MIDDELBURGSCHE COURANT. N0- 118. Dingsdag 1855. 2 October. Gmitcnümïr$cf]e Sijömgcn. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan Huwelijks, Geboorte of Doodbeken t- makingen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontuur.. Editie van Maandag avond 8 ure. Middellsiiirg 1 octol»er. Bij de aanbesteding welke op zaturdag den 29 sept. jl. ter provinciale griffie alhier plaats had van het doen van eenige ver nieuwingen en herstellingen aan het wester-cofntnercie haven hoofd te Vlissingen, met de leverancie van alle daartoe benoo- digcle bouwstoffen, is daarvan als minste inschrijver aannemer gewordende heer A. Hinders te Breskens voor/7599. De arbeider van den Enden, waarvan in ons vorig no., melding is gemaakt is eergisteren morgen te Vlissingen in het gasthuis overleden. -f- Sedert de vorige opgave van cholera-lijders te Zierikzee zijn aldaar bijgekomen 3 lijders, overleden 3; totaal lijders 11, hersteld 1, overleden S, alzoo blijven nog in behandeling 3 personen. X Door de regering zal waarschijnlijk nog in den loop van dit zittingjaar aan de staten-generaal worden aangeboden een wetsontwerp tot wijziging van de beslaande bepalingen op de zéevisscherijen, waarbij als beginsel zal worden gesteld dat geene eigenlijke premien meer zullen worden verleend. Uit 's ïïage wordt ons van den 29 september geschreven: X Aanstaanden maandag zal de tweede kamer der staten- generaal een aanvang maken met het onderzoek der staatsbe- grooting in de afdeelingen. Men zegt dat de leden na dat, onderzode en in afwachting van de antwoorden der regering voor een korten tijd zullen uiteen gaan. Bij beschikking van 26 september jl. heeft, de minister van binnenlandsche zaken goedgevonden te bepalen, dal de verkie zing van een lid van de tweede kamer der staten generaal in het kiesdistrict Eindhoven, welke moet plaats hebben tengevolge der aanneming door den heer mr.J". B. Bots van zijne herbe noeming tot kantonregter te Helmond, zal geschieden op dings dag den 23 october aanstaande. Men verneemt dat er spoedig een nieuw ontwerp op het lager en middelbaar onderwijs aan de tweede kamer der stalen gene raal zal aangeboden worden, met zoodanige veranderingen als het voorloopig verslag op het. vorige ontwerp aan de hand heeft gegeven. Eene nieuwe wet op de nationale militie is ontworpen en zak vermoedelijk eerlang aan de staten-generaal kunnen wor den aangeboden. Al wordt evenwel dit ontwerp tot wet ver heven, het tijdstip, waarop de nieuwe bepalingen zullen in werking treden, zal niet zoo nabij zijn, of het jaar 1856 zal voor een groot deel zijn verloopen. De afdeelingen van de tweede kamer der sl aten-generaal hebben 27 september onderzocht de wets-ontwerpen: 1. lol regeling van de huishouding en de tucht op de koopvaardij schepen en 2. tot regeling van het pensioen-fonds. L'échö universel meldt dat H. M. de koningin, wier terug komst op half october was aangekondigd, niet dan voor het be gin van november in de residentie zal terugkeerenzoo ook dat II. M. de koningin-moeder nog voor hare terugkomst een reisje gaat doen naar Westphalen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met. 37 tegen ééne stem, besloten tot de afschaffing van c!e belasting op het gemaal met Ijanuarij 1856. Teneindeeene voordragt te doen, omtrent. de middelen waardoor het, ten gevolge van dit besluit, ont staande te kort op de bcgrooting gedekt, zou worden, is eene commissie benoemd. De gemeenteraad te Utrecht heeft den 26 september met 15 tegen 10 stemmen toe de afschaffing der