6uitcntanösd]c ®iiïitngcn. 4TwSt^orckc«d- lEng-el&nut. Londen 30 augustus. De turksche leening is heden voltee- kend. Niet meer dan twee huizen hebben ieder voor liet geheele bedrag ingeschreven. Aan de heeren Rothschild is de leening toegewezen tegen den prijs van 102,12 sh. 6 d. De andere inschrijver was het huis Palmer comp. dat 100,11 sh. had aangeboden. Men weet dat, zij 4 pet. rente geeft, onder waarborg van Erankrijk en Engeland. Dr. Munck de Rosenschald redacteur van een dagblad dat te Stockholm wordt uitgegeven, die aan de engelsche rege ring een plan heeft voorgesteld tot vorming van een zweedsch legioen, waarom hij hierheen gekomen was, is gisteren onver- rigter zake weer naar Zweden vertrokken. Lord Panmure heeft hem door zijn secretaris laten weten, dat de engelsche regerin; nog geen besluit had genomen ten opzigte van Finlanden dat zij met de zweedsche regering zelve zou onderhandelen, wan neer zij Zwedens hulp noodig had. Met de volkspartij, voor welke dr. Munck als vertegenwoordiger optreedt, wil de rege ring zich niet inlaten, te minder daar, volgens het plan van dr. Munck, het legioen alleen voor Finland en voor de dienst in de Oostzee bestemd zou zijn en ten doel zou hebben Finland weer voor Zweden te veroveren. Tegen het deelnemen van zweedsche manschappen in het op Helgoland aangeworven vreemden-legi oen zou lord Panmure echter niets inbrengen. Het schijnt dat de generaal Simpson zich niet geneigd heeft gevoeld om het opperbevel over het britsche leger in de ICrim te houden althans men verneemt dat de generaal Mark ham in zijne plaats lot generalissimus van diearmee is benoemd. George Montagu, hertog van Manchester en burggraaf van Mandeville, is jl. zaturdag in den ouderdom van 50 jaren overleden. In 1S26 werd hij verkozen tot. lid van het lagerhuis en stemde als een consequent tory tegen allehervormings-maat- regelcn die des tijd de gemoederen zoo zeer bezig hielden. Zijn oudste zoon en erfgenaam, lid van het lagerhuis voor Hunting donshire, diende tot 1S50 in het leger. De burggraaf van Hereford, pair van Engeland, overleed al mede jl. zaturdag. Hij behoorde tot een der oudste aristocrati sche familien des lands. De generaal Read, die volgens eene depeche van generaal Simpson, bij den aanval der Russen aan de Tschernaya is gesneu veld, was in weerwil van zijn engelschen naam in russische dienst. De Daily news houdt hem voor een zoon van den bur gerlijken ingenieur Read, uit Montrose in Schotland, die onder- de regering van keizer Alexander in russische dienst trad. De generaal Read is echter in Rusland geboren en fungeerde voor eeuige jaren als plaatsvervanger van vorst Woronzoff in de lcau- kasische provinciën. Te Newcastle aan de Tyne bouwt men sedert eenigen tijd schepen, die met water als ballast kunnen worden bevracht. Dit systeem moet eene zoo groote besparing van tijd en geld te weeg brengen, dat het verdient er de algemeeue aandacht op te vestigen. Men brengt het op twee wijzen in uitvoering, het zij door water in zakken te laden, waarvan elk ongeveer 7 a 8 ton water kan inhouden en waarbij men het water langs buizen zeer gemakkelijk kan doen in en uitloopen, hetzij en deze methode heeft zich naar eene ondervinding van twee jaren als de meest voordeeiige doen kennen) door het water op de kiel in de volle lengte van het schip in aldaar geplaatste bakken te brengen, waarover dan een ijzeren dek, als tweede bodem, wordt aange- bragt. Het water kan door pompen in eenige minuten worden in- en uitgelaten. Hoe groot bij aanwending van dit systeem de besparing van