MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- m. Dingsdag 1855. 16 October. Aankondigingen ötmrmlandsdje lijdingen. Deze courant verschijnt des Dingsdajfs,. Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Viis singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. ife abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 32 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makiugen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 23 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt koutant. Editie van Maandag avond 8 ure. Verkiezing- lieden Kamer wam lAoopSaamdel. De burgemeester en wethouders vaii Middelburg, gelet op het koninklijk besluit van den 9 november 1851 (staatsblad no. 142) maken bekend 1. dat op maandag den 19 november aanstaande, eene verga dering van kiesgeregtigden zal worden gehouden, om de plaatsen aan te vullen der leden van de kamer van koophandel, die, met het einde dezes jaar.s, aan de beurt van aftreding zijn of om an dere oorzaken zullen zijn uitgevallen 2. dat de lijst der kiesgeregtigden ter inzage ligt ter secre tarie dezer gemeente, terwijl de ingezetenen, indien zij tegen die lijst bezwaren mogten hebben, die kunnen inleveren van heden, tot den 22 october. Middelburg, den 12 october 1855. De burgemeester en wethouders voornoemd, (get.) J. F. BIJ LEVELD VAN SEROOSKERKE l.p. De secretaris, (get.) M. P. LANTSHEER. Veemarkt. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken be kend dat de najaars paarden- en veemarkt zal plaats hebben op donderdag den 25 oclober aanstaande. Middelburg, den 12 october 1S.5 5'. De burgemeester en wethouders voornoemd, (get.) J. P. BIJLE VELD VAN SEROOSKERKE 1. p. De secretaris, (get.) M. F. LANTSHEER. MiddelkiuLirg 15 octoker. Heden is bij het provinciaal geregtshof alhier aangevangen de behandeling der zaak van den heer O. Verhagen, appellant van een vonnis der arrondissements regtbank van Goes, waar bij hij was veroordeeld in eene geldboete, wegens bevonden ondermaat in zijne zoutziederij. Op verlangen van den rijks advocaat om nog een stuk in het geding te brengen, heeft het hof de verdere behandeling der zaak uitgesteld tot maandag 12 november. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter in zage een exemplaar van het Rapport sur les chemins de fer du grand-duché de Luxembourg, par P. E. Majerus, ingénieur. De gemeenteraad van Viissingen zal eene openbare zitting honden op woensdag 17 dezer, des namiddags ten één ure. Daar in zijn aan-de orde gesteld de volgende onderwerpen: Vaststelling der gemeente-begrooting; Benoeming eener commissie tot voordragt der vaststelling van het maximum voor te verleenen ouderstand in 1856. Verzoek om afstand van eene erve in de Walstraat. Kennisgave installatie des voorzitters -van het arm gast- en weeshuis. Voordragt benoeming van een regent voor het arm gast- en weeshuis. Verzoek om wijziging in liet reglement van de teekenschool. Aanmerkingen, gevallen op het tarief van vrachten voor het veer tusschen Viissingen en Breskens. Concept-reglement voor het algemeen armbestuur. In Weenen wordt het getal sterfgevallen aan cholera iets minder, evenzoo in Neder-Oostenrijk. In Pest en Lembcrg is de cholera zeer verminderder zijn dagen dat geene gevallen meer voorkomen. In de kreis van Trente blijft zij nog met kracht heerschen; dagelijks komen er 200300 ziektegevallen voor. In Zwitserland is de ziekte veel -verminderd. In het kan ton Genève zijn 23 sterfgevallen voorgekomen, doch -verbreidt zich de ziekte niet verder. In Venetie heeft de epidemie opge houden. Te Rome is zij verminderd. Te Berlijn kwamen van 6 tot 7 october 16, van 7 tot 8 oct. 23 nieuwe gevallen voor. Het totaal der aangetasten bedroeg tot op dien dag 1761, dat der gestorvenen 1077. De ziekte heeft in de laatste week 39 slagl- offers minder geëischt dan in de