HBDELBURGSCHE C O U 1A N T. Donderdag 1855. 25 October. tötimmlanïisdie «tijöingen. n°- m. Deee courant, verschijnt des Dingsdaps, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlis- j De prijs van gewone Advercentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodljekend- aiogeu geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. i inakiugen enz., van één tot zes. regels f 1,50, voor en regel daarboven 22 cent. De abonnementsprijs per drie maanden is 8, franco per post 3,40. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. I Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Woensda? avond 8 ure. Hhldelburg 34 October. Gisteren is albiergearriveerddeieFyenoord nieuwgebouwde ijzeren stoomboot Stad Middelburg no. 2, bestemd voor de vaart tusseheu Middelburg en Rotterdam. Het inwendige- dezer boot "biedt bij eene gemakkelijke inrig- ting- zeer veel ruimte aan en is smaakvol en net bewerkt, zoo dat wanneer, na eenige reizen te hebben gedaan, het zal gebleken zijn dat ook de machine en het schip aan de gunstige verwach ting voldoen, men zieh weder in eene aanmerkelijke verbetering der communicatie zal mogen verheugen. Wy vernemen dat deze stoomboot in den loop der volgende inaaudzal worden in dienst genomen. Wij vernemen dat A. J. H. Bosschart,gewezen ambtenaar aan het postkantoor alhier, door het provinciaal geregtshof van Zee- land is verwezen naar de openbare teregtzitting van dat hof, en dat de behandeling der zaak zal plaats hebben op vrijdag den •23 november. Gisteren namiddag werd uit een der grachten buiten de Rannnekenspoort te Vlissingen, het lijk opgehaald van een persoon, uitdrager van beroep en tot de israëlictiscTie gods dienst behoorende. Hij woonde met een talrijk huisgezin in deze gemeente en men vermoedt dat hij, door armoede gedre ven, zich door verdrinken van het leven heeft beroofd. Den 22 dezer is aan de utrechtsche hoogeschool tot doctor in de verloskunde bevorderd de heer J. van der Beke Callen- fels, med. doctor te Ylissingen, na het verdedigen van eenige Qurestiones argument! obstetricii. Het met de jongste mail bij het departement van koloniën uit Suriname ontvangen berigt, betreffende de gezondheidstoe stand aldaar, doet het volgende kennen Ofschoon de gele koorts onder de bemanning der koopvaar dijschepen steeds afneemt, zijn evenwel sedert het laatste mail- berigt nog eenigen dier schepelingen aan gemelde ziekte over leden. De sterfte onder de manschappen van het garnizoen is daarentegen aanmerkelijk. Van den 1 tot en met den 15 septem ber jl. zijn 9 hunner overleden. Dezen zijn echter aan andere ■ziekten (voornamelijk bloed bederf-koorts en kwaadaardige gal koorts) bezweken. de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt te Amsterdam, zijn van den 14 tot en met 20 October 1855 als eholeralijderS aangegeven: 9 mannen en 18 vrouwen, te zarnen 27 personen; waarvan in het hospitaal zijn opgenomen 4 mannen en 3 vrouwen. Overleden 11 mannen en 16 vrouwen; te zamen 27 personen; daarvan in het hospitaal 2 mannen; vandaar uitgegaan 3 mannen en 7 vrouwenblijven alzoo daar in behan deling 13 personen. In het Handelsblad leest men het volgende: Het is bekend dat de gemeenteraad van Arnhem besloten heeft ais .eigen middel eene belasting op het gemaal te blijven heffen, en de commissie voor de herziening van het plaatselijk 'belastingstelsel heeft uit.genoodigd, tevens een ontwerp van ver ordening voor de heffing dier belasting bij admodiatie te redige ren. Men meldt ons, dat die commissie daarop ijverig zit te broeden en zelfs van de zijde der bestrijders van den gemaal- accijns inlichtingen vraagt en ontvangt. De kamer van koop handel en fabrieken in de geldersche hoofdstad heeft thans een gedrukt adres gerigt aan burgemeester en wethouderen, waarin zij betreurt, dat de ontworpen verouderingen niet ter kennisse van het publiek, vooral van het handeldrijvend publiek zijn ge bragt, hetwelk daarover toch wel had verdienen gehoord te wor den; dat de zaak der