MÏDDELBIIRGSCHE COURANT. Zaturdag Nu' Hl. 1855. '15 September. Deze courant verschijnt des Dingsdagé, Donderdags eu Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan Huwelijks, Geboorte of Dood bekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buiteugewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Vrijdag avond 8 ure. ©mrimlcmïrsclp? Ujïrmgftt. middelburg- 14 september. Heden.is eene openbare zitting van den gemeenteraad gehou den. In de eerste plaats werd het voorstel van den voorzitter, waarover in de vorige zitting de stemmen staakten, in omvraag gebragt en aangenomen met S tegen 7 stemmen. De heer Vis hierop te kennen gegeven hebbende dat hij bij eene eventuele benoeming de betrekking van wethouder niet zou kunnen aan^ nemen, wordt daartoe alsnu gekozen de heerJ.W. van Sonsbeeck met 9 stemmen, zijnde 4- stemmen op den heer A J. vanTeylingen uilgebragt en twee biljetten in blanco. De voorzitter berigt dat is ingekomen een voorstel van den heer A. J. van Teylingen strekkende tot het indienen van een adres aan den koning dooi den gemeenteraad, ten eindede bewilliging van Z. M. te verkrij- ge n dat de nog door de gemeente verschuldigde som van ƒ53948.wegens het voorschot voor de middelburgsche ha ven, en waarvoor thans nog worden geheven 20 opcenten op de grondbelasting, 10 op de personeele belasting en 17 op de paten ten, te mogen aflosseu in jaarlijksche termijnen van ƒ2000, Dit voorstel onmiddelijk in behandeling komende, wordt aan genomen met algemeeue stemmen. De voorzitter benoemt de heerenvan Diggelen, Snouck Hurgrouje en van Teylingen tot leden eener commissie tot het redigeren van het adres; cle heer Hurgrou je zich echter verschoouende wordt vervangen cloor den lieer van Dein se. De commissie, benoemd tot het beramen van een equivalent voor den afteschaffen plaatselijken accijns op het gemaal heeft bij monde van den heer mr. Sifflé rapport uilgebragt. Het aan den raad overlatende om bij de algeheele wijziging van het belas tingstelsel andere belastingen uit. ie schrijven of nader over te gaan tot verhooging der opcenten op de rijksbelastingen, stelt zij vooreen hoofdeiij leen omslag te helfenvan hoogstens/38,000. Als grondslag van den aanslag is genomen het vermoedelijk inkomen der hoofden van huisgezinnen of inwonende personen die eigen middel van bestaan hebben, des noodig in verband met cle huurwaarde der door hen bewoonde perceelen, met kor ting- van 2 pet. van den aanslag voor elk minderjarig inwonend kind. De inkomsten van ƒ400 en minder zijn vrij, terwijl overigens de a'ang-es lagen en zijn verdeeld in 20 klassen, waarvan het mi nimum 5 eu het. maximumƒ500 bedraagt; als voor een ver moedelijk inkomen van: 400 tot 500. 5, 501 u 600. 6,50 8,— 601 u 700. a h 70 L ii 800. u 9,50 80 L ii 900. u 11 901 ,1 1000. 12,50 ii 1001 ,1 1200. n 14,— u 1201 U 1400. n 16,50 1401 H 1700. i, 20.— ,1 1701 H 2000. ii 24.— 2001 n 2500. u 29.— ii 2501 u 3000. ii 35, ii 3001 H 4000. ii 44,— 4001 u 5000. ii 57 ii 5001 H 7000. ii 75,— ii 7001 ii 10000. ii 106,— H 10001 ii 14-000. 150, ii 14001 H 20000. 212,— ii 20001 ii 30000. ii 312,— 30001 en daarboven 500,— De aanslag geschiedt door eene commissie van 5 raadsleden, waaraan zijn toegevoegd 6 ingezetenen uit de verschillende wij ken der gemeente. In eene zitting van den raad op 24 dezer zal over dit voor stel worden beraadslaagd, terwijl inmiddels dit stuk met cle bij lagen zal worclen gedrukt en rondgedeeld aan de leden. Gisteren avond omstreeks zeven ure had even buiten de langevijlepoort alhier het volgende ongeluk plaats. De beide jongens welke met. een boerenwagen, meteen paard bespannen, huiswaarts reden, trachtten eeii anderen wagen die hen vooruit was in te halen, toen, vermoedelijk door de onbedrevenheid van den jeugdigen voerman het paard met den wagen in de sloot stortte, waaruit het dier levenloos werd gehaald. Bij de kamer van koophandel en fabrijken alhier liggen ter in zage: mededeeling van directeuren der Nederlandsche maat