m BBeüftie. Sedert eenige dagen heerschte er grooLe gisting onder de bevolking van een gedeelte der provincie Namen zij was in de meeniag dat de fabricatie van chemische praeparaten, die. te Eloreffe op eene groote schaal gedreven wordt, door hare uit dampingen een natleeligeu invloed op de veldvruchten heeft en bepaaldelijk de aardappelziekte veroorzaakt, en niet te vreden met de benoeming een er staats-eommissie tot onderzoek van dit punt, wilde zij die fabriekwerkzaamheden met. geweld stui ten. Er werd tijdig gewapende magt naar de bedreigde punten gezonden, doch jl. zondag is de menigte tot dadelijkheden overgeslagen; de militairen moesten van hunne vuurwapenen gebruik maken, een of twee personen zijn omgekomen en veJe anderen gearresteerd. Onder den muitenden hoop werd ook soms de kreet u leve de republiek I'1 gehoord. Le Nord bepaalt zich bij gelegenheid van het bezoek van koningin Victoria aan keizer Napoleon III, tot de mededeeling dezer weinige regelen: Toen keizer Napoleon I, door Engel- scheii op de rots van het eiland Sint Helena geketend, gevoelde dat de dood hem vanzijneboeijenzou bevrijden, stelde hij zijnen uitersten wil op. In dat testament leest men: Ik vermaak de schande van mijnen dood aan het regerend vorstenhuis van Engeland. Thans zit de neef van keizer Napoleon op den Jïanschen keizerstroon, en gevolgd door haren prnehtigen stoet, komt koningin Victoria te Parijs, om den erfgenaam van het groote slagtoffer van Sint Helena te begroeten. Zal de wraak van generaal Bonaparte eindelijk vervuld worden?" Aretijitimjcn. Gisteren is van V lissin gen naar zee gezeild de nederlandsehe schooner Dolphyn, gezagvoerder Bowbyes, naar Sunderland. Kittelingen. CBosteiaffSjfk. flSu&sïe SfimaisscEmasO. Op den 1 augustns 1855 zijn te Ween en in de Serie 263 uit geloot de'volgende Hongaarse!)e hofkamer-obligatien, te weten: No. 3178 met drie tiende van het, hoofd bedrag 3519 toten met 1-109 n. et hetgeheele hoofd bed rag, in een gezamenlijk hoofdbedrag van fl. 1,060,576,47-|, zijnde de interest daarvan, volgens den verminderd en voet van rente, fl. 25,623,324- Ten einde volgens de bepalingen van het allerhoogste patent van 21 maart 1818, tegen nieuwe, naar den oorspronkelijken maatstaf in convent,ions-munt rentegeveude Staatsschuldbe kentenissen t.e worden verwisseld. tjimDctslifrifltcn. Bftvejpsig-é de.ï wee!». Rotterdam 21- augustus. In zaken is het deze week stil geweest; kof'fij souteneert zich op 32 ct. doch wordt in afwachting der veilingen alleen voor dringende behoefte gekocht. In de eerste hand is in rijst niets omgegaan, in de tweede hand is tot ƒ84 ongepeld Arracan rijst gedaan. Specerijen en thee stil. CwB?aa.im Braam-Ik ii <e nu. Amsterdam 24 augustus Tarwe werd heden ƒ15 en gerst/5 hooger genoteerd. Raapolie op zes weken 61Twee honderd vaten Raapolie op september zijn tot 60f afgedaan. Lijnolie op zes weken f 47L Koolzaad (najaar) p. vl. 1074- Middelburg 23 augustus. Even als voorgaande week was de aanvoer van Tarwe maar klein en door de verhoogde hollandsche berigten waren hou ders ook weder hooger gestemd, zoo dat men om te kunnen koopen 50 cent, per mud boven vorigen weekprijs heeft moeten betalen; puike Walcherschb 16,25 a ƒ16,50. Jarige Rogge ging vrij goed van de hand ad ƒ10,75de Nieuwe was meestal