stelsel van strikte onzijdigheid vast houden. Onzerzijds naauw- g-ezefc na gekomen, wordt liet do.or de oorlogvoerende mogend heden gewaardeerd en geëerbiedigd. De zee- en iandmagl verwerven bij voortduring aanspraak op goedkeuring, door krijgstucht en ijverige pliglsbetrachting. De noodwendig geworden vermeerdering van liet materieel der marine is het voorwerp mijner ernstige zorg. Bij de belangstelling welke onze koloniën en bezittingen in andere werelddeelen inboezemen, reken ik het een voorlegt, te kunnen vermelden; dat rust en vrede daarin heerselien, dat de gezondheidstoestand van Nederlandsch Iudie in de laatste maanden over het algemeen aanmerkelijk is verbeterd en dat de staat der gewassen gunstig is. De pogingen, ook dezerzijds reeds vóór geruimen tijd in het werk gesteld, oin in het stelsel van uitsluiting, door het rijk van Japan tot dus verre gevolgd, eene wijziging te verkrijgen, zijn niet zonder vrucht gebleven. Voorregteu door de japan- sche regering aan andere natiën verleend, zijn mede aan ons verzekerd. De staafs-commissie tot onderzoek van den toestand dei- slavenbevolking in de overzeesche bezittingen heeli. onlangs vëislag uitgcbragt. Ik vlei mij dat haar veel omvattende ar beid zal kunnen leiden tol eene wets-voordragt omtrent dit belangrijk onderwerp. Werden in den afgeloopen winter onderscheidene gewesten va'ii het vaderland door dijkbreuken en overstroomiugen- zwaar geteisterd, de liefdadigheid van landgenoot en vreemdeling beijverde zich in ruime male herstel of leniging aan te brengen. Mijn ernstig streven is steeds daar heen gerigt, om de zede lijke ontwikkeling en de stoffelijke welvaari; der natie gelijken tred te doen houden, en alzoo den bloei van het onderwijs, van wetenschappen en kunsten te bevorderen, maar ook onderne mingen van nijverheid en openbaar nut aan te moedigen, en zoo veel mogelijk te ondersteunen. Hoezeer de invloed van den krijg op handel en scheepvaart niet onmerkbaar is, verkeeren echter déze' belangrijke takken van ons volksbestaan in bevredigenden toestand. De opbrengst der belastiugeu beantwoordt ruimschoots aan de daarvan gevormde verwachting. De gunstige staat der geldmiddelen laat toe met het delgen van schuld voort te gaan. Het is mijn voornemen, u weldra* in de gelegenheid te stellen om in overweging te nemen de wets-outwerpen, welke alsnog volgens artikel vijf van de additionele artikelen der grondwet moeten worden voorgedragen. Door deze en andere, het zij nieuwe liet zij weder op te vat ten onderwerpen van wetgeving, wordt u eene ruime baan ge opend om ook in deze zitting blijken te geven van uwen ijver in liet behartigen der belangrijke taak, welke u is toevertrouwd. Liet vaderland, mijne heeren! heeft zijn blik bij vernieuwing- op ons gevestigd. Het verwacht van ons gemeen overleg goede vruchten voor de bestendiging van orde en welstand. Stellen wij, zoo veel van ons afhangt, die uitzigten niet le leur. Too- neii wij bovenal de vele en rijlce zegeningen te waarderen, welke de Alinagtige, wij erkennen lïet met innigen dank, aan liet ons zoo dierbaar Nederland scheukt. Ik verklaar deze zitting- der staten generaal geopend. Gedurende het zittingjaar 1S54/55 zijn onafgedaan gebleven de volgende wets-ontwerpên of voorstellen van leden, waarvan men de weder-aaubieding, althans van de meest,e, in het. aan staande zittingjaar 1S55/56 te genioet, ziet. Dg ontwerpen zijn 1. op het lager cn middelbaar onderwijs2. houdende bepalin gen op het. stuk der loodsdienst voor zeeschepen 3. tot regeling van de uitoefening der veeartsenijkunst4. bclrellende hel ver- leeuen van eene bijdrage voor het uitwatering-skanaal van Grave naar den Amer; 5. tot regeling van de wijze van beheer en ver antwoording der koloniale geldmiddelen; 6. houdende bepaliu- gen omtrent de huishouding en tucht op de koopvaardijschepen: en 