kosten voor dc handelsschepen zijn moet, leert een enkele blik op het groot aantal der in elk land met ballast uitloopeude sche pen. Om een voorbeeld te noemenin het jaar 1854 waren van de 1961 franscheschepen, die te Newcastle binnenliepen, 1861 met eene tonneninhoud van 165,639 in ballast aangekomen. De gemiddelde tonneninhoud van een schip is 87een zooda nig behoeft minstens 50 ton ballast. Men kan dus rekenen, dat ■f- a n cl e 1161 schepen 93,050 ton ballast hebben mede- D^gel^iieiiXüe lossing van iedere ton ballast kost gemiddeld 1 'sIL'l.S d? f|l^po hebben 93,050 tonnen 7754 ponden sterling [»-(^/93i0T45 kan lossing gekost, de kosten van aan boord bren- de uitvaart en het tijdverlies van beide operatien nog EB aas fl a Bad. St.HMerburg.j22 augustus. Bij keizerlijke ukase is de rijks- weeiWan''d'erö'verj^ö elf gouvernementen onder de wapenen ge- rmjjefii ;ïDe\canscrip(ie zaï-v.an den 1 October tot den Isten november pifjals hsbl)en bedraagt 23 man op de 1000. :,Een le'ger-bc^g,fc van prins Gortschakoff gedagteekend op gisteleik.behcLl^t'volgendeSedert gisteren is liefc vuur van den vijand aanmerkelijk verminderd; het veroorzaakt ons wei nig schade." De Russen schijnen van de vesting Nikolajeween tweede Sebastopol te willen maken. De geheele administratie der oor logsmarine voor de Zwarte zee is derwaarts overgebragt, terwijl mede groote magazijnen, zoo wel voor den scheepsbouw als voor allerlei oorlogsbehoeften, in deze vaste plaats aangelegd worden. Tevens is alles voorbereid om het vaarwater, tot. die vesting voerende, voor vijandelijke schepen ontoegankelijk te maken. Men heeft herhaaldelijk gemeld dat de keizer zich naar de Krim zoude begeven. Thans spreekt een brief van Warschau insgelijks van dit voornemen en verzekert dat de czaar, verge zeld van de grootvorsten Nikolaas en Michael zich tegen het einde van deze, maand over Odessa naar Sebastopol zouden be geven. Sjianje. Eenige dagen geleden was er sprake van onlusten, welke den 17 dezer te Madrid zouden hebben plaats gehad, veroorzaakt door opgewondenheid over het gedrag van den Clerus in het be kende geschil met het hof van Rome. Thans verneemt men dat de laatste allocutie des pausen over de spaanscheaangelegenhe den, in de daad te Madrid een ongunstigen indruk heeft gemaakt en zelfs onder de mindere klasse; zoo zelfs dat men het concor daat van 1851 op een openbaar plein wilde verbranden. Geluk kig had de regering voorzien water zou gebeuren en dus krach tige maatregelen genomen om alie manifestation te stuiten. Nu bepaald is om de kerkelijke goederen te onteigenen, is de volgende opgaaf niet zonder belang. De roomsche kerk bezit in Spanje 9 aarts-bisdommen, 54 bisdommen, 63 diocesen, 63 kathedraal-kerken, 100 coHêgïaal-kerken, 20.462 parochie-ker ken. De aarts-bisschoppen en bisschoppen trekken een inkomen van 5.440.000 realen, de kardinalen ontvangen daarenboven 20.000 realen. Voor de overige geestelijken, de administratie, de eeredienst, de seminarien worden dekostenop 141.730.000 rea len berekend, hetgeen bijna 20.000.000 jaarlijks bedraagt. Bo vendien zijn er 600 kloosters, te zameu bevattende 12.000 nonnen, die, zoowel als de 14.000 monniken, welke de kloosters hebben moeteu verlaten, ieder 75 cent daags ontvangen. HPaailsnjllafiaiBaaSo Frankfort 19 augustus. ïjjet onlangs uit Berlijn medegedeel de berigt, dat Frankrijk tegen .de vermindering of afschaffing der Rijn-tollen was, wordt uit Straatsburg stellig tegengespro ken, onder by voeging dat de fransche regering even als die der Nederlanden, hiervan vrijwillig afstand