MIDDELBURGSCHE Zaturdag N°- 126. 1865. COURANT. 20 October. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden ia 3, franco per post3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekoid- makiugen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Vrijdag avond 8 ure. ömnmlanösdjr Middelburg 19 October. Men schrijft ons uit Goes van IS dezer: Gisteren had alhier de jaarlijksche vergadering plaats der vennooten in deZeeuwsche maatschappij voor meekrap-berei ding te Wilhelminadorp. 107 aandeelen waren vertegenwoor digd met 46 uit te brengen stemmen. Na het verslag, waaruit onder anderen bleek dat de publieke veiling der meede in de vorige maand te Rotterdam gehouden, vrij wel aan de verwachting had beantwoord en men het voorne men had voortaan twee malen 's jaars soortgelijke veilingen te houden, werd de balans en de winst- en verlies-rekening voorge lezen, welke laatste, ondanks de ongunstige positie waarin de fabriek even als alle anderen van dien aard had verkeerd, een batig saldo opleverde van 3995.54, waaruit besloten werd een dividend van 1 pet. aan de actiehouders uit te deelen. Tot leden der commissie voor het opuemen der boeken en geldelijke administratie voor het volgend jaar, werden benoemd deheeren: Hamer, DumonTak, Blaaubeen, Vis, Blokhuizen en Sprengertot plaatsvervangers de heeren: de Kanter, Smalle- gange, Bachiene, van de Putte en A. H. G. Fokker.Tot hoofd commissaris werd met algemeene stemmen herkozen den heer K. Wagtho, te Tholen. Ten slotte werd den raad van bestuur dank gezegd voor de rigtige administratie en de vele moeite en zorgen in het belang der maatschappij aangewend. X De wet op de militie zal eerstdaags aan den raad van state worden toegezonden. Het is derhalve bijna zeker dat die wet nog in den loop dezer zitting aan destaten-generaal zal worden ingediend. Zoodra die wet zal zijn vastgesteld zal die nopens de schutterijen, als zich daaraan aansluiteude, dadelijk volgen. Men leest in De constitutioneel het volgende artikeltje, het welk eenige belangrijkheid heeft wanneer men nagaat dat dit blad kennelijk het orgaan van den heer van Hall is u In verband meteen particulier schrijven uit Hamburg deelt men ons van eene vriendschappelijke zijde mede dat eenige nederlandsehe reeders, door eene zucht tot ongeoorloofde winst gedreven, zich zouden hebben laten verleiden om contrabande te vervoeren. v Het valt bezwaarlijk tcgelooven dat nederlandsehe reeders het belang der algemeene scheepvaart op zulk eene wijze zou den uit het oog verliezen, daar de westersche kruisers tot dus ver onze vlag, als boven alle verdenking verheven, niet in het minste moeijeiyk zijn gevallen en op de nederlandsehe goede trouw volkomen steunen. Het kunnen, zoo de mededeeling waarheid behelst, zeker niet anders dan geheel op zich zelf staande feiten zijn, van gee- nen aard om in die voorschriften van bedoelde kruisers veran dering te doen brengeu. n In ieder geval is de regering buiten verdenking. Men weet hoe dikwerf en nadrukkelijk zij gewaarschuwd heeft. De mate riele schade zou mitsdien persoonlijk worden gedragen, zonder dat de regering bij magte zou wezen, om iu zoodanig geval her stel te doen geworden. De nederlandsehe reeders en zeevaar ders zullen dus hun welbegrepen belang en dat der vlag in het algemeen bij voortduring blijven behartigen." Naar men uit eene goede bron verneemt, zal de heer mr. Hollius, staatsraad, inspeel eur-generaal der regis tra tie niet ont heven worden van de directie der afdeeling registratie, bi) het ministerie van financiën, maar alleen van de directie over het personeel der registratie en dat beheer overgaan op den heer gtarn, hoofd-inspecleur bij de afdeeling registratie. In de zitting van den gemeenteraad van 's Hage van 16 dezer is onder