Ouitcnlmiïisi'bf Uithingen. 3ci'ü)ïnm\m. lieer Borglistijn en van den volgenden inhoud: De betrekking van lid van het dagelijksch bestuur is onvereenigbaar met dien van lid of voorzitter van het collegia van regenten. De heer Mestdagh zich met het oog op art. 46 der gemeente wet wenschende te onthouden van medestemming te dezer zake, wordt na eenige discussie de toepasselijkheid van dit artikel ten deze in omvraag gebragt en algemeen ontkennend beantwoord waarna die heer zijne stem voor het araendement nog motiveert. liet amendement zelf wordt eindelijk aangenomen met 7 stem men tegen 4 (zijnde de heeren Verdoorn, J. P. Smith, Schultz en Wcls). De heer Schultz levert alsnu een 2de amendement op dit art., door den heer Uyttenhooven ondersteund, schriftelijk in strek kende om te bepalen dat behalve het raadslid voorzitter van het collegie, de overige leden geheel moeten worden verkozen uit de burgerij en geene leden van den gemeenteraad mogen zijn. Hierover wordt weder geruimen tijd beraadslaagd en nadat do wijziging zooveel mogelijk uit de burgerij door den heer Winkelman aangegeven en verdedigd door den heer van Uye Pie terse en Mestdagh, doch bestreden was door dc heeren Uyt tenhooven, wordt het amendement eenparig goedgekeurd ter uit zondering van den heer Mestdagh. Op eene door de hoeren Schultz en Uyttenhooven gemaakte opmerking wordt de bepaling: „Regenten kunnen een collegie van regentessen benoemen," veranderd in „Regenten zullen een collegie van regentessen benoemen." De titel van regentessen, waaromtrent door den heer J. A. Schmidt eene inlichting was gevraagd, blijft behouden. Na eenige aanmerkingen van zeer ondergeschikten aard, wordt door den heer Schuliz voorgesteld om te bepalen dat op zekere tijdstippen gecombineerde vergaderingen van regenten en regentessen zullen worden gehouden, waarop de laatsten ge makkelijker hunne bezwaren dan bij correspondentie kunnen kenbaar maken. De hoeren Uyttenhooven en Borghstijn zijn daartegen. Be halve het bezwaar dat deze welligt minder tot afdoening' van zaken zullen leiden, heeft de ondervinding hen bewezen dat de thans gevolgde gewoonte, (dat namelijk regentessen op hare vergaderingen des noodig uitnoodigen den voorzitter of een lid die haar inlichtingen kan verschaffen) zeer goed aan het doel beantwoordt. Nadat nog door eenige leden hierover het woord is gevoerd, wordt het door den heer Schultz schriftelijk ingeleverde amende ment, ondersteund door den heer van Uije Pieterse, om ten minste twee malen 's jaars vergaderingen van regenten en regen tessen gezamenlijk te houden, aangenomen met 9 stemmen tegen 2, zijnde die van de heeren Borghstijn en Uyttenhooven. Tot de tweede afcleeling genaderd geeft het bespreken van het 25tal provenieren den heer J. A. Schmidt aanleiding om te vragen waardoor dit getal is vastgesteld, en wenscht hij overi gens eenige bepalingen opgenomen te zien tot nadere omschrij ving van de omstandigheden waarin dc als provenier op te nemen behoeftigen moeten verkecren, opdat regenten ten deze eenige rigtsnoer hebben. De heer Uyttenhooven de verlangde inlichting verstrekt heb bende, meent overigens dat men ten deze wel een volledig ver trouwen zal mogen stellen in regenten. De heeren Schultz en van Uije Pieterse dit gevoelen deelende, zijn echter voor eene vermindering vau het getal op 20 gestemd, daar dc gemeente subsidie aan de gestichten toch reeds zoo belangrijk is. De voorzitter zich met het oog op het doel van de inrigting verklaard hebbende voor behoud van hetgeta!25, wordt dit door hem in omvraag gebragt en aangenomen met 8 tegen 3 stem men. (De heeren van Uye Pieterse, Winkelman en Welsj. De bepaling dat als weezen kunnen worden opgenomen „kin deren gesproten uit wettige huwelijken, wier ouders en grootou