heeft gedaan, welk lof felijk voorbeeld echter door de duitsche oever-stalen niet ge volgd is. Of Pruissen hiertoe thans werkelijk geneigd zij, moet mede nog eerst nader blijken. Uit Weenen wordt gemeld dat de geallieerde mogendhe den voornemens zijn, om, hoe ook de espeditie naar de Krim moge uitvallen, eenige der voornaamste punten van Turkije te blijven bezetten. Varna, Gallipoli en de Dardanellen zullen tot permanente wapenplaatsen ingerigt worden, waar talrijke troe pen steeds in gereedheid zullen worden gehouden. Wijders zijn zij voornemens om in het aanstaande voorjaar Rusland mede in Bessarabie aan te tasten. Volgens deKöln. Zeit. zou Zweden beloofd hebben tot de alliantie van Frankrijk en Engeland te zullen toetreden, als beide mogendheden aan dat rijk zijne tegenwoordige bezit tingen waarborgen en een genoegzame militaire hulp gedurende zeker aantal jaren, tot verdediging van de vroegere zweedsche bezittingen; wel te verstaan, wanneer men er in slaagt die te heroveren. Het concordaat, tusschen Oostenrijk en Rome is einde lijk tot stand gekomen, gelijk uit eene mededeeling in de half- olïïciele Oesterreichische Correspondenz blijkt. Het is op den 18 dezer, den verjaardag van den keizer van Oostenrijk, te Weenen onderteekend en zal openbaar gemaakt worden zoo dra de acten tot wederzijdsche bekrachtiging uitgewisseld zijn. S^jpaEfiOta-ijSio Parijs 22 augustus. Een legerberigt van den generaal Pélis- sier, gedagteekend 19 dezer, heeft ten opzigte der hervatting van het bombardement tegen Sebastopol, dat in eene depeche van vorst Gortschakoff (in ons vorig nommer opgenomen) reeds als zeker was medegedeeld, eindelijk bepaalde berigten aange- bragt, waaruit blijkt dat alleen het artillerievuur weder was geopend, met het eenige doel om de belegeringswerken tegen den Malakoftoren te besclierihen. Voorts wordt daarbij berigt dat de duur van den wapenstil stand op verzoek der Russen had moeten worden verlengd. Door de Eranschen zijn van den vijand alleen 2129 lijken be graven, terwijl de Russen zeiven er '1200 begroeven. l'n de ministeriele dagbladen leest men opgaven betrek kelijk de aanstalten voor eene nieuwe bestorming van Sebas topol welke aan een dagblad van Marseille ontleend zijn. Volgens deze is men, toen de werken schier voltooid en de batterijen gewapend waren, te rade geworden om een zeer groot aantal nieuwe mortieren toe te voegen aan het dertigtal, het welk reeds in batterij gesteld was; dat aantal werd onvoldoende geacht en van deszelfs vermeerdering verwachtte men veel goeds, daar de horizontaal geschoten project ilen aan de aard werken niet veel schade deden maar ze veeleer, wanneer zij er in aaumerkelijken getale indrongen, steviger maakten; eene hagelbui van zware bommen zou, naar men hoopte, meer uit werking hebben. Voor het oog (zoo leest men verder in het bedoelde schrij ven) is de staat van zaken voor Sebastopol in de laatste drie weken niet veranderd, doch in de daad hebben wij de kans voor het wel slagen van een nieuwen aanval grootelijks vermeerderd. De proefneming van 18 junij heeft ons geleerd dat er, om een en tweeden aanval op de Malakofschans met goeden uitslag te kunnen ondernemen, drie dingen vereischt worden: 1. dat wij de vijandelijke linie zoo digt mogelijk naderden, ten einde onze stormkolonnes niet weder zoo lang aan het vuur der russische artillerie zouden blootgesteld zijn; 2. dat wij in slaat waren om de russische batterijen, die ons van ter zijde beschoten, te be antwoorden en tot zwijgen te brengen3. dat wij door een geducht vuur op de haven, de aldaar