7. lot vevhoogitig van hoofdstuk IV der slaatsbcgrooting voor 1854. De beide voorstellen zijn: 1. van den heer Wintgens tot in stelling van plaatselijke raden van gezondheid; en 2. van den heer Rochussen tot liet instellen eener enquête omtrent het misbruik van den sterken drank. Suitmlattösdji- 'SLijöhigra. BiHag-eianatfi. Londen 17 september. The times heeft tijdingen vanTrebi- zoude medegedeeld, welke zeer geruststellend luiden omtrent de ligging dei- Turken in Azie. Kars en Erzerum ziju voor 2 maanden geproviandeerd, en men acht het waarschijnlijk dat voor het verstrijken van dien tijd de jongste gebeurtenissen in de" Krim, zoowel als de tegenwoordigheid van üirier-pac'ha met zijn leger, de Russen zullen genoodzaakt hebben om zoo al niet geheel terug Ic trekken, dan toch meer defensief le werk tegaan. De parijsehe correspondent van The times zegt als zeker te kunnen melden, dat generaal Canröbert den maarschaikstaf is aangeboden, doch dat hij dien geweigerd heeft, en wel omdat, wanneer hij dien aannam, de belooning van Pélissier, die deze door zulk eene roemrijke overwinning verworven heeft, er door verminderen zou. Deze weigering doet eerstgemeideu de groot ste eer aan. De regering heeft den generaal Simpson het brevet van kolonel van het S7st,e regeincut verleend, waaraan eenjaar- jijksch inlcom.cn van 1300 ponden sterling verbonden is. Volgens The morning chronicle is aan 1000 soldaten van de infanterie bevel gegeven om van 20 tot 26 dezer naar de Krim te vertrekken, die spoedig gevolgd zullen worden door 850 man karabiniers en andere troepen. Buitendien zullen 300 inau van het, 77ste rogement, te Gibraltar in garnizoen, mede derwaarts vertrekken, terwijl de regering overigens nog bet. plan heeft 1200 manschappen aan te werven, die gebezigd zul len worden voor de militaire werkzaam heden in de Krim.cn beslaan zullen uil limniGidiecfèa, smeden, metselaars, aard wer kers, i n ESuitscIiIaiKi. Wceneu 17 September. Uil; Hamburg wordt van gisteren ge- schreven dat onderscheidene vaart uigen van de engelsche marine j kortelings eene verkenning op dereede van Reval hebben be- werkstelligd. Mén was te diér" plaat.se voorbereid op een aan- j val van de geallieerden en vermeerderde ae versterkingen belang- I rijk. Uit Siut-Petei-sburg was ef een groole hoeveelheid nieuw uitgevondene granaten ontvangen. 1 Over de vermoedelijke gevolgen van den va) van Sebas- 1 topoi.voor zoo veel de staatkunde der duitsche staten betreft, I zegt de ministeriele berlijnsche Zeil, onder anderen het vol- I geilde I n Yooijoopia; komt. hef ons niet voor, dat de tot hier toe j door midden-Europa gevolgde politiek ten gevolge van die ge- j beurtenis eene merkbare verandering zal ondergaan. De ont- I knoopiug heeft, niet, plotseling of onverwacht, plaats gehad. Of heteenige weken vroeger of later geschiedde, eindelijk moest het er toch toe komen. Eene politiek, die thans daardoor ver rast wierd, zou dus al zeer kortzigtig en onberaden wezen. Wat Pruissen en Duitschland betreft, zouden wij niet weten, waarom de door deze aangenomenc politieke houding ten ge volge der laatste door de geallieerden in de Krim behaalde voor deden gewijzigd zou moeten worden. Duitschland heeft voor Rusland geene sympathie aan den dag gelegd, het heeft slechts zijne eigene belangen geraadpleegd en dienovereenkom stig gehandeld. Of Rusland voor bet oogenblik tegenspoed ondervindt, of de geallieerden voorspoed hebben, kan dus daar op geen invloed uitoefenen. Duitschland wil geenerlei verove ringen maken, maar even min wil het zicli mengen in eenen strijd over vreemde belangen." Uit- Berlijn wordt geschreven, dat de oplossing der ver wikkelingen, welke thans in Athene hangende zijn. sedert verscheidene weken het onderwerp uitmaken van onderhande lingen t.usschen de verschillende hoven, waaraan ook de pruis- sische