MIDDELRUHGSCHE COURANT. Zaturdag 1835 25 Augustus. N- 102. Vlis- Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente iugeii geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 ceut voor zegel worden betaald. De betaling'geschiedt kontant. Editie van Vrijdag avond 8 ure. dimicnlanöscljc vEijbiitgen. Middelburg- S4 augustus» In de afgeloopene week had op den openbaren weg tusschen Axel en Zaatnslag, en wel midden op den dag, weder eene stoute aanranding plaats. Een 18jarige jongen voor zijnen baas te Axel lijnzaadmeel gehaald hebbende, hetwelk hij iu een zakje op zijnen rug droeg, werd, zich naar Zaamslag begevende, on* der weg eensklaps overvallen door eeuen persoon die zich in het graan verborgen had en daaruit, bijna geheel naakt, te voorschijn kwam. Zeker vermoedende dat de jongen geld in het zakje droeg, vroeg hij eerst om tabak, en daarna hem stevig vastgrij pende. om geld. Juist van pas kwam er een landbouwer aan, die den jongen verloste, waarop de aanrander het op een loo- pen zette. De landbouwer den vreemden arbeider eenigz'ms ken nende, deed aanstonds berigt van zijne ontmoeting. ELet is aan de marechaussees reeds gelukt dien vreemdeling op te sporen, en hem jongstleden vrijdag te iVxel gevankelijk bjnnen te bren gen. Bereids is hij te Goes overgebragt en uit een voorloopig onderzoek is gebleken dat hij vroeger in Belgie ambtenaar van de eerste klasse was. Uit het signalement van den per soon, die onlangs den zoon van eenen vlasbaas-in die omstre ken aanraudde, schijnt te blijken, dat deze welligt de zelfde per soon is. Men leest in De tijd //Vóór drie maanden berigtte ons een onzer lezers uit's ïïage dat van de zijde der Pranschen en Engelsehen krachtige pogin gen werden gedaan om naburige staten en onder anderen Spanje tot het deel nemen aan den oorlog over te halen. Toenmaals vond dat van alle zijden tegenspraak. Hij merkt ons thans op dat de toetreding van Spanje tot de westersche alliantie het be wijs levert dat zijne berigten juist waren, en hij voegt daar aan toe //Hoezeer dit thans insgelijks zal worden ontkend, kan ik UEd. echt er ten stelligste uit particuliere brieven uit Parijs van eene hoog geplaatste en zeer goed onderrigte zijde verzekeren dat ook Portugal, Zwitserland en Belgie tot de westersche alli antie zullen toetreden en te zameu met Spanje 150,000 man hulptroepen zullen leveren." //Wij laten natuurlijk het berigt voor rekening van den schrij ver. Er is daarin intusschen niets onwaarschijnlijks. Als Frank rijk en Engeland met al hunne magtdrukken op kleine aangren zende staten,dan is het voor deze moeijelijk om zich te onttrekken aan de rigting die men haar wil opdringen. Wat Belgie even wel aangaat, zoo het gedwongen wordt mede te doen in de westersche alliantie, dan treedt het buiten het regt waarop de londensche couferentien het jeugdige rijk gevestigd hebben. Mogt het zich bevestigen dat Belgie, ten spijt daarvan, in den oorlog wordt medegesleept, dan zou men zich te regt niet zon der bezorgdheid mogen afvragen: Hoe lang nog zal Nederland builen de kwestie worden gelaten Prins Frederik heeft zondag te Sanssouci deelgenomen aan hei. familie-diner, dat er bij gelegenheid van de terugkomst van den koningen de koningin plaats had. De prins blijft tot. aan het einde der groote manoeuvres, die nabij Berlijn plaats hebben, aan het pruissische hof, om daarna eenige dagen te Muskau door te brengen. Men verneemt te Nijmegen met genoegen dat het meer dan waarschijnlijk, ja bijna zeker is, dat Z. M.de koning, de aldaar op 4. 