MIDDELBURGpCHE COURANT. N°- 114. Zatui'dag 1855 22 September. Cnnmndanbstljt' Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post f 3,40. De inzending van Advertenfcien kan geschieden tot tien ure des morgeus, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekend- makingen eyz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Vrijdag avond 8 ure. M. saiaï» e gtedi n Op zaturdag den 29 september 1855, des voormiddags ten 11 ure, zal onder nadere goedkeuring, door den commissaris des koniugs in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofd-ingenieur van den waterstaat in het elfde district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed: Het doen van eenlge verniexiwingen en herstellin gen aan het Wester Commercie-havenhoofd te Vlissingen, niet de leveraneie van alle daartoe benoodigde bouwstoffen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt'ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlandsclie zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen al waar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemel de provincie ter lezing gelegd worden. Zullende drie dagen voor de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatien te beko men zijn bij den 'hoofd-ingenieur van den waterstaat te Middel burg en bij den ingenieur J. Lebret aldaar. De minister van binnenlandsclie zaken, VAN HEEN EN. MiddeïHjaars: SUS. sepTtesBalbero Een telegrafisch berigt uit 5s liage meldt ous de verkiezing van den heer mr. G. Groen van Prinsterer tot lid van de tweede kamer der staten-generaal. De uitslag der stemming was als volgt: geldige stemmen 1069volstrekte meerderheid 535uitgebragt op den heer mr. G. Groen van Prinsterer 547, op jhr. mr. VV. T. Gevers Deynoot 477 stemmen. Wij herinneren onzen lezers dat de openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, tot behandeling van het voorstel der commissie omtrent het vaststellen een er directe belasting in plaats van den plaatselijken accijns op liet gemaal, is bepaald op maandag 24 dezer, des namiddags ten één ure. Te Vlissingen zal morgen namiddag ten één ure, eeue open bare zitting van den gemeenteraad worden gehouden, tot be handeling van de volgende onderwerpen Rapport commissie over de bespijkering van vloeipalen. Concept-conditien, verpachting tolboomen op den weg naar Middelburg. Vaststelling rekening stads teekenschool over 1854. Adressen tegen de heffing van liet gemaal bij wijze van eigen middel. Reglement voor het arm-, gast- eu weeshuis. Benoeming van een lid van den raad als voorzitter van de commissie over de leenbank. Door den gemeenteraad van Veere-zijn tot wethouders ver kozen (in de plaats van de heeren J. D.Oerlemans, die uit hoofde van zijnen leeftijd ontslag had verzocht en W. M. Snij der, naar Middelburg vertrokken) de heeren J. M. van Oosten en W. N. Meijer. LI. diugsdag is te Bath definitief toegewezen de verkoop van het wrak van het bij Vinkernisse afgebrande belgische brikschip Melanie Isabelle, gezagvoerder H. Smidt; (op den 15 dezer in publieke veiling gebragt) voorde som van ƒ710. De minister van marine heeft ter kennis gebragt van belang hebbenden, dat op ruim drie kabellengten ten noordwesten van de zoogenaamde steile punt van den Ooster is geplaatst eene groote ankerboeivormige zeeton, waarvan de top wit en liet ver dere gedeelte met witteen zwarte verticale strepen is geverwd, en boven den top voorzien van eenen driehoek, met evengeïijke strepen geverwd. Dezelve is liggende in de navolgende landmer ken en peilingende kerk van Haamstede in het oostelijk afloo- pen van het lange witte duin, iels bewesten de laagtede toren van Goedereede in den westelij ksten heuvel op het duin. beoos ten de vijf hompels van het Westhoofd. In peilingde toren van het draaivuur op Schouwen Z. f 'W.de vuurtoren op de noord kust van Schouwen