MIDDELBURGSCHE COURANT. 30 Augustus. IV0- 104» Donderdag 1855. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- ingon geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekeml- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontaut. Editie van Woensdag avond 8 ure. ï3tmtmlanD$cl]e &ijömgen. Middelton!Fff £9 amgtistiis. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn dezer dagen 9 schepen bevracht, als 5 voor Amsterdam, waaronder Duive- laiid, gezagvoerder J. C. Viersma vau Zierikzee, 2 voor Rotter- .dam, 1 voor Dordrecht en 1 voor Schiedam. Men schrijft ons heden uit Ylissingen d'at door het korps muziekanten der dienstdoende schutterij aldaar gisteren avond aan den heer A. Benier, ter gelegenheid' dat aan hem als kapitein- kommandant dier schutterij door Z. M. den koning dén persó- 2ieJen rang van majooris toegekend, als bewijs van deelneming en gehikwensching met die ouderscheiding-eeneserenade is ge- bragt. Men schrijft uit Hontenisse van 25 dezer: u De zoogenaamde varkensziekte, die reeds vijf achtereen volgende jaren in deze streken geheerscht heeft, woedt wederom in erge mate. "Varkens, die 's avonds nog geenerlei spoor van de ziekte vertoouen, zijn somtijds den volgenden ochtend ge heel zwart en blaauw, en sterven binnen weinige uren." De vloot welke dit jaar alleen van Scheveuingen voor de ha- ringvisscherij onderden engelsehen wal bestemd is, bestaat uit niet minder dan 101 pinken, en al zoo uit 24 meer dan in 1853 en 11 meer dan in 1854, toen het getal haringschuiten reeds buitengewoon hoog geklommen was. De geheele vloot 114 schuiten tellende,zoo zullen nu slecbisl3 vaartiugen over blijven voordekustvisscherij. welke bij den meest overvloedi- gen vangst toch zeer zeker niet in staat zullen zijn enkel onze markt van genoegzainen versohen visch te voorzien. Door den gemeenteraad te Coevordeu is besloten de belas ting op het gemaal af te schaffen, en te vervangen met eene ver hooging van 10 en 5 opcenten op gebouwde en ongebouwde eigendommen,inlandsch en buileulandscli gedistilleerd met 25, likeuren 28, wijn met 50. Het ontbrekende te vinden door hoof- deiijken omslag. Tot 25 dezer zijn te Kampen 17 cholera-gevallen voorgeko men, het meest onder de kinderen, 2. bejaarden. BSenoemitigeiffl eim toesJUiütenio Bij besluit van 25 dezer heeft Z. M. goedgevonden aan den kapitein A. Benier, kommandant der dienstdoende schutterij te Vlissingen, te verleenen den persouelen rang van majoor. Z'. M. heeft bij besluit van 21 dezer goedgevonden, den kapitein S. Swaens, van liet 8ste regement infanterie, pensioen te verleenen tot. een bedrag van ƒ4005. Z. M. heeft bij besluit van 21 dezer goedgevonden te be noemen: bij liet 4de regement infanterie, tot Isten luitenant den 2deu luitenant Y. Rietliagen, van het instructie-bataillou, en bij het 8ste regement infant erie, tot kapitein van de 3de ki elen Islen luitenant J. JEkkart, van liet 4de regement infanterie. SAïarastera en weleuscïaappeiuu De beroemde litterator en dichter Hoffmann von Eallersle- ben, die zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt door de opsporing en uitgave van de bronnen voor onze middeleeuwsche-letter kunde, is thans te 's Gravenliage aangekomen, waar hij een. gerujmen tijd zal vertoeven, om in de koninklijke bibliotheek- de handschriften en gedrukte werken te raadplegen, welke hem kunnen dieuen bij de door hem voorgenomen nieuwe uitgave van deel I,.llen. VII zijneHorae Belgicae, waarvan reeds elf dee- len.het licht zien. Onlangs heeft de amsterdamsche. Hortus Botanicus eene seer beJangrijke.'aauwmst gedaan, namelijk een boom, beboe rende tot het geslacht Zamia of Eneephalartos, die door den heer J. Rrelim te Uitenhage, aan de Algoa-baai, uit de rotsen is los gemaakt, en met het beste gevolgmaar ons land is overgebragt. Reeds bezat genoemde kruidtuin eene aanzienlijke verzameling van Cycadeen, welke gewassen zich door onvertakte stammen, zeer langzamen groei, den lioogen ouderdom dien zij bereiken, en een palinachtig gebladerte onderscheiden. De hoogste stam men, die men tot dus ver van het geslacht Eueephalartos kende,- waren lager dan 2 el; het thans aangebragte exemplaar is 4.