wak, doch voncl echter genegen koopers tegen ƒ10,25 a 10,50. Nieuwe Gerst ging vlug af aan vorigen weekprijs. Winter Gerst a 6,60 en Zomer dito 6,50. De aan zijnde nieuwe walcher- sche Groene Erwten waren verschillend van deugd, de best.e soorten hadden koopers legen ƒ10,25 a/10,50, grooteƒ11,50. Er was circa 90 last nieuw Winter Koolzaad ter marlet; de beste en droogste partijtjes hadden genegen koopers voor IS, 18,50, 18,75 en enkele 19, doch meeste wakke soorten bleven onverkocht. De na beurstijd ontvangen berigten luiden weder hooger; men noteert Raapolie 61,50 Patentolie ƒ63,50 Lijnolie 49 per vat. €3 e latin! dl eH «les BraairBitfpirËjaasiHi., Middelburg- 23 augustus. per Ned. Mud. Tarwe16, Rogge-10,75 Garst- 6,60 Haver- Boekweit- per Ned. Mud. Wittfeboonen Gr. Erwten -10, Aardappel, (nieuwe) - 2,40 per Ned. pond. Versche Boter. -,9S Nederland Werkelijke schuld 24 pet. 63J dito dito 3 76 dito dito 4 934 Handel Maatschappij 4A- Rusland. Oblig. bij Hope Co 5 103 dito dito 1S28/I829. 5 1024 Certific. dilo 1840. 4 774 dito bij Slïeglilz dito dito 1854 5 Certific. van Inschrijving 6 Spanje. Oblig. Nieuwe Stukken 7 Binnenlandse!! 3 O Oostenrijk. Oblig'. Metalliek 5 624 24 32 dito nieuwe betaalbaar Amst. 5 744 Belgie. Certific. bij Rothschild 2,V Portugal. 40A Slolprijzen dei' Effcclcn Ier Beurze van Amsterdam 24 augustus. (Per telegraaf.) Beurs van Londen, 23 aug. ten 12 ure. Consols 914. Beurs van Weenen, 23 aug. (Slotprijzen.) Metalliek 5 pet. 764. Beurs van Parijs, 23 aug. (Slotprijzen.) 44 pet. compt. 3 pet. 66,70. Op den 15 dezer waren in de volgende entrepots aanwezig onderstaande hoeveelheden ponden ruwe suiker: Amsterdam 12,718,284. Rotterdam 10.300.5S3, Schiedam 1,635,276, Dor drecht 38S,649, Middelburg 1,280,303, tezamen 26,323,095 ponden. Ccurfstc tngcit. Bij besluit van den 22 dezer heeft Z. M. goedgevonden aan den lieer S. M. Hanseburgemeester der gemeente Kerkwerve, op zijn verzoekeervol ontslag uit die betrekking te verleenen. In eene op gisteren gehouden vereenigde zitting van de beide kamers is de vergadering der slaten-generaal van 18541855, namens Z. M- den koning, door den minister van biunenlandsehe zaken met eene rede gesloten. ll. VearvalscBiiaHEft- van SI. eve hes bui ad «Ce Be be. De commissie die door het lagerhuis in Engeland belast is met het voeren van eene enquête betrekkelijk de yervaUching dei- levensmiddelen, heeft nog slechts enkele zittingen gehouden, maar zij heeft, reeds belangwekkende mededeelingen ontvangen omtreut.de zaak die zij behandelt. Een groot aantal getuigen zijn gehoord allen stemmen in de verklaring overeen, dat be- driegelijke vervalsching op de uitgebreidste schaal plaats vindt, en daar ieder hunner slechts spreekt van de gevallen, die speci aal ter zijner kennis zijn gekomen door den aard van zijne bezigheden of van zijne nasporingen, volgt daaruit een geheel van openbaringen, die inderdaad schrikwekkend zijn. Dr. Hassell, een. der eerste getuigen, heeft volgehouden dat geen enkel der door hem ontleede voedings-middelen aan de vervalsching was ontkomen. De zelfstandigheden, die tot ver valsching worden gebruikt., zijn: tot slof gewrevene aarde, ijzerhoudende roodaarde, venetiaansch rood, vermiljoen, pruis- siseli blaauw, curcuma en andere afkeerwekkende, zoo niet