i 1? r 53 Goes, van 8 tot 15 september. BevallenM. Harinek geb. Doornbos, z. P. Molhoek geb Meyler, z. OverledenJ. L. Q,uist, jd. 7 weken. Zierikzeevan S tot 15 september. Gehuwd C. D. lleynhoud, weduwn. met G. Evertse. jd. G. Aleman. jm. met E. Gans jd. J. Malthijsse, weduwn. met S. Bax,jd. K. Mallander, jm. met M. Smits, jd. G. deBie met B. Bax, jd. BevallenW. Sies geb. Wetting, z. J. Hoeder geb. van de V'aale, d. D. van Wanrooy geb. Hosiers, d; J. Ilorrevoets geb. Vingerhoed, d. M. Tijzclaar geb. Hijs,z. M. Krakeel geb. de Graaf, d. E. Leydekker geb. Schoenmaker, d. Overleden P. van der Weyde, z. 2 j. P. J. Luycx, z. 7 j- C. van Wczel, d. 13 w. E. de Jong, z. 9 w. J. Luycx, d. 24 j. C. van der Meule, z. 20 j. S. Paasse, d. 19 j. P. J. Noonnans, oo'u 6 jaren. $Ii;ieoro!log5sc2ie tvajaBrneBMUEAg-eni 9 gedaan op's rijks werf te Ylissingen, des middags ten 12 ure. September 1855. 1 Wind §1 y s I 1 1 fa Aanmerkingen 2 w 9i West 4.5 766.4 17.2 0.73110.70 0 j bijna helder. 10! ONO. 2.1 767-1 18.4 0.72 11.35 0 betrokken. 11 NO.t.N. 5 764.2 17-9 0.66 10.02 0 1 bijna helder. 12: West 2 767.2 17.9 0.78 11.93 0 I ligt bew. he gig. 13 W t.Z 3 764.5 17.6 0.79 11.83 0 ligt bewolkt. '14 NO. 4 761.3 16.8 0.80 11.36 1.5 betrokken. L5 Zw.t.W 2 766.3 15.6 0.68 9.06 O.Ojbw. m. reg.buijen. «Dcisueenteraatll van Zitting van den 12 september. Voorzitter jhr.mr. Paspoort van Grijpskerke. Afwezig de hecren van Sonsbeeck en Salomonson. Na goedkeuring der notulen van de vorige zitting herinnert de voorzitter dat deze zitting hoofdzakelijk is belegd om het voor stel van burgemeester en wethouders, tot intrekking van dc be noeming des hecren van Sonsbeeck tot wethouder, waarover dc stemmen staakten, andermaal in stemming te brengen. Daartoe u vergaande wordt tot. dcgeheele vernietiging besloteruaetS stem men tegen 7. (Tegen stemden de heeren van Uije, mr. van Dig gelen, van Dciuse, mr. Vis, mr. Siffié, Snijder en dr. Damrae.) Alsnu tot eene nieuwe benoeming overgaande, wordt vooraf door den heer mr. Vis het woord gevraagd. Hoewel hij het ver trouwen zijner mederaadsleden op hoogen prijs stelt, moet hij verzoeken gecne stemmen op hem uit te brengen, daar hij zich eene eventuele benoeming door bijzondere omstandigheden niet zou kunnen laten welgevallen. Het stembureau zaméngesteld zijnde uit de heeren dr. Dam me ca van Teylingen benevens den voorzitter, worden 9 stem men op den heer van Sonsbeeck en 4 op den heer van Teylingen uitgebragt, terwijl er 2 biljetten in blanco waren. De heer van Sonsbeeck is alzoo tot wethouder verkozen. Wordt overgelegd een voorstel, ingezonden door den heer van Teylingen, strekkende tot het indienen door dezen raad van een adres aan Z. M. den koning, om vergunning to erlangen tot het afbetalen van het nog door de gemeente verschuldigde gedeelte van liet door het rijk verstrekte renteloos voorschot ten behoeve der haven, niet jaarlijkschepaijementen van 2000.uit deltas der gemeente. Uit dc bij dit voorstel gevoegde memorie van toelichting blijkt, dat de voorsteller dezen maatregel noodig oordeelt, aan gezien de thans nog voor die afbetaling geheven wordende 20 opcenten op de grondbelasting, 10 op de personele belasting en 17 op hetpatentvegt, een belangrijken hinderpaal inden weg leggen voor de eventuele heffing van meerdere opcenten op genoemde rijks belastingen ten behoeve der gemeente, waartoe bij de gehecle wijziging van het plaatselijke belastingstelsel vermoedelijk zou kunnen worden overgegaan. Het geheele voorschot van het rijk bedroeg/ 1,000,000, waarvan/"GOO,000 fastens de gemeente Middelburg en ƒ400,000 ten laste der overige gemeenten op het eiland Walcheren. Door de ge meente is thans nog verschuldigd f 53,948. De voorzitter verklaart zich geheel met de zienswijze van den voorsteller te vereémgen. In gevolge art. 22 van het reglement van orde, wordt door de vergadering eenparig besloten tot het dadelijk in behandeling