MIDBELBURGSCHE COURANT, Dingsdag N°- iOO. im. 21 Augustus. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- iugen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,10. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Adverteutien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- aakiugen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsiug moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Maandag avond 8 ure. 3 anliöttöig insert VAX liETMSRESTM, PROVINCIALE EX GEllEEXTERESTEREX. liennisgeviag1. Het. gemeente-bestuur van Veere, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat een uittreksel van den, overeenkomstig art. 11 der wet van den 21 december 1853 (staatsblad no. 128) vervaardigden staat, betrekkelijk de verboden kringen van de vesting Veere, ter voldoening aan bet 1ste lid van art. 17 dier wet, ten raadhuize is nedergelegd en dat de afkondiging, be doeld in het tweede lid van het vermelde artikel, op lieden 17 augustus heeft plaats gehad. Veere, den 17 augustus 185.5. Het gemeente-bestuur voornoemd DE STOPPEL AAR, voorzitter. J. P. VAN DEN HEUVEL, secretaris. Kennisgeving-» Het gemeente-bestuur van Vrouwepolder brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de, overeenkomstig art. 11 dei- wet van den 21 december 1853 (staatsblad no. 128) vervaar digde slaat, betrekkelijk de verboden kringen van de vesting Veere, ter voldoening aan het 1ste lid van art. 17 dier wet, ten raad huize is nedergelegd en dat de afkondiging, bedoeld ra het 2de lid van het vermelde artikel, op heden den 18 augustus heeft plaats gehad. Vrouwepolder, den 18 augustus 1855. Het gemeente-bestuur voornoemd, DE STOPPELAAR, voorzitter. J, P. W-ISSE, wethouder. CiinnmlanDsclje ®ijöingm. Middelburg' SO auigUDStiiSo Morgen voormiddag ten 11 ure zal de gemeenteraad alhier eene openbare zitting houden, waarin aan de orde gesteld zijn de navolgende punten: Onderzoek ingekomen geloofsbrieven, nieuwe leden. Deiiberatien verordening burgerlijk armbestuur en bestuur godshuizen. Rapport commissie van financiën op het voorslel van burge meester en wethouders, bet rekkelijk belasting op het gemaal. Overlegcing gemeente-begrooting. Bij resumtie missive godshuizen, regularisatie comptabiliteit. Idem berigt. kamer van koophandel en fa brij ken, vracht-tarief Gorinchemsche beurt veer. Idem rekening amortisatie. In de zitting van het provinciaal gcregtshof in Zeeland van zafurdag is behandeld de zaak van den officier van justitie bij de arrondissements-regtbank alhier, appellant van een vonnis dier regtbank, waarbij de scheepsgezagvoerder M. Butijn is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde feiten. De verdediging van den beklaagde werd ook nu waarge nomen door den advocaat mr. P. J. G. van Diggelen. In deze zaak zijn twee getuigen gehoord. Het openbaar ministerie heeft, bij monde van den procureur- generaal, geëischt schuldig-verklaring van den beklaagde aan het wanbedrijf van misbruik van vertrouwen, en veroordeeling dien ten gevolge tot eene gevangenisstraf voor den tijd van minstens twee maanden en hoogstens twee jaren, eene geldboet e van minstens f 12,50, ontzetting van de bugerseliaps- en bur gerlijke regten, vermeld in art. 12, wetboek van strafregt, en in de kosten van het geding. Na re- en dupliek zijn de debatten gesloten en heeft het. hof de aits, r iak bepaa'd op aanstaanden zaturdag, des voormiddags •ten 10 ure. Zoo als wij. in ons vorig no. mededeelden, is vrijdag alhier de algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzersge nootschap geopende Des namiddags ten 1 ure van dien dag is de eerste.huislioudelijke vergadering in liet Schuttershof tot behan deling der punten van beschrijving gehouden, waarin o. a. werd uitgebragt verslag van den toestand des