vergiftige zelfstandigheden. Zekere artikelen, alsarrowroot, mosterd enz., zijn zoodanig vervalscht, dat men met moeite een korreltje van de zuivere zelfstandigheid zou kunnen vinden. De getuige verzekert dat bijna overal de theebladen, die een maal gediend hebbenmet eene gevaarlijke zelfstandigheid worden gekleurd, gedroogd en op nieuw als natuurlijke thee gekocht wordt. Het koper speelt eene groote rol in de berei ding van ingelegde vruchten. Men vindt zeer dikwijls in cayennepeper rood loodoxyde in genoegzame hoeveelheid, om het ligebaam in wanorde te brengen, wanneer men ze twee of drie malen per week gebruikt. De tabak bevat, somtijds eene zoo groote hoeveelheid ehromaatlood, dat de hersenen daardoor verstompen. Door lord Hamilton ondervraagd, antwoordde de getuige, dat de vervalschiugen gewoonlijk door de groothandelaren plaats hebben, terwijl de kleinhandelaren op hunne beurt de voorwerpen op nieuw vervalsehen. De president., de heer Sco- lefield, vroeg aan den lieer Hassell, ten aanzien van de verval sching van zekere vruchtengelei, of deze, zoo als de et.iquett.en aanwezen, van chinaas-appelen waren gemaakt? //Oneen!" antwoordde de doctor, //ieder weet dat zij bijna altijd van knollen gemaakt wordt." De getuige moest verschillende vragen betrekkelijk de con fituren en het gekleurde suikerwerk beantwoorden hij hield vol, dat deze snoeperijen jaarlijks een aantal slagloffers maken, vooral onder de kinderen die er meer van eten. Ilct schijnt dat er weinig verschil bestaat, of men ze in kleine of wel in groote winkels koopt. Nu heeft er in Engeland een ontzettend ver bruik van deze voorwerpen plaats, vooral sedert de prijs van de suiker verminderd is. In de tweede zitting heeft de commissie onder anderen een londensch scheikundige, den lieer Mitchell gehoord, die een belangrijk werk over deze aangelegenheid heeft geschreven. Hij heeft een tiental jaren geleden zijne analyses aangevangen en geene enkele door hem onderzochte zelfstandigheid werd zuiver bevonden. Het. brood wordt verzwaard door aluin, of al thans met. ge kookte en fijn gemaakte aardappelen. Men heeft tot 90 a 100 greinen aluin in één vierponds brood gevonden. Eene hoeveel heid van 15 a 20 greinen is reeds zeer nadeelig. De aardappelen strekken om het gewigt van het. brood met een twaalfde te ver meerderen, omdat zij zoo veel water aannemen. Het meel bevat, kalk en kalkachtig zwavelzuur. In bieren heeft hij ijzer houdend zwavökinir, aluin en keukenzout gevonden. De eerste zelfstandigheid vooral wordt dikwijls gebruikt, ofschoon zij stopt, kolijken en brakingen en somtijds zelfs algeheele vergif tiging veroorzaakt. De scherpte van de ale wordt weggenomen door gentiaan. Dr. Thomson verklaarde dat men in Engeland chemische producten vervaardigt en die naar Amerika verzendt, waar- méde men daar het meel vervalscht. Gemalen kofiij is zelden zuiver, chicoreiis een van de meest onschuldige bijvoegingen Men heeft een werktuig uitgevonden en doen breveieren om. aan chicorei de gedaante van een koffij boon te geven. De proef nemingen zijn uitmuntend geslaagd. De vervalschiugen die door de verkoopers van bonbons geschieden, zijn talloos. De pepermunt bevat bijna altijd 3j- pet. parijzerkalk, somtijds evenwel vindt men er 20 pet. kalk in. Het zelfde is het. geval