MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N0, 119. Donderdag 1855. October. Dinncnliïninsrljr ^ijbirtgm. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makiugcu enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buiteugewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Woensdag avond 8 ure. jSIiildeïlsiiaff-g S» OGtoljer. In de vergadering van het provinciaal kerkbestuur alhier is op heden, na afgelegd examen toegelaten tot de evangelie-be diening de heer F. C. A. Pantekoek van Leeuwarden, kandidaat t.ot de heilige dienst. Men schrijft ons uit Ooslburg van heden n Gisteren had de verkiezing piaats voor één lid van den ge meenteraad alhier, ter vervanging van den vroeger gekozene J. F. Bonte, die tengevolge van een gebrek aan zijne geloofsbrieven niet was toegelaten geworden, en werd genoemde heer J. F. Bonte met 19 van de 25 uitgebragte stemmen op nieuw gekozen. Bij de vorige stemming was hij niet gedurende het laatste jaar, aan zijne verkiezing voorafgaande in de gemeente woonachtig, hetgeen thans wel het geval is, zoo dat nu aan de wettige benoeming niets meer in den weg staat. In de 11. maandag gehoudene algemeene vergadering van aan deelhouders ia de geldleening van ƒ6000.ten behoeve der in het vorige jaar opgerigte omnibusdienst, tusschen Middelburg en Ylissingen v. v., heeft de uitloting plaats gehad van twee aan- deelen ieder groot 50.zijnde de nos. 62 en 21terwijl aan de verschenen aandeelhouders de verloopen intresten zijn uitbe taald. Voorts heeft de voorzitter van commissarissen in een kort verslag o. a. medegedeeld dat bij de oprigting dezer dienst, op een jaarlijksch vervoer van 12.000 personen gerekend zijnde, dit getal de verwachting verre had overtroffen, daar van 1 no vember 1854 tot 25 september jl. reeds 21.386 personen met den omnibus waren overgebragt; door welk druk vervoer deze onderneming, niettegenstaande de bekende hooge prijzen der fouragien, in stand zal leunnen blijven. Terwijl in de voorgedragene wet. op de middelen de accijns op het gemaal en het tonnegeld der zeeschepen zijn weggevallen, is daarentegen de accijns op de suiker zoodanig verhoogd.dat de opbrengst daarvan (hoofdsom, opcenten en collectief zegel) tot 2 millioen guldens is opgevoerd. Verder zijn de opcenten op het binnen- en buitenlaudsch gedistilleerd met 12, en de grondbelasting, liet personeel, de patenten, den wijn, de zegel-, registratie-, griffie-, hypotheek- en successieregten en het regt van waarborg met 6 opcenten verhoogd. Voor het personeel en de patenten zullen die meerdere opcenten eerst met 1 mei wor den geheven. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft in de zitting van den 28 september jl. met 9 tegen 7 stemmen besloten den accijns op het gemaal af te schaffen. Dc gemeenteraad van Uithoorn heeft den 2S september met eenparigheid van stemmen besloten tot opheffing van den accijns op liet gemaal en van alle in die gemeente bestaande aceijnsen. Er zullen in stede daarvan geheven worden het maximum der bij de gemeentewet bepaalde opeenten op de gebouwde en on gebouwde eigendommen en op het personeel, alsmede eene belasting op de honden. Het alsdan nog aan de middelen ontbrekende zal worden aangevuld door een hoofdelijkeu oni- slag van ƒ5000 als maximum. Naar men verneemt, liggen twee tor steurharingvisscherij varende pinken van Scheveningen te Yarmouth aan den keten en is liet scheepsvolk in hechtenis genomen. Aan boord van deze vaartuigen moet bij visitatie van de tolbeambten eenc ze kere hoeveelheid tabak gevonden zijn. Men mag het er veilig voor houden, dat van den sluikhandel, waaraan sommige onzer visschers, tegen alle vermaningen aan, zich helaasschuldig maken, de reeders niets af weten, en het zijn ongelukkig iutus- sclien juist deze, die ten gevolge van de kwade praktijken der visschers, gelijk reeds meermalen is ondervonden, de meeste schade lijden; immers hoe gunstig de zaak ook moge afloopen: het vaartuig blijft een geruimen tijd, soms tot na