MÏDDELBURGSCHE C O R A N T. Donderdag 1855. N°- 122. 11 October. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente ea Vlis singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,4-0. De inzending van Advcrtcntieu kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advercentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbek mkI- makingca enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Woensda-? avond 8 ure. 3attli0ttötghtgm De griffier der slaton van Zeeland brengt, ter kennis van de ingezetenen van dit gewest, dat. bij den drukker van het. gewes telijk. bestuur, U. F. Auer t.e Middelburg, tegen betaling der drukkosten, algemeen verkrijgbaar zijn afdrukken van de re kening der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van Zeeland over het dienstjaar 1853. Middelburg, den 9 october 1855. De griffier der staten voornoemd, S. VAN DER SWALME. ffnnncnliinbsdte Vikingen. MiddLelltu.K'g- 'il© octolier. lieden is van het raadhuis afgekondigd dat het verbod om straten, stoepen enz. te schuren en glazen te wasschen, den 25 der vorige maand door het gemeen te-bestuur uitgevaardigd, is opgeheven. In den onlangs nieuw ingerigteugortpelmolen van de heeren wed. Fokker zonen, opliet bolwerk tusschen de VlisSingsche poort en de Sint Oreerl-ruidsbarrière alhier, had heden een tref fend ongeval plaats. Een der molensteenen is terwijl de molen met vrij hevigen wind aan het werk was, gesprongen, waardoor de stukken in verschillende rigtingen zijn uiteen gevlogen. Behalve den meesterknecht Neerings en zijn zoon, die met minder belangrijke wonden in hunne woning zijn verpleegd, zijn twee der werklieden onmiddelijk naar het gasthuis vervoerd. Van een hunner, Merk genaamd, zijn beide dijbeeneu gebro ken; de andere, Dul rooy, gehuwd en vader van elf kinderen, be kwam een belangrijke beenbreuk aan de dij, benevens eeneaan het voetgewricht.. JJ. maandag omstreeks het middaguur, ontstond er inde t.eerpont, welke voor het drooge dok in de marinehaven te Vlis singen lag, en waarin men bezig was leer te koken, brand. Deze nam, zoo door het hevig branden der teer zelve als door den op komenden wind, spoedig een dreigend aanzien aan, ook voor Zr. Ms. fregat D e prins v an O r an j e, dat zicli in het. drooge dok bevindt. Dadelijk echter was eeue brandspuit der naburige marine werf aangebragt, en zoo wel aan deze als aan de aanstonds met bluschmiddelen toegesnelde bemanning van Zr. Ms. wachtschip De Sambre, benevens nog eene brandspuit der gemeente, mogt liet gelukken den brand in den aanvang te stuiten. Aanstaanden vrijdag zal van de marine-werf le Vlissingen worden te water gelaten Zr. Ms. kuilkorvet met stoomvermogen Prinses Amelia, aldaar in het jaar 1853 opstapel gezet. Naar wij vernemen zal deze bodem in het voorjaar, gelijktijdig met Zr. Ms. k uilkorvet PrinsMauritsder Neder landen, worden in dienst gesteld. Men schrijft ons uit Vlissingen van den 9 dezer CD Het metselwerk der nieuwe sluis aan de westerhaven al hier wordt gestaakt tot het aanstaande voorjaar. Reeds zijn een aantal werklieden bedankt, die gedurende den ganschen zomer daaraan hebben gearbeid. Men schrijft ons uit Haarlem van den 8 dezer: Heden had de tentoonstelling der haarlemsche afdeeling van de hollandsche maatschappij van landbouw plaats, en trok de aandacht van alle lief hebbers eene collectie van GO soorten fijne tafelappelen en even zoo vele soorten tafelpeeren van J. D. Zocher en Voorhelm 'Sclineevoogt, 'tot versiering ingezonden. Onder de appelen waren soorten die, behalve de geurige smaak, door bijzondere grootte uitmuntten, hebbende een omtrek van 25 nederl. duimen. De vooruitgang in de cultuur der tafel- vruchten is opmerkelijk. Te Ainerongen is de accijns op het gemaal