vorige. Te Dordrecht zijn van 1 september tot en met 6 october 13 personen aan cholera overleden. Te 's Gravenhage, Rijnsaterwoude, Alkemade c. a. Ter Aar, Koudekerk, Gouda, Hazerswoude, Rijnsburg, Nieuw koop Noorden, en Hillegersberg zijn gevallen der ziekte voor gekomen. Te Zwolle zijn van 4 tot en met 11 october aangetast .17 lijders, overleden 9. Het totaal der aangetasten bedraagt nu 73, dat der overledenen 38. Te Kampen zijn van 1 tot en met 5 october aangetast 2, overleden 3. Het totaal der aangetasten bedraagt thans 216, dat der overledenen 138. Yan 30 september tot 5 october zijn overleden te Zwartsluis 2, Ysselmuiden 2, Deventer 17, Avereest 3, Blokzijl 3, stad Almelo 3, Wij hel, Heiuo 1, Olst 1. Deze laatste 3 gevallen betroffen schippers van besmette plaatsen komende. Te Rotterdam zijn van 6 tot 12 october aan den burgelijken stand als aan cholera overleden aangegeven 6, 7, ,6, 4, 4, 4 te zamen 31 personen. Te Leyden zijn van 9 tot 11 october 9 choleralijders overleden. Men schrijft uit'Js Hage-Ofschoon het zeker met geene mo gelijkheid te bepalen is wie der sollicitanten voor het lidmaat schap der algemeene rekenkamer bij de tweede kamer als kandi- datenia aanmerking zullen komen, zoo zegt evenwel het gerucht dat de baron van Tuyll van voormalig raad en generaal-meester der munt, door-.d'en - minister van financien wordt aanbevolen, en, ookten gevolge dier aanbeveling, veel kans heeft ter vervulling der vacature te worden gekozen. Naar men verneemt zal mgr. C. graaf Belgrado, internuntius vau den. paus bij den koning der Nederlanden, na een verblijf van 7 jaren, tegen het laatst dezer maand de residentie verlaten en zich naar zijne nieuwe betrekking als bisschop van Ascoli begeven. Gedurende den tijd dat bij zich te 'sHage heeft bevon den, heeft hij zich steeds onderscheiden door, zonder aanzien des persoous, milddadigheid te betoonen daar waar de nood dit vorderde. De staatsraad commissaris des konings in Zuidholland heeft aan de burgemeesters in die provincie te kennen gegeven, dat aan de bij de commissie ter bevordering van de inenting der long ziekte op het rundvee iugekomen aanvragen door haar dadelijk gevolg is gegeven, en de gunstige uitslag der verrigte inentingen op 220 stuks rundereu het bewijs heeft geleverd, dat dit voor behoedmiddel tegen deze verderfelijke ziekte bij het rundvee geene nadeelige gevolgen heeft, en de door de provinciale sta ten beschikbaar gestelde som de gelegenheid aanbiedt om die kunstbewerking, buiten kosten der belanghebbenden, op eene ruime schaal toe te passen; dat de inentingen, bij het invallen van het warme jaargetijde, voorloopig zijn gestaakt, maar in het meer koude saizoen zullen worden hervat, en dat de aandacht der vee houders bij hernieuwing op dit ouderwerp behoort te worden ge vestigd, opdat zij gebruik zouden kunnen maken van de hun aangeboden gelegenheid tot het kosteloos doeninenten van hun rundvee, en de daarbij toegezegde vergoeding van het even tueel verlies der aldus ingeente runderen met inachtneming van de vroeger op dat stuk afgekondigde bepalingen. Seaaoemlngera en lieslniten. Bij koninklijk besluit van den 11 dezer is verplaatst de heer J. Andre®, ontvanger der registratie en domeinen, van Texel naar Tholen; en benoemd tot ontvanger der registratie en do meinen te Kortgene, de heer W. A. de Laat de Kanter, surnu merair tot. surnumerair der registratie en domeinen de heer W- J". Berdenis van Berlekom, alhier. By besluit van 17 sept. heeft Z. M. nadere bepalingen ge maakt omtrent het kleine tenue der generaals, die van Zr. Ms adjudanten en de adjudanten der koninklijke prinsen, mitsgaders van de hoofd- en verdere officieren, behoorende tot de verschil lende staven van het wapen der infanterie, het korps 'ingenieurs, mineurs en sappeurs, en die bij de koninklijke akademie voor de zee- en