5, en 6 september te houden algemeene vergadering der Geldersche maatschappij van landbouw en daaraan verbonden tentoonstellingen, met een bezoek zal vereeren. In den vroegen morgen van 20 dezer is in het gat van Texel geankerd het fransche fregatschip met.hulp-stoomvermogen La Manie, kommandant. de Barmont. van Cherbourg, met ammu nitie, victualie en 200 russische. krijgsgevangenen, die uitge wisseld zullen worden, naar de Oostzee bestemd, liet fregat is uit hoofde van onbekendheid derwaarts verzeild geraakt, en is op het kustlichtafgaande, gelukkig zonder eenige andere avarij dan een klein gebrek aan de machine door het stooten op een bank, veilig voor anker gekomen. Bedoeld transportschip heeft dien zelfden middag de reis voortgezet. De provinciale staten van Drenthe hebben in hunne laatste nu geslotene vergadering besloten om aan de tweede kamer der sta ten-generaal een rekwest in te dienen, waarbij de kamer ver zocht wordt eene parlementaire enquête, of parlementair onder zoek, in voege bedoeld bij art. 90 der grondwet en nader geregeld bij de wet van'5 augustus 1850 (staatsblad no. 45), in te stellen omtrent de tolkwestie op het Zwolsche Diep. Zij voeren in dat rekwest aan, dat de werken aan het Zwolsche Diep alleen zijn ondernomen om Zwolles zeehandel te bevorderenen dat nu ten onregte de kleine binnenschipperij met tol wordt gedrukt, die die werken niet heeft verlangd, en om welke de werken niet zijn ondernomen. De staten voeren aan, dat zij zich herhaalde lijk, maar te vergeefs, aan de regering hebben gewend, en dat drie onpartijdige ingenieurs hebben aangeraden het toltarief naar den diepgang in te rigten, als wanneer de minder diep gaande, waarom het werk niet is ondernomen en die geene be hoefte aan het werk hadden, kodden worden vrijgelaten. Dit verzoek is zeer opmerkelijk, als men in aanmerking neemt het collegie dat het verzoek doet in den kring zijner bevoegdheid, het collegie, waaraan het verzoek gedaan wordt, en het verzoek zelf. Een parlementair onderzoek toch is een zeer gewigt.ig deel van ons stellig staatsregt, dat nog slechts eens (omtrent den zout-accijns) in toepassing is gebragt en dat niet genoeg op prijs kan worden gesteld. Met belangstelling ziet men de beraadsla gingen daarover te gemoet. aseHBoeEBiïBig-ein en bestU&itenu Bij besluit van 19 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoe men, in de provincie Zeeland, tot gezworen bij den polder Krui- niugen, den beer W. Nieuwenliuizen, en tot gezworen bij den polder Ouden van St. Philpsland, den heer L. Dorst. Z. M. heeft bij besluit vau 16 dezer goedgevonden te be noemen, bij het 7de regemsnt infanterie tot 2den luitenant- kwartiermeester den fourrier A. van lieerde, van het korps. Bij koninklijk besluit van 11 dezer is aan A. J". Wooning, gewezen exploiteur bij het lioog militair geregtshof, ten laste van den staat een pensioen verleend, ten bedrage van/ 657 'sjaars. Bij koninklijk besluit van den 18 dezer is een pensioen verleend aan C. J. Willems, weduwe van J. Vermandei, in leven ontvanger der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen te Zaamslag c. a-, ten bedrage van ƒ1423. Marine en leg-er. Men schrijft ons van het Nieuwediep den 21 augustus t By gunstige windsgesteldheid vertrekt Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden in den loop dezer week naar West-Indieom derwaarts over te brengen ammu nitie en victualie voor de te Suriname en Curasao liggende oorlogsbodems. Van daar vertrekt het fregat naar de Middel- landsche zee, om in het begin van het volgende jaar naar het vaderland terug te keeren." De luit. ter zee 2de kl. C. E. llackstroh is van Zr. Ms. trausport,schip P rins°W i 11 e mFr e d e ri k H e n d r i kkom mandant luit. ter zee 1ste kl. J. W. de Ruyter de Wildt, over geplaatst aan boord van Zr. Ms. instruct ie-brik Zee houd, kommandant kapt.