Na het uitbrengen van dit verslag, waarvoor de voorzitter den secretaris zijnen dank toebragt, werd aan art. 120 der wet, ver geleken met art. 43 (benoeming van commissie), voldaan; het ontwerp tot uitvoering van art. 72 der wet (in bijlage A der punten van beschrijving) metovergroote meerderheid van stem men aangenomen; het 4de punt, betreffende de regeling der uit voering van art. 110 der wet, gafaanleiding tot eenige discussie, maar ten slotte werd het des betreffend ontwerp (bijlage B der punten) aangenomen met 539 tegen 71 stemmen. Het 5de punt, over het rapport en de-voorstellen der commissie ter zake van industrieel onderwijs, gaf insgelijks tot eene zeer'uitvoerige wisseling van denkbeelden aanleidingten slotte werd het ont werp (bijlage C der punten) aangenomen met 327 tegen 266 stemmen. Ten aanzien van het. 6de punt werd over het over schot der reserve kas besloten overeenkomstig het voorstel van hei hoofdbestuur. llierna werd verslag uitgebragt omtrent de prijs wagen. Daaruit bleek, dat van de zes in 1853 uitgeschreven prijsvragen vijf geheel onbeantwoord zijn geblevendat op eene vraag no. 6, eene geschiedenis van Heerlands O. I. bezittingen, een ant- woord is ingekomen ge teekend met het mottoMen zal op Java voorts een vasten zetel stichtenwelk antwoord echter door al de beoordeelaars eenparig is afgekeurd; zoo dat dit jaar geene bukrooning plaats heeft. Het Itoofdbestuuu droeg voor de herhaalde uitschrijving der zoo even genoemde prijsvraag, benevens die der onbeantwoord geblevene ns. f,2, 3, welk voorstel de vergadering aannam. 11 ierna sloot de voorzitter de vergadering. Den volgenden ochtend ten 9 ure zijn de werkzaamheden voortgezet. Als toen was aan de orde de eindkeuze en het be sluit tot het uitschrijven van prijsvragen volgens art. 77 der wet. Gekozen zijn no. 6. en no. 10, zijnde: Een leesboek over de voor handel en nijverheid meest belangrijke voortbrengselen van Neêrlandsch Indië (opgegeven door het algemeen departe ment); en eene aanwijzing van geschikte middelen om miuge- oefenden gedurende den avond nuttig en aangenaam bezig te houden (opgegeven door het departement te Apeldoorn). Daarna is men genaderd tot. no. X, zijnde de behandeling der voorstellen betrekkelijk art. 4 der wet. Het hoofdbestuur stelt voor de afschaffing van art. 24, laatste alinea. Onderscheidene (departementen voeren ten voor- en nadeele hiervan het woord. In st cmtning gebragt, wordt dat eerste punt verworpen met 349 negen 274 stemmen. Het tweede punt, om art. 4 zoo als het nu luidt te behouden, wordt insgelijks verworpen met 342 tegen 275 stemmen. De werkzaamlieden na eene pauze ten 2 ure hervat zijnde, woixit'-iitt cenige discussien iu stemming gebragt het voorstel van het departement Rotterdam, luidende n Al wie het doei der maatschappij, zoo als het in art. 1 om schreven is, wil helpen bereiken, kan //tot welk christelijk ge nootschap hij ook behoore" als gewoon lid der maatschappij worden aangenomen, met inachtneming van de huishoudelijke bepalingen door de departementen voor het verkiezen en toe laten van hunne leden v astgesteld," en wel met 371 tegen 220 stemmen. De voorzitter stelt wijders voor de verdere voorstellen aan ie houden tot 1S56 en nu de algemeene vergadering te sluiten. Rotterdam is daartoe bereid, maar acht het even als Delft bil lijk, dat de thans uitgestelde voorstellen dan prioriteit hebben. Hier tegen verklaart zich de voorzitter omdat het kan zijn, dat er in 1856 meer gewigtige zaken te behandelen zijn en het de taak van het hoofdbestuur is de punten van beschrijving voor 1S56 te redigeren. Het. voorstel van den voorzitter wordt daarop hij acclamatie aangenomen en de vergadering alzoo met algemeene stemmen gesloten verklaard. Het departement Wageningen bedankt den voorzitter voor zijne uitmuntende leiding. De voorzit ter zegt van zijne zijde, dat hij de niet gemakkelijke taak van praeses met. genoegen heeft waargenomen. Hij voegt er bij, dat bij niet eens is