenschappelijke commissie (doorgraving der landengte van Suez) dezen winter cle vergaderingen der akademie niet zal kunnen bijwonen. Mogt. hij iets in Egypte ten dienste der aka demie bunnen doen, dan zal hij die gelegenheid niet laten voor bij gaan. De heeren Sehneevoogt, Stamkart en van Oordfc hebben ken nis gegeven verhinderd te zijn cle vergadering bij te wonen. De voorzitter leest de adviezen der heeren Pruys van der Hoe ven en Sebastian, over het voorstel van den heèr Ermerins, strekkende dat de akademie cle kosten drage van eene uitgaaf cler Hippocratische schriften. De couclusien zijn dat die uitgave door de akademie wenschelyk is. Deze conclusien zijnmet alge- in eene stemmen goedgekeurd, gelijk ook het voorstel van clen heer Donders, om den heer Ermerins uit te noodigen zich ook lot de zuster-afdeeling van de akademie met zijn voorstel te wenden. De heer Blume brengt verslag uit op het in zijne han den gestelde adres van den heer dr. E. Dozy aan den minister van binnenlandsche zaken", strekkende om door de iuteekening op een zeker aantal exemplaren van regerings wege ondersteund te worden voor de uitgave van de Briologia Ja'vanica". De heer Vrolik leest het advies va,n den heer Mi'quel over het zelf de onderwerp. Beide rapporten strekken om den minister te adviseren dat het wenschelijk is aan het verzoek van den heer Dozy te voldoen. In het voorstel van den heer Blume is tevens geadviseerd om den minister te verzoeken een aantal dier exem plaren aan de akademie af te staan, ten einde ten geschenke te worden gegeven aan vreemde akademien en 'te strekkeu tot ruilhandel. De conclusien van de rapporten en het voorstel van den heer Blume zijn met algemeene stemmen goedgekeurd. Ter vervulling van zijne spreekbeurt heeft de heer van Rees eene voordragt gehouden over de verstrooijing van licht De heer W. H. de Vriese heeft, daar hij deze spreekbeurt slechts vervulde om gevolg te geven aan de uitnoodiging van een ander lid, die door ziekte verhinderd was zijne mededeeling voor heden af te maken, de aandacht der vergadering kortelijk bezig gehouden met eene bijdrage tot de kennis van de struc tuur der orchideeën. Ook deze bijdrage zal opgenomen worden in dè verslagen en mededeelingen. De heer Oudemans doet mededeeling van eene nieuwe inrig- ting, cloor dr. J. Bosscha jr. te Levden gevonden, om langs één telegraafdraad gelijktijdig vier verschillende seinen in tegenover gestelde rigting te zenden. Deze mededeeling zal opgenomen worden in de verslagen en mededeelingen. Daarna is de vergadering gescheiden. Men weet dat het 12de deel der Histoire du consulat et cle l'empire vau den heer Thiers is uitgegeven. Dit deel bevat drie boeken of afdeelingen, welke getiteld zijn Le blocus continen-

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1