landmagt, en wel als volgt: 1. dat de jas. thans in klein tenue gedragen wordende door de generaals bij het leger, door Zr. Ms. adjudanten in gewone dienst en de adjud. der koninkl. prinsen, voor zoo veel zij tot de landmagt be- hooren, de hoofd- en verdere officieren van de verschillende staven, het wapen der infanterie, het korps ingenieurs, mi neurs en sappeurs, eu die bij de koninklijke akademie voor de zee- en landmagt, voortaan slechts met ééne rei knoopen en ter lengte zal zijn als voor den korten jas is bepaald, de kraag van voren open, en op de zelfde wijze afgerand als die van laatstge meld lcleedingstuk 2. voor de officieren van den plaatselijkeu staf, alsmede van de paarden-artsen, is de kraag op het korte kleine tenue van dezelfde stof als de jas, terwijl dat kleedingstuk voor de officieren, behoorende tot het personeel der militaire administratie, van konings-blaauw laken zal zijn3. Zr. Ms. adjudanten, mitsgaders die der koninkl. prinsen, dragen den kraag van den korten jas. kleine tenue, van boven en van voren omzet met eene rooden bies. Bij koninklijk besluit van den 29 september jl. is op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den kapitein der infante rie van het leger in Oost-Indie J". E. Sorg, thans met verlof hier te lande, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militaire dienst onder toekenning van pensioen, benevens vergunning tot liet blijven dragen der aetiviteits-uniform. Z. M. heeft: 1. den heer mr. Guallherius Holtius, ridder onto .Zo,-. f.Aonw. staatsraad in buiten gewone dienst, inspecteur-generaal der registratie, met be houd van rang en wedde eervol ontheven van zijne functien als chef van het vak der registratie, en 2. benoemd tot chef der af- deeling registratie bij het departement van financien, met den titel van hoofdinspecteur, den lieer J. Slam, tot dusver hoofd inspecteur,bij die afdeeling werkzaam. Kerknieuws. Men leest in het Zondagsblad, dat de hoogleeraren Rutgers en Valei on, die uitgenoodigd waren om deel te nemen aan de vertaling des ouden testaments, voor die eer bedankt hebben. Den 10 dezer zijn de heeren Briöt, benoemd predikant in Oost-Indie, en S. van Dissel, benoemd predikant in West-Indie, plegtig in hun dienstwerk bevestigd door den heer Ti miners Verhoeven, secretaris der nederlaudsche hervormde synode. Beide zullen zeer spoedig naar de plaats hunner bestemming afreizen. MarnJie eu leger. Men wil weten dat Zr, Ms. fregatten Doggers bank en de Ruy tor, benevens het.stoomschipSindoro dezen winter als exercitie-eskacler dienst zullen doen in deMiddellandsche zee. Zr. Ms. fregat Alexander, het welk zich thans in A me rik a bevindt, zou zich bij dit eskader voegen. Wanneer zich dit be vestigt, zou de bestemming naar de Oost-Indien, welke aan en- ele dier schepen is toegekend, vervallen. Zoo als wij in ons vorig no. mededeelden is in den na middag van 11 dezer ter reede van Hellevoetsluis gearriveerd Zr. Ms. schooner D e Wes p, komende van Curapao. De état- major bestaat uit de heeren R. C. Sloos, luitenaut ter zee lste klasse, kommandant; H. B. ICip. luitenant ter zee lste klasse; J. Spanjaard, luitenant ter zee 2de klasse; G. Goedkoop, offi cier van gezondheid 3de klasse, en G. Y. C. Eraser, scheeps klerk. Deze bodem is den 22 augustus van CuracaO'vertrok ken en heeft alzoo 50 dagen reis. - - De schoonerbrikDe Arend, daags vóór De Wesp van daar gezeild, is alzoo iederen dag binnen te wachten. Zr. Ms. fregat D o g g e r s b a n lc, kommandant de kapit. ter zee W. Stort, aan boord waarvan zich Z. K. H. de prins van Oranje bevindt, is den 22 sept. 11. van Cadis te Madera aange komen en den 24 daaraanvolgende naar Teneriffe vertrokken, en zou clen 5 dezer maand naar het vaderland terug keeren. Zr.Ms.stoomschip Amsterdam kommandant de ka-

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1