het eindigen der haringvisscherij, in de haven aan de keten leggen. In Weenen blijft het getal der aan de cholera gestorvenen op 50 a 60 daags. Op het platteland van Neder-Oostenrijk is eene serie van 216 plaatsen in meerdere of mindere mate aange tast. In Linz is de ziekte verminderd. In Pestli is de verminde ring aanmerkelijk; van 512 september kwamen nog slechts 89 sterfgevallen voor. In Lemberg, waar in het geheel reeds 2825 personen aan cholera gestorven waren, was het cijfer der ziek tegevallen nu op 2 5 3 verminderd. In den Kreis van Trente waren tot 9 september 4494 aan cholera overleden; inKrain tot, 3 september 3404, in Kreisgorz in 250 plaatsen 3651, in Istrie (215 plaatsen) 3700; in Friaul was de. ziekte aanmerkelijk ver minderd. In geheel Lombardije kwamen dagelijks nog 900 a 1000 ziektegevallen voor; het getal der gestorvenen bedraagt van het begin der epidemie 22987, waarvan een groot deel uit Brescia. In Zwitserland blijft de ziekte tot een gering aantal personen beperkt. In Marseille maakte de cholera voortgan gen. Dagelijks kwamen aldaar 50 a 55 sterfgevallen aan de ziekte voor, en werden bovendien vele diarhoën opgemerkt. Ook in het departement dn Var, en wel bijzonder teDruguignan is de ziekte met eenige hevigheid opgetreden. In Berlijn kwa men in de laatste dagen "31 a 59 ziektegevallen daags voor. Het geheele cijfer der overledenen bedroeg tot den 26sten S75. In Maagdenburg kwamen slechts enkele gevallen voor. In Malle kwamen van 311 september Siösterfgevallen voor. Tot den 19 september waren van het begin der epidemie af 220 overleden. In Breslau was het dagelijksch sterftecijfer verminderd en be droeg in de laatste dagen tusschen 3 en "14. In Dantzig kwamen geene gevallen meer voor. In Amsterdam is het getal der aan cholera overledenen weer toegenomen. Bij de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt aldaar, zijn van den 23 toten met 29 septemberl855 ais choleralijders aangegeven: 95 mannen en 97 vrouwen, te za- men 192 personen; waarvan in het hospitaal zijn opgenomen 14 mannen en 20 vrouwen. Overleden70 mannen en 59 vrouwen, tezamen 129personen; daarvan in het hospitaal S mannen en 2 vrouwenvan daar uitgegaan 8 mannen en 11 vrouwen; blijven aizoo daar in behandeling 30 personen. Als overzigt laten wij hier volgen het getal der aan cholera overledenen van het be gin der epidemie tot 10 augustus 77, van 11 tot 17, S2, van 18 tot 24,137, van 25 tot 31,130, van 1 tot 7 sept. 167, van 8 tot 14, 147, van 15 tot 21, 92, van 22 tot 2S, 144, totaal 976. Uit. Beverwijk is van enkele (3) sterfgevallen aan cholera melding gemaakt. In Rotterdam zijn volgens de aangiften aan den bur gerlijken stand van 20 augustus tot 28 september 81 personen aan cholera bezweken. Het cijfer der sterfte over het algemeen is gedurende al dien tijd beueden het middencijfer gebleven. Ei- zijn wegens de geringe uitgebreidheid der ziekfe geenerlei bij zondere maatregelen door eeuig bestuur genomen; cholera zieken worden in het ziekenhuis gelijk vroeger op daartoe afge zonderde zalen verpleegd. De aangiften van de aangetasten bij de plaatselijke commissie worden door de geneeskundigen zeer onvolledig gedaan, zoo zelfs dat het aantal volgens die aangif ten geringer is dan. het aantal der aangiften aan cholera over ledenen bij den burgerlijken stand. In Zwolle is de cholera in de laatste dagen toegenomen. Sedert, onze laatste opgave zijn er 7 overleden. Het totaal der aangetasten bedraagt nu 40, dat. der overledenen 21. Behalve cholera komen ook vele gevallen van typhus voor. Te Kampen zijn van 15 tot 25 dezer overle den 12. Het totaal der aangetasten bedraagt nu 207, dat der overledenen 133. Verder zijn nog sedert ons laatste berigt ge vallen der zielcle voorgekomen in Zwartsluis, Ysselmuiden, Grafhorst, Genemuiden, Deventer, Avereest, Ambt Marden- berg. Stacl en Ambt Almelo. In Leyden is de epidemie aan het afnemen. De opgaven der geneeskundige zijn echter zeer on volledig. S3emoeEn»ïMseiffl eia