saramte Staatswissenschaft,in hetwelk hij van zijne groote belezenheid en zijne grondige kennis met de wetenschappelijke voortbrengselen in het buitenland en ook in ons vaderland menigvuldige blijken heeft gegeven, verliest in hem haren hoofd-redacteur en haren meest ijverigen mede-arbeider. Iiunsten en weieaasfjÊaappeaa. De letterkundige afdeeling der koninklijke academie van wetenschappen hield den S dezer te Amsterdam eene gewone vergadering. Van de natuurkundige afdeeling woonden de heeren W. Vrolik en W. C. M. Staring de vergadering hij. De heeren van Assen, Cobet en Nijholï hebben schriftelijk kennis gegeven verhinderd te zijn; de laatstgenoemde wegens sterfge val in zijne familiebetrekkingen. De algemeene secretaris der afdeeling, de heer W. Vrolik, doet mededeeling van de aanbieding aan de academie door mevr. de wed. IClinkerfc van de kostbare door wijlen haren echtgenoot nagelaten verzameling boekwerken, handschriften, teekeningen enz. van mr. W. Bilderdijk en vrouwe IC. W. Bilderdyk. De edelmoedige schenking ten behoeve der bibliotheek der acade mie geschiedt met de voorwaarden, dat de verzameling onge schonden en onverdeeld zal blijven, en dat, indien de academie onverhoopt uiet meer mogt bestaan, de colect.ie in eigendom moet overgaan aan de maatschappij van nederlaudsehe letter kunde le Leyden. De lieer W. Vrolik berigt dat het algemeen bestuur per missive, namens de academie, aan mevr. de wed. Ivlinkert, zijnen dank heelt betuigd voor de edelmoedige be schikking, hetgeen door de vergadering wordt goedgekeurd. De heer Leemans brengt, ook namens de heeren Jansen en van den Bergh, rapport uit omtrent het adres van den heer D. Groebe, houdende verzoek om subsidie (ƒ300) uit's rijks kas, bestemd voor de vermeerderde uitgave zijner te Brussel bekroon de verhandeling over gangbare muntspeciën van 15001620. De conclusie van het rapport strekt om te verklaren dat de afdeeling ofschoon hulde doende aan de verdiensten van ge noemde verhandeling, niet overtuigd is van de noodzakelijk heid der behoefte aan een vermeerderde uitgave. De conclusie van het rapport wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. De secretaris leest de missive van den secretaris der natu ur- kundige afdeeling, wegens het besluit dier afdeeling ten aan zien van het voorstel des heeren Bakhuizen van den Brink (gemeenschappelijke bewerking eener geschiedenis van den nederlandschen waterstaat). Daaruit blijkt o. a. dat de heeren Delprat en Storm Buysing, benoemd door de natuurkundige afdeeling tot leden der commissie le dier zake, bereid zijn met twee leden der zuster-afdeeling het werk voor te bereiden. Op voorstel van den voorzitter worden de heeren Nijhoff en van den Bergh benoemd, om zich met die heeren te verstaan, over het beramen van een plan omtrent het genoemde onderwerp. De heeren Bakhuizen van den Brink en Jansen hebben verlangd, op verschillende door hen uiteengezette gronden, bij de keuze niet in aanmerking te komen. Yan den secretaris der natuurkundige afdeeling is wijders ontvangen eene missive wegens het besluit zijner afdeeling op de mededeeling, aangaande het voorstel van den heer Cobet (wederinvoering van hel. staats-examen). In gevolge verlangen van het bestuurder natuurkundige afdeeling, wordt op voorstel van den voorzitter besloten den uitslag der zamenspreking van hel bestuur dier afdeeling met dat der letterkundige iiveeue volgende vergadering mede te deelen. De heer Koenen, heeft met het oog op de verbastering onzer taal, door het invoeren van bastaardwoorden, verkeerde woord koppelingen als anderzins, de aandacht der afdeeling daarop gevestigd, en haar voorgesteld zich de belangen onzer schoonc moedertaal aan te trekken, en daartoe eene commissie le be noemen, om de misbruiken en