genootschaps over 1851 enz. In die zitting werd van wege de afdeeling Middelburg als een aandenken aan het hoofdbestuur aangeboden een volledig exemplaar van de schoolschriften uitgegeven door wijleu de heeren G. A. Kesteloo en L. Hoogerheyde, in prachtband, met fraaijen titel en opdragt. In het lokaal waar deze vergaderingen die van den volgenden dag werd gehouden, had tevens Voor de eerste maal eene bui tengewone tentoonstelling plaats van uitmuntend fraai schrijf- en teekenwerk, vervaardigd door. eenige leerlingen op scholen in dit dist rict, waarbij nog gevoegd waren ongemeen fraaije schriften en kaarten van de leden der alhier gevestigde oefen school, en eindelijk eenige liefhebberijen, waaronder bepaalde lijk uitmuntten eene vergroote kaart van het eiland Walcheren, vervaardigd volgjns die van den heer P. Lampert,, door den onderwijzer Visser van Gapinge, en pennewerk van den werk man Sohier te Middelburg. Alle deze voort brengselen werden door iederen toeschouwer met hijzonder genoegen bezigtigd en daaraan eenparig den meesten lof toegezwaaid, zoo als zij dan ook een gunstig getuigenis aflegden voor de aanmerkelijke vorderingen van het onderwijs in dit district. Vrijdag middag ten I ure was deze eerste vergadering afge- loop.en, waarna de leden gezamenlijk de oudheidskamer op het raadhuis, het museum benevens andere merkwaardigheden bin nen deze gemeente hebben bezigtigd en zich daarna ver- eenigd aan een maaltijd op de bovenzaal der sociëteit Sint Joris, waaraan door het hoofdbestuur, de afgevaardigden, benevens vele leden en genoodigdeii werd deel genomen, zoo dat in het geheel ruim 80 personen bijeen waren en in gulle vrolijkheid geruimen tijd, onder het zingen van menig toepasselijk lied en het uitbrengen van èen aantal feestdronken, vergaderd bleven. Zaturdag morgen ten 10 ure, nadat door eenige leden de Oost en Nieuwe kerk alhier nog waren in oogenschouw genomen, is de vergadering in het Schuttershof'voortgezet en gesloten. In deze zitting, die tot 's namiddags 1 ure duurde,, zijn de verdere punten afgehandeld en werd o. a. bepaald dat het hoofdbestuur te Groningen zal gevestigd blijven en de volgende vergadering van liet genootschap zal gehouden worden in het jaar 1856 te Leeuwarden. Aan deze vergaderingen namen ruim 100 leden deel. In deu namiddag werd door een lOtal leden en genoodigder. een tour gedaan over Domburg naar Westkapelle, en na den vuurtoren, en den zeedijk in oogenschouw genomen te hebben keerde men.naar Domburg terug,waar men op liet Badhuis nog geruimen tijd op hoogstaangename en genoegelijke wijze veree- nigd bleef, en na liet uitspreken van een afscheidswoord en het. aanheffen van een toepasselijk zangstuk, de terugreis naar Middelburg aannam. Hiermede werd eene feestviering besloten, die ongetwijfeld- bij velen de meest aangename herinnering zal achler laten, zoo als men met genoegen de eenparige tevredenheid mogt opmerken bij alle leden, over de hun in Zeelands hoofdplaats teil deel gevallen ontvangst. De provinciale commissie van onderwijs in Zeeland heeft in hare zomer-zittingen, den II en 15 dezer gehouden, de navol gende acten van toelating tot liet geven van onderwijs uitge reikt aan vier onderwijzeressen acten voor de nederduitsche, fransclie en hoogduitsche talen, voor het schrijven, rekeueu, lezen, de aardrijkskunde en de geschiedenis, aan twee van haar acte voor het engelsch en aan twee ondermeesters acte voor de nederduitsche en fransclie talen. Eén onderwijzer werd tot den tweeden, vier werden tot den derden, en vier kweekelingen tot den vierden rang toegelaten. Twee jongelingen die naar den derden rang stonden, zijn afge wezen, een van dezen had zich nu reeds weder aangeboden, na dat hem het zelfde lot in de voorjaars-vergadering dezes jaars