ders zijn overleden," geeft wederom aanleiding tot langdurige beraadslagingen. De heeren J, A. Schmidt en van Uye Pieterse wcnschen dc. bepaling dat ook dc grootouders moeten zijn overleden te doen vervallen. Hoogbejaarde grootouders die in armoede vevkee- ren, zouden in dit geval weezen kunnen verhinderen opgeno men te worden. De heer Uyttenhooven verdedigt de redactie van het ontwerp daar grootouders, zijns inziens regtens de voogdij over kleinkin deren hebben en in dc plaats der ouders optreden. Een amendement tot genoemde wijziging van den heer van Uye Pieterse, door don heer J. A. Schmidt ondersteimd, wordt schriftelijk ingediend en aangenomen. Hiermede art. i 15 behandeld zijnde, stelt de voorzitter uit hoofde van het ver gevorderde uur voor de verdere discussion te verdagen tot eene volgende zitting; waartoe wordt besloten. Een ingekomen voorstel van den gemeente-bouwmeester om trent het veranderen der zeilmarkt door het slechten van liet sint-jans- of slepershuisje en het wegruimen der aldaar staande boomen, wordt ten fine van onderzoek gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren van Uije Pieterse, van der Os en .J. P. Smith. Alsnog wordt overgegaan tot de vervulling der vacature, in enkele cotnmissieu ontstaan door de periodieke aftreding van raadsleden, en worden daarbij herbenoemd cle heeren Winkel man tot lid der schoolcommissie en J. A Schmidt tot lid der commissie van beheer over de bank van leening. Hierna gaat de openbare zitting over in eene met geslotene deuren. 30 nag-el auia Londen 22 september. In een buiteugewoon no. van de London gazet,te is het rapport van den generaal Simpson opge nomen over de bemagliging van Sebastopo! en den beproefden aanval op het Redan. Het bevestigt de bekende daadzaken maar bevat overigens geene nieuwe bijzonderheden. Het bevestigt zich dat de moeijelijkhedcn tusschen Napels en de westersclie mogendheden op het punt zijn vereffend te worden. Deze schikking moet men aan het weener kabinet verschuldigd zijn. The times meldt dan ook, dat de heer Mazza, directeur van de geheime poiicie te Napels, zijn ontslag heeft gekregen, deels ten gevolge van de reclames van het engelsche gouvernement. De heer Mazza is de zelfde persoon, die den prins Satriano eene dreigende boodschap zond, omdat een atta ché bij het britsch gezantschap bij dezen een bezoek in zijne loge had afgelegd. Ook wordt aan hem de wederinvoering van de bastonnade toegeschreven. Men gaat thans reeds zoo ver van te beweren, dat het engelsche eskader; dat Portsmouth verlaten heeft, niet naar Napels bestemd is, maar uitgezonden is om de zeeroovers van het Riff ie tuchtigen, hoewel het zeker niet gebruikelijk is driedekkers van 120 stukkeu tegen zee schuimers uit te zenden. Volgens berigten van de Oosfzee-vloot in The times doet het vliegende eskader van den schout-bij-nacht .Baynes in de golf van Botlmie ijverig zijn pligt. Het plaagt den vijand op alle mogelijke wijze, dringt in alle kleine bogten der kust binnen, maakt prijs al wat zich vertoont en vernielt alles wat in zijn be reik komt. BgcasBasiul. Si". Petersburg- 20 september. Ter gelegenheid van 's kei zers naamdag, is eene uil gebreide lijst, van promotien bij het leger bekend gemaakt, welke meerenclecls noodzakelijk gewor den schijnen te zijn door dc groote verliezen die hel. leger in de Krim heeft geleden. 