MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°- 123. Zaturdag 1855. 13 October. 0itinenUmv$che Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,10. De inzending van Adverfcentien han geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. Dé prijs van gewone Adverrentien is 23 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbehend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 23 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Vrijdag avond 8 ure. MIddelïmtrg- IS octoHf&r. De provinciale commissie van onderwijs in Zeeland hield den 10 en 11 dezer hare najaars-vergadcring. Acte van toelating tot het geven van onderwijs in het en- gelsch werd aan ééne, voor het hoogduitsch aan twee en voor het fransch aan drieschoolondervvijzeressen verleend. Ook twee onderwijzers verkregen die voor het engelsch- Twee onderwijzeressen werden toegelaten tot het geven van onderwijs in de nederduitsche taal, het schrijven, rekenen, de geschiedenis en de aardrijkskunde. De tweede rang werd toegewezen aan drie, de derde rang aan twee, en de vierde rang ook aan twee sollicitanten. Het was der commissie tot leed één kweekeliag te moeten af wijzen, die, wel is waar voldoende blijken van kunde gaf, doch voor alsnog wegens een organiek gebrek, ongeschikt werd be vonden tot het geven van school-onderwijs. lieden namiddag is van de marinewerf te Ylissingen met goed gevolg te water gelaten Zr. Ms. kuilkorvet met stoomvermogen Prinses Amelia. Bij de gisteren op het raadhuis alhier plaats gehad hebbende verpachting der tollen op den vlissingschen rijweg, is daarvau pachter geworden de heer A. Monjé, aannemer te Vlissingen, voor de som van ƒ2697. Wij vernemen dat aanstaanden maandag den 15 dezer voor liet provinciaal geregtshof in Zeeland, in appel zal behandeld worden de zaak van den heer O. Verhagen te Goes, appellant, contra de administratie van 's rijks belastingen. In eersten aanleg is de beklaagde, nu appellant, door de regt- bank te Goes veroordeeld in eene geldboete van ruim G000. cum espensis, wegens bevoudene ondermaat in zijne zoutziederij. De verdediging van den beklaagde in eersten aanleg bepaalde zich hoofdzakelijk tot het. betoog, dat de verhooging zijner reke ning voor verbruikt zeewater in 1852 met 8 pet., door de ad ministratie willekeurig was geschied, als zijnde gegrond op de eenzijdige expertise der administratie. Naar men verneemt zal de appellant voor het hof, even als in eersten aanleg, zijne zaak zelf verdedigen. In deu nacht van den 10 op 11 dezer, is onder de gemeente Westkapelle aangespoeld een lijk van het mannelijk geslacht, door den vergevorderden graad van ontbinding geheel onken baar, zoo dat het onmiddelijk in het naastbijgelegene duin is begraven. Naar wij vernemen hebben de vrij hevige winden van giste ren en eergisteren aan de zeeweringen van den groot,en zee dijk te Westkapelle eenige schade toege'bragfc, voor welker ou- middelijke herstelling intusschen is zorg gedragen. Het water heeft bij die gelegenheid somwijlen de opmerke- ijke hoogte bereikt van. 2 el boven gewoon hoog water-peil. X Men verwacht binnen kort eene uitbreiding bij de post e- rijen. Er zullen namelijk een aantal ambtenaren worden be noemd om, zoodra de spoorweglinie van Arnhem naar Emme rik geopend zal worden, langs die lijn in de dienst van liet post wezen te voorzien. X Sedert lang heeft men bij het vak der regis tra tie uitgezien naar de promotie welke in de vacatures zou voorzien, die sinls geruimen tijd bij dat vak bestaan. De redenen van het uitblijven daarvan werden tot de oorzaken gerekeqd die, naar men stellig verzekert, eerstdaags tot de vervanging,van den heerHoltius door den heer Stam, als hoofd dier administratie, zullen