anderen beraadslaagd over het voorstel van burge meester en wethouders, om aan alle armbesturen, onverschillig of zij rekenpligtig zijn of niet, spijskaarten uit te geven ten be drage van 20,000, welk voorstel is aangenomen met 20 tegen 10 stemmen, met het oog op de heerschende ziekte, echter zon der gevolgtrekking voor later. De Zwolsehe courant meldt het volgende t> Van goederhand vernemen wij dat zich uit de afdeeling Zwolle der Yereeniging tot bevordering van fabrijk- en liand- werks-nijverheid eene commissie gevormd heeft, welke t rachten zal in den loop van het j aar 1856 alhier eene nationale tentoon stelling van nijverheids-voorwerpen te doen plaats hebben. Het plan der commissie is om die tentoonstelling zoo uitgebreid mogelijk te doen zijndaartoe zal zij, bij gemis van een geschikt stadslokaal, een gebouw oprigten van de minstmogelijke kost baarheid, door vrijwillige inschrijving, bij actiën van 25, om die later uit de opbrengst van de entrée-gelden en den weder verkoop van het gebouw terug te betalen. Voorts wenscht de commissie, wanneer haar plan eenigzins mogt gelukken, prijzen uit te deelen voor de beste en nuttigste der uit ieder vak inge zonden voorwerpen, alsmede om aan de tentoonstelling eene verloting te verbinden." BSenoeamHig-en era bes Haait era. De Staats-courant behelst•S.haus de tijdelijke benoeming tot zaakgelastigde bij den pauselijken stoel van jhr. mr. L. G. J. F. de Paul Duchastel, thans raad van legatie bij het nederlandsehe gezantschap te Berlijn. Bij Zr. Ms. beslnit van 5 dezer is aan den heer J. Ie Mar- chant, op het daartoe doorhem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden op het eiland Guernsey. Z. M. heeft bij besluit van 14 dezer goedgevonden te be noemen bij den grooten staf, tot kolonel, den luitenant-kolonel G. A. G. graaf van der Duyn van Maasdam, van die staf, adju dant van Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden, en zulks met bepaling, dat hij in dien verhoogden rang bij voortduriug slechts het traetement van luitenant-kolonel zal blijven genieten; bij het wapen der kavallerie: bij den. staf van liet wapen, tot gene- raal-majoor en kommaudant der 1ste brigade kavallerie, den kolonel jhr. B. van Merlen, kommaudant van het 2de rege- ment dragonders; bij het lste regement dragonders, tot luite nant-kolonel, den majoor G. baron van der Duyn van Maasdam, van het 2de regement dragondersbij het 2de regement dragon ders, tot kommandant van het korps, den luitenant-kolonel J.J. Hinlópen, van het lste regement dragonders; tot majoor, den ritmeester der lste klasse R. J. Castendijk, van het korpstot ritmeester van de 3de klasse, den lsten luitenant P. L. V. De- sertine, van het lste regement dragonderstot lsten luitenant, den 2den luitenant L. de Perponcher, van het 4de regement dragondersbij het 3de regement dragonders, tot luitenant-ko lonel den majoor J. M. Castendijk, van het korpsbij het 4de regement dragonders, tot luitenant-kolonel den majoor S. J. R. van de Poll, van het korps; bij het regement jagers te paard, tot kolonel den luitenant-kolonel J. C. Fuudter, kommandant van het korps. Kerknieuws, Wij vernemen dat de kerkelijke en koninklijke vergunning verleend is om alhier een achtsten predikant te beroepen op het daartoe door een der leeraren afgestaan traetement. zoo dat dus binnen kort tot de beroeping zal worden overgegaan. Marine en leger. Nog in den loop dit jaar verwacht men eene organisatie in het wapen der kavallerie, waarbij o. a. het tegenwoordige rege ment jagers te paard zal herschapen worden inliet 5de regement dragonders, en dat hetzelve dieusvolgens de formatie zal aan nemen, voor de tegenwoordige dragonders regementen voorge schreven, en gekleed zal worden overeenkomstig het ode reg. Naar men