belasting op het gemaal als eigene directe belasting besloten. Daarna werd bepaald, de opcenten op het binnen- en buitenlandsch gedisteleerd en de personele belasting tot het maximum op Ie voeren, terwijl cle commissie voor de begrooting nader zal overwegen, op welke wijze het dan nog bestaande tekort zal kunnen gedekt worden. De gemeenteraad van Amersfoort heeft besloten tot het af schaffen van den plaatselijken accijns op het. gemaal en van het marktgeld op de boterdaarentegen is de heffing van een hoof delijk en omslag vanƒ25,000 bepaald. HSenioefimiiJiigen eia besluiten.. Bij Zr. Ms. besluit van 28 september zijn met den 1 dezer be vorderd tot kapitein ter zee de kapitein-luitenant ter zee W. H. Diitiof Tjassens: tot kapitein-luitenants ter zee de luitenants ter zee der 1ste klasse N A. van Es en 11. E. Valentini; tot lui tenants ter zes der 1ste klasse de luitenants ter zee der 2de klas se P. van Lelijveld, J. J. B. de Jonge Oudraat, 11. P. Klerck, H. D. Slegt, J. K. van de Kruysse Pilaar, N. M. J. Kroef, E. P. du Rieu, A. H. Huysmau, li. B. Kip, P. Koning, P. M. van der Haak en R. A. liouck. Bij koninklijk besluit van 28 september is aan den heer W. de Rooy, hoofdinspecteur.der directe belastingen, in-en uitgaande regten en aceijnsen bij het departement van financien, vergunning verleend tot hel aannemen en dragen der oudersehei- dingsteekeuen van ridder der Leopolds-orde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Z. M. heeft bij besluit van 26 september aan den gepen sioneerden kapitein S. Swaens, liet dragen vergund der aclivi- teits-uniform van het wapen cler infanterie, waartoe hij laatste lijk heeft behoord. Z. M. heeft bij besluit van 28 september goedgevonden te benoemen bij het 6de regement infanterie, tot kapitein van de 3de klasseden lsten luitenant G. J. J. Erackers, van het korps bij het 7de regement infanterie, tot lsten luitenant den 2den lui tenant J. K. II. cle Roo van Alclerwereld van het Icorps, Bij koninklijk besluit is alsnog aan de volgende heeren de zilveren medaille, ingesteld bij koninklijk besluit van 31 maart ji, verleend als onderscheiding aan hen die bij gelegenheid van den watersnood in den afgeloopen winter door ijver, moed, be leid en zelfopoffering hebben uitgemunt: mr. W. L- Diemont van Langerak, dijkgraaf van het land van Ark elmr.P.L. Be- gram van Jaarsveld, dijkgraaf van het land van Vianeu Kors Hartog, hoogdijkheemraad van den Alblasserwaard, en Jan van Haaften, hoogdijkheemraad van den Alblasserwaard. Kerknieuws, Men schrijft ons uit Goes van den 30 september In de morgen godsdienst-oefening van heden, vierde de wel-eerw. zeer gel. heer ds. W. L. van Oosterzee, predikant al hier, zijn 50 jarig jubilé en had daarbij tot tekst gekozen 2 Cor. 1 vs. 12,13 en 11. Zoo van de zijde der gemeente als van den kerkeraad, van den ringen verschillende partikulieren, moglde feestvierende vele blijken van deelneming en hoogachting ontvangen. Heden avond wordt hem door de harmonie eene serenade bij fakkel licht gebrag-f. Men schrijft ons uil. Weslkapelle van den 30 september: Maakte onze geliefde leeraar, ds. J. Rijsdijk Takens Lam- brechts, op den 16 september 11. ons bekend, eene beroeping ontvangen te hebben naar de gemeente van Grijpskerke, giste ren vernamen wij tot. onze groote blijdschap, dat hij vrijheid gevonden had, voor die beroeping te bedanken, en zich weder op nieuw aan onze gemeente te verbinden. Naar men verneemt, hebben 125 predikanten der herv. kerk in Nederland te zamen eene overeenkomst gemaakt of een verbond