met, de beslissing over het art. 4gevallen. Bij hem geldt echter de liefde voor de maatschappij boven alles. Hij twijfelt niet. of dit zal hij de minderheid mede het geval zijn. Daarop gaat de vergadering uiteen. Mea-fiiisiesaws. Ds. C. J. Brutel de la liiviere te Monnikendam heeft het be- vorm de gemeen e te Meppei aangenomen. '^Mr Ds. A. J. Backer, predikant te Pouderoijeu, is het b;ie Ni as e aangenomen. J Hqyblom te Axel, heeft uit hoofde zijner meer en encje ligchaams-ongesteldheid zijn emeritaat ge- ■éMÉ arne era leg-es*. Alexander, kommandant kapitein er, is bestemd voor eene reis naar [bepaald op 22 dezer, geschreven dat Zr. Ms. fregat D o g- gersbank, aan boord hebbende Z. K. H. den prins van Oranje, aldaar den 29 julij was aangekomen; de prins had den 30 en 31 julij de vestingwerken als ook de britsche oorlogstoomboot Medusa bezigt,igd. Den 1 dezer had deDoggersbank met den prins Gibraltar weder verlaten. Z. M. de koning heeft bepaald dat in dit jaar eenige onzer forten door troepen zuilen worden bezet. Onder dezelve be hoort het fort Honswijk, bij Jutphaas, 't welk zal bezet worden door den staf en drie kompagnien van het 8ste reg. infanterie, uit het garnizoen Nijmegen. Den 20 dezer zullen de heeren officieren en onder-officie ren van de verschillende regementen infanterie, die zich geoe fend hebben met de behandeling der minié-geweren, vervaugen worden door 28 officieren en verdere manschappen, welke op dien dag te 's llage zullen aankomen. Verschillende toe rijf* «5 nu De beruchte Barnum heeft nu het plan opgevat om in de meeste plaatsen van de Yereenigde Staten tentoonstellingen te houden van vrouwen-daguerreotypen, en heeft 5000 dollars aan premien uitgeloofd voor de 100 schoonste portretten. In de stad Cincinnati staan thans meer dan 500 biljarten, Een der laatste nommers van The New-York times zegt dat er tegenwoordig in New-York niet minder dan 50,000 men sehen zonder werk zijn. Bij het departement van binnenlandsche zaken is, ten be hoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood, opvol gend ontvangen, doortusschenkomst vanden lieer commissaris des koningsin deprovincie Utrecht, eenesom van/40.zijnde, na aftrek der onkosten, de opbrengst van twee door den heer J. H. Gravest,ein, th. stud, aldaar, uitgegeven gedichtenden heer staatsraad, commissaris des konings in de provincie Zuidhol land, eene som van ƒ100.nader bij burgemeester en wethou ders te 'sGravenhage ingekomen; den heer commissaris des konings in de provincie Friesland, eene som vanƒ23.10, bij het gemeentebestuur van Sneek nog outvangen, en den heer com missaris des konings in de provincie Utrecht,, eene som van ƒ11.27, zijnde eene bijdrage van de onder-officieren en man schappen van het dépot van het 7de regement infanterie. CSenaae entfers&&a.d. van !$33<l(len>urg. Zitting van 15 augustus 1855. Voorzitter jhr. mr. Paspoort van Grypskcrke. Afwezig de heeren van Sonsb.eeck, van Uye, mr. van Eeke- len, Salomonson, mr. Snouck Hurgronje en mr. van Diggelen. De notulen der vorige zitting na voorlezing goedgekeurd zijnde, berigt de voorzitter dut de vijf eerstgenoemde der boven staande leden afwezig zijn als qitlandig, en de heer mr. van Diggelen, door ambtsbezigheden verhinderd. Voor kennisgeving wordt aangekomen eene missive van gede puteerde staten van Zeeland, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot beschikking voor 300,72 uit den post voor onvoorziene uitgaven op de gemeente-begrooting voor dit dienst jaar, zijnde perceptie-kosten der plaatselijke opcenten op rijks belastingen. Ten aanzien een er circulaire van het zelfde collegie cld. 27 julij, houdende nota van opmerkingen ten opzigte van het dooi de verschillende gemeente-besturen vastgestelde maximum van te verleen en onderstand, volgens de armen-wet, en de inzon derheid voor deze gemeente geldende aanmerking, dat niet is omschreven wanneer de zomer- en wanneer de winterbedeeling zal aanvangen, wordt besloten daarop de