zeer eensgezind lcefl. Dezer dagen zou een der bloedverwanten zija keizerlijken neef als verwijl', hebben toegevoegd: vous u'avez rien de voire oncle." De keizer antwoordde met een zuchtn hélas, oui j'ai sa familie." De begrooting van uitgaven voor de Iands-dnikkerij voor 1856 bedraagt./168,3-15, waaronder 6,700 voor traktemen ten, ƒ5,715 voor bezoldiging van bedienden, 55.000 voor ar- beidsl., ƒ85,000 voor papier, 6,500 voor gereedschappen enz. Men meldt uit Schiedam, dat de heer Loopuyt. aldaar, in den plaatselijken omslag is aangeslagen tot ƒ2100, en dat ge achte lid van den raad niet alleen daar over niet klaagt, doch een der ijverigste voorstanders is tot ontlasting van de minder gegoeden. Zulk een gezindheid moge tot voorbeeld van velen strekken. I'erkoclstfe SE» ai roes* era de ffwoetïereni. Middelburg 23 october 1855. Een Huis en Erve op de Rotlerdamsche Kade, wijk O no 238 lasten ƒ56,3SlOpgehouden op J 1,100. Een Huis en Erve in de Lange Gortstraat, wijk I no. 330 lasten 25,06; Opgehouden op/1,900. Een Huis en Erve in de Molstraat, wijk Nno. 22; lasten ƒ21,93; Opgehouden op ƒ1.900. uitmlrtnösdj e 'dLijïn ngm. BCng?e3n-uit. Londen 22 october. In eenen vrijdag jl. op het koninklijk slot te Windsor gehouden kabinetsraad, is besloten het parle ment niet voor kersmis te doen bijeen komen. In het vorige jaar is er, gelijk men zich herinnert, cené herfstzilfïng gehou den, en sommigen meenden dat het ministerie in den tegen- woordigen staat der krijgszaken weder noodig zou achten de opening der parlementszitting tc vervroegen, en wel bepaalde lijk om magtiging te kunnen vragen tot eene nieuwe geld leening ter goedmaking der oorlogs uilgaven. The limes achtte eene herfstzitting wenschelijk omdat zij het gouvernement, en de hoofdeu der politieke partijen inde gelegenheid of noodzake lijkheid zou brengen om aan de natie inlichtingen te geven over vele punten van gewigt, waarover zij anders nog maanden lang iu onzekerheid zou blijven. Onder anderen wenschte The times i inlichting omtrent den tcgenwoordigen staat dër vredespartij, bijvoorbeeld of de coalitie tusscheu de heeren Bright, Glad stone en Disraeli eene voorbijgaande dwaasheid of een wer kelijk genomen en vaststaand besluit is." Doch het ministerie heeft geoordeeld dat de beraadslagingen des parlcments en de daarvan onafscheidelijke openbaarheid iu de tegenwoordige tijdsomstandigheden nog niet noodig of nuttig waren, en het heeft de parlementszitting op nieuw verdaagd",en wel, vooreerst en voor den vorm, tot den 11 december aanstaande. The press, het blad van den heer Disraeli, den leider der torypartij in het lagerhuis, hoewel voor het tegenwoordige de krachtige doorzet ting des oorlogs tegen Rusland noodig ach tende, vreest dat de oorlog, indien 'hij nog langer aanhoudt, ontaarden zal in eenen oorlog om beginselen of tot verovering, en waarschuwt daartegen uitdrukkelijk. Hierop antwoordt, de ministeriele Globeu Wij houden vol dat, deze oorlog van den beginne af een oorlog om beginselen geweest is, dat deze beginselen verdere toepassing moeten erlangen, in geval Rus land weigert vrede te makendat deze toepassing noodwendig verovering, verkleining van het rus.sische rijksgebied mede brengt, en dat het dwaas zou zijn aan Rusland vooraf te verkla ren dat al wat het van den vroeger behaalden buit en van de voorheen overweldigde gewesten in de magt der geallieerde le gers mogt zien vallen, aan hetzelve terug gegeven zal worden, dan immers zouden wij Rusland aanmoedigen om zonder eind in zijne