herziening van het belastingstelsel met zoo groote overhaastingen in het geheim behandeld wordt, en de ontwerpen blijkbaar zijn i'ngerigt, niet om den handel lastige formaliteiten te besparen, maar om het der administratie gemak kelijk te maken. Gemelde kamer zegt, zich niet tot de onderha vige commissie of tot den raad te hebben gewend, omdat zij daar eene onwelkome ontvangst vreesde en niet beter meende fe kun nen doen dan het dagelijksch bestuur te adieren. Zij wil niet spreken van de belasting op het gemaal, omdat zij hoopt, dat de raad van dien verderfehjken maatregel zal terugkomen, en deelt slechts- eene reeks van aanmerkingen mede op de concept-ver ordeningen tot beffing van het middel op den wijn, turf en het gedistilleerd, alleen uit het oogpunt van handel en nijverheid. De door haar geopperde bezwaren zijn der aandachtige overwe ging Miezins waardig. o Het verdient opmerking, dat de kamer verklaart slechts toevallig van de bewuste ontwerpen inzage te hebben bekomen, omdat zij door het bestuur daarvan geheel onkundig was gela ten. Volgens införmatien begint men in Arnhem te gelooven,^ dat de heffing der gemaal-belasting aldaar noch b\j wijze van accijns, noch bij wijze van admodiatie, tot stand zal komen, en de gemeenteraad ten slotte ver'pligt zal zijn naar een equivalent om te zien. Uit de disenssien in de openbare vergaderingen van dien raad heeft men daarenboven duidelijk kunnen ontwaren, dat zijn grootste deel, ofschoon overtuigende bewijzen gevende van zorg voor en belangstelling in hef .welzijn en den bloei der gemeente, echter in velerlei opzigten gehecht is aan oude vor men en gewoonten en als het ware de noodige kracht schijnt te missen, om zich te plaatsen op het standpunt, bij de gemeente wet aangewezen. Aan deze omstandigheid moeten hoofdzake lijk worden toegeschreven de menigvuldige afwijkingen van de stellige voorschriften dier wet, waarop de raad telkens betrapt wordt en die een ongunstigen indruk bij het publiek te weeg brengen. Er bestaat nogfans goede wil en genegenheid tct het ontvangen van teregtwijziug. De hoop op goeden uitslag der gewigtige beraadslagingen van hel oogenblik is dus nog niet ver loren." Den 19 octoberhad in het concerthuis te Groningen de al- gemeeue vergadering van de algcmeene vereeuiging tegen het pauperisme bij de arbeidende klassen van den minder gegoeden standplaats. Uit de korte toespraak van den voorzitter der vereehiging, S. Blaupot ten Cate, bleek o. a., dat het aantal le den vermeerderende was,dat verschillende inrigtingen, ook bui ten deze provincie, tot haar toetraden, en dat de vereeuiging zich mogt verheugen in den bijval der liooge regering. Na mededeeling van een paar ingekomen stukken werd o. a. door het bestuur der vereeuiging te kennen gegeven, dat het nog geen gevolg had gegeven aan hét besluit, om zich tot de regering te wenden, met verzoek om bij de wet op liet onder wijs het lager ouderwijs verpligtend te maken, aangezien de zelf de aanmerking' was gemaakt bij de tweede kamer en men nu eerst wenschte af te wachten, welk gevolg door de regering aan die opmerking zou gegeven worden. Naar aanleiding van een reglement voor eene vereenigïng van dienstboden werd de vraag ter overweging aanbevolen, of de besteding van dienstboden, iuvoege thans daar ter stede door eene commissie in werking, geacht moet worden nuttig te wer ken, terwijl voorts de vraag over hel invoeren van livretten van het gedrag der dienstboden werd besproken, doch zoodanige maatregel over het geheel geen bijval vond. Bij de behande ling van het verloren gaan van verschillende stoffen, werden de roordeelen uit. zeepsop te trekken, b. v. tot gasbereiding, op nieuw ter sprake gebragt. Nog kwam ter sprake een voorstel wegens verzoek aan de regering, tot het vaststellen van wette lijke bepalingen, ter verpligtiug van scheepshoofden en fabrie kanten tot, het opnemen en bekwamen van jongens, in verband met eene herziening .der patentwet. Bij de discussie daarover bleek, dat