afgeschaft. Behalve op sterke dranken, worden in die gemeente geeneaccijnsen meer geheven. Te Elburg zal de raad de opcenten op de rijksbelasting tot het maximum opvoeren en de opcenten op de sterke dranken verdubbelen, ten einde het misbruik te keer te gaan. In deze gemeente, wier financieele toestand zeer gunstig is, zullen alle plaatselijke belastingen afgeschaft worden. Men verneemt thans dat de scheveningsche haringschuiten in Engeland verbeurd verklaard zijn en de bemanning tot zwa re geldboete veroordeeld is. Eenigen der visschers zijn in boeten van 100 ponden sterling verwezen. Allen bevinden zich in de gevangenis. Onze vice-consul te Lowestoffe, de heer Rounce, heeft de belangen onzer reeders met ijver behar tigden schijnt de hoop niet opto geven dal, de schuiten, of schoon volgens de wetten des'lands verbeurd verklaard, voor een zekeren prijs door de hooge regering zullen worden terug gegeven. Men verneemt dat de heeren G. Schilthuis en J. A. van Roijen, die onlangs hun examen aancle landhuishoudkundige school te Groningen hebben afgelegd, door Z. Exc. den minister van ko loniën benoemd zijn als kweekeliugen voor de houtcultuur, om na twee jaren studie aan de polytechnische school te Karlsruhe, als ambtenaren voordien tak van landbouw naar Nederlandsch. Indie te vertrekken. Men schrijft aan de Amsterdamsche courant uit 's Hage het volgende: Ik verneem dat de keizer van Rusland den graaf van Sl.yrum, dienstdoende kamerheer bij II. IC. 1-J. prinses Ere- derik der Nederlanden, heeft benoemd tot kommandeur der orde van den PI. Stanislas 2de klasse." In We.enen is de cholera aanmerkelijk verminderd; opliet platteland van Oostenrijk breidt zij zich over nog meer plaatsen uil. In Linz blijft zij aan het verminderen; in Pesth komen slechts enkele gevallen meer voor. Ook in Lemberg blijft de verminde ring voortduren. In Croalie schijnt de epidemie nog hevig. Enkele dorpen verloren een derde gedeelte der bevolking. In de JCreis van' Treate waren van 9 toten met IG september nog 1056 personen overleden. In Lombardije is het getal ziek tegevallen. dat daags voorkomt, van 900 a 1000. op den 15den tot 107 gedaald. In Rome heerschf.decholera sedert. 2 maanden. Enkele dagen zijn tot. 80 gevallen voorgekomen. Het cijfer is later tot 20 a 25 gedaald. In Berlijn heeft de hevigheid der epidemie afgewisseld en kwamen aldaar op een dag eerst d-0, toen 27, later weer 59 gevallen voor. Te Zwolle ziju van van 26 sept, tot en met 1 october. aangetast 16, overleden S. Het totaal bedraagt, nu 56 aangetasten en 29 overledenen.Te Kam pen zijn aangetast van 26 tot en met 30 september 7, overleden 2. Het totaal aangetasten bedraagt nu 211-, dat der overlede nen 135. Te Zwartsluis zijn tot den zelfden datum aangetast 1 (overl.2), telJsselmuiden 1 (overleden), Deventer 19 (overl. 5), te Avereest (Dedemsvaart.) 25 (overleden 15), te Blokzijl 1, ambt Hardenberg (overl. 3). stad Almelo 29 (overl. 11), ambt Almelo 1 (overleden). Te Rotterdam zijn van 29 september 31 personen aan den burgerlijken stand tot en met 5 october aangegeven als aan cholera asiatica overleden. Het cijfer is dus klimmende. Volgens de naamlijst der geborenen en overledenen, zijn gedurende de maand september 11. aldaar 83 personen aan cholera gestorven. Het aantal overledenen aan die en andere ziekten bedraagt gedurende die maand 289, terwijl in september 10 personen meer zijn overleden dan in augustus 11. Bij de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt te Amsterdam., zijn van den 30 september tot en met 6 october 1S55 als choleralijders aangegeven: 60 mannen en 58 vrouwen, te zamen 118 personen; waarvan in het hospitaal zijn opgenomen 12 mannen en 9 vrouwen. Overleden 17 mannen en 37 vrouwen, te