verwerende houding te blijven, dan zou het. zijn als of wij een van onze beide armen vastbonden alvorens in het ge vecht te gaan." Lord Granby, een van de aanzienlijkste leden der torypartij heeft in het laatst, der vorige week, in eene openbare redevoe ring verklaard dat naar zijn oordeel Rusland de overmagt der berde mogendheden reeds genoegzaam ondervonden had, titans eene goede en duurzame vrede zou kunnen ge- ■%ÏT f MW^iakg, -ivorden, indien geen overdreven eischen aan Rusland 1L&rwierden De/verbannen mede-arbeiders van het blad L'bommezijn avond van Jersey naar het. naburige eiland Guernsey "W wokken. Een met knuppels gewapende volkshoop was van plan hun een gevoelig/afscheid t.e geven, zoodat een aantal fran- sche vlugtelingen zich goed gewapend verzamelde, om den te- p^^^^^Aiitgezetten te dekken. Gelukkig verhinderde de chariisten hebben besloten de uitgezette todigen naar de hoofdstad te komen en hun de gelegenheid te geven tot eene openlijke verklaring, daar de meeting op Jersey hun uiel wilde vergunnen zich te regtvaardigen. Het dagblad van Brighton spreekt het berigt van The morning herald tegen dat de ex-koninklijke familie van Frank rijk zich in Belgie met der woon zal vestigen en verzekert dat zij den winter in genoemde stad zal doorbrengen. The times zegt dat volgens berigten uit Amsterdam, de nederlaudsche bank besloten heeft om geen zilver meer te ver- koopeu, zoo als dit tot dus verre steeds tot een bepaalden prijs hare gewoonte was. Dit zal een hinderpaal te meer zijn, zegt, het blad, om voortaan sommen naar Indie en China over te maken. In een hier uit Odessa ontvangen brief wordt verzekerd dat de Russen den doortogt tusschen Kinburn en Otschakow onbevaarbaar gemaakt hebben, door de toepassing van hun be kend stelsel om groote steeuen en rotsblokken in het kanaal te doen zinken. De monding van de Bug zou, met uitzondering van een smallen doortogt, op gelijke wijze door gezonken sche pen en steenen versperd wezen. Indien deze berigten naar waar heid zijn schijnen zij van de vrees der Russen voor een bezoek te NicolaiefF te getuigen. De bemagtiging van Kinburn stelt den weg naar Aleschki, Berislaw en Perekop open, tusschen welke plaatsen en de geallieerden daar alleen de groote natuurlijke hinderpalen gevonden worden. Hoedanig gebruik ook van het bezit van Kinburn gemaakt moge worden, zooveel is zeker dat vorst- Gortschakoff de zoo spoedige overgave dier vesling met groot leedwezen inoet hebben vernomen. De admiraliteit is zeer ijverig bezig met het doen bouwen en uitrusten van'eene groote flotille kanonneer- en mortier booten, die, onder het toezigt van officieren der rijks, marine werven, op verschillende particuliere werven gebouwd worden. Zij moeten allen schroef-stoomvermogen hebben en de mortier booten zullen ongeveer 70 ton meer meten dan de tot hiertoe gebezigde. De proeven welke thans bijna Wekelijks met nieuwe voor de dienst in de Krim bestemde kanonnen genomen worden vallen doorgaans niet gelukkig uit. Zoo barstte den 18 dezer te Sheer- ness weder een stuk geschut, volgens een nieuw stelsel gegoten, en werden twee artilleristen daardoor gedood, terwijl de kapi tein Iiiglefield en de luitenant G. Maule vrij ernstig gekwetst zijn. Londen 23 oei ober. Er is eene depeche ontvangen van sir Edmund Lyons, dd. 18 dezer, volgens welke de Russen dien dag de vestingwerken aan den ingang van Oczakoff, die met 23 stukken geschut voorzien was, hebben laten in de lucht sprin gen. De vesting was -in tusschen nog binnen het bereik der ge