evenzeer als men zich overtuigd hield van de schade lijke werking dor patentwet, men zich tegen de bij het voorstel bedoelde, op te leggen verpligting en daaruit voortvloeijende belemmering der nijverheid verklaarde. Wel wenschte men dat bij de wet mogt worden voorzien in het te vroeg verlaten van de school door de kinderen, en werd eindelijk besloten, van de regering te verzoeken, dat bij eene herziening der patentwet mogt worden bepaald, dat jongens tot hun 12e jaar zoude» worden gelijk gesteld met volle knechten, die van 1216 jaar van patentregt zouden worden vrijgesteld en die van 1620 jaar gelijk gesteld met een knecht. Er werd besloten dat het bestuur in zijne programma's bij herhaling zal terugkomen op zoodanige punten, waarover men zich tot de regering heeft ge wend, zonder dat daaraan gevolg is gegeven; waarbij tevens werd ter sprake gebragt de wenschelijkheid van wettelijke bepalin gen, dat ook meisjes tot haar 12de jaar zoiiden moeten school gaan, alsmede het belang, dat de regering eindelijk eens zon mogen overgaan lot de regeling van den openbaren gezonds heids-toestand. Eindelijk werd bepaald in de volgende vergadering te behan delen de vraag van het wenschelijke, in verband met de oprigting van broodfabrieken, ter betere voeding, van de bevordering aldaar van maïs 'of turksch koren, als o. a. meer voedzaam dan tarwe. 15 e mok aren. in «-en en besluiten. Z. M. heeft bij besluit van 19 dezer, goedgevonden te benoe men bij liet personeel van de geneeskundig^' dienstd.er'.land- niagt, tot officier van gezondheid der ^^^clv^fea'^Söier van gezondheid der 2de kl. J. W. Cinistan, "van gemeld personeel-. MairisiK en leg-esr. De élat-major van Zr. M. brik de Arend, van Curagaó te Hcllevoeisluis binnen, bestaat uit de heeren: J. H. Volmer Knollaert, kapitein-luitenant ter zee, komrnandantA. "VV. de Ruyter van Steveuinck, luitenant ter zee lste klasse, lste offi cier; jhr. A. C. van llaeften en W. E. H. Cramer, luitenants ter zee 2de klasseC. E. T. Hommel, officier van gezondheid 2de klasse, en O. Eschauzier, officier van administratie 2de klasse. Met 1 november aanstaande wordt de kapitein-luitenant ter zee B. G. Escher, op zijn verzoek ontslagen van het kom mandement van Zr. Ms. ins truc tie-brik de Zeehond; met dien datum kommandeert de kapitein-luitenant M. C. van Vreeland d e Z e e h o n d en wordt de luit. ter zee 2de kl. J. J. A, D. Pliaff van deZeehond overgeplaatst op het wachtschip te Willemsoord, en van nonaclief op de Zeehond, de luit. ter zee 2de kl. B. D. van Troijen. Verschillende berispen. Prins en prinses Hendrik der Nederlanden zijn den 16 dezer uit Luxemburg naar Weimar gereisd, om afscheid te nemen van de koningin-weduwe voor dat deze naar Petersburg afreist. Men verneemt dat ds. C. van Schaick als predikant te Paramaribo in West-Indie zijn ontslag heeft gevraagd en be komen en reeds op de terugreis is naar het vaderland. Onderscheidene bezitters van ijzergieterijen inZuid-Duitseh- land maken daarin thans met zeer goed gevolg gebruik van turf. Daardoor ontstaat eene zoo belangrijke bezuiniging van kosten dat zij hunne waren veel goedkooper kunnen vervaardigen. Het provinciaal geregtshof in Gelderland heeft dezer dagen een bediende van het postkantoor te Culenborg veroor deeld tot tuchthuisstraf van vijf jaren, ter zake van het ont vreemden van geldswaarden uit brieven. Men leest in de Nieuwe Noordbrabander u Het gerucht is hier in omloop dat de pastoor of kapeliaao, der roomsch-kathólieke gemeente te Gerwen, gemeenten Neu- nen, Gerwen en Nederwetlen, voor den burgerlijken regter zal worden opgeroepen, ter zake van het uitoefenen eener bcgrale- msplegtighèid, op het roomsch-katholieke kerkhof aldaar." Even als ie Amsterdam, Utrecht en andere steden, wordt ook te Kampen eene meel- en broodfabriek opgefi'gt, ten einde goedkooper brood aan de inwoners te leveren.. Het is bekend dat de keizerlijke familie in Frankrijk nïet

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1