MIDDELM RGSCHE COURANT. Dingsdag NT°- 109. 1855. II September. Deze courant verschijnt des Ding-sdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 23 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekeml- makingcu enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 eent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontantt Editie van Maandag avond 8 ure. 55. e in ii s g as v i na g- OPENING GROOTE JAGT. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat de opening der groote jagt in deze provincie dooi de gedeputeerde staten is bepaald op maandag den 17 septem ber aanstaande. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad geplaatst en aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 7 september 1S55. De commissaris des konings voornoemd, Bij afwezendheid P. D. VAN C1TTERS, Lid van gedeputeerde staten- tóinnrtilanösd)e ®i}öinpit. overtuiging zullen hebben geschonken dat het meerendeel der ingezetenen hun bezoek op den regten prijs weet te stellen. Bij de kamer van koophandel en fabrijlcen alhier ligt ter in zage een exemplaar van het Erankforter Ambtsblad, 110. 95 van 1855, bevattende.het regiement voor de in Frankfort opgerigte nieuwe korenbeurs en magazijnen voor het opleggen van granen- YUdUJeHmpg- 3© septessii'Stinirc De gemeenteraad heeft heden eene korte zitting gehouden, waarin o. a. is behandeld een voorstel van burgemeester en wet houders om' de ter vorige zitting gedane benoeming van den heer J. W. van Sonsbeeek tot we Ui ouder, in te trekken, als ge schied in strijd met de voorschriften van het reglement van orde, daar bij het staken der stemmen het lot had moeten beslissen. De vraag gerezen zijnde of de geheele handeling van den raad omtrent die'benoeming moet vervallen, dan wel alleen de op het laatst gevolgde, met het reglement strijdige, handelwijze, staakten daarover de stemmen, verklarende 7 leden zich daar voor en 7 tegen. Dit onderwerp is dus aangehouden tot eene, op aanstaanden vrijdag- ten 2 ure te houden zitting, waarin tevens rapport zal worden uitgebragt. door de com missie,aan welke is opgedragen de beraming vaneen equivalent voorde afgeschafte accijnsbe- lasling op het gemaal. (Nader verslag der zitting in ons volgend no.) De pleiziertrein, waarvan wij in ons vorig no. melding maak ten, gisteren per stoomboot Aymon Louise van Antwerpen naar Ylissingen vertrokken, kwam aldaar omstreeks half drie ure aan. In het geheel bevonden zichlöO passagiers aan boord, waaronder een 50lal iedeu der Societé lyrique L'écho de L'Escaul, met het doel het aangekondigde concert te geven, ten voordeele der slagloffers van den jongsten watervloed in Nederland. Dit concert werd door een vrij talrijk publiek, zoo uit Vlis- singen als Middelburg bijgewoond en leverde voor alle aanwe zigen een waar kunstgenot op. Was de uitvoering van het vocale gedeele over het geheel onberispelijk, en mogteii vooral de solo's van tenor en bas algemeenen bijval verwerven, dit was niet minder het geval met de meesterlijk uitgevoerde obli gaten op de viool door den heer Vouwé (bekroond met den eer sten prijs op het conservatoire te Brussel.) De concert gevers hadden de beleefdheid t-e eindigen met het zingen van het volkslied //Wien Neêrlandsch bloed," dat door hen zeer verdienstelijk werd uitgevoerd, waarna op verzoek ook La Braban^onne" werd aangeheven. De ontvangst die dit gezelschap in Ylissingen te beurt viel was niet alleen geenszins van dien aard als inBelgie het geval zou zijn, wanneer een nederlandsche vereeniging aldaar met een dergelijk doel een concert kwam geven, maar liet in alle opzigten veel te wenschen over, en zou zeker bij de bezoekers een zeer onaangenamen indruk