allieerde bombardeerbooten. De minister van koloniën, sir W. Molesworth, is heden middag ten half één ure aan de gevolgen van eeue verheffing van de jicht overleden. Lord WharnclifFe, vroeger lid van het ministerie, is mede overleden The times meldt de terugroeping van den generaal Sirnp- 'Son. Wie zijn opvolger zijn zal wordt niet gezegd. §5 e ITS! e DB5 e flB Kopenhagen 16 october. De eerste minister Bang is benoemd tot president van den geheimen staatsraad en al de overige ministers tot leden van dien raad. Voorts is de luitcnant-gener- raal vou Bulow benoemd tot gouverneur van Seelandende overige eilanden, ter vervanging van den erfprins Ferdinand. Thans is de circulaire bekend van de deensche regering, waarin alle mogendheden, wier staten' handel drijven op deOost- zee, uilgenoodigd worden zich in eene'conferentie te verstaan over de wijze om de'kwestie van den Sondtol te vereffenen, en waartoe, gelijk wij reeds gemeld hebben, de regering de kapi talisatie van den tol als het beste middel voorstelt. In dit docu ment is volstrekt geen sprake van eene oproeping alleen aan de Oostzee-staten, zoo als ecu schrijven uit Berlijn heeft willen weten. Spanje. Madrid 20 october. Volgens eene opgave in het officiële blad van het gouvernement, heeft de inschrijving in de vrijwil lige geldleening ter dekking van het tekort der schatkist, in het geheel een bedrag van 206,991,120 realen bereikt, ongerekend hetgeen op de Kanarische eilanden mogt ingeschreven zijn. Alzoo zal nog slechts 33,Ö08.S80 realen door de gedwongen leening moeten gevonden worden, om de vereischte som van 230 millioen bijeen te brengen. Uit eene van regeringswege openbaar gemaakte statistiek blijkt dat de buitenlandsche handel van Spanje in het jaar 1854 in- en uitvoer te zamen genomenover eene waarde van 1,809,250,136 realen geloopen heeft, dat is 598,134,121 realen meer dan het gemiddelde bedrag in ieder van de vier vooraf gegane jaren. Dc regering heeft de toezegging gegeven van eene her vorming van liet douanestelsel in vrijzinnigen geest. De bijzon dere belangeu van Katalonie zullen zoo veel mogelijk daarbij in acht genomen worden. EBu3tsc3i2aml. Weenen 20 october. Nopens de nieuwe hypotheken-bank verneemt men dat volgens het voorstel der regerin» eene uit gifte zal plaats hebben van 50,000 nieuwe bankactiën, in dier voege dat aan eiken bezitter van twee oude actiën, het regt zal worden toegestaan eenen nieuwen bij te bekomen. Daar nu, zoo als men gelooft, de prijs van uitgifte dier nieuwe actiën op 700 fl. in klinkende munt zal bepaald worden, zullen de opera tien der hypotheken-bank op een fonds van 35 millioen, in baai- geld, gegrond zijn. De staatsdomeinen die als hypotheek op die bank overgaan, zijn slechts een klein gedeelte van die, welke nog iii het bezit des staats blijven, welke laatste alsnu met des te meer voordeel geëxploiteerd zullen kuunen worden. Voor eenige dagen is van de napolitaansche regering een nota ontvangen, waarbij zij verklaart, voortaan niets te zullen doen wat door de westersche mogendheden afgekeurd wordt ten einde daardoor alle geschillen met haar te vermijden. Men hoopt hier, dat de tegenwoordigheid van den aartshertog Al- brecht te Napels niet weinig zal bijgedragen hebben, om koning Ferdinand tot dit besluit aan te sporen, dat even goed in het be lang zijner dynastie'als in dat des lands over het algemeen is. De admiraal Dundas heeft Nargen aan boord van de Wellington verlaten, om zich naar Stockholm Lot koning Oscar te begeven. De door het officiële