verbastering zoo veel mogelyk tekeer te gaan. De heer Brill heeft eenige bedenkingen geopperd, naar aan leiding van de in de vorige vergadering door den heer T. Roorda gehouden verhandelingover liet onderscheid tusschen de spreek- laal en schrijftaal. Deze rede gaf aanleiding tot eenige discus- sien, waaraan de heeren van Lennep, de Vries en Roorcla jjocjmimendie verschillende belangrijke taalkundige bemerkin- 'gemï^lietvinidden bragten, terwijl tevens besloten werd in eene vergadering op het onderwerp terug te komen. is daarna gesloten. Merïinïemws. ijj:t^l.iervormde gemeente te Warder, classis Edam, is tot iifcfnt beroepen de heer C. P, de Meijer, cawdidaat bij het provinciaal kerkbestuur 'van Overijssel. Naar men verneemt, zullen op last van den fungerenden pro- cureur-generaal,.iö^de provincie Gelderland, door den officier van j ustiti^jHy "de'^ arröiTdissements-regtbank te Zutphen, ver volgingen' \yqVden jügestèïtt ter zake van het houden van pro- cessien/vïul ïvevelaarsghngeXs in de gemeenten Bergh en Gen- (Iringeilcig. cieri Sstemdér vórige maand, JZarine en leg-er. Gisteren namiddag is te Hellevoetsluis binnengekomen Zr. Ms. schoener De wesp, onder bevel van den luitenant ter zee lste klasse R. C. Sloos, van Curasao. Den 9 dezer is van het Nieuwediep naar de Noordzee ver trokken Zr. Ms. schooner Atalante, onder bevel van den luitenant ter zee lste klasse N. M. J. Kroef. lepschillemle heris?<eu. De dicht- en prozawerken van mr. J. van Lennep, zijnde fonds artikelen van de firma P: Meijer Warnars, te Amsterdam, den 2 dezer verkocht, hebben de aanzienlijke som vanƒ18,517,91 opgebragt. Van de daaronder voorkomende romans en dicht werken werden de heeren M. Wijt en Zoonen, te Rotterdam, en van de Geschiedenis van Noord-Nederland Gebr. Kraay, te Amsterdam, eigenaars. De heer J. Radink heeft de afzonderlijke tooneelstukken aangekocht. De overige artikelen kwamen in het bezit van de heeren Swarts, te Leeuwarden, C. van der Post Jr. te Utrecht, en J. de Ruyter, te Amsterdam. Den 10 dezer heeft de openbare aanbesteding plaats ge had van den bouw van hetgedenkteeken aan den volksgeest van Nederland, in 1830 en 1831, De minste inschrijvers bleken te zijn de heeren Iv.Kooy te Amsterdam en A.M.Toepel te Haar lem, voor de som van ƒ16,800. De kleine jongens J. Schuiten S. Haringman, door wier onvoorzigtigheid in het spelen met lucifers onlangs eene dame in brand geraakt en aan hevige brandwonden overleden is, zijn woensdag te dier zake door de arrondissements-regtbank te Amsterdam veroordeeld tot eene gevangenisstraf van elf maan den, in een verbeterhuis te-ondergaan. Naar men verneemt, zal de hoofd-ingenieur, de heer Con rad, in het laatst dezer maand de reis naar Egypte ondernemen. Vermoedelijk zal hij aldaar zes maanden verblijven en dan naar het vaderland terugkeeren. Zaturdag 11. is met. het schip Willem en Carel, gezag voerder Steenveld, van Suriname te Nieuwediep gearriveerd, zijne exc. de gewezen gouverneur van Suriname J. G. O. S. von Schmidt auf Altenstadt, met familie. Men zegt dat zich te -Brussel eene nieuwe sociëteit heeft gevestigddie voornemens is- eene nieuwe spoorweglijn te ope nen, regtstreeks van Antwerpen langs den ouden siraatnveg naar Breda, en van daar over 's Hertogenbosch op Arnhem de plans voor dezen weg zouden reeds in gereedheid zijn. JOïBttB'gejrïyïke gtfaml. In de afgeloopene maand september zijn ingeschreven in de Registers van den Burgerlijken. Stand te Middelburg alsGehuwd3 paren. Geboren48 kinderen20 van het mannelijke en 28 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 39 personen (waarvan 5 elders gestor ven), 23 van het mannelijke en 16 van het vrouwelijke ge slacht. Levenloos aangegeven 1. Van de overledenen warenbeneden den ouderdom van een jaar 10; vanl tot 