leiden en men vermoedt derhalve niet ten onregte dat, zoodra die ver andering zal plaats hebben.de lang verwachte promotie spoedig zal volgen. De te Amsterdam gevestigde Verecuiging voor volksvlijt heeft eene circulaire rondgezonden, waarin zij hare stad- en landgenooten bekend maakt met een plan tot oprigting van een of meer broodfabrieken, ten einde het brood zoo goed en zoo goedkoop mogelijk verkrijgbaar te maken. Tot verwezenlijking van dat plan wilde vereeniging eene vennootschap opriglen, onder den naam van Maatschappij voor broodfabrieken, met een kapitaal van ƒ250,000, te verdeelen in aaudeelen van 100 ieder. Om de maatschappij te ktinnen vestigen, moeten 1500 aaudeelen door minstens 300 personen zijn ingeschreven. De vereeniging wenscht, zoodra hetr noodige kapitaal gevouden is aan de deelhebbers zeiven over te laten, om directeuren en commissarissen te kiezen. Zij verklaart tevens dat bij de oprig ting van dergelijke fabrieken, de noodige voorzorgen moeten worden genomen, dat deze instellingen, die, wanneer zij een maal in de behoefte der burgerij voorzien, de concurrentie wei nig te vreezen hebben, geen misbruik maken van de verkregene magt. n Broodfabrieken zegt zij moeien daarom het eigen dom zijn van velen. Het moeten zijniiirigtingen van en voor allen. Eerst dan zullen er de noodige waarborgen bestaan.dat het brood steeds van de beste" kwaliteit en op zijn billijken prijs blijven zal." De Vereeniging voor volksvlijt, die het eerst eene reeks van werktuigen voor de verbeterde meel- en broodberei- ding hier te lande heeft ingevoerd en tentoongesteld, zal bij het opriglen der fabrieken en ook b\j voorlduur de op terigten maatschappij ter zijde staan, haar al die inlichtingen geven, waartoe zij door hare speciale studiën en betrekkingen met de voornaamste inrigtingen buiten 's lauds in staat is, en mede werken dat alles op de beste wijze worde ingerigt en uitgevoerd. Bij een zeer uitvoerig gemotiveerd arrest heeft het provinci aal geregtshof "te Amsterdam den 10 dezer uitspraak gedaan in de zaak van jhr. M. Salvador en S. Eongers, appellanten tegen een vonnis van de regtbank van Haarlem dato 21 decemb. 1851. Hel hof heeft het vonnis a quo vernietigd, beklaagden vrij gesproken van het overige hun ten laste gelegde, en wegens las ter door middel van openbare aankondiging in een geschrift, dat verspreid is, veroordeeld volgens artt. 367, 371, 374', 55, wetboek van strafregt, art. 8 wet 29 junij 1854 en art. 2 wet 28 juni] 1853, ieder tot eene maand cellulaire gevangenisstraf, eene boete van f 25, ontzetting der regfcea bij de wet van 29 junij 1854, sub. litt. b. opgenoemd (kiesregt en regt tot waar neming van openbare bedieningen") gedurende vijfjaren en soli dair in de kosten. H. M. de koningin-weduwe is den 9 dezer te Arnhem per spoortrein uit 's Gravenhage aangekomen en heeft de reis naar Weimar per rijtuig voortgezet. Men zegt dat de afwezigheid van H. M. ongeveer zes maanden duren zal. Aan een particulieren brief uit Stokholrn van den 4 dezer, ontleent De constitutioneel dat, hoewel liet gerucht, onlangs verspreid, dat H. K. H. de kroonprinses van Zweden en Noor wegen, prinses Louise der Nederlanden, een val had gedaan, destijds gelukkig mogt worden tegengesproken, dat berigt wel eenige aanleiding had. Die brief houdt namelijk in, dat H. M- Eugenia Bernardina Desideria, koningin-douairière van Zwe den en Noorwegen, eenen val heeft gedaan, waardoor H. M. een arm gebroken heeft. Hoezeer dit ongeval op zich zelf minder zorg zou verwekken, doet de hooge ouderdom van de vorstin voor erustiger'gevoigen vreezen, wijl TL M. den Ssten november reeds haren vier cn zeventigsten verjaardag zou vierenzoo als men weet, was zij den 16den