dagblad van Venetie medegedeelde korte inhoud van het nog niet openbaar gemaakte concordaat, heeft hier groot opzien gebaard. De stelling van de roomsche kerk was in de oude erf-oostenrijksche provinciën, alwaar sedert de regering van den vrijzinnigen keizer Joseph II, de kerk aan den staat ondergeschikt werd, wezenlijk verschillend van de stelling, welke de kerk in Hongarije had, alwaar de instellingen van Joseph nooit iug'evoerd werden. Zoo ver nu uit het bedoel de uittreksel van het concordaat blijkt, heeft dit stuk wezenlijk de strekking, om ook op het kerkelijk gebied de .eenheid in de geheele monarchie tot stand te brengen en aan de kerk in de oude erf-provincien dezelfde regten en onafhankelijkheid iu. handelen te verzekeren, welke zij tot dus ver in Hongarije ge noot. In cle tot, nu toe bekend gewordene bepalingen van het concordaat, komt niets voor hetwelk aan de geestelijke magt in "Hongarije niet reeds toegestaan was- Nieuw is alleen de bepaliug dat de keizer van Oostenrijk als apostolisch koning van Hon garije afstand doet van alle regten welke hem het door koning Matthias Coninus met den pauselijken stoel geslotene concor daat verleend had, en daaronder ook het. gewigtige regt om al de geestelijke waardigheden van den primaat af tot den pastoor toe, eigenmagtigte bezetten. Men gelooft algemeen, dat. de heer Pereire en de heer vou Rothschild zich vereeuigen zullen, om zich gezamenlijk met de nieuwe finantiele operatieu te belasten. ZK'ranltarijSt. Parijs 21 october. Het uitvoerig rapport van den vice-ad- miraal Bruat aau het ministerie van oorlog, betrekkelijk den aanval openliet bemagtigen van Kinburn, in onze vorige nos. medegedeeld, is van den navolgenden inhoud: h Den 14 oef. des morgens hebben de eskaders de reede van Odessa verlaten, zoo dra de harde wrestewiuden, welke hunne operatieu sedert den 8 oct. belemmerden, opgehouden hadden nog des avonds ankerden zij voor Kinburn. Gedurende den nacht passeerden vier fransche kanon neersloepen, Latirailleu- se. La stridente, La meurtrière en La mul ine, welke door den contreradmiraal Pellion, onder bevel van den scheeps-luitenant A llem and, van de Cacique, waren afgezonden met vijf cngelsche kanonneerbooten Otchakow en liepen de Dnieper binnen. Den volgenden morgen, den 15 oct., met het aanbreken van den dag, werden de troepen onts.cheept op ongeveer 4500 ellen ten zui den van de plaats; in den namiddag openden de bombardeer schepen hun vuur, maar waren verpligt het te staken toen de avond viel, daar de deining hunne schoten onzeker maakte. De dag van den 16 ging nagenoeg voor ons verloren daar de wind weder uit liet zuidwesten woeide troepen hielden zich bezig met zich té verschansen en met verkenningen in zuide lijke rigtiug te doenalleen de kanonneerbooten, welke zich in de Dnieper bevonden, konden de plaats verontrusten. Daar de wind gedurende den nacht noordelijk was geloopen hielden wij, de admiraal en ik, ons sedert dezen morgen bezig met het vol voeren van het krijgsplan dat wij den vorigen dag hadden vast gesteld, volgens de peilingen van kapitein Spratt, van de Spit fire en van den scheeps-luit.enant Cloué, van de Brandon, bij gestaan door de heeren Ploix en Manen, waterbouwkundige ingenieurs. Ten 9 ure 20 miu. openden de drie vlottende batte rijen, La dévast.ation,La lave en La tonnante haar vuur; de uit- weiking welke zij dien dag te weeg bragten, beantwoordde aan de verwachting des keizershet bolwerk dat zij bestookten

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2