MIDDELBURGSCHE C O R A N T. Dingsdag 9 October. Sinnenlnnïrscl]* xfrijömgtn. n°- m 1855. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,10. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan Huwelijks, Geboorte of Doodbtkend- makiugen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt koutant. Editie van Maanda? avond 8 ure. Aamljestetlttïag-. Burgemeester en wethouders van Zierikzee zijn voornemens op woensdag den 17 dezer maand, des middags, op het Raad huis, aan den minsten inschrijver in het openbaar aan te be steden: De levering van een en dertig vaten Raapolie, ten dienste der straatverlichting in deze gemeente, waarvan 10 va ten te leveren vóór den 25 dezer maand, betaalbaar den 15 no vember en de overige 21 vóór 1 december aanstaande, betaal baar den 15 januarij 1856, en voorts op de zelfde voorwaarden, waarnaar op den 22 augustus jl. 10 vaten zijn aanbesteed, en die ter lezing van gegadigden ter gemeente-secretarie van he den af zullen voorliggen. Zierikzee, deu 3 October 1855. B. C. CAU, voorzitter. C. DE JONGE, secretaris. jmidd.erbu.Fg; 8 octol»er«, Zaturdag avond heeft het korps muziekanten der dienstdoen de schutterij alhier, eene serenade bij fakkellicht gebragt aan den kommandant dier schutterij, den heer G. J. Sprenger, bij gelegenheid dat aan dezen de eervolle onderscheiding- te beurt viel van den persoiielen rang van luitenant-kolonel door Z. M. den koning te zijn toegekend. In den voormiddag van dien dag hadden de officieren, zoowel van de schutterij als van het hier in garnizoen liggende bataillon van het 3de regement infanterie den benoemden hunne gelukwenschingeii toegebragt. Bij de aanbesteding- op zaturdag den 6 dezer ter provinciale griffie alhier van het zinken van drie rijszinkstukken dvvars- strooms en een zinkstok langs het laagwater, alsmede het. stor ten van steen op den onderzeeschen oever wederzijds de havendammen van het kanaal van Neuzen, is daarvan als min ste inschrijver aannemer geworden de heer P. de Rijke, te ïïoe- dekenskerke voor/20800. De ziekte onder de varkens, die zich sedert eenige jaren in ons land vertoont, en vooral in Groningen, Vriesland, Noord-en Zuidholland en ook in de overige provinciën vaak talrijke offers maakt, heeft zich sedert eenige weken ook in Zeeland geopen baard en wel het eerst in Schouwen en Duiveland, later ook in de overige deelen dezer provincie, op Tholen, Zuidbeveland, in het 4de en 5de district, terwijl mede enkele gevallen zijn waar genomen op Walcheren en Noord beveland. Even als met de meeste heerschende ziekten van mensch en dieren is de oorzaak ook van het onstaan dezer ziekte nog- geheel onzekeralleen heeft de ervaring geleerd dat ze des zomers en in den herfst voor al bij droog weder en afwisselende temperatuur, menigvuldiger voorkomt. Het vleesch en spek der zieke dierenschijnt voor de gezondheid der mensehen geene nadeelige gevolgen te hebben, immers, naar wij vernemen, worden de varkens bij het uitbreken der ziekte al spoedig afgemaakt en in consumtie gebragt, ter wijl alleen dan wanneer de dieren later worden geslagt het spek en vleesch ligt aan bederf onderhevig wordt en moeijelijk is te bewaren. Om die redenen roepen de veehouders dan ook geene geneeskundige hulp in, te meer, daar op vele plaatsen deze die ren alleen voor eigen consumtie en niet voor den handel wor den vetgemest, en zich dus liever met een half vet varken te vreden stellen dat eene wisselvallige herstelling af te wachten. Tot lid van den gemeenteraad te Vere is in plaats van den heer W. M. Snijder, met der woon die gemeente verlaten heb bende, op 4 dezer gekozen de heer A. de Steur. Op den 6 dezer is te Aardenburg met 58 van de 64 uitgebragte geldige stemmen tot lid