Z. O. t. Z. iets O.; de toren van Goedereede O. Z. 0:4 O,, bij misw-ijzend kompas, in S vademen of 150 pal men diepte, bij gewoon laag water. Deze ton is van het dek eener loodsboot, zijnde het oog 4 ellen boven den waterspiegel, op ééne duitsche mijl afstands, duidelijk zigtbaar, en door de zwarte en witte strepen mede op eenen aanzienlijken afstand van de gelijkvormige, doch geheel wille tonnen langs den Ban- jaard, goed te onderscheiden. De plaatsing van de laatstgemel- de tonnen is ter algemeene kennis gebragt bij aankondiging van den 19 augustus 1854. De chefs der korpsen hebben den 11 dezer van het mi nisterie van oorlog de magtigiug ontvangen, om aan de mili ciens der Ügting van 1852 de vergunning tot het aangaan van een huwelijk uit te reiken onder bepalingdat de belangheb benden indien zij schuld op het klecding- en reparatie-fonds mogten hebben, die aanzuiveren, en om voorts aan zoo danige miliciens die buiten staat zijn aan die voorwaarden te voldoen, almede de toestemming te geven, wanneer hun onver mogen om de schuld aan te zuiveren, door een bewijs van de bevoegde autoriteit worde gestaafd. Van 17 augustus (het begin der ziekte) tot en met 14 sep tember zijn te Kampen 18S personen door de cholera aange tast, overleden 117, hersteld 49. De ziekte neemt nu dagelijks af. Door den gemeenteraad van Wijk bij Duurstede is besloten tot afschaffing van den plaatselijken accijns op het gemaal. Die van Purmerend heeft daarentegen besloten de accijnsbe lasting voor 1856 nog gewijzigd te behouden. SSeinioeBïaarag-eini erni 1b es laait emu Bij besluit van 16 dezer heeft Z. M. goedgevonden tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw te benoemen den heer mr. S. van der Swalme, griffier van de staten der provincie Zee land. Z. M. de koning heeft benoemd tot voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal den heer jonkhr. mr. D. T. Gevers van PJndegeest. E&BBEBsteia eira weteEisf:Eaappeaa<» In gevolge magtigiug des konings heeft de minister van bin nenlandsclie zaken onlangs ter kennis van heeren curatoren der verschillende hoogescholen gebragt, dat uit de bij art. 66 van het koninklijk besluit van 2 augustus 1 SI5, aan hen gegeven be voegdheid om de taal aan te wijzen, waarvan de hoogleeraren zich bij hunne lessen bedienen, tevens voortvloeit dat zij ook bevoegd zijn magtiging te verleenen, zoo dit van hen mogt wor den verlangd, om het in art. 107 vermelde proefschrift, zoo mede de theses of losse stellingen, met wier verdediging de doctorandi in de regten, krachtens art. 3 vau het koninklijk besluit van 30 junij 1840, no. 61, in geval van primate promotie, kunnen vol staan, voor zoo verre het onderwerpen geldt, welke in de neder- landsche taal zijn onderwezen, ook in die taal te schrijven en I e verdedigen. Men verneemt dat de heer A. A. Meysenheym Knipscheer te 's Hage, na veelvuldige proeven een electro-maguelischen te legraaf heeft vervaardigd, welke door zijne eenvoudigheid bo ven anderen zal uitmunten. Het geheel zou bestaan uiteen ko peren plaatje, waarop de letters van het alphabet zijn gegraveerd. Op dit plaatje behoeft men slechts even te tikken met een kope ren stiftje om de verlangde letter op uren afstands over te bren gen. Deze uitvinding zal zeker de belangstelling wekken van deskundigen, en zoo zij proefhoudend wordt bevonden, aan de telegrafie groote voordeelen kunnen aanbieden. ftlaa-ïBiie ena Heg-es?, Men schrijft ons uit Cura9ao van den lSjulijjl.Den 7 julij was de koloniale scliroef-stoomschoonerVice-admiraal Rijk, gezagvoerder Rusman, van St.. Thomas over Laguayra eu Porto Cabello, te Curapao teruggekomen en was den 12julij weder naar St. Thomas vertrokken met de brievenzakken voor Europa. Op St. Thomas waren de 1ste machinist en eenige manschappen aan de gele koorts overleden. Bij de terugkomst in deze haven