5, 0van 5 tot 10 1 van '10 tot 15, 0! van 15 tot 20', 0; van 20 tot 258van 25 tot 30, 2; van 30 tot 35 3van 35 tot. 400Van 40 tot 45 1 van 45 tot 501 van 50 tot 55 4; van 55 tot 60, 5 van 60 tot 652van 65 tot 70, 1; van 70 tot 752 van 75 tot 801 van 80 tot 851van S5 tot 90, 0\ van 90 tot 95, 2. VlissingenalsGehuwd4 paren. Geboren30 kin deren; 13 van het mannelijke en 17 van het vrouwelijke geslacht. Overleden, 24 personen12 van het mannelijke en 12 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 5. Onder de overledenen zijn begrepen 2 elders gestorvenen. Van het getal overledenen waren beneden den ouderdom van 1 jaarS van 1 tot 5 jaar oud 2 van 5 tot 101 van 10 tot 15 0 van 15 tot 201van 20 tot 25, 0; van 25 tot 301 van 30 tot 35 0van 35 tot 401 van 40 tot 451van 45 tot 501 van 50 tot 55,1; van 55 tot 60, 1 van 60 tot 65 3van 65 tot 70, 0; van 70 tot 752 van 75 tot 801. Goes, als: Gehuwd, 3 paren. Geboren, 20 kinderen; 13 van het mannelijke en 7 van het vrouwelijke geslacht. Overleden, 15 personen, 11.van het mannelijke en 4 van liet vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 0. Van het getal overledenen warenbeneden den ouderdom van 1 jaar, 9 vanl tot 5 jaar oud, 4; van 25 tot 30, 1; van 60 tot 651. Zierikzee alsGehuwd6 paren. Geboren22 kin dereu, 12 van het mannelijke en 10 van het vrouwelijke geslacht. Overleden32 personen, 18 van het mannelijke en 14 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 1. Onder de overledenen zijn begrepen 2 die elders gestorven zijn en 1 elders wonende. Van de overledenen warenbeneden den ouderdom van een jaar, 8; vanl tot 5, 3-; van 5 tot 10, 3; van 10 tot 15, 2; van 15 tot 201 van 20 tot 25 4; van 25 tot 301 van 30 tot 351van 45 tot 50, 1van 50 tot 551 van 60 tot 65, 1; van 70 tot 75, 2; van 75 tot 802 van 80 tot 85,1, Hulst, als: Gehuwd, geene Geboren, 7 kinderen. 2 van het mannelijke en 5 van het vrouwelijke geslacht, Overleden, 5 personen, 1 van het mannelijke en 4 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven, 1. Van de overledenen waren: beneden den ouderdom van een jaar, 3; van 75 tot 80 jaren, 1; van S5 tot 90, 1. Cit eine ent era act van ftlissing-en. Avondzitting van den Soctober 1855. Tegenwoordig de zelfde leden al3 des morgens, benevens de heer J. P. Smith. De voortzetting der deliberatie bij resumtie over het re glement voor het arm-, gast- en weeshuis, als minder urgent wederom uitgesteld wordende tot aan het einde der zitting, wordt overgelegd eene ingekomene missive van den hecrD. Uyttenhooven, houdende kennisgeving dat hij na het ter vorige zitting aangenomen beginsel, dat geen lid van het da- gelijksch bestuur voorzitter mag zijn vau het eollegie van re- geuten over het arm-, gast- .en weeshuis, het onkiesch zou achten die betrekking langer te vervullen, waartoe hij zich onbevoegd acht, zoo dat hij zijne betrekking ncderlegt. De heer Schultz verklaart, in de overtuiging dat al zijne mede-raadsleden zijn gevoelen deelen, met leedwezen van dit besluit kennis tc nemen, te meer daar de gebeele verorde ning op het gesticht nog niet is gearresteerd even zeer ech ter meent hij namens allen den aftredenden voorzitter dank te mogen zeggen voor de vele diensten in zulk een lang tijdsverloop aan het gesticht en de gemeente bewezen. "Worden gelezen twee ingekomene missives: a. van de commissie van toczigt over den straatweg tus schen Vlissingen en Koudekerke, waarbij bcvigt wordt dat de aannemer geen genoegen heeft genomen met het voorstel om de meerder verrigte werkzaamheden aan de tolhuizen enz., buiten aanneming, op daarbij aangegevcne wijze te verrekenendoch bereid is zijne declaratie met 400 te verminderenen b. van het gemeente-bestuur van Koudekerke, houdende kennisgeving, dat genoegen is genomen met die propositie