nemen. De hecren mrs. Yis en Verbrugge vereenigen zich almede met de gehecle strekking van het voorstel. In gevolge eene op merking van laatstgenoemden heer, waaraan ook de voorstel ler zijne goedkeuring hecht, wordt besloten uitdrukkelijk in het voegen dat het nog verschuldigde worde beschouwd _r. jbntyloos kapitaal. stemmen tot indiening van het adres besloten rv de voorzitter cone commissie tot hetont- ucjloeld adres, bestaande uit de heeren mr. van &.van Teylingen en van Deinse de laatste ter vervan- j/erstbenoemden heer mr. Snouck Hurgronje, die u'schoond te zijn, daar hij dezer dagen de ite^tijdelijk moet verlaten. eenige discussie wordt besloten dat de resumtie van dit adres ook door den raad zal geschieden. Een ingekomen rekwest van den onderwijzer Holthuijzen, strekkende tot verhooging zijner jaarwedde, om daarbij aange voerde redenen, wordt even als de Yorige verzoekschiften tot gelijk einde, aangehouden. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededecling dat djH^£önJ$!ï®JPje en Snijder zich hebben bereid verklaard tot - 'Nnncr benoeming tot leden der commissie van Aan de orde is het verslag, uit te brengen door de commissie welke benoemd is om een equivalent te beramen voor de af geschafte plaatselijke accijns-belasting op het gemaal. Bij monde van den heer mr. Sifflé wordt uitgebragt het volgende rapport Mijne heeren Bij den aanvang barer werkzaamheden heeft uwe commis sie zich reeds dadelijk eenige vragen ter beantwoording voor gesteld. In de eerste plaats, daar de opcenten op de rijksbelasting van het gemaal ten behoeve der gemeente door de opheffing van dien rijksaccijns met 1 januarij 1S56 van zelve wegvallen, heeft de commissie gemeend dat de opheffing dier opcenten door geencrlei raadsbesluit behoeft te worden bepaald; doch daar ook van wege de gemeente eenige heffing als eigen middel plaatshad, zoo heeft zij het noodig geoordeeld in het straks voor te stellen besluit er uitdrukkelijk melding van te maken dat de heffing als eigen middel niet zal plaats hebben. Wat ten tweede de vinding van het equivalent betreft, heeft de commissie zich afgevraagd, of men ook nu reeds de opdrijving der opcenten op groudlasten en personeel tot het maximum zou voordragenmaar zij heeft in aanmer king genomen, welke bezwaren er reeds vroeger daartegen bij den raad zijn gerezen-; dat buitendien die opcenten slechts ruim/óOOO zouden opleveren, zoo dat er desniettegenstaande geen hoofdelijke omslag en dat wel, tot niet aanmerkelijk minder bedrag, zou kunnen- worden gemist, terwijl toch die opcenten thans reeds de hoogte hebben bereikt, bij art. 244 der gemeentewet'gevorderd, om een hoofdelijken omslag te mogen heffen. Het aan den raad overlatende, in hoe verre deze tot verhooging dier opcenten zou willen overgaan, wanneer men in den loop van het volgende jaar geheel het belastingstelsel in harmonie met de gemeentewet zal willen brengen, en of men dan ook niet vooral of te gelijk invoe ring van belasting op honden, op tabak en sigaren, verhoo ging der belasting op wijnen enz. zou kunnen goedkeuren, mitsgaders de administratie der plaatselijke belastingen ver eenvoudigen en daardoor de perceptiekosten verminderen heeft uwe1 commissie zich derhalve bepaald tot het zoeken van een equivalent voor de afschaffing van het gemaal, en draagt daartoe voor niet anders dan eenen hoofdelijken omslag. Zij heeft gemeend dien hoofdelijken omslag, voor de uit trekking op de aan te leggen kohieren, te moeten stellen op ten hoogste ƒ38,000, omdat zij overtuigd is, dat na af trek van restitutie voor degenen, die voor verblijf buiten de gemeente van hunnen aanslag een grooter of kleiner ge deelte terug zullen krijgen, die ƒ38,000, als uit tc schrijven bedrag, toereikend zullen zijn om de 34,000 te dekken, die door het vervallen der belasting op het gemaal, gelijk die op de begrooting is uitgetrokken, zullen worden gemist; zoo dat nu op de bcgrooting