aandacht te vestigen, bij de vaststelling van een en ander voor het volgende dienstjaar. Dc voorzitter berigt dat de bestedingen van gewoon onder houd, enz, waarvan in de vorige zitting sprake was, hebben plaats gehad, gezamenlijk voor 1743, of omstreeks/ 500 min der dan de raming. Aangenomen voor kennisgeving. Het voorloopig vastgesteld kohier der belasting op defouragie, hetwelk gedurende 14 dagen ter inzage nederlag zonder dat daarop eenige reclame is ingekomen, wordt alsnu bepaaldelijk gearresteerd. De conclusie van het rapport dei-; commissie in zake de vor dering van suatie-geld voor het oude-havenkanaal door de cen trale directie van Walcheren, waarover ih de vorige zitting de stemmen staakten, wordt op nieuw in stemming gebragt. Zij strekt om aan dat verlangen niet toe te geven. Zes leden ver klaren zich er voor en 5 tegen (de heeren van Deinse, Sprengcr, mr. Vis, mr. Bijleveld en de voorzitter) zoodat die conclusie is aangenomen en burgemeester en wethouders wordt opgedragen de centrale directie met dit besluit in kennis te stellen. In behandeling gebragt zijnde de conclusie van het rapport, uitgebragt door de commissie in wier handen gesteldis de nota van aanmerkingen van gedeputeerde staten omtrent het tarief van los-, bestel- en sleeploonen, voor deze gemeente gearres teerd, en welke strekt tot het erkennen der toepasselijkheid van art. 232238 der gemeente-wet, vereenigt de raad zich eenparig daarmede, terwijl burgemeester cn wethouders zijn uitgenoodigd nader gevolg te geven aan deze zaak, in verband met de voorschriften der gemeente-wet. Wordt overgelegd missive van regenten over de godshuizen alhier, berigteiide cïat voor de verbouwing van het weeshuis met inbegrip van/247, kosten voor de gasinrigting en later bijge- k om ene werken, boven de toegestane begrooting van ƒ8820, nog 470,41 benoodigd is; en voorts verzoekende magtiging om die geautoriseerde uitgaven met dat bedrag te overschrijden; te meer daar door het batig saldo van 1853, het presumtief na- deelig saldo, zoo als dit is opgegeven bij een onlangs ingedienden staat van baten en lasten, niet zal vergroofcworden. De voorzitter in bedenking gegeven hebbende of deze mag tiging mag vet strekt worden zonder goedkeuring van gedepu teerde staten, ontstaan daarover eenige discussien, die beëindigd worden door op voorstel van den heer mr. Vis, de beslissing tot de volgende zitting aan tc houden. Wordt overgelegd de rekening der commissie van amortisatie over het dienstjaar 1S54, aangehouden. Staande de vergadering zijn door dé daartoe door den voor zitter aangewezene leden, Snijder en van Deinse,. vernietigd 42 obligation, vertegenwoordigende een kapitaal vanƒ29,500 uit gestelde schuld ten laste der gemeente. De voorzitter herinnert dat met 1 januarij 1S56 afgeschaft zijn de rijks-accijnsen op het gemaal. De gemeenten mogen échter de vroeger als opcenten gehevene belasting als eigen middel blijven: heffen. Het komt hem voor dat de opbrengst ad ƒ33000, binnen deze gemeente hoogst moegelijk zal kunnen worden vervangen en het in ieder geval beter ware dc heffing alsnog voor een jaar te doen, tot dat men het geheele belasting stelsel alhier zal wijzigen naar de voorschviften der gemeente wet. Intusschen zou hij dit onderwerp ten line van onderzoek en rapport willen stellen in handen der commissie van financien. De heer mr. Sifflé verklaart zich hier tegen, daar zulks naar zijn inzien tot onnoodig oponthoud zal leiden, en hij wederlege de bewering van den voorzitter dat het best zal zijn nog een jaar de heffing te doen. Immers, wanneer dit nog kon als opcent-on, dan zou hij er welligt ook voor zijn, doch daar zulks reeds als eigene heffing zou moeten geschieden, vreest hij dat eens beslo ten zijnde tot de instelling daarvan voor een jaar, zoo goed als vastgesteld is dat de accijiïsen bij voortduring zullen gelieven worden. De heer Snijder mag niet ontkennen dat er eenigbezwaar be staat om een equivalent te vinden,doch nu de