MIDDELBURGSCHE N°- 120. Zaturdag 1835 COURANT. 6 October. OinnenltmDsclje Sijbingm. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags eu Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,4-0. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buiteugewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Vrijdag avond 8 ure. Bij deze courant behoort een bijvoegsel.' Middelliurg; 5 octolser. Wij gelooveii onzen lezers geen ondienst t.e doen door hen te herinneren aan de kennisgeving van den minister van financien dat de reeds sedert 31 december 1853 buiten omloop zijnde muntbiljetten van ƒ100 en ƒ10, uitgegeven krachtens de wet van lTseptember 1849, met den laatsten december 1855 zullen zijn verjaard en hoegenaamd geene waarde meer hebben. Tot aan dat tijdstip kunnen zij nog bij de arrondissements betaal meesters en de nederlandsche bank worden ingewisseld. Dit heeft intusschen geene betrekking op de thans in omloop zijnde muntbiljetten, vervaardigd krachtens de wet van 26 april 1852. Men schrijft ons uit Goes van den 4 dezer De gemeenteraad van gisteren werd bijgewoond door 10 leden. Alvorens het voorstel van den heer S. Vader, tot weder invoering der accijnsen en behoud der belasting op het geniaal, in behandeling genomen werd, is gelezen een adres van de ka mer van koophandel tegen dat voorstel. Daarna lichtte de voorsteller zijn amendement in het breede toe, hetgeen door de lieeren van Kerkwijk, van den Bosch, van de Putte en de voorzitter werd bestreden, door den heer mr. van Voorst Vader ondersteund. Bij stemming is het verworpen met 8 tegen 2 stemmen en daarentegen het voorslei der com missie van financien, tot afschaffing der belasting op het gemaal en vervanging door hoofdelijken omslag, aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. X Aan de leden van de tweede kamer der stalen-generaal is gedrukt rondgedeeld de wet.s voord ragt houdende regeling der banken van leening. Dit de uitvoerige memorie van toe lichting, welke haar vergezelt, blijkt dat er 33 banken van lee ning zijn die van wege het openbaar gezag beheerd worden en gevestigd zijn te 's liertogenbosch, Breda, Bergen op Zoom, Aruhem.'s Gravenhage, Rotterdam, Leyden, Dordrecht., Delft, Brielle, Gouda, Gorinchem, Amsterdam, Haarlem. Alkmaar, .Enkhuizen, Hoorn, Medemblik, Texel, Zaandam, Middelburg, Vlissingeu, Zicrikzee, Goes, Utrecht, Amersfoort, Leeuwarden Bolsward, Zwolle, Deventer, Kampeu, Groningen en Maas tricht, terwijl te Dokkum tot het oprigfen eener bank is beslo ten. Met betrekking tot de vraag of het stelsel der inbrengers al of niet moet worden opgeheven, heeft de regering een mid denweg voorgesteld. Naar hare meening is dat onderwerp nog in staat van proefneming, en om die reden stelt zij voor liet voorbeeld van Prank rijk te volgen, waar die regeling aan het administratief gezag is overgelaten. In art. 15 van het ontwerp is daarom het voortdurend aanwezen der inbrengers afhanke lijk gemaakt van de door den koning telkens voor een bepaal den tijd daartoe te verleenen vergunning, en in art. 27 de gele genheid opengesteld tot het oprigten van hulpkantoren. De kapitalen bij die banken in gebruik bedroegen in 1853 bijna 3 millioen guldens. Terwijl er in Frankrijk en Belgie geene banken zijn die door cn voorrekening van bijzondere personen w orden gehouden, be staan er in Nederland niet minder dan 64, waarvan in Noord- Brabant 9, Gelderland 13, Zuidholland II, Noordholland 7, Zeeland 3 (Sluis, Tholen en Hulst), Utrecht, 4, Friesland 8, Overijssel 3, Groningen 1, Drenthe 4 en Limburg 1. In 1853 zijn doorde 33 eerstgemelde banken beleend 2,035,754panden, waarvan 1,933,103 gelost en 86,789 verkocht zijn door de 64 andere banken 508,298 panden, waarvan 443,047 gelost en 16,385 verkocht. Op de panden der eerste banken is voorge schoten eene som van 5,657,229,80 op die der laatste eene som van ƒ9 69,092,37waaronder ook de uitkomsten der bank dezer gemeente, die toen nog werd verpacht, maar sedert tot de andere soort is overgegaan. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt, dat voor het zeegat van de Maas is geplaatst een ankerboeivormigezeetou, geverwd met horizontale roode en wit te randen, in de navolgende landmerken en peilingen, als de torens van Brielle en van Oostvoorne ineende toren van Goedereede eene spaakslengte beoosten het groote boschin pei ling: de toren van Brielle Z. 0.1/3 O. en de toren van Goede reede Z. Z. W., bij mis wijzend kompas, in 57 palmen of 3 vade men diepte, bij gewoon laag water. Deze in vorm en kleur van de overige zeer verschillende zee- ton is hoofdzakelijk dienende om, bij het aandoen van dit zeegat, eene duidelijke verkenning te geven, alsmede om daarbij den waterstand op de Maasdrooge af te leiden. Volgens ontvangen mededeeling, wordt aan schepen van on zijdige mogendheden toegestaan, het blokkade-eskader van de straat van ICertsch door te gaan, om granen af te halen, voor neutrale mogendheden bestemd. Zij zijn verpligt aan den be velhebber van het blokkade-eskader op te geven de plaats hun ner bestemming, welke op de scheepspapieren zal worden ge schreven. Die papieren moeten aan ieder scheepsbevelhebber op de Zwarte zee, op zijne aanvrage, vertoond worden, opdat deze ze, na die gezien te hebben, onderteekene. Onlangs vermeldden de dagbladen dat engelsche en fransche ingenieurs, door ondernemende kapitalisten ondersteund, aan den onderkoning van Egypte een plan aangeboden hebben ter verkrijging van concessie om de rivier de Nijl te mogen afslui ten, zoodanig dat men bij magte zoude zijn ter geschikter tijd met het alles bevruchtende Nijlwater duizende en duizende bunders land te kunnen besproeijen en onmetelijke woestenijen daardoor vruchtbaar maken. Een plan dat waarlijk grootsch mag heeten en den ontwerpers eer aan doet. Doch de onderkoning, de technische waarde van het ontwerp niet kunnende beoordeelen, bepaalde dat hij de uitspraak over de deugdelijkheid, uitvoerbaarheid en nuttigheid der genoemde onderneming zoude onderwerpen aan de hollandsche water bouwkundigen. Werkelijk is dan ook een gezant vau wege dien vorst te 's Hage aangekomen, met verzoek aan onzen ge- eerbiedigden koning om eene commissie te willen benoemen uit 's rijks waterstaat, ten einde te onderzoeken of het plan die waarde heeft welke de inzenders aan hetzelve toekennen' waartoe alle desbetreffende plannen, situatie-teêkeningen, in lichtingen enz., voorloopig overgelegd zijn, om daaruit op te maken een rapport aan den genoemden vorst, zijnde van hunne goed- of afkeuring het al of niet verleenen der concessie af hankelijk gesteld. De gemeenteraad van Ridderkerk heeft besloten de gemeen tebelasting op het gemaal met 1 januarij e. 1c. te doen vervallen; liet ecpiivalent. zal gevonden worden door 1. den hoofdelijken omslag van ƒ6000 op ƒ10,000 te brengen, en 2. de belasting op het gedistilleerd'te verhoogen. De zaak van jhr. M, Salvador en S. Fongers is dingsdagjl. voor het hof van Noordhollaud voortgezet. Nadat de aange klaagden en nog eenige getuigen waren gehoord, heeft de advocaat-generaal zijne conclusie voorgedragen, strekkende, dat het hof het vonnis a quo, zoude vernietigen, wat betreft de aauklagt van calumnieusc denunciatie, en de beklaagden des wegens vrijspreken, maar hen schuldig verklaren aan laster, en hen veroordeelen tot eene eenzame opsluiting van 15 dagen tot 3 maanden; eene geldboetêrvan ƒ25 tot 1000, en iade kosten, en tot ontzetting van al zulke regten, als aangewezen zijn in de wet van 6 j unij 1854 voor een door het hof te bepalen