voor 1856 voor hoofdelijken omslag, tot vergoeding daarvan, zou moeten worden uitge trokken ƒ38,000 bij de inkomsten, en voor geraamde resti- tutien wegens verblijf in ëène andere gemeente f 4000 bij de vermoedelijke uitgavendoor welk een en ander de tota len van ontvang en uitgaaf zullen klimmen en het budget eene schijnbare verhooging zal ondergaan. Voorts heeft uwe commissie gemeend bij het kiezen der grondslagen voor dien hoofdelijken omslag zich zoo veel mo gelijk te moeten houden aan de circulaire van S februarij 1853, no. 8 (provinciaal blad no. 24_), en op de huurwaarde slechts als hulpmiddel te moeten letten, omdat er belasting schuldigen zijn die wegens inwoning bij anderen weinig of niets aan personele belasting betalengelijk weder anderen welligt pcrceelen bewonen waarvan de huurwaarde niet in evenredigheid staat tot hunne vermoedelijke inkomsten. Uit het eene en andere volgt dat de aanslag van iemands woning in de huurwaarde de eenige maatstaf voor eene be lasting, op zijne inkomsten te heffen, redelijker wijze niet wezen mag. Intusschen kan het huis hetwelk zij bewonen bij velen tot aanduiding strekken van stancl en levenswijs; ja, waar men van niet veel anders kennis draagt, kan het zelfs den hoofdgrond der belastbaarheid uitmaken Uwe commissie heeft al verder gemeend aan huisgezinnen met kinderen bezwaard, eene korting toe te mogen staan van 2 pet. voor elk minderjarig inwonend kind. Wij gelooven hierin de billijkheid te hebben betracht. Om al deze redenen diebben wij dc eer aan den raad voor te dragen: vooreerst een ontwerp-raadsbesluit tot in voering van een hoofdelijken omslag, en ten 2de eene ont- werp-verordening op de invordering daarvan. Hierop worden deze heide stukken voorgelezen, waaraan wij alleen het volgende als de hoofdzaak ontleenen De commissie draagt voor 20 klassen, en wel naar een vermoedelijk inkomen van: 400 tot 500 of huurwaarde van 60 tot 80 maar kan voor eiken aangeslagene evenredig worden ver hoogd of verlaagd, wanneer zulks blijkt noodig te zijn tot verkrijging van de vereischt wordende som. De aanwijzing der klasse waarin ieder belastingschuldige zal worden aangeslagen, geschiedt door eene commissie uit den raad van vijf leden, met bijvoeging van zes leden uit verschillende wijken der gemeente, door den raad te ver kiezen uit een dubbeltal, daartoe door burgemeester en wet houders aan te bevelen. Voor deze zes leden worden op gelijke wijze zes plaatsvervangers verkozen, om de eersten bij afwezigheid of weigering om de opgedragen betrekking te aanvaarden, te vervangen. Indien een of meer van dc benoemde leden uit de ingezetenen zich die benoeming niet mogt laten welgevallen, geschiedt de classificatie door de benoemde leden uit den raad, met het getal leden buiten denzelven, die de benoeming hebben aangenomen. In allen gevalle zal er nimmer met minder dan vijf leden een be sluit mogen genomen worden. Wanneer over den aanslag van één der leden van de commissie wordt beraadslaagd, verwijdert dat lid zich vooraf uit de vergadering. De bur gemeester of die hem vervangt, is steeds voorzitter der eom- missie. Mogelijk zal men vragen, of volgens de in de voorge dragen verordening tot invordering opgegeven classificatie., wel een toereikend bedrag zou worden verkregendoch wanneer men nagaatdat volgens statistieke opgaven het jaarlijksch inkomen van alle belastingschuldigen in neder- land, bij eene bevolking van 3 milliocn zielen, 1000 milli- oon guldens beloopt, waar van meer dan 5 of ongeveer 6 pet., makende tusschen de 50 en 60 raillioen, als rijksbelasting, wordt uitgekeerd; dan bedragen die inkomsten meer dan f 1 daags per hoofd, en dus voor Middelburg, gemeente van bijna 16,000 zielen, gesteld op slechts 10,000 belast baren, behoorende tot ruim 1600 huisgezinnen, meer dan 3 millioen guldens in het jaar, waarvan slechts ongeveer ll pet. voor den hoofdelijken omslag benoodigd is. Wijders