17 generaal-majoors zijn tot luitenant- generaal, 9 kolonels tot generaal-majoor, 29 luitenant-kolonels tot kolonel benoemd enz. Bij dagorder van den 8 dezer zijn voorts 19 generaals en 6 kolonels verplaatst en tot nieuwe ko- maudos opgeroepen. ca Lissabon 16 september. Heden heeft de krooning van den jeugdigen Don Pedro'Vals koning plaatsgehad. Daarbij werd algemeen de meeste geestdrift waargenomen. De ministers moe ten niet, voornemens zijn eenige wijziging in hunne staatkunde te brengen. Ook is bij deze gelegenheid de electro-magnetische telegraaf ingewijd. Sisaiaje. Madrid 20 september. De dagbladen deelen nu den letterlij ken inhoud van het besluit mede, waarbij de inrigting van het huis der koningin gewijzigd worclt. Volgens dit besluit zal cle eerste major domus der koningin door den ministerraad worden voorgedragen, welke ambtenaar op zijne beurt al de ambtenaren van het paleis en van het huis der prinses voordraagt, te begin nen met de waardigheid van eersten stalmeester. De major clomus zal tevens groot zegelbewaarder van de koningin we zen. De eerste staatsdame der koningin za! mede door den raad van ministers worden voorgedragen, die op hare beurt de toela ting of verwijdering van de overige hofdames zal voorstellen. Ook stelt cle ministerraad den intendant generaal van hei paleis voor. Een vierde besluit schaft af den major dómus én de vier edellieden des konings, en vervangt deze door even zoovele generaals. Allen zullen de fuiictien van adjudanten des ko nings vervuilen. Deze verschillende maatregelen brengen aan het hof van Madrid eene geheelerevolutie te weeg, die eens en voor goed den noodlottige! invloed vernietigt, welke de camarilla tot nu toe op de openbare aangelegen heden uitoefende; een invloed, aan welken Spanje zeer zeker vele ongelukken te danken heeft, welke dit, land in de laatste jaren getroffen hebben. De maat regel wordt op dit ©ogenblik nog zeer verschillend beoordeeld, maar is er geen twijfel,, of men zal het Espartero eens dank we- i en, dat hij dien heeft doorgezet. BSaaHscSalasad. Wecnen 21 september. Gisteren is te Dantzig binnenge- Ioopeu de Vuil ure, welke den 18 bevorens het eskader leNargen had verlaten. De ligging der geallieerde vloot was de zellcle gebleven en door haar nog niets nieuws ondernomen. Gisteren avond was dat vaartuig weder voornemens de haven te verlaten. Te Berlijn zou op den verjaardag van den keizer Alexan der, een schitterend diner door den russischen gezant gegeven worden. Op het berigt van den val van Sebastopol werd het af gezegd. "Volgens de aldaar ontvangen berigten uit St.-Peters- burg, is men daar thans minder dan ooit tot toegevendheid ge neigd, en wil het overschot van Sebastopol, alsmede de geheele Krim, van voet tot voet verdedigen. Nog altijd blijft men alhier van gevoelen, dat de vredes onderhandelingen hervat zullen worden; in allen gevalle cloet zich na het behaalde voordeel in deKrim, de behoefte-aan nieuwe conferentien gevoelen. Weenen 23 september. Alhier zijn tijdingen ontvangen uit Napels betreffende ministeriele veranderingen, die aldaar heb ben plaats gehad. De generaal der gendarmerie Winspeare is benoemd tot secretaris van staat, de generaal Eicena tot. minis ter van oorlog, ter vervanging van prins Ischitella, die, hoewel ontslagen, niet te miu zijne bezoldiging blijft genieten, en de heer Bianchini tot directeur van poiicie, ter vervanging van den heer Mazza, die afgezet is. Men hoopte te Napels, dat die ver anderingen aan de westersclie mogendheden zouden voldoen. Het fransche eskader, bestaande uit het linieschip Aus- terlitz, het fregat Saone en drie bombardeerbooten, heeft Kiel verlaten om naarErankrijk terug te keeren. JFVamikrijSi. Parijs 22 september. De Moniteur bevat eene depcche van den maarschalk Pélissier van 19 dezer, inhoudende: dat van de 4-000 in Sebastopol gevondene vuurmonden 50 van brons zijn. Men doet pogingen om ook die stukken op te visschen welke door de Russen zijn in zee geworpen voor zij de stad hebben ontruimd. Door de verbondenen is onder anderen gevonden 200,000 kilogr. kruid en 100,000 andere projectielen. Eene depeche van den admiraal Bruat van cle zelfde dag- teekening