tijd. De heer mr. A. de Pinto heeft daarop de verdediging der aange klaagden voorgedragen en geconcludeerd tot vrijspraak. Den volgenden dag zou de zaak verder worden behandeld. Elenoeiuiing-eM en besluiten- Bij besluit van 2 dezer heeft Z. M. goedgevonden aan deu heer mr. A. P. van Deinse, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als secretaris der provinciale commissie van onderwijs in Zeeland, en als opziener in het eerste school district dier provincie, onder dankbetuiging voor de in die be trekkingen gedurende vele jaren bewezen diensten aan jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeye, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als schoolopziener in het tweede schooldis trict van Zeeland. Bij Zr. Ms. besluit van 3 dezer is o. a. aan den majoor- konnnaudant der dienstdoende schutterij alhier, G. J. Sprenger, verleend den personelen rang van luitenant-kolonel, als blijk van 'skonings tevredenheid voor langdurige en goede diensten. Bij Zr. Ms. besluit van 29 september jl. is aan F. Bakker, op zijn daartoe gedaan verzoek, verleend eervol outslag uit zijne betrekking van commissaris van policie te Goes. Z.M. heeft benoemd tot grootkruis der Militaire Willems orde Z. M. Napoleon III, keizer der F'ranschen. Naar men van goederhand verzekert, is ook dezer dagen namens Z. M# het grootkruis dier orde aan Z. M. Alexander II, keizer aller Russen, geschonken. Z. M. heeft tot ridder der orde van de Nederlandschen Leeuw benoemd, den ritmeester bij het 2de regement Uhlanen der prnissisehe garde, F. W. von Zastrow. Bij besluit van 21 september jl. heeft Z. M. goedgevonden aan den luitenant-kolonel en adjudant van Z. IC. II. prins Fre- derik der Nederlanden, G. A. G. graaf van der Duyn van Maas dam, vergunning te verleenen tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der St.-Anna-orde, 2de klasse, met dia manten, en van ridder deu orde van St.-Oiof, 3de klasse, hem respectievelijk door 1111. MM. den keizer van Rusland en den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Z. M. heeft bij besluit van 1 dezer benoemd tot leden der staats-commissie. belast met het onderzoek der koloniale remi ses in goederen en geld, deheeren D. Blaukenheym en mr. 11. R. W. baron vau Goltstein van Oldenaller, leden van de eerste ka mer der staten-generaaljhr. mr. W. M. de Brauw en mr. J. Heemskerk Bz., ledeu van de tweede kamerE. C. U. van Doorn en jhr. J. C. R. van Hoorn van Burgh, leden van den raad van stateJ. J. Pfister eu C. il. T. baron van Nahuys, leden van de algemeene rekenkamer. Dc commissie zal worden bijgestaan door deu heer mr. L. W. C. Keuchenius, fungerend secretaris generaal bij het departement van koloniën. IAttHn§4eBa eu we4eiisft3a.appeai. Zaturdag jl. heeft de afdeeliugwis-en natuurkundige weten schappen, van de academie van wetenschappen, hare gewone vergadering gehouden te Amsterdam. De heer Blceker heeft, kennis gegeven, dat hij zijne benoeming als corresponderend lid aanneemt. - De weduwe van professor de Fremery heeft kennis gegeven van het overlijden haars echtgenoots. De brief van rouwbeklag is reeds door den secretaris verzonden. De academie te Dij on verlangt ruiling van werken. "De secre-- taris, die deze brief heeft geschreven, deelt mede, dat de leden der academie te Dijon zoo veel belang stellen in de werken der koninklijke nederlandsche academie, dat zij zich op de studie der ncderduitsche taal hebben toegelegd. Wijders nog ingekomen brieven van de academie Reale Bor- bonica te Napels en van het Institut de Biologie te Parijs, orn ruiling van werken, en een zeer groot aantal brieven van dank betuiging voor ontvangen werken. Ingekomen is een brief van den minister van biunenlaiidsche

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1