geeft de bepaling, in de verordening op de in vordering voorkomende, art. 2, het middel aan de hand, om door evenredige verhooging of verlaging van elks aanvan kelijk gestelden aanslag, zoo ras het gezamenlijk op dïo wijze uit te schrijven bedrag bekend is, het geheel tot de vereischte som op te voeren of te doen dalen, alvorens de kohieren worden vastgesteld. Tot voorkoming van vele onaangenaamheden stellen wij voor de classificatie door eene commissie van raadsleden en door den raad daartoe benoemde ingezetenen. Maar, om een oneffen getal in de commissie tot aanwij zing van elks klasse te verkrijgen, zonder die commissie alleen uit raadsleden te doen bestaanzoo hebben wij ver langd, dat bij een vijftal raadsleden een zestal door den raad te benoemen ingezetenon, en bij ontstentenis van één en of meerderen hunner, een zestal plaatsvervangers mogt wor den benoemd; en ten einde, bij nalatigheid of verhindering der benoemden buiten den raad, met de zaak zou kunnen worden voortgegaan, hebben wij de raadscommissie in de gelegenheid willen stellen, ook dan te kunnen voortgaan. En hiermede, mijne heeren! onder verzoek dat dit rap port met de beide bijgevoegde ontwerpen ten behoeve der leden van dezen raad moge worden gedrukt, onderwerpen wij onze binnen zoo kort tijdsbestek, maar niet zonder wisseling van denkbeelden en overweging der gronden voor en tegen opgemaakte ontwerpen aan uwe onpartijdige be raadslaging, onder uitdrukking van den wensch dat heden over acht dagen dc zaak in behandeling worde genomen. Na eenige discussie wordt besloten daaraan gevolg te geven, doch wordt de volgende zitting, uithoofde deheerenSprengcr, Rekker en de voorzitter vrijdag deze niet zouden kunnen bijwo nen, bepaald op maandag 24 dezer. De openbare zitting is daarop gesloten. Erratniuaa. In het verslag van den gemeenteraad van Zierikzee, in ons vorig no. staattot wethouders worden verkozen de heeren mr. van derYliet en jhr. de Jonge, moet zijnde heeren mrs. Fokker en jhr. de Jonge. 501 601 701 SOI 901 600 700 - 800 900 1000 5 6,50 1001 1200 1201 1400 1401 1700 1701 2000 2001 2500 2501 3000 3001 4000 4001 5000 u 5001 7000 7001 //10000 «10001 //14000 //14001 //20000 //20001 —«30000 //30001 en daarbov. 81 «100 «101 «110 «111 «120 «121 «130 «131 «140 «141 «150 «151 «170 «171 «190 «191 «220 «221 «250 «251 «270 «271 «300 «301 «350 «351 «450 «451 «500 «106, «501 «550 «150,- «551 «650 «651 «700 «312,— «701 endaarbov.«500, 9,50 11 12,50 14,— 16,50 20,— 24,— 29,— 35,— 44,— 57, 75,— De uitgedrukte belastingsom voor elke klasse zal niet als de onveranderlijke aanslag behoeven beschouwd te worden ©uitcnUmösclie UJiïimQm. Eng-eïaniH. Londen 15 september. Door den minister van oorlog, lord Panmure, is namens II. M. de koningin aan den generaal Simp son per telegraaf den dank betuigd van II. M. aan de troepen, voor den door hen betoonden moed en volharding. In die dag order betuigt de koningin, bij hare vreugde over de behaalde overwinning, echter ook haar leedwezen over de verliezen die het leger heeft geleden. Ook aan den franschen bevelhebber, generaal Pélissier, en zijne troepen wordt daarbij dank betuigd, voor hunnen onver- winuelijken moed. De heugelijke tijding der bemagtiging van Sebastopol is maandag avond ten 10 ure aan H. M. op het paleis te Balmoral medegedeeld. Terstond werd deze gebeurtenis in den omtrek bekend en ontstak de bevolking een ontzettend groot vreugde vuur op een der naburige bergtoppen, hetwelk prins Albert met eenige zijner kinderen bijwoonde en ook de koningin uit de ra men van het paleis aanschouwde. Aan de dagbladen van den 13den dezer is door lord Panmure eene bij hemden 12 van den generaal Simpson ont vangen lijst der officieren medegedeeld, die bij den storm op Sebastopol gesneuveld en gekwetst zijn. Plet getal der eerste bedraagt 26, waaronder 3 luit.-kolonels. Als gevaarlijk gewond

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2