-25 el hoog. Men wil dat deze boomsoort een leeftijd van duizend jaren kan bereiken, Men- leest in de Allg. Zeit. dat men voornemens is te Pa- rijsi Marseille en Londen een geschrift uit te geven, hetwelk bij de akademie van wetenschappen te Parijs ingezonden is en han delt over een indisch geneesmiddel tegen de cholera, dat in het afgeloopenjaar in Andalusie met den besten uitslag, en wel met een oogenblikkelijk en onfeilbaar gevolg is aangewend. Onder scheidene fransche en andere dagbladen hebben voor ecnige maanden van buitengewone genezingen gesproken, welke te Cadix en Xerez door kortelings uit Oost-Indie aangekomene Maleijers waren bewerkstelligd. De door deze Maleijers aange wende geneeswijze heeft de genezing van duizenden ten gevolge gehad en werd zelfs in dringende gevallen midden op de straat aangewend'. Het bestaat, naar men wil, uit eene materiele be handelingswijze van cl en patient. Het geheim moetin al zijne bijzonderheden aan den heer Guibert,te Marseille, medegedeeld zijn, welke zich op dit oogenblii-le Cadix bevindt, en men be weert, als eene bijzonderheid bij deze geneeswijze, dat het eene uitdrukkelijke voorwaarde is, om vaudengunstigen uitslag ver zekerd te zijn, dat men zich ontiioude van elk inwendig genees middel,, vooral van suiker, koude dranken en alcoholische vloei stoffen. De behanclelingswijze kan door iedereen uitgeoefend worden. De lieer Guibert, die de'Maleijers bij het doen hunner genezingen vergezeld heeft, zal naar men zegt, zaakkundige mannen uitnoodigen, om in hunne tegenwoordigheid deze In diërs de noodige proeven met deze geneeswijze te laten doen. Mairame era leger. De vesting-artillerie van het garnizoen te Delft, die in de vlakte van Waalsdorp gekampeerd is geweest, is van daar ver trokken. Men houd t zich met liet opbreken van het kamp bezig. De kolonel jhr. van Merlenis sedert eenige dagen uitliet belgische kamp van Beverloo te Tilburg teruggekeerd. Naar men verneemt is hem het opper-kommando opgedragen van de kavallerie-troepen, die gedurende de aanstaande maand in het kamp van Rijen zullen manoeuvreren, zoo dat het hoofdkwar tier mede aldaar gevestigd zal zijn. De troepen, die aan cle manoeuvres deelnemen, zullen bestaan uit: het 1ste regement dragonders uit Haarlemkantonnemen- ten Donge, Gilze, Alphen en Ginnekeu; het lste, 3de en 4de eskadron van het 2de regement uit Tilburg, Maastricht en Venlo; kantonnement Tilburg; het 3de en 4de eskadron van het 3de regement uit Leeuwarden en Zutphenkantonnement Oosterhout; eene kompagnie rijdende artillerie uit Leydeii; kantonnement Teteringeu. Deze troepen zullen aanstaanden.zaturdag (1 september) in hunne respectieve kantounenienten aankomen, terwijl, naar men vermeent, de verschillende manoeuvres deu 3 september zullen aanvangen. Uit N aarden berigt men dat er sprake is om gedurende de maand september eerstk. een bataillon infanterie de onder die vesting behoorende forten te doen bezetten. Het doel dezer bezetting zou, volgens deskundigen, alleen daarin be staan om te beproeven in hoe verre de in die forten aanwezige bomvrije torens aan het voorgestelde doel beantwoorden. *-"erscfiaiiiera«ï<e berifffeiBo Men verzekert dat H. M. de koningin-moeder gedurende dezen zomer nog een bezoek zal brengen bij HD. dochter, de groothertogin van Saxen Weimar Eisenach. Naar men verneemt wordt Z.K. H. prins Breder ik in het begin der volgende week in de residentie verwacht. Dit ver blijf zal evenwel van korten duur zijn, daar Z. K. H. zich weder naar Rusland zal begeven om H. IC. H. prinses Erederik van daar af te halen. Men verneemt dat de lieer mr. W. B. Donker Curiius. van Tienhoven, voorzitter van den hoogen raad der Nederlan den, aan den koning verzocht heeft wegens zijne hooge jaren en ongesteldheid,eervol uit die