met alle andere soorten bonbons; deze vervalschte zelfstandig heden liggen als steenen in de maag. De zelfde getuige verklaarde nog dat bijna alle saucijzen van paardenlongen worden gemaakt, en dit gedeelte van het diet- is niet het eenige vleesch dat verbruikt wordt. liet is int.usschen verschrikkelijk dat de geneesmiddelen evenzeer bedriegelijk vervalscht worden als de eetwaren. De drogisten en apothekers verkoopen purgeerkruid, dat tut 90 pet. kruid bevat, eene zeer nadeelige zelfstandigheid, die de werking van het purgeerkruid tegengaat. Opium, rhabarber en kwik zijn zelden zuiver. Eene der vreemdsoortigs! everklaringen was die van den lieer P. Blackwell, een der hoofden van het huis Crosse Black- well, die in geheel Europa bekend is voor de vervaardiging van ingelegde vruchten, groenten en vischen van gekruidde sausen De getuige verhaalde de middelen van vervalsching, die in zijn etablissement plaats hebben en hij doet opmerken dat zulks alleen geschiedde om aan den smaak van het. publek voldoening te geven. Nooit werd het oude spreekwoord (de wereld wil be drogen zijn) beter bevestigd. Het publiek wil groene pickles en roode ancbovis hebben, maar daar noch de pickles noch de ancbovis die kleuren bezit ten wanneer zij ingelegd zijn, moet men ze die wel geven. De heer Blackwell zeideWij koken den azijn in groote koperen j ketels en laten ze dan koud worden. Dit geschiedt tot drie j malen toe, altijd in koperen ketels, zoo dal de vloeistof einde- lijk eene schoone groene kleur verkrijgt, ten gevolge van de werking van het, metaal, waarmede het in aanraking is. Wij hebben dit. zeer nadeelige middel willen opgeven, maar dadelijk I hebben wij eene vermindering van het verbruik, vooral in liet buitenland, bemerkt. Onze correspondenten schreven ons dat zij niet gaarne zien dal wij hel kleuren slaakten. In den laat st en tijd zelfs hebben wij nog medegedeeld, dat wij onze an cbovis-sausen niet meer zouden kleurenonze circulaire werd zeer slecht opgenomen. Meer dan eens stond ik verbaasd over de diep ingewortelde vooroordeel en van het, publiek ten gunste van deze vervalschiugen. Vroeger maakte ik makrelen-gelei van groene en wille kleuren, nooit werd over de eerste soort geklaagd en echter kon men op liet eerste gezig-t zien, dat zij hare natuurlijke kleur niet had." Het schijnt inderdaad dat de verbruiker van oordeel is, dat hoe groener de kleur is van eene ingelegde vrucht, zij des te meer hare oorspronkelijke zuiverheid heeft behouden. De we tenschap alleen kan in dit opzigt het vooroordeel van het volk bestrijden en eene hervorming- in de hand werken. Tot nu toe heeft, de commissie zich slechts ter loops bezig gehouden met het, ontwerpen van strafbepalingen tegen be- driegelijke vervalsching en met, de maatregelen, die men tegen deze soort van vergiftiging van bet publiek zou kunnen nemen. In hare laatste zitting heeft zij echter de vraag behandeld, hoe veel nadeel de vervalsching van voorwerpen van verbruik aan de schatkist toebrengt. In dit, opzigt is geconstantecrd dat de staat jaarlijks verliest 300,000 p. st. op de koflij, 550,000 op du suiker, 1900 op de cacao, 232.500 op de thee. 2250 op de spe cerijen, 9032 op de peper, 500 op de kaneel, 500 op de nol en-

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 3