schappij van onderlinge verzekering op binnenlandsche vaart, Belgie en op der. Rhijn tot Keulen over het afgeloopen boek jaar, en van hare rekening en verantwoording over dat tijdvak. -f- Tc^jjerikzee zijn tot den 12 dezer drie cholera lijders bij gekomen, waarvan één overleden. Totaal der aangetasten 4, der overledenen 2, der onder behandeling zijnde 2. Door de cholera asiatica te.Le.yden werden sedert de vorige opgave aangetast 12 personen, waarvan 8 zijn overledenals hersteld werden aangegeven 3 personen, blijvende er nog 52 lijders in behandeling. De zevende jaarlijksche vergadering der nederlandsche ver zekering-maatschappij op binnenlandsche vaart, Belgie eu op den Rijn tot Keulen, onder directie der heeren Hartkamp en Goldberg, vond onlangs plaats, en blijkt uit het aan commissa rissen aangeboden verslag dat er over het algemeen door de bin nenlandsche scheepvaart groot,e verliezen en schaden geleden zijn. waarvan slechts weinige verzekerd waren; Dertig grootere en kleinere schaden hadden bij de deelgenooten dezer maat schappij plaats en brengen toch den omslag over het, afgeloo- pene boekjaar op niet meer dan ƒ4 voor elke./1000 ingeschre ven kapitaal, dus nog niet pet. Het door den druk openbaar maken en aan de leden rondcleelen der rekening eu verantwoor ding, waarin op de eenvoudigste en duidelijkste wijze alle han delingen der directie worden medegedeeld,verdient voortdurend allen lof en wij juichen dezen maatregel des te meer toe, daar wij dit. bij vele audeve onderlinge maal schappijen missen. De vooruitgang dezer maatschappij is gestadig en belangrijk, en het ingeschreven kapitaal, dat, in het afgeloopene boekjaar ruim ƒ600.000 bedroeg, is totƒ746.450 geklommen, en alzoo na af trek der plaat.s gevondene roijcringen door sterfgevallen als an derzins met bijna 1-j- ton gouds vermeerderd. Bijzondere ver melding verdient nog het besluit,der directeuren, om niettegen staande cle belangrijke vermeerdering der werkzaamheden een begin te maken met de vermindering der administratiekosten en wel op de helft, en de inschrijvers of opzigters der maatschappij (van af polis no. 1 tot. en met 52) het eerst inhetgenot daarvan te stellen. Van alle zijden beschouwd, moeten wij deze maat schappij aan alle belanghebbenden ten zeersle aanbevelen en onder de rij der nuttigste inrigingen rangschikken. HgemnaeEiaiimig-era en toeslBaötemio Bij Zr. Ms. besluit van 11 dezer no. SS is o. a. benoemd tot surnumerair bij het vak der posterijen jhr. J. P. vau Reigers berg Versluys alhier. Bij besluit van 12 dezer heeft Z. M. tot voorzitter van de eerste kamer cler staten-generaal, gedurende de zitting van 18551856, benoemd den heer mr. J. A. Philipse, lid dier kamer. Bij besluit van 4aug.jl., heeft Z. M. goedgevonden, tot gewoou hoogleertfar in de faculteit van bespiegelende wijsbe geerte en letteren aan de hoogeschool te Ul recht te benoemen clen heer J. A. C. Rovers, thans gewoon hoogleeraar in de zelfde faculteit aan de hoogeschool t.e Groningen. Bij besluit van 10 dezer heeft Z. M. goedgekeurd het beroep van een predikant, uilgebragt. door den kerkeraad dei- hervormde gemeente te Wijk, onder de classis van Heusdeu, op H. Rietveld Creyghton. predikant, te Terneuzen. Bij koninklijk besluit is ingesteld en benoemd eene staats commissie tot ouderzoek betreffende de circulatie van vreemde muntspeciën hier te lande. Tot leden dier commissie zijn bij liet zelfde besluit benoemd: Jhr. mr. W. L. C. E. ridder van Rappard, voorzitter; A. A. baron Calk oen, voorzitter van het munt.collesie; inr. W. C. Mees, secretaris der nederlandsche.bank, J. C. Elen, president van de kamer van koophandel en fabrieken te 's Hei-togen- bosch; J. A. van der Burgh. voorzitter der kamer van koop handel en fabrieken te BredaG. L. Arntzeuius, idem le Goor; H. L. Zetencler Raas, iclein te Oldenzaal; Hubert Pij Is. onder voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken le Maas tricht. Tot secretaris dier commissie is benoemd de heer mr. J. L. de