regering deel neemt. De frarvsche regering moet zich bereid verklaard hebben hare toestemming te geven tot. het ont slag van den griekschen minister van oorlog, doch daarentegen het verzoek van koning Otto. tot eene vermindering der fran- SGhe troepen in zijn rijk. voor hetwelk ook hel. grootste gedeelte' der overige mogendheden gestemd was, van de hand hebben gewezen. Den 14 dezer is prinses Erederik Karei van eene prinses verlost. De prinses beleefde dien zelfden dag juist haren lSden geboortedag. Ook Alexander von Humboldt vierde alsloen zijn SGsten ge boortedag. Naar luid vaneen onzer bladen moet men alhier onder ligt zijn geworden, dal; de generaal Gortsclrakoff eenigen tijd geleden, ontwerpen naar Petersburg hoeft gezonden voor de verdere krijgsverrigt.ingen; dal; hij zich daarbij heeft verbonden om zich, in elk geval, in de Krim staande te houden, mits men nog een zeker aantal troepen' ter fiijne beschikking stelde; dat die ontwerpen door den keizerin eene krijgsraad, waarin ook prins Meneliikoff is ingeroepen, zijn overwogen en goedge keurd. SCparaHiPcJ fo. Parijs 17 september. Gislcren is de Louqsor te Marseille binnengeloopeii met tijdingen.uit. Konstantinopel, welke tot G dezer loopen cn dus nog volstrekt geene bijzonderheden kun nen bevatten omtrent de belangrijke gebeurtenissen die na het onder zeil gaan van dien bodem plaats vonden. De berigten ziju dan ook dien ten gevolge bijna van alle belang ontbloot. De kavallerie der geallieerden bezette Kamara met zeer goed gevolg. V olgens La pres se d'Orient waren de Russen inden laatst.cn tijd ijverig bezig met het versterken van liet noordelijk deel van Sebastopol. De schipbrug van het fort, Constantijn derwaarts aangelegd, lag buiten het bereik van de kanonnen der onzen. Het russische leger had versterkingen ontvangen, die op 25,000 man werden begroot. De versterkingen voor ons leger kwamen bij voortduring aan. Van Kars waren de laatste tijdingen van J8 augustus gedag- teekend. De levensmiddelen konden aan de belegerde stad nog word'en toegevoerd, hoewel enkele kouvooijen door de russische colonnes waren tegengehouden. Te Erzerum woedde de cholera. Het turksche eskader kanonneer booten werd te Routschouk in gereedheid gebragt om op den Donau te ageren. De turksche versterkingen voor Tripoli zegt men dat 14.UÜ0 man zouden bedragen. De oprigting van vuurtorens langs de geheele kust van Turkye, van de Dardanellen af lot aan de Zwarte zee, was be volen. De kapitein Michel was tot directeur-generaal dier vuurtorens benoemd. Heden vindt men in den Moniteur eene brief, door den minister van oorlog namens den keizer aan generaal Pólissier gerigt na de inname van Sebastopol. Eere zij u en ons dapper leger," zegt de minister daarin u betuig allen mijne op regie gëlukweuschendoe zulks ook aan het engelsche leger voor zijne standvastige dapperheid en de zedelijke kracht, waarvan het blijken gaf gedurende een langen en moeijelijken veldf.ogf." De fransche bladen, die nat nor lijk juichen over de ver nieling- der russische vloot, in de Zwarte zee, herinneren bij die gelegenheid hoe aanzienlijk die vloot voor het openen van de i eldtogt was. Zij was toen bemand met 20.000 koppen en be stoud uit 19 linieschepen van 92, 94, 100 en 120 stukken, voorts uit; 12 fregatten, 10 schooners en brikken, en 30 stoom schepen. Van die geheele zcemagt is thans niets meer over. Het o/Gciceie blad voegt cr bij dat het Noorderfort, waarin het garnizoen vau Sebastopol is teruggetrokken, niet grooter is dan een der forten welke deze hoofdstad omgeven. Het alhier verecnigde statistieke congres heeft, den 15 dezer zijne laatste zitting gehouden en is daarop door den mi nister Roulier gesloten. Heden zonden de gezamenlijke leden van liet congres bij den keizer ten gehoore worden toert- aten Cfniibdsbrrigtm. Sïeekraiip n-5jxe BI - Avignon 12 september. De gunstige berigten van het. tooneel van den oorlog hebben de houders belangrijk hooger gestemdkoopers schijnen echter nog niet genegen hunne eischen in te willigen, zoo dat er voor hel. oogenblik geene zaken worden gedaan. Echter moet er iets verhandeld zijn tegen 4 of 5 pet. boven vorige marktprijzen. (Kraaiimarldej. Amsterdam 19 september. Da prijs der Tarwe was heden onveranderd. In Gerst werd niets gedaan.