verneemt, heeft de minister van oorlog bepaald, dat, te rekenen vau den 1 november aanstaande toten met den laatsten maart daaraanvolgendein elk der garnizoens-plaatseu 's Bosch, Breda, Bergen-op-Zoom en Nijmegen, een officier der kavallerie met 25 bereden manschappen zal worden gede tacheerd, ten einde de onbereden officieren ook in sommige groote garnizoenen, waar geen kavallerie gevestigd is, in de gelegenheid te stellen, zich in de rijkunst te oefenen, met het onderwijs waarvan de officieren, kommandauten der voorschre ven detachementen, belast zullen wezen De luitenant ter zee lste klasse, eerste officier op het wachtschip te Vlissingen, A. Hoek, wordt met ultimo october op non-activiteit gebragt en in zijne betrekking vervangen door den luitenant ter zee lste klasse G P. JMossel, thans komman dant van Z. M. kanonneerboot, te Mellingen gestationeerd. Verschillende beri^ten. Mag men een gerucht gelooven, dan zullen er maatregelen genomen worden, om voortaan bij bet kamperen van troepen de inwoners van de nabij gelegen plaatsen van de zoo veel mis noegen verwekkende inkwartiering te verschoonen. Te wen - schelijker zou dit zijn, daar het altijd zeer twijfelachtig is, of de wet tot deze gedwongene inkwartiering geuoegzamen grond heeft. Wij vernemen, dat de heeren jhr. M. Salvador en S. Fon- gers op jongstleden donderdag cassatie aangeteekend hebben van het arrest van hetprov. geregthof iu Noordholland op 10 dezer uitgesproken, van de arresten van 13 junij 1854 en 5 febru- arijlSöó, voorzoo ver daarin nog punten aan wezigziju, waarop eene einduitspraak van denhoogcu raadkan worden ingeroepen en van do verdere incidentele arresten, in hunne zaak gevallen. In het nieuwe concordaat, dat Oostenrijk met den paus- selijken stoel gesloten heeft komt de bepaling voor, dat geen huwelijk wettig is voor de wet, dat niet eerst kerkelijk is inge zegend. Het Handelsblad heeft uit Parijs het beïigt ontvangen, dat bij het bezoek, door den keizer aan de tentoonstelling van schilderijen gebragt, van de hollaudsche schilderijen ook 7 stuks tot verkoop zijn ingeschreven, zijnde die van clen heer Calisch, koning Louis Napoleon de overstroomden te hulp snellende S. S. Verveer, twee schilderijenMertz, Nijhoff, Verschuur en ten Kate, elk eene schilderij. Stateuolxeneraals In de begrooting van het departement van binnenlandsclie zaken komt een post van uitgaaf voor van/220,000 voorde calamiteuse polders in Zeeland. Met het oog daarop wordt van de zijde der tweede kamer de vraag gedaan of het onderzoek omtrent het verhoogen van den maatstaf der eigene bijdragen van de grondbezitters in die polders nog niet ten einde is geloo- pen. Vele leden blijven gelooven dat die verhooging, in verband met de sedert het voorstellen van den maatstaf zoo aanzienlijk vermeerderde opbrengst der landerijen, niet anders dan billijk en regtvaardig zou kunnen worden genoemd. Overigens stippen wij nogkortelijk aan het belangrijkste van het geen in de verslagen der tweede kamer omtrent de begroo ting in het algemeen is aangemerkt. De inhoud der memorien van toeliehliug, welke men gaarne zou zien dat tot aanvulling der troonrede een goed overzigt van financielen of anderen aard gaven, wordt in de meeste afdee- lingen als te onbeduidend genoemd. Ten anderen verlangt men meer bepaalde mededeeling om trent belangrijke wetsontwerpen die in den loop van dit jaar aan de kamer zullen worden aangeboden. Voorts wenschte men ter verduidelijking en tot bevordering van een goed en oordeelkundig onderzoek de aangevraagde sommen te kunnen vergelijken met de werkelijke uitgaaf voor de onderdcelen in het afgeloopene dienstjaar.'Deze aanmerking geldt inzonderheid ten aanzien van de hoofdstukken Marine en

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1