moeten achterlaten, ware hen niet zoowel na het eindigen van het eerste gedeelte van het programma als bij den afloop van het concert, namens het publiek woorden van dankzegging en hulde toegesproken, die hen ongetwijfeld de Dezer dagen bevatte de Amsterdamsehe courant een inge zonden stuk, dat cle aandacht van den stand aan welken liet hoofdzakelijk gerigt was, ook in ons gewest in hooge mate verdient. liet is namelijk eene Oproeping aan den visschersstand" in zijn eigen belang en om zich voor gebrek en armoede te be waren. De schrijver gaat in bijzonderheden na, dal het getal der vis- schers veel te uitgebreid is, terwij! de viseh op onze klisten en stroomen in geenen deele is vermeerderd, even min als de be hoefte aan dat voedingsmiddel en de daarvoor te bedingen prijs. Y'ervolgens slaat hij het oog op den matrozenstand voor onze zich bij voortduring uitbreidende koopvaardijvloot. Met groote moeite kan men volk bekomen om in die vermeerderde behoefte te voorzien. De matrozen-huren, vroeger ƒ20 per maand, zijn gestegen tot 30de victualie aan boord der sche pen is over het algemeen uitmuntend en overvloedig. Wat de voeding onder den visschersstand betreft, zal het niet noodig zijn dat wij ineen vergeiijk treden-, de treurige ervaring van zoo velen maakt eene omschrijving van het gebrek dat velen, zoo niet allen, inzonderheid des winters lijden, geheel over bodig. Van den kloeken jongen visscheris in weinig tijds een bevaren matroos, een echt zeeman te makenvoor hem en zijn gezin is alzoo inde plaats van achteruitgang, voorspoeden wel vaart le wachten. Daarenboven; kwam op die wijze eene ver mindering in het getal visschers, dan kan het niet anders of ook die stand zal er wel bij varen; er zullen niet meer handen te veel zijn voor het verminderde werk, en de thans onder zoo velen verbrokkelde verdienste zal voorspoed en tevredenheid doen terug keeren ia de woningen derovergeblevenen. Bij de commissie van geneeskundig toevoorzigt ie Amsterdam, zijn van den 1 tot en met S september 1855 aangegeven als cho- lera-lijders: 140 mannen en 155 vrouwen,tezamen 295 personen: waarvan in het hospitaal-zijn opgenomen 33 mannen en 38 vrou wen. Overleden S5 mannen en 105 vrouwen, te zamen 190 personendaarvan in het hospitaal 9 mannen en 16 vrouwen; van daar uitgegaan 24 mannen en 26 vrouwen; blijven alzoo daar in behandeling 47 personen. In de afgeloópen maand zijn te Rotterdam 4 personen als aan de cholera overleden opgegeven, terwijl het geheel getal dei- overledenen 27 minder geweest is dan in de maand julij. Wederom ontleenen. wij aan het Nederlandsch weekblad voor geneeskundigen het volgende, betrekkelijk den loop der cholera In Weenen is de sterfte aan cholera daags 50 h 60in de laatste dagen ietstot gemiddeld 50 verminderd. Het totaal der sterfgevallen bedroeg' van het begin der epidemie tot 25 augustus 1206. In Linz zijn tot den 28 augustus 225 personen gestorven van '1128 aug. dus 150. In Hongarije is de ziekte op sommige plaatsen hevig. In Gallicie, althans inLemberg, is de epidemie langzaam aan het verminderen; het dagelijkse)) cyfer der sterfgevallen be droeg van 20—30; het totaal 2731. In Oostenrijkseh Silezie, in Opper-Oostenrijk is eene reeks van plaatsen meer of minder aangetast- In Triest is de ziekte sedert ons laatste bcrigt niet. vermin derd. Het dagelijkseh sierfte-cijfer bedroeg f ussclien 10 en 20. In de Kreits van Trente was het dagelijkseh sterfte-cijfer op september tot 80 gedaald. In de stad was het aantal daags 3-5. In Lomfcardije bedroeg het cijfer der sterfgevallen op 19 aug. van het begin der epidemie af in de provinciën: Milaan 1486, Bergamo 1759, Brescia 6949, Mantua 1651, Cremona 