zamen 81 personendaarvan in het hospitaal 3 mannen en 6 vrouwen; vandaar uitgegaan 10 mannen en 13 vrouwen; blijven alzoo daar in behaudeling 19 personen. KenoeBnuïngfeiii era besluiten. Bij besluit van 7 dezer heeft Z. M. goedgevonden, tot com- miesen bij het departement van binnenl'andsche zaken le benoe men, de adjunct-commiesen C. H. Susan, W. van Craneti- burgh, D. de Haan, C. J. P. van Ögien, jhr. mr. J. IC. W. Quarles van Ufford en jhr. E. W. J. Six tot Oterleek. Bij Zr. Ms. besluit van 27 september jl., is op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den majoor van het wapen der artillerie van het leger in Oost-Indie, W. IC. H. Eeuilletau de Bruijn, een eervol outslag verleend uit zijne betrekking van hoogstdeszelfs adjudant, en zulks met ingang van 1 april 1856, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen e diensten. ^ecs*oïog-ie. Met leedwezen vernemen wij dat de heer dr. J. P. Arend. o. a. bekend door zijne Geschiedenis des vaderlands, is overleden. Wen*sclanlReia«le berigten. Den 7 dezer was er op het standbeeld van wijlen Z. M. koning Willem Ileen fraai bouquet bloemen geplaatst, ter herinnering aan den 7 october 1810, toen wijlen Willem I de teug-ijs van- het bewind aan zijnen, nu reeds overleden oudsten zoon, in han den gaf. Bij Cochems werd den koning van Pruissen door den ieeraar der gemeente een glas beste wijn aangeboden, met deze woorden: Zoo zuiver als deze wijn is, zijn de gevoelens van mijn dorp. De koning nam het glas en dronk het ledig, terwijl hij Jagchend zeidehij is toch niet van 18'1-S Een der parysche correspondenten van L'indépendance zegt, dat tot den min gunstigen financielen toestand, waarin voor het oogenblik de parijsche geldmarkt verkeert, ook de omstandigheid heeft bijgedragen, dat eenigc hollandsche ban kiers, die betrokken zijn in de nieuwe russische leening, hunne gelden uit de fransche bank hebben teruggetrokken. In de laatste dagen zijn te Scheveningen zes pinken aan gekomen, welke hebben aangebragt ruim 300,000 stuks haring. Onder deze bevond zich de schuit van den heer A. E. Maas, stuurman L. Spaans, die nu reeds 3 reizen volbragt eu 36,000 stuks haringen geleverd heeft. Men verneemt dat de officier van justitie bij de reglbank te Tiel tegen de uitspraak in zake li. J.Lion in liooger beroep is gekomen, alsmede tegen de vrijspraak van den mede beklaagde D. van Haren Noman, drukker en uitgever van het dagblad De indier, te Zalt-Bommel. €KeBmeeflBtejraaa<l ^lissEsag-eHio Zitting van 8 october 1855. Voorzitter dr. Caiienfels. Afwezig de heeren Dutilh en Wels. De notulen der vorige zitting gelezen, en na eene daarin op verzoek van den heer van Uije Pieterse gebragte kleine wijzi ging goedgekeurd zijnde, berigt de voorzitter dat sedert geene nommers van het staatsblad zijn ingekomen, en voorts dat de commissie, belast met onderzoek van het voorstel des gemeente- bouwmeesters lot bet wegbreken van het slepershuisje en weg ruiming van boomcu op de zeilmarkt, bereid is daarop rapport uit te brengen. Bij monde van den heer van Uije Pieterse daaraan voldaan wordende, adviseert de commissie tot inwilliging van liet ver zoek van den bouwmeester, als zijnde het slepershuisje naar haar inzien aldaar onnoodig en zullende het plein voor de nieu we draaibrug hierdoor een veel fraaijer aanzien bekomen. De commissie neemt, dc vrijheid hierbij intusschen op te merken, dat zij dit plein bij eene eventuele verplaatsing der vischmarkt daartoe minder aanbevelenswaardig acht. De lieer Winkelman de vraag geopperd hebbende, of er voor de slepers geene andere gelegenheid bestaat waar zij zich kun nen beschikbaar stellen, beantwoordt de voorzitter, dat daartoe

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1