iBesfiEaSÉeni» Bij besluiten van 29 september jl, no. 89, 90 en 91 heeft Z. M. goedgevonden aan jhr. R. H. O. Sandberg, lid van de ge deputeerde staten van het hertogdom Limburg; aan jhr C.E.M. Ruijs van Beerenbroek, lid van de gedeputeerde staten van het hertogdom Limburg, en aan den ingenieur der Iste klasse van den waterstaat J. G. W. Fijnje, vergunning te verleenen tot het aannemen der onderscheidingsteekenen respectievelijk van kom - mandenr, van officier en van ridder der Leopolds-orde, hun door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Bij besluit van de zelfde dagteekening no. 65, is aan den heer J. P. van Mansvelt, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking als lid van de algemeene rekenkamer, onder dankbetuiging voor de langdurige en vele diensten aan den lande bewezen, en zulks behoudens aanspraak op pensioen. Bij Zr. Ms. besluit van den 27 september jl. no. 84, is krachtens 1 van art. 22 der wet van 28 augustus 1851 (staais- blad no. 126), op zijn verzoek, met den laatsten dier maand eer vol ontslag uit 's rijks zeedienst verleend aan den luitenant ter zee 2de klasse J. J. Koster. Z. M. heeft bij besluit van den 29 september jl. no. 70, goedgevonden den Isten luitenant A. E. Schepman, van hel 4de regement infanterie, op zijne aanvrage, krachtens art. 42 1 litt. a, van de wet van 2S augustus 1851 (staatsblad no. 128), op pensioen te stellen eu het bedrag van dat pensioen, iugevoige de artt. 13,14zr-en 19 van de wet van28 augustus 185i (staats blad no. 129) le bepalen op ƒ670hebbende het Z. M. al verdcr behaagd aan genoemden lslen luitenant den rang van kapitein toe te lcennen- Z. Mi heeft bij besluit van de zelfde dagteekening no. 71, goedgevonden te benoemen: bij het regement grenadiers en jagers, tot Isien luitenant den 2deu luiten. J". N. A. baron Taets van Amerongen, van liet korps; bij het öde regement infanterie, tot Isten luitenant, den 2den luitenant C. W. T. von Jeetze, van het korps. Bij koninklijk besluit van den 16 september jl. no. 47, is op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den met verlof hier te. lande aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Oost-Indie F. 0 Raebel, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militaire dienst, onder toekenning van pensioen. ^ost-Sfladiscaie BioüoaaSeni. Aan de per overlandmail ontvangene tijdingen van Batavia tot 10 augustus, ontleencn wij het volgende; Door de regering is eene premie uitgeloofd van/1000 voor ieder javaansoh leesboek van 150 tot 200 bladzijden, bevatten de aaneengeschakelde verhalen, eenvoudige verklaringen van feiten op het gebied der natuurkunde en natuurlijke historie en dergelijken. In den nacht van 24 op 25 julij jl. brak in dechinesehe. kampong te Batavia een brand uit, die in minder dan twee uren twee derde van het best.e en fraaiste gedeelte derzelve vernield heeft. Door den wind en door de reeds lang geheerscht hebben de droogte is men den brand niet kunnen meester worden dan bij eene ledige tusschenruimte waar eene waterleiding wasmen- sehenlevens had men niet te betreuren. De aangevigte schade wordt begroot op 20,000. Volgens berigt van Billiton, is de heer G. L. Overbeek, vertegenwoordiger der concessionarissen tot ontginning' van Billiton, en den sergeant G. A. I. von Kujana, belast met de topografische opname op dat eiland, in den avond van den 7 juiiij II. in de kampong Noesat, district Tandjong Pandan,..dcor een inlander vermoord met eene kris; de moordenaar, 'die aan - ziusverbijtering leed, bragt toen men hem greep verscheiden inlanders en Chinezen nog ernstige wonden toe. De lijken van den heer Overbeek en van den genoemden sergeant zijn den 10 junij naar de hoofdplaats overgebragt en daar ter aarde besteld. Men is in de gelegenheid het volgende mede te deelen omlrenfcde tin-exploitatie op 'net eiland BiJJiton. De productie over liet. verleden jaar heefi bedragenvan het district Tandjong

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1