1639, Como 839, Lodi Cremona 441, Pavia 281, Sondrio 24; te zamen 15,366. In Zwitserland treedt de cholera sterker op. In de stad Ba zel is het cijfer der sterfgevallen daags 10doch ook in heiland vau Bazel, in St. Gallen heerscht de ziekte. In Zweden is de cholera ook te Gothenburg verschenen. In Londen werden in de week tot 1 september 18 aan cholera overledenen ingeschreven, waaronder evenwel slechts één als aan aziatische cholera gestorven is opgegeven. Iu Leyden zijn sedert 30 augustus 8 persoouen overleden. In het Repertorium, tijdschrift voor de practirch-genees- kundige wetenschappen in al haren omvang, lezen wij het vol gende: /Bij het onderwijzen van doofstomme kinderen in het spreken bezigt de heer Locot, predikant te Boulogne-sur-Seine, (volgens eene mededeeiing aan de akademie der wetenschappen te Parijs) eene gewone spreektrompet van blik, waarvan het dunne einde tusschen de tanden van den doofstomme moet worden geklemd, en iu wier wijd einde de predikaut duidelijk, maar zonder inspanning, de klanken spreekt, terwijl hij zijnen mond voor het midden der geluidopening houdt. Deze een voudige en gemakkelijke handelwijze heeft, hij reeds bij een groot aantalkinderen beproefd, en bijna allen hebben terstond de klanken herhaald die zij op deze wijze hadden vernomen Vele kinderen werden zeer spoedig zoo verre gebragf dat zij ge heele volzinnen konden naspreken." Men schrijft uit Bergen op Zoom, van den 1 dezer: //Zoo als de meeste voortbrengselen der kunst, heeft ook de trom eene gewigtige verandering en wij durven zeggen eene verbetering ondergaau. De heer Grégoire, te Parijs, uitvinder van dit voorwerp en daarvoor steeds voor eeüigejaren door het fransche gouverne ment gebreveteerd, heeft een exemplaar daarvan aan onzen minister van oorlog doen geworden, hetwelk aan het 4de rege- ment infantetrie aldaar ter beproeving is gezonden. De trom, die zijne geboorte verschuldigd is aan het denk beeld, om een bokkenvel op een hollen boomstam te bevestigen, werd door de Saracen en en Mooren in Europa gebragf. en in het jaar 1347 door Filips van Valois in Frankrijk ingevoerd door de veranderingen, daarin aangebragt, zal deszelfs naam, (in Frankrijk onder dien van tambour bekend), na 500 jaren dien naam gedragen te hebben thans veranderd worden in tarole, benaming, welke de uitvinder daaraan heeft gegeven en waar door de gebruiker aldaar, in Frankrijk, reeds met den naam van tavoliste bestempeld wordt. //Het voorname doel dat de uitvinder beoogde, was om cle trom eene mindere hoogte te geven en het dragen daardoor ge makkelijker le maken; het behouden van de noodige klank moest echter daarbij in het. oog gehouden worden. Het gelukte hem na vele proeven tot de overtuiging tekomen, dat behoudens de zelfde middelen de ketel eene hoogte moest behouden van 12 nederlandsche duimen(die der oude trom is meer dan 30 duim. hoog, dus een verschil van 18 duim en bij deze verligting vanher voorwerp is de klank helderder en even sterk, waartoe wij in de gelegenheid waren ons te kunnen overtuigen: In plaats der vele spanders, welke tot nog toe dienden, om het lederen vel te spannen, zijn daartoe in de tarole slechts vijf schroeven aangebragt." AU'," - 'V Men meldt uit Wezel van 3 dezerHier is het officiële berigt ontvangen, dat onmiddelijk een aanvang zal worden gemaakt met den aanleg van clen spoorweg tusschen Dinslakcn en Rees, derhalve binnen het rayon dezer vesting,zonder dat gelet wordt op de bezwaren door de ingenieurs der vesting geopperd. Reeds is men begonnen met hel stellen der palen voor het tracé en men hoopt binnen zes maanden den geheelen spoorweg tusschen

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1