- Raapolie op zes weken 63. Lijnolie op zes weken 49 1. Koolzaad (najaar) 1Ü7 p. v). Goes 18 september. De markt was lieden over het algemeen in zeer willige stem ming door de geringe aanvoer, vooral van Tarwe, Rogge en Erwten. Naar oude Tarwe was nog al vraag, zoowel voor verzending als voor consumtie". Wintertarwe noteert men 16. GO a 17. nieuwe is met/16.25 a ƒ16.50 betaald. Roggeƒ1,2.a/12,25. Wiutergerst 7.50 a ƒ8.zomer dito 7.25 aƒ7,60. Paarde- boonen 7.50 a/8,Bruineboonen12,50 a13,50. Van nieuwe blaatnve Erwten waren enkele partijtjes ter markt, die tot ƒ11.a.11.25 zijn verhandeld. Winter Koolzaad noteert men ƒ17.u ƒ17,25; zomer dito17- ii/ 17,50. Van het, laatste werden de puikste partijt jes tot de hoogste prijzen, feu behoeve der olie-slagerijen gekocht. Aardappelen/3.50 a 4, Boter ƒ1.10 a1,20. Meekrap 234racine ƒ15.— a 13/ Oostburg 19 september. Voortdurend blijft de graanmarkt, schaarsch voorzien eu tcu gevolge daarvan de prijzen klimmende. Er was lieden weer vrij wat vraag doch de hooge eischen der houders verhinderden een geregelde aankoop. Nieuwe tarwe was bijna niet aan en van de aangeboden jarige was veel afwijkend. De beste monsters zijn aan gebruikers verkocht 16,70 a16.80ordinaire en geringe ƒ16,a ƒ16.50. Nieuwe rogge, waarvan moer aangeboden, fl 1,50, f 11, 70 en 11,80. Jarigecerst/S,Nieuwe winfer- ƒ7.50 a S.lö; zomer ƒ7.50 ii 7,73. Groene erwten ƒ10,50 a ƒ31,Zomerzaad op/17,50 gehouden. Haver, nieuwe,/4 50 a 4,70. Slolprijzon dec Effecten Ier Beurze van Mslerdain 19 september. (Per telegraaf.) Spanje. Oostenrijk. Werkelijke schuld 2} pet. 03 J dito dito 3 76 dito dito 4 Handel Maatschappij H Oblig. bij" Hope Co 5 u 101 dito dito 1828/1829 5 Certific. dito IS40 4 75 \- dito bij Sfieglitz 4 74} dito dit.o 1S54 5 Slfr Certific. van Inschrijving 6 57}- Oblig. Nieuwe Stukken 1 mét Binnenlandse!! 3 32Jr Oblig. Metalliek 5 u M ?->■ U 3STV 71 dito nieuwe betaalbaar Amsf. 5 u Certific. bij Rothschild 21 51 Obligation 3 ii# Belgic. Portugal. Beurs van Londen, 18-sept. ten 12 ure. Consols 99/ Beurs van Weenen, 17 sopt. (Slolprijzeu.) Metalliek 5 pet. 75}. Beurs van Parijs, 18 sepl. (Slot prijzen.) 4} pet. corn pi'. 92,— 3 pet. 66,50. laatste 11 trtuu sti j Din gen 's Gravenhage 18 september. In de zitting van de eerste kamer der staten-generaal op he den is ingekomen een koninklijk besluit, houdende bevel dat. ('e vreemdeling De Geest, als gevaarlijk voor de publieke rust, bin nen veertien dagen het. land moet verlaten. Bij Zr. Ms. besluit van den 14 dezer is benoemd tot subsi i- tuut-oflicier bij de arrondissements-regtbank te Goes, de heer mr. J. Cohen, advocaat te Assen. Marseille 17 september. De engelsche stoomboot Telegraph, die het gedetailleerds rapport van de bevelvoerende generaals nopens de laatste over winning zal mede brengen, wordt alhier verwacht. Said-pacha zal morgen alhier met een egyplisch fregat aan komen, om de parijsehe tentoonstelling te bezoeken. Dc grieksch katholieke patriarch Maxim os Masloum, is te Alex andre overleden. Zes bataillons liniet roepen zijn alhier aangekomen, zij zullen deze week te Toulon ingescheept worden voor de Krim, en, naar men zegt, door een verbazend groot aantal paarden ge volgd worden. Berlijn 17 september. De Russische invalide van 11 dezer be.rigtBij keizerlijke die-order word! rr.n r'o fmv.ee c!c val van W- -.1 izw

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 3