was wedervaren. De werken aan de suatie-sluis van Schouwen, district Brou wershaven, waarvan de openbare aanbesteding jl. zaturdag ter provinciale griffie alhier heeft plaats gehad, zijn aangenomen door den heer J. van der Linden te Zierikzee, als minste in schrijver voor de som van ƒ6130, mits de uitvoering in het voorjaar van 1856 geschiede. Zaturdag namiddag waren twee werkiieden bezig met. liet verwen vau liet barkschip Marie Julie, in de. kade alhier liggende en hadden zij zich tot dat einde begeven op eene stelling dio van builen aan liet schip was aangebragt en door middel van touwen daaraan bevestigd, toen door het losschieten van een dier touwen beide het ongeluk hadden in het water te storten. Zij zijn cliter spoedig gered en gelukkig voor alsnog met den schrik vrijgekomen. Zaturdag is door den burgemeester der gemeente Westka pelle de eerste steen gelegd aan het aldaar te bouwen nieuw schoollocaal. Daarbij werden de aanwezigen, bestaande uit de leden van den gemeenteraad, den heer predikant, leden van onderscheidene corpora tien enz., daartoe uilgenoodigd, benevens eene menigie andere ingezetenen, door hem op eene voor die gelegenheid passende wijze aangesproken. De burgemeester herinnerde hoe de gemeente reeds voor lang behoefte had gevoeld aan een ruim en wel ingerigt school gebouw, maar dat. alle pogingen, die het gemeentebestuur vroe ger tot daarstelling van zoodanig gebouw had aangewend, we gens gebrek aan de noodige fondsen,vruchteloos waren gebleven. Thans echter, merkte hij aan, is het gemeentebestuur, door de hooge regering en het gewestelijk bestuur krachtdadig onder steund, in staat gesteld om in die behoefte te voorzien, en hij eindigde met den wensch dat het gebouw waaraau hij de eer had de eerste hand te leggeu, spoedig opgetrokken worde en verder ten volle aan zijne bestemming moge beantwoorden. Daarop nam de predikant het woord en wenschte op eene regt hartelijke wijze eenen ruimen zegeii toe aan den burgemeester op zijne zoo even volbragte taak, aan het gemeentebestuur op hunne welgemeende pogingen, aan den aannemer de noodige kracht tot uitvoering van zijn werk, en wijders dat het gebouw eenmaal voltooid, door de jeugd getrouw bezocht moge worden, ter verkrijging van de noodige kundigheden niet alleen, maar ook en vooral, om gevormd te worden voor hare bestemming hier namaals. Vervolgens begaven de leden van den gemeenteraad en ver dere genoodigden zich naar de woning van den burgemeesler, waar zij aan eene wel voorziene tafel werden onthaald en waar mede de plegligheid tot elks genoegen is afgeloopen. Men schrijft ons uit Goes van den 18 dezer Deu 15 dezer is aan den zeedijk te Borsselen aangespoeld een lijk van het mannelijk geslacht, reeds ia staat van ontbin ding en daardoor onkenbaar. Het was gekleed in een blaauw gestreept gebreid hemd, een blaauw baaijen borstrok, lakensche broek en hoog lederen schoenen. Om het midden had het een zwart lederen gordel. Den 15 dezer, des namiddags, is door den hoogen waterstand van het kanaal van Neuzen op Gent, de dijk tusschen dat ka naal en den Nieuw Papeschorre-poider doorgebrokendoor het onmiddelijk aftappen van het water is de schade niet zoo be langrijk als men eerst dacht; alleen de reeds gesuedou vruchten hebben iets geleden. In den namiddag van den II dezer viel, bij het uithalen der lijn aan de brug te Sluiskil, gemeente Neuzen, een vletschipper over boord en verdronk onmiddelijk, zonder dat er iets ter red ding mogelijk was. In den namiddag van donderdag jl. is Z. M. de koning met den beurstrein te Amsterdam aangekomen en aan hoogst- deszelfs paleis afgestapt. Onmiddelijk na zijne aankomst ver scheen de vorst op het balkon-van het paleis en ontving daar,

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1