heeft het grootste gedeelte van het scheepsvolk de dienst aan hoord verlaten en is vervaugeu door matrozen van Zr. Ms. oor logschepen in deze haven en andere zeelieden. Den 25 junij is Zr. Ms. brik De arend, kommandaut de kapitein-luitenant ter zee J. II. Volmer ICnollaert, naar Suriname vertrokken en den 10 julij alhier teruggekomen. Den 3 julij is van Suriname alhier ook teruggekomen Zr. Ms. schooner D e w e s p, komman- dant de luitenant ter zee ïe klasse R. C. Sloos, als passagier de luitenant Spencer, van het bataljon jagers. Degonverneur van Suriname had met deschroef-stoomboot Paramaribo den 5 julij Cayenne bezocht en was door den franschen gouverneur Bonard met veel onderscheiding ontvangen. Na een verblijf vau 7 dagen was zijne exc. teruggekeerd." WerseE&ïBleaMÜe feea'SgtfeEa. Wij vernemen, zegt De limburger, dat door de nederlandsche en belgische gouvernementen concessie is verleend aan de hee ren Gadiot-Suermond&comp., tot het aanleggen van een spoor weg van Maastricht naar Luik, op den regter Maas-oever. Voor eenige dagen heeft te Apeldoorn eene zamenkomst plaats gehad van papier-fabrikanten, uit deze en de naburige gemeenten Epe, Vaassen, Beekbergen, Loenen en omstreken, ten einde maatregelen te nemen tegen het, met. eiken dag minder wordende vertier, dat de handel in zoogenaamd handpapier, zoowel hier te lande als buiten 5s lands ondervindt, wordende hetzelve tegenwoordig maar al te zeer verdrongen door het machine-papier. De onlangs benoemde sfaats-commissie betreffende de circulatie van vreemde muntspeciën is opgeroepen om op den 19 dezer hare eerste vergadering te 'sGravenhage te houden, §4a4eaE-Greai»ei?»aIo Eerste Kamer. Zitting van 18 september. In deze ait.ling heeft de heer mr. J. A. Philipse het hem bij koninklijk besluit van 12 dezer opgedragen voorzitterschap der kamer voor het ingetreden zittingjaar van 18551S56 aan vaard en bij die gelegenheid de navolgende rede gehouden M ijne heeren Het heeft aan Z. M. den koning behaagd, om het voorzitier- schap dezer kamer op nieuw aan mij op te- dragen. 's Konings keuze eerbiedigende, wil ik tevens openlijk betui gen, dat deze gunst van Z. M. door mij met diep gevoelde dankbaarheid is ontvangen. Eene der gewigt igste en meest vereerende betrekkingen acht ik het toch uwe vergaderingen temogen leiden en uwe werk zaamheden te mogen regelen. Hiertoe geroepen te worden, wordt door mij, als een bijzon der blijk van vertrouwen, hoog gewaardeerd doch hoe groolec dat vertrouwen is, des le zwaarder wordt dan ook de verplig- ting die op hem rust, aan wien het wordt geschonken. Ik zal echter trachten, mijne heeren, om onder Gods hulp daaraan 1e beantwoorden Dankbaar erkennende, dat het mij vergund geweest is om met u, mijne heeren, de vorige zitting ten einde te mogen breugen, eene zitting, gekenmerkt door zóó vele en zóó belangrijke werk zaamheden, vat ik welgemoed de op nieuw mij opgelegde taak weder op, en verzoek u, mijne heeren, om even als vroeger,, door uwen bijstand en uwe ondersteuning, waarvoor ik bij herhaling dank zegge, mij in de volbrenging daarvan zoo veel. mogelijk behulpzaam te willen zijn. Van mijne zijde, hiervan biede ik u de welgemeende verze kering aan, zal alles worden aangewend om den ledeivdezer aanzienlijke vergadering hunne zóó gewigtige werkzaamhëtfes, voor zoo veel dit in mijn vermogen zal zijn, gemakkelijk en aan genaam te maken. Laten wij dan allen ie zamen, mijne heeren, onze beste krachten aanwenden, om ook in deze zitting, met den anderen Jak der wetgeving, te helpen tot stand brengen al wat bevor derlijk zal kunnen zijn tot jwelzijn van ons dierbaar vaderland. God zegene daartoe onze vereenijrde pogingen Ik verklaar de mij opgedragen taak te aanvaarden. De trekking der afdeeüngen heeft daarna plaats gehad,

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1