gesloten, om de oude gereformeerde leer te handhaven en te verkondigen in woord en geschrift en zich niet te laten afschrikken door de synode der Nederl. herv. kerk, die, vol gens hen, die leer tegenstaat en verloochent, maar zullen zij de reglementen en verordeningen, gemaakt door deze synode, zoo als zij nu bestaat, in geene deele nakomen en opvolgen. Marine en leg-er. X De staat van 's rijks zeemagt op 1 augustus II. in dienst, was als volgt.: 2 fregatten 1ste klasse; 3 van de 2de klasse; 3 kuilkorvetten1 gladdekskorvet; 1 kuilkorvotmet. sloom ver mogen; 1 brikken lsteklasse; 1 van de 2de klasse; Jöschooner- brikken; 5 schooners; 1 dito met st oom vermogen11 stoom schepen; 1 instructiebrik; 3 wachtschepen; 1 instructievaartuig; 11 kanonneerboten; 1 roeikanou neerboot en 1 transportschip, zamen 63 vaartuigen. Het, aantal schepen van onderscheiden charter, dat op 1 julij 11. buiten dienst was, bedroeg' 80. Den 26 september is in het Nieuwediep binnengekomen Zr. Ms. stoomschip Sind oro, onder bevel van den luitenant ter zee lsleklasse M. Cazaux, vandeMiddellandschezee, laatst van Cadix. Zr. Ms.fregat Doggersbank is den 8 dier maand van Malta te Cadix gearriveerd. Zr. Ms. transportschip Prins Willem F reder ik Hendrik, kommandant luitenant ter zee lste klasse J. W. de Ruyter de Wildt, van Hellevoetsluis naar Batavia, was den 23 september jl. in goeden staat met N. O. wind zeilende op de hoogte van Wight. Den 27 september is te Breda het. examen geëindigd van 3 onderofficieren voor den rang van 2de luitenant, bij liet west- indische leger. Men verzekert dat. 2 voldaan hebben. De minister van oorlog heeft bepaald, dat aan de tam boers, hoornblazers en trompetters bij cle korpsen, even als aan andere oudgediende soldaten die zich door goed gedrag onder scheiden, kleine binnenlaudsche verloven met behoud van sol dij zullen mogen worden verleend. Naar men verneemt, zal er in den loop van de maand november aanstaande een examen ter bevordering van onder officieren der infanterie, kavallerie en artillerie, tot officier, bij aldien daartoe geschikte personen gevonden moglen worden, te Breda worden gehouden. Versclti&lende toeristen. X Over de dienstjaren 1850,1S51,1852,1853,1854en 1S55 is tot inkoop en aflossing van nationale schuld (een paar nog te doene inkoopen daaronder gerekend) aangewend eene som van 40,621,573,72£. Het totaal der daardoor bespaarde renten be draagt 1,591,776. Bij bet departement van binnenlaudsche zaken is ontvan gen van de heeren Noordendorp en C. W. Mieling te 's Graven- liage, eene som van 825,38; zijnde cle zuivere opbrengst van eene door hen, ten voordeele der ongelukkigen cloor den wa tersnood, uitgegeven plaat, voorstellende: Episode uit den wa tersnood. Naar men verneemt weuseht de regering/ -1-000 bij te dragen tot de oprigtiug van een metalen standbeeld tereere van Laurens Jansz. Coster, den uitvinder der boekdrukkunst. De proeven met de inenting der longziekte aan 's rijks veeartsenijschool zullen in 1856 niet worden voortgezet. Meteoroiogïsclie waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags ten 12 ure. September 1855. Wind. Is i I Ji .3 S Aanmerkingen. 23 ONO. 2 769.5 21.5 0.76 14.31 0 helder. 24 NOt.N. 6 773.5; 17.0 0.72 10.85 0 ligt bewolkt. 25 Ot.Z. 5 775.1 15.5 0.5S 7.59 0 helder. 20 Oost 6 77O.5! 15.6 0.57 7.55 0 27 ZZO. 3 763.3; 17.6 0.67 10.08 0 bijna helder. 28 Zuid. 4 756.2' 20.6 0.74 13.22 0 ligt bewolkt. '29 ZZO. 3 754.9; 20.2 0.73 12.72 0 bijna helder.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1