-luit. ter zee B. G. Escher, liggende te Nieuwediep. Aan boord van Zr. Ms. wachtschip Ajaxte Hellevoet- sluis is geplaatst de luitenant ter zee 2 de klasse jhr. E. E. vou Weiier. Aan een particulier schrijven uit's Hage, dd. 21 augus tus ontleent de Amsterdamsche courant het volgende Ik verneem zoo even dat Zr. Ms. fregat Doggersbank en het stoomschip Sin dor o in den vroegen morgen van den .14. na eene overtogt van 13 dagen van Gibraltar te Malta zijn aangekomen. Z. IC. H. de prins van Oranje was voornemens om met de S in d o r o naar Syraeusa en Messina te vertrekken. Beide schepen worden tegen het laatst van september terug verwacht-. Naar men verneemt zullen de volgende korpsen deelne men aan de kavallerie-oefeningen die eerlang weder in 't kamp bij Rijen zullen gehouden worden: het 1ste regement dragon ders, twee eskadrons van het 2de en twee eskadrons van het 3de regement, en eene batterij rijdende artillerie. De troepen zullen kantonneren in de gemeenten Dongen, Gilze en Rijen, Alphen en Riel, Ginneken en Bavel, Tilburg, Oasterhout en Teteringen. De general-majoor, baron van Heerdt, is door den ko ning van Pruissen begiftigd met de orde van den Rooden Adelaar, 2de klasse, met de ster. VerscBgilfieiide berisrteia» In de eerstvolgende zitting des gemeenleraads van Schiedam zal de afschaffing der plaatselijke opcenten op het gemaal wor den voorgesteld, benevens eene vervanging daarvan door eene income- tax. Men verneemt dai. het ontwerp van wet betreffende de organisatie der regterlijke magt enz., thans bij den raad van state aanhangig is, zoo dat meu de aanbieding van dit gewig- lig wetsontwerp in den loop van bet aanslaande zittingjaar der staten-generaal kan te gemoet zien. De Indiër, de inspectie-reis van den gouverneur-generaal naar de Molukkos besprekende, waartoe hem autorisatie is ver leend berigt dat voor die reis geen schip in de oost-indische vloot beschikbaar is, zoo dat men een vaartuig van de maat schappij onder best uur van den heer Cores de Vries zou hebben gehuurd naar den Indiër, voor f 20,000 's maands. Bij het departement van binnenlandsche zaken zijn, feu behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood, ont vangen van J. H. Laarman, boekdrukker te Amsterdam, twee muntbiljetten elk a ƒ10, zijnde de iets vermeerderde bruto ontvangst van de door hem verkochte Komieke stukjes en ernstige, doorïï. G. M." en //Tarief van regten op den in- en uitvoer." De heeren J. J. van der Brugghen, president der arrond. regtbank te Nijmegen, ds. O. G. Heldring en anderen hebben naar wij vernemen, het plan opgevat om een adres aan de tweede kamer der staten-generaal te rigten, teneinde haretusschen- komst bij de regering te verzoeken, tot het erlangen van wette lijke bepalingen omtrent de prostitutie. Deklage van een kiezer te Nieuwe veen. dat de burgemees ter de stembriefjes bij de laatste keuze van teekens had voor zien, heeft ten gevolge gehad, dat een ondergeschikt ambtenaar zijn ont slag heeft bekomen; mogelijk een volkomen onschuldige. Dezelfde kiezer heeft zich thans op nieuw tot de ministers van binnenlandsche zaken en justitie gewend, met de verzekering, dat de straf den onverdiende heeft getroffen, want, dat de burge meester werkelijkdc stembriefjes van teekens heeft voorzien. Hij verlangt thans een meer ernstig onderzoek. Door gedeputeerde staten der provincie Overijssel is San den raad van Zwolle goedkeuring verleend van den aankoop* der gasfabriek van de heeren C. de Brnyn en zonen, te Amst er dam, zijnde zulks al de gebouwen en heigeen daarin aard-, na gel- en paalvast is, alsmede al de roerende goederen tot de fabriek behoorende. voor de som van 137,500. Tevens is door dat collegie magtiging gegeven om, tot. vin ding der kosten van aankoop, en het verder exploiteren dier fabriek voor rekening der gemeente Zwolle, eene gcjc'ieenmg aan te gaan van ƒ170.000.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1