meldt dat de geallieerde vloot in de zee van Azof een groot aantal vaartuigen en visscherijen heeft vernield, alsmede belangrijke approviandering. Het oiïicieeie regeringsblad logenstraft almede een ter beurze verspreid gerucht, als of op het leven des keizers een vernieuwde aanval zou zijn beproefd. Voor dit gerucht bestaat' hoegenaamd geen grond. De prefect van poiicie heeft gestrenge orders gegeven om de verspreiders van hetzelve op te sporen. Met de Vesuvius, welke gisteren te Marseille is aangeko men, na dingsclag van Napels te zijn vertrokken, is de tijding ontvangen dat cle ministers van poiicie en oorlog zijn afgezet en bereids door andere zijn vervangen. Men noemt Eilangieri als aanstaand president van den ministerraad. Door een artikel van den Moniteur, hetwelk aan den keizer zelven toegeschreven wordt en zoo wij gelooven teregt, is de vrees voor een deficit in clen oogst van dit jaar hier te lan de bevestigd. Dit artikel is uitgelokt, door cle vele onrustige bewegingen in alle departementen en bestemd, om de gemoe deren gerust te stellen. De regering spiegelt aan het volk nieuwe bronnen van werk in het binnenste cles lands voor, die echter vooreen zoo buiteugewonen tijd als deze, waarschijnlijk aan dat doel slechts onvolkomen zullen beantwoorden en men verwacht veel meer van een anderen maatregel, welken men aan de regering toeschrijft. - Men zegt namelijk dal. de ondernemers van groot e werken uitgenoodigcl zullen worclen, oin het, loon naar verhouding van de tegenwoordige duurte te verhoogen. De stoomboot Télégraphe, die met de rapporten van de opperbevelhebbers der geallieerde legers in de Krim te Marseille verwacht werd, is volgens een telegrapliisch berigt van 21 dezer aldaar aangekomen, naden 10 dezer des avonds ait clc Krim vertrokken te zijn. Iutusscben schijnt zij alleen het rapport vau den britschen generaal Simpson te hebben aangebragt, daar dat van den maarschalk Pélissier tijdens haar vertrek nog niet ge reed was. Parijs 23 september. De regering heeft een crediet geopend vau 10 millioen francs voor openbare werken, ten einde daar door te gemoet. te komen aan de behoeften, ontstaan door de duurte der levensmiddelen. De generaals Mac-Mahon, Neil en Bosquef, zijn bevor derd tot grootkruis vau het legioen van eer. Hier [ontvangen berigten van het oorlogstooncel in Azie melden clat een storm op Kars was afgeslagen. Na clen val van Sebastopol heeft liet pruissische gouverne ment hier en te Londen laten aanvragen of het oogenblik om cle onderhandelingen te hervatten thans niet is gekomen P Er is oumiclclelijk met de telegraaf een ontkennend antwoord naar Berlijn gezonden, dat daar reeds moet zijn ontvangen. In cle haven van Vlissitigen zijn binnengekomen de ncder- landsche kofschepen Castor, gezagvoerder W. P. dc Jonge; Anna Augusta, gezagvoerder A. J. Kuiper, en Afhard, gezag voerder H. L. Roelfseniaalle drie van Galatz, met granen, op orcler. Voor eenige dagen arriveerden ter reede van Vlissingcu de pruissische schepen Atlasgezagvoerder Tank, Fritz, gezag voerder Kruger en Eduard, gezagvoerder Krause, van Galatz met tarwe om orders ter verdere verzeiling te ontvangen Dc Russen schijnen deze vaartuigen opgehouden te hebben tot dat de gezagvoerders een bewijs bij hunnen consul geteekencl hacl- clen waardoor zij zich verbonden, de lading slechts naar eene neutrale haven te brengen, maar volstrekt naar geene mogend heid welke in vijandschap was met Rusland. Niettegenstaand e zijn gemelde bodems van hiernaar Engeland vertrokken, zon der neutralisering der lading. Den 22 dezer is ter reede van Veere aangekomen de kof Adolf 'Eduard gezagvoerder G.T. Teensma, van Newcastle mei steenkolen voor Middelburg bestemd.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 3