augustus 1798 gehuwd met Jan Bernadotte, koning van Zweden, die den Ssten maart 1844 overleed. Wij vernemen dat de heer Loewenstimm uit Petersburg, commercie-raad van Z. M. den keizer van Rusland, die zich sedert eenigen tijd te's Hage ophoudt, aan Z. M. den koning voor de rijks-musea heeft aangeboden twee merkwaardige cru- staeeën, welke de fijne parelen nog bevatten en een diamant nog in zijn natuurlijk omkleedsel besloten. De heer Loewen stimm is in de wetenschappelijke wereld gunstig bekend, wegens de veelvuldige bijdragen, waarmede hij ook andere buitenlaud- sche verzamelingen heeft verrijkt. Het fransche regeringsblad bevat thans de lijst van de raden van beoordeeling over de verschillende vakken der tentoonstel ling. Zij bestaat uit de geachtste mannen in alle gedeelten van kennis en nijverheid uit alle landen, thans te Parijs tegenwoor dig. Onder anderen merkt meu daarbij op uit Nederland, voor de klasse gezondheidsleer, pharmacie, genees- en heelkunde dr. J. de Vry, leeraar aan de clinische school te Rotterdam, en den hoogleeraar von Baumhauer uit Amsterdam voor de klasse van glas, porcelein, aardewerk en gebakken steen; voorde klasse van schilder-, graveerkunst enz. den heer TI. Scheffer; voor de klassen goudsmederij, bronzen voorwerpen enz. den heer Y. D. Suennondt, lid van het hoofdbestuur. Te Dordrecht zijn van 1 september tot 6 October 17 chole- ra-lijders aangegeven, van welke 13 zijn overledenen 1 hersteld. Te Leytlen zijn van fl tot 9 october 25 personen door de ziekte aangetastoverleden 13. In behandeling bleven 29. Te Groningen zijn van 4 tol. S october 17 personen door de cholera aangetast; overleden 9, hersteld 11. In behandeling ble ven 34. ESeiaoemïBig-en en besluiten. Bij besluit van den 14 september heeft Z. M. goedgevonden te benoemen tot ridder der militaire Willems-orde 4de klasse, den heer J. J. Pielaat, gezagvoerder van de gouvernements kruis- boot no. 3, in Ncderlandsch Indie. Bij Zr. Ms, besluit van den 27 september is aan den heer J. J. Eenger, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Stockholm, en in zijne plaat s benoemd de heer A. Kreszmann. Bij Zr. Ms. besluit van 6 september jl., is alsnog toege- keud de zilveren medaille, ingesteld ter belooning van personen die zich bij den jongsten watersnood loffelijk onderscheiden heb ben, aan mr. J. ltau van Gameren, dijkgraaf van de Over-Betuwe; H. J. Herbig, kapitein bij het depöt-bataillon van het 7de rege- menfc infanterie, kommandanfc van een detachement troepen belast met de bewaking van den SlaperdijkC. M. de Jong van Rodenburgh, 1ste luitenant bij het depöt-bataillon van het lste regement infanterie, later kommandant vaneen gedeelte van dat detachementdr. H. Menso, dijkgraaf van de Rlienen- sche nude en Achterbergsche hooilandenalsmede de bronzen medaille aan W. van Koppenhage, schoolonderwijzer en A. Rustenhoven, planter, beide te Lienden. Ztfecpologie. - \-N-v Den 5 dezer overleed te 's Gravenhage, na eene oagbst.ekL heid van ruim vier weken dr. Johan Tallati, professor/j^*de - staats-wetenschappen te Tubingen, in den ouderdom1"-ja>ij47 jaren. Te Tubingen sedert 1838 als hoogleeraar en sedet'fe-184^ als eerste bibliothecaris der academische bibliotheek werkzaam had hij zich doen kennen als een man van eenen heldèren blik en van onvermoeiden ijver. Zijne voorlezingen over de statis tiek, de nieuwere geschiedenis uit een politiek oogpunt, het volkcnregt, het communisme en socialisme, werden, vooral clc laatste, in welke hij zijne toehoorders met de gebreken van de ze stellingen trachtte bekend te maken, zeer druk bezocht. Het gunstig bekende duitsche tijdschrift Zcitschrift fürdiege-

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1