van den aannemer. Op verzoek van den heer Schultz, geeft de secretaris de navolgende toelichting: De rekening bedroeg /'2328,S0, blij vende na aftrek der genoemde ƒ4001928,80; dit bedrag moet echter weder verminderd met do som die van den aan- nemingsprijs moet worden afgetrokken voor 235 vierk. el len straatweg, minder gelegd dan aanvankelijk was bepaald, zijnde ad ƒ1,25 por el ƒ293,75, zoo dat het verschuldigde blijft 1635,05 en de helft daarvan ten laste dezer ge meente SI 7,52:}. Met eenparige stemmen wordt daarop besloten tot goed keuring en beschikking, voor zoo veel op dit artikel der be grooting te kort schiet, nit den post van onvoorziene uitgaven. Door de aftreding van den heer Uyttenhooven moetende worden overgegaan tot benoeming van een raadslid-voor zitter van regenten over het arm-, gast-en weeshuis, en de heer Borghsiijn alleen in gevolge het reglement van orde de aanhouding tot eene volgende zitting verlangende, wordt besloten daartoe over te gaan. Vooraf vraagt de heer Mestdagh het woord. Daar alleen de voorzitter van dat eollegie raadslid rnag zijn en de ove rige leden uit de burgerij moeten verkozen worden, moet ook hij zijne betrekking nederleggen om niet op de vrije stemming te influenceren. Bij stemming bekomt de heer Mestdagh 8 stemmen^ be nevens de heeren J. A. Schmidt, Schultz en van Uije Pie- terse ieder eene stem. De heer Mestdagh alzoo thans tot voorzitter benoemd zijnde, verklaart deze vereerende benoeming onder dankbe tuiging aan zijne medeleden te aanvaarden. De heer Winkelman ten vorige jare benoemd zijnde tot wethouder ad interim, zegt de voorzitter dat do'or zijne af treding als raadslid ook eene vernieuwde benoeming moet geschieden. Daartoe overgaande, wordt die lieer met 9 stemmen tot waarnemend wethouder herkozen, zijnde op de heeren vau Uije Pieterse en J. A. Schmidt elk eene stem uitgebragt. Nadat de heer Winkelman verklaard heeft deze benoeming te aanvaarden, wordt de openbare zitting veranderd in eene met geslotene deuren. De openbare zitting ten half 9 ure weder geopend zijnde, zijn de heeren Uyttenhooven en Bovghstijn afwezig, en wordt cle beraadslaging voortgezet over het reglement voor het arm-, gast- en weeshuis, aanvangende met art. 16. De heer Mestdagh op art. 18, bepalende dat de begroo ting voor het volgende jaar, vóór 10 augustus moet zijn in gezonden, hebbende gevraagd of zulks niet zou mogen wor den uitgesteld tot na de aanbesteding der levensmiddelen enz., berigt de voorzitter dat zulks onmogelijk is, daar de gehcele gemeente-begrooting voor ultimo augustus moet ziju ingezonden. Bij art. 20 wordt gesproken van den rentmeester. De heer Schultz merkt op dat van die betrekking eerst later wordt gewag gemaakt, waarom op zijn voorstel de woorden zijn gebezigdvan den na te noemen rentmeester. Bij art. 21 wordt de bepaling gevoegd dat de ijzeren brand- kist zal worden bewaard in de gewone vergaderkamer van regenten. Art. 22 wordt op voorstel van den heer J. A. Schmidt zoodanig gewijzigd dat alleen de goederen van verzorgden en enkel gealimentecvdcn in de gestichten, na hun overlij den, blijven behouden, tot waarborg van de rigtige voldoe ning van het door do overledenen verschuldigde. In art. 23 wordt op voorstel van den zelfden mede ècnc wijziging gebragt ten aanzien van het beheer. Na uitvoerige discussie wordt besloten achter het reeds gearresteerde art. 12 nog te voegen: „De inkoopgelden van heele en halve proveniers, legaten, begiftigingen en derge lijke buitengewone ontvangsten zullen binnen eene maand tijds op het grootboek der nationale werkelijke schuld moe ten zijn aangelegd. Van deze bepaling zal niet dan met voorkennis en toestemming Yan den gemeenteraad mogen worden afgeweken,"

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2