Bruyn Kops, commies bij het departement van financiën. GA eb ens 4e m en wetenschappen» Eergisteren werd alhier de 77ste algemeene vergadering van dirigerende en honoraire leden der Teeken-akademie binnen deze gemeente gehouden. De voorziller opende de vergadering op de gewone wijze» deed verslag van den staat der inrigting en van eenige daartoe betrekking hebbende bijzonderheden; brengt hulde aan de na gedachtenis van den overleden heer Abraham van clen Broecke Az., sedert vele jaren lid en thesaurier vau liet bestuur, met kennisgeving dat door den gemeenteraad in zijne plaats was benoemd de heer Johannes Luteyn, die ook de werkzaamheden van thesaurier met het eerstvolgend dienstjaar zal aanvaarden. De vice-voorzitler, als waarnemende thesaurier, deed vervol gens verantwoording van het beheer der geldmiddelen, waarvan de rekening, ten bewijze der goedkeuring door twee der heeren honoraire 'leden is ondert eekenddaarna zijn ter aflossing uit geloot twee aandeelen uit de negotiatie, en wel no. 19 en 10. Na de opening der naambriefjes van de vervaardigers der bekroonde prijsteekenirigen, werd lot de aannemiug der gewone zilveren medaille van 's koningswege opgeroepen Johan Nico- laas Heeröldl, primus der eerste klasse naar pleister; en tot het aannemen van gelijke zilveren medaille van koningswege Johan nes Mulder, primus cler eerste klasse in de bouwkunde. Voorts zijn bronzen medailles, geslagen op den stempel cler akademie, en kleine bronzen medailles, geslagen op een nieuwen stempel, beuevens de getuigschriften uitgereikt aau de volgende primussen hunner klassen, te weten: Groote medailles, inde tweedeklasse naarpleister aan Johan nes Daniël Tuyter; in de eerste klasse naar prent, aan Huiber- tus Muntersin de tweede klasse in de bouwkunde, aan Jacob Adrianus de Ridder, en in de doorzigtkunde aan Hendrik Seheermeijer. Kleine medailles, in de tweede klasse naar prent, aan Willem Johannes Lous; in cle vierde klasse in cle bouwkunde, aan Abra ham Spruit Schuman; eu in de klasse naar ornement, aan Levi- nus Dirk Hert.ogs. Getuigschriften, in de derde klasse, eerste afdeeling, naar prent, aan Cornells van Heein de derde klasse, tweede afdee ling, naar prent, aan Hubertus Adrianus den Doopin cle derde klasse, in de bouwkunde, aan-Jan Gilde, eu in de vijfde klasje, in de bouwkunde, aan Jan de Munclc. Daarna zijn door den heer H. A. Abrahams, licl dor commis sie van bestuur over de industrie-school, boekgeschenken enz. uitgereikt aan de volgende leerlingen, te weten: aan C. A. II. Biilerbcck, in de werktuigkunde; aan M. E. Klaassen, in de meetkunde; aan P. G. de Jager, in de algebraaan A. Cense, in de cijferkunst; aan li. A. Rochat, in het meetkunstig teeke nen, en aan C. Broesse, in het lijut.eekeuen. De leerlingen zijn, zoo te zamen ais cle bekroonden in het lij- zonder, door den voorzitter doeltreffend toegesproken. De voorzitter brengt, ten besluite cle hulde der erkentenis van dirigerende leclen, aau de heeren beoordeelaars cler prijsteoke- niugeu. De jaarlijksche plegfigheid hiermede geëindigd zijnde, ver kregen de leerlingen vau 2 tot 3 ure de gelegenheid om mei. dén rang bekend te worden waarin hunne prijsleekeningen na de beoordeeling waren geplaatst; zijnde ook op dien dagenden daarop volgenden, aan het publiek de gelegenheid gegeven om de prijsteekeningeu te bezigt,igen. - De koninklijke akademie van wetenschappen, afdeeling' taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappen, te Amsterdam, hield 10 dezer aldaar eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren 16 leden. De heeren lïoltins, van Hall. Ackersdijk, Kist, de Vries. Nijiioff en Brill, hebben per missive kennis gegeven verhinderd te zijn de vergadering bij Ie wonen; de beideeerstgenoeinden wegens amlusbezigbcden. De heeren W. Vrolik en Stamkarr, leden der natuurkundige afdeeling, woouclen de vergadering bij. Van den minister van biununlandsclie zaken is ingekomen

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1