van den gemeenteraad benoemd de heer P. L. Reepmaker, burgemeester aldaar, en zulks in plaats van den heer J. Blindenbach Jz. die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Men schrijft ons uit Vere: //Laatstleden vrijdag is alhier de nieuw gebouwde school op eene feestelijke wijze ingewijd en tot het geven van geregeld onderwijs opengesteld. Het ruime, nette lokaal was voor deze plegtigheid door de schooljeugd met groen en bloemen smaak vol versierd, terwijl in het midden een schild prijkte met het opschrift //Hulde aan het gemeentebestuur van Vere-" Nadat de ouders en betrekkingen der schoolgaande kinderen en vele anderen, die belang stellen iu het onderwijs, in de school waren bijeengekomen en ook de schoolgaande kinderen, ten getale van ruim honderd, op hunne plaatsen gezeten waren, werd door den burgemeester eene korte toepasselijke rede gehouden, waarbij hij al de aanwezigen, den ontwerper van het plan en den aan nemer, de commissie van plaatselijk schooltoevoorzigt, den on derwijzer en de kinderen beurtelings toesprak. Hierop werd door de kinderen een op die gelegenheid gemaakt lied gezongen en daarna door den onderwijzer zijn dank betuigd aan het ge meentebestuur voor al hetgeen dit reeds ten nutte van het on derwijs verrigt had, onder aansporing zoowel van de ouders als van de kinderen om van die voorregtcn een goed gebruik te maken. Na deze toespraak, afgewisseld door gezang, werden al de kinderen op eene kleine versimpeling onthaald en daarna do plegtigheid met een feestzang besloten. De nieuw gebouwde schooi die in eene reeds lang gevoelde behoefte voorziet, is zeer doelmatig ingerigt, vrolijk en luchtig, en doet zoowel den maker van het plan, den heer van Puffelen als den aannemer, den heer Kuiler, beiden woonachtig te Mid delburg, alle eer aan." De laatste cholera-lijderes te Zierikzee is den G dezer als her steld ontslagen. Men schrijft ons uit Bath van 6 dezer: //Gisteren had er in de Frederica-polder nabij Krabbendijke een treurig ongeluk plaats. //Ten huize van den kastelein Petrus Verplancke was een ar beider, Duvivier genaamd, bezig een dorsch-stoommachine te smeren, toen dit werktuig eensklaps in beweging raakte en een arm van gemelden arbeider letterlijk verbrijzelde. //De lieeren J. A. Geys en J. Eybaart, heelkundigen te Krab- bendijke, hebben den ongelukkigen de noodige hulp toegebragt en hij bevindt zich naar omstandigheden vrij wel." De constitutioneel, het blad dat ten behoeve van den minis ter van Hall wordt geschreven, meldt dat de regering reeds iemand naar Rome gezonden heeft om voorloopig de zaken van het nederlandsche gezantschap aldaar waar te nemen, in af wachting van de bepaalde benoeming van den nieuwen gezant die wijlen den graaf de Liederkerke zal moeten vervangen. De minister van binnenlandsche zaken, in aanmerking nemen de dat het getal der leerlingen voor de telegrafie, na het laatste vergelijkend onderzoek, bij het toenemend telegrafisch verkeer niet toereikende is voor de behoefte, heeft in de Staats courant bekend gemaakt., dat weder een aantal van hoogstens twaalf leerlingen na vergelijkend onderzoek toegelaten zal worden tot opleiding en oefening van telegrafisten voor de dienst van den rijks-telegraaf. Men schrijft ons uit 's Hage van 4 dezer Heden loopt alhier het gerucht dat de staatsraad in bui tengewone dienst, de inspecteur-generaal der registratie en loterijeu. de heermr. G. Holtius, zijn ontslag zou hebben ver zocht en in zijne betrekking van inspecteur-generaal zou zijn vervangen, door den heer J. Stam, thans directeur van dat vak bij het hoofdbestuur. Het is ouzeu lezers waarschijnlijk bekend dat aan den heer Ferdinand de Lesseps, consul-generaal van Frankrijk in