liggende oorlogschepen onschadelijk maakten. Thans zijn deze drie vereischten nage noeg verwezenlijkt, onze loopgraven zijn tot op een zeer korten afstand van de vesting gebragt, onze nieuwe batterijen zullen onze Hank grootendeels tegen het russisch geschut beveiligen, en de oorlogschepen in de haven zullen op een afstaud gehou den worden door de zware houwitsers die wij aan de achterzijde der kalfaathaven geplaatst hebben. Voor dat deze batterij op- gerigt was, waren de russische oorlogschepen door een golving van het terrein beschut en konden wij ze niet anders dan met bommen bereiken, en deze deden hun nimmer schade, daar hun dek met eene vastgetreden laag aarde van wel eene el dikte be legd was, doch deze bedekking wordt thans nutteloos nu wij ze met kogels kunnen bereiken." De koningin van Engeland heeft den 20 dezer de tentoonstelling van schoone kunsten bezocht, waar talrijke bezoekers aanwezig waren. Men had eerst besloten de I entoon- stelling niet voor het publiek geopend te laten. De keizer heeft echter'bevolen, iedereen als gewoonlijk toe te laten. Men be grijpt dat de toegevloeide menigte dus groot was, dat de koningin aan den arm des keizers in den beginne naauwelijks kon voortwandelen. Ten 11 ure is de koningin uitgereden, verge zeld door de prinses, prins Albert en den keizer. De prinsen van Wallis en Napoleon waren in een tweede rijtuig, terwijl 9 andere koetsen voor het gevolg dienden. Voor het tentoonstellingsge bouw was eene tent van rood fluweel met gouden sterren bezet, daargesteld, terwijl eene menigte van de meest zeldzame bloe men den ingang versierde. Door liet bestuur ontvangen, hebben HH. MM. eerst met eenige moeite, maar weldra meer gemakke lijk, vrijen doorlogt gevonden. Zoowel de koningiu als prins Albert hebben met de grootste oplettendheid de beste schilde rijen bezigtigd en tevens onderscheidene aaukoopen gedaan. Na de fransche zaal ten tweede male te hebben doorgewandeld, zijn HH. MM.tenl ure vertrokken, de grootste tevredenheid betuigende over de schoone tentoonstelling. De koningin had den vorigen dag de kerk van Notre Dame bezocht en werd door den aartsbisschop en zijne geestelijkheid ontvangen. De aartsbisschop rigtte eenige woorden tot de ko ningin. Na dit bezoek begaf de koningin zich naar het stad huis, waar zij slechts eenige minuten vertoefde. De prins Lucien Bonaparte heeft den paus verzocht hem niet tot kardinaal te verheffen. Hij heeft echter op aandrang van den H. Vader de betrekking van groot aalmoezenier van keizer Napoleon moeten aannemen. Hij behoudt den titel van abt. De prins is nog slechts 21 jaren oud. Alhier is het gerucht in omloop dat. te Weenen eene ministerieële crisis als spoedig op handen wordt beschouwd. Omtrent den zin in welken het kabinet zou gewijzigd worden is echter niets bijzonders bekend. Sedert lang bestond op Corsica het plan om aldaar een monument ter eere van Napoleon I op te rigten. Dit monu ment zou bestaan uit een grooten monoliethdoch men heeft daarvan afgezien, uit hoofde van de buitengewone onkosten welke het transport van zulk een steen vereischt en besloten, het door een ander te laten vervangen. Thans heeft zich eene commissie vereenigd, bestaande uit de meeste ministers en andere voorname personen, welke voor de uitvoering van die zaak zal zorgen. Op grond eener depeche uit Berlijn deelen de dagbladen mede dat de poolsche bank door het russische gouvernement belast is met de taak om te trachten eene nieuwe russische leening in het buitenland te sluiten.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2