hooge regering het initiatief heeft gegeven, beschouwt hij de heffing als eigen mid del, hoewel geoorloofd, in zeker opzigt in strijd met de begin selen der regering, vooral bij' eene afschaffing die zoo zeer de sympathie van den volksgeest heeft verworven. De heer mr. Vis betuigt zijne verwondering dat bij in weerwil dat op de agenda staat uitgedrukt: voorstel van burgemeester en wethouders omtrent de belasting op liet gemaal, niets van zoodanig voorstel ontwaart. De voorzitter merkt daarop aan dat hij namens burgemeester en wethouders beeft voorgesteld om met de heffing nog voor een jaar door te gaan tot de algeheele wijziging van hetbelasting- stclsel. De heer mr. Verbrugge verklaart het gevoelen van den heer Snijder niet tc deelen en is gunstig gestemd voor accijnsen. In tusschen wenscht hij ook met den heer mr. Vis, een behoorlijk geformuleerd voorstel te zien ingeleverd door burgemeester en wethouders. Do voorzitter verklaart zich daartoe niet ongenegen, doch acht het minder noodig en persisteert bij zijn voorstel om de zaak te stellen in handen der commissie van financien. De lieer van Deinse wenscht daarbij de bepaling te voe gen dat die commissie, casu quo adviserende tot opheffing dei- plaatselijke accijnsen, tevens een equivalent voorstelle. De lieer mr. Sifflé betoogt op nieuw het ondoelmatige daar van. Tevens gelooft hij dat de minderheid van die commissie voor de afschaffing zal zijn haar zou dan de taak opgedragen worden een equivalent te beramen. Ilij gelooft dat van burge meester en wethouders met evenveel regt een tweeledig voor stel mogt zijn verwacht. De heer dr. Damme verklaart de zienswijze van den lieer mr. Sifflé te deelen dat, eenmaal de heffing als eigen geregeld middel zijnde, zij het ook slechts voor één jaar, moeijelijk meer tot eene afschaffing zal worden overgegaan. Hij zou dus bij voorkeur thans voor goed zien uitgemaakt of de accijnsen als eigen mid del al dan niet zullen worden geheven. Nadat ook de heeren mr. Bijleveld en van de Graft het woord nog hebben gevoerd wordt besloten,overeenkomstig den wensch van het dagelijkscb bestuur in verband met het denkbeeld van den heer van Deinse,de zaak te stellen in handen der commissie van financien. Eene missive van de kamer van koophandel en fabrieken alhier, ten geleide van het tarief voor het beurtveer tusschen deze gemeente cn Gorinclicm, wordt tot de volgende zitting- aangehouden. De verordening op bet burgerlijk armbestuur en op de inrig- ting en het bestuur der godshuizen worden aan de orde gesteld op aanstaanden dingsdag des voormiddags ten 11 ure. De beer II. Rekker brengt mede namens de heeren uirs. Sifflé en Snouck Hurgronje het regtskundig advies uit, aan hen opge dragen inzake de dagvaarding van den voormaligen pachter dei- bank van leening, P. dc Cloedt. Na inzage van de acte van dagvaarding alsmede van de door dien pachter geteekende verbindteniszoo wel als van twee brieven, door liem aan het dagelijksch bestuur gerigt, verklaart de commissie eenparig zijne vordering van allen grond ontbloot en komt liet haar onbegrijpelijk voor hoe dergelijk regtsgeding kauworden begonnen. Mogt hij dus blijven volharden bij zijne ongegronde vordering, dan adviseert de commissie om burge meester en wethouders te magtigen zich namens de gemeente partij tc stellen, na alvorens daarop de goedkeuring van gedepu teerde staten te hebben ingewonnen; waarmede de raad zich eenparig verce nigt. Bij conceptresolutie wordt op rapport van den wethouder mr. Bijleveld namens de commissie van financien goedgekeurd en gearresteerd de gemeente rekening over het dienstjaar 854, in ontvang op 243,376,44, uitgaaf 237,244,76 en dus goed slot 6131,68. De openbare zitting wordt gesloten. öuifcmlanïtsclie ®iiömqen. 55 Londen 15 augustus. Gisteren is de zitting van het parlement door den lord kanselier in den naam der koningin gesloten, met eene aanspraak die ongeveer aldus luidde

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2