Egypte, onlangs door deu onderkoning concessie is verleend om eene maatschappij op te rigten, met het doel de Middellandsche zee en de Roode zee door middel van een kanaal te verbinden. Deze maatschappij zal den naam voeren van Compagnie universelle du canal maritime de Suez. De heer de Lesseps heeft het wenschelijk geacht, alvorens tot de uitvoering over te gaan, door deskundigen uit andere landen zich te doen voorlichten. Naar wij vernemen is o. a. de neder landsche hoofd-ingenieur F. W. Conrad door of namens hem uitgenoodigd geworden, zich naar Egypte te begeven, en zal deze in het laatst dezer maand niet verlof derwaarts vertrekken Deelden wij in ons vorig nommer mede dat een gezant van den onderkoning van Egypte zich in de residentie bevond me te llet doel om onzen koning uit te noodigen eene commissie van deskundigen te benoemen, ter beoordeeling van het door fran- sche en engelsche ingenieurs beraamde plan om de overstroo mingen van het bevruchtend Nijlwater te leiden en daarvan zoo veel doenlijk partij te trekken, wij vernemen nader dat deze commissie, zamengesteld uit de hoofd-ingenieurs van den wa terstaat L. J. A. vau der Kun, A. Greve en D. S. Storm Buysiug haar oordcel reeds heeft uitgebragt in een rapport, dat dezer da gen ter verdere verzending aan den minister van buitenlandsehe zaken is opgezonden. De met de jongste mail bij het departement van koloniën uit West-Lidie ontvangen berigtcn ontrent den gezondheidstoe stand doen het volgende kennen: De gele koorts is in Suriname onder de bemanning der koop vaardijschepen afnemendook verminderen op de plantagien de pokken, die te Paramaribo geheel geweken zijn. Sedert 17 augustus tof. eu met 11 september jl. zjju in het rijks-hospitaal op Curasao verpleegd geworden, 17 lijders aan gele koorts, waarvan 1 hersteld en 4 overleden. Den 2 dezer is de gewone zitting der luxemburgsche stenden- kamer geopend. In de rede. bij die gelegenheid door Z. K. H. prins Hendrik derNederlanden als stedehouder van deu koning- groothertog gehouden, wordt ook gezegd dathetgouvernement bestendig werkzaam is om een concordaat met den heiligen stoel te sluiten endedaarbijopgerezennioeijelijkhedenlioo.pt te zullen kunnen wegruimen. E5 <e moe Bailing-*5 n em ïnesSaaateaa. Bij koninklijk besluit van 2 dezer is aan P. Blom, gewezen commies bij het departement van binnenlandsche zaken, verleend een pensioen ten laste van den staat ten bedrage van ƒ1066. Z. M. heeft bij besluit van 3 dezer goedgevonden te be noemen, bij het wapen der infanterie, tot 2den luitenant, de sergeanten W. 11. Good en G. P. P. Creutz, respectievelijk van het 3de en 5de regement infanterie, met bepaling dat zij voor den tijd van vijfjaren bij de landmagt in West-Indie zullen worden gedetacheerd. Bij Zr. Ms. besluit van 4 dezer is benoemd lot substituut- griffier bij de arrondissements-regtbank te Middelburg mr. J. H. de Stoppelaar, burgemeester der gemeente Vere en Zan- dijk binnen, Vrouwepolder c. a. en Gapinge. en advokaat te, Vere. Bij Zr. Ms. besluit van 2 dezer is de heer P. "WVRoggen- bach, te Rotterdam, erkend als consul-generaal van het hertog dom Nassau in het koningrijk der Nederlanden. Naar aanleiding van het koninklijk besluit van 24mei 1855"; (Staatsblad no. 40). houdende bepalingennopens het onderzoek der stoomtuigen en het toczigt op hun gebruik, en van Zijner Majesteits besluit van de zelfde dagteekenirtg, no. 55. aange haald in de Staats-courant van 30 mei, waarbij de lieeren A. A, C. de Vries Robbé en P. J. J. Bogaert tot ingenieurs der eerste klasse voor het stoomwezen zijn benoemd, is, bij beschikking van 1 junij jl. bepaald dat de werkkring van den ingenieur de

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1