betrekking te worden ontslagen. Bij arrest van den hoogen raad van 26 september 1854, is beslist, dat het bedelen op eene plaats waar eene inrigting tot wering der bedelarij bestaal, altijd strafbaar is, ook dan wanneer dit slechts ééne enkele maal heeft plaats gehad. The quarterly review zegt dat vier der voornaamste winkeliers te Londen jaarlijks aan advertentiekosten eene som besteden van 34,000 p. st. 40S.000). Iu de Bombay-gazette vindt men.de aardige mededeeling dat eeuige engelsche dagbladen den tegenspoed der engelsche wapenen in de ICrïm toeschrijven aan de omstandigheid, dat Engeland thans in bezit is van den Koh-inor. In Indië heerscht algemeen het geloof, dat die brillant het ongeluk veroorzaakt- van elke dynastie, die hem bezit. Van Meer J oom lach ging hij over in handen van Aurengzeb, en van dat ongeluk af aan begon de val van het mongoolsclie rijk in Indië. Yan den keizer van Delhie ontving hem de beroemde Schah Nadir, en die werd door zijne hofgrooien vermoord. Yan het oogenblik af aan, dat Achmed-schah Doorance hem verkreeg, hielden vadermoord, verraad, bloedschande en oproeren in zijne fae-biie niet meer op te woeden. Deeenigste, die hem vei lig bezat, wasRunjeet-Siug, de vorst van Lahore, die er Schah Soojah van beroofd had, en hem opzijn sterfbed aan den tempel van Jaggernauth legateerde. Maar zijn testament werd niet geëerbiedigd, en zijne familie regeert reeds niet meer. Yan die familie is hij overgegaan in de handen van Victoria, en sedert dien tijd hoort men van niets dan tegenspoedeneen hertog van New-Castle als minister van oorlog, een Palmers ton. als premier, de expeditie naar de Krim, enz. Zou bet niet goed zijn om dat fatale geschenk maar naar Rusland te zenden «SenraeemteraatU vara Wlissürag-eiio Zitting van den 27 augustus 1855. Voorzitter dr. J. W. Callenfels. Afwezig de heer Verdoom. Na goedkeuring der notulen van dc vorige zitting en liet voor kennisgave aannemen van cle staatsbladen no. 61, 63, 64 en 1U4 tot 108, geeft de voorzitter kennis-dat de raadsleden I-I. P. Win kelman, J. A. Schmidt, J.P. Smith cnM. Wels zijn herkozen en verklaard hebben zich die benoeming bij vernieuwing tc la ten welgevallen, en tevens hunne geloofsbrieven hebben inge zonden. Wordt besloten deze stukken te stellen in handen eener commissie, tot onderzoek, waartoe hij benoemt de hoeren Uyttenhooven, Schultz en Mestdagh. Na zich tot dat einde verwijderd te hebben brengt die com missie, bij monde van den heer Uyttenhooven, rapport uit, strekkende tot goedkeuring van alle ingekomene stukken, met advies om de verkozene leden alzoo bij continuatie toe te laten; waarmede de raad zieh achtereenvolgende vereenigt, bij afwe zigheid telken reize van liet lid over wiens toelating werd beslist. De voorzitter berigt dat het staatsblad, houdende dc wet toe, afschaffing met I januarij 1856 van den rijks accijns op het ge- ruaal (waarvan voorlezing geschiedt) door burgemeester en wet houders is gestold in handen der commissiebelast met de' her ziening vau het plaatselijk belastingstelsel. Aangezien de 'ten behoeve der gemeente geheven opeenten op "dien rijks accijns;.', alzoo komen te vervallen, draagt de commissie voor, bekend- als zij is met het gevoelen van den raad, om dien accijns van' dat tijdstip af als eigen middel to heffen. Zij wenscht dien be paald te zien op 3 per 100 pond tarwe, ƒ1,60 per 100 pond spelt en ƒ0.60 per 100 pond rogge, gelijk staande met liet be drag der 150 opeenten op de rijks belasting, tot welker heffing op haar voorstel bereids het besluit genomen was, in verband met art. 250-der gemeentewet. De heer'Uyttenhooven wenscht zijne voor dit voorstel uit te- brengen goedkeurende stem te motiveren met leedwezen heeft hij het? onmogelijke binnen deze gemeente gezien om op andere, wijze of-door eene directe belasting de plaatselijke accijnsen to1 vervangen. Hoewel hij er in beginsel tegen is, beschouwt.bij de-

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1