MÏDDELBURGSCHE COURANT. IV0- 99. Zaturdag 18 Augustus. fcHimmlunDscljc £ijÏJmgnt. Drae courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- siugen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8, franco per post 8,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien are des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of' Doodbekend- makiugen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buiteugewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van Vrijdag avond 8 ure. Aa-EflbestetlïgBg;. Op zaturclag den 25 augustus 1855, des voormiddags ten 10 ure zal, onder nadere goedkeuring-, door den commissaris des konings m de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofd-ingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed 1. liet verhoogen en verzwaren des zeedijks aan den polder lloedekenskerke, over eene lengte van 1400 ellen 2. Het maken van zinkwerk en het doen van steenstortingen aan de polders Everdinge en Borsselen 3. liet verlengen van den zanddijk en verzwaren van het duin aan de Oude lloeve,. westzijde van het eilaud Schouwen; 4. Het verzwaren des zeedijks met het aanbrengen van een buitenberm aan den polder Bruinisse, over eene lengte van 300 ellen; 5. Het aanleggen van tien rijshoofden op den vooroever van den polder Bruinisse 6. Het maken van ryszinkwerken en verlengen van twee rijs hoofden tot verdediging- des oevers aan den Vlietepol- der; en 7. Het-maken van eenen inlaagdijk door de Kleinen Iluissens en Eendragtspolders, ter gezamenlijke lengte van 1090 el; Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijvingen opbod. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal;«an het ministerie vau biunenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen al waar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in ge melde pruvineie ter lezing gelegd worden. Zullende vierdagen voorde bestediug.de noodigeaanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatien te beko- j men zijn bij den hoofd-ingenieur van den welerstaat t.e Middel burg, en bij de ingenieurs Courai te GoesNicolson te Zierik- zceLebret te Middelburg, en Dirks te Neuzen. De minister van binnenlandsche zaken, VAN REEN EN. MaïUdBeBUBDaa-fï aaag-aastaas. Met den 16 dezer is eeue wijziging gebragt in het vertrek en de aankomst der posten van Middelburg. Do liollandsche post vertrekt des morgens ten 10 ure van hier die naar Vlissingen mede ten 10 en naar Zoutelande, Koudekerke, BekerkeenMeliskerketen 12 ure. De aaukonvst alhier van de hollandsehe post blijft onveranderd; die van Veere. Vlissingen en Zoutelandee. a. komen thans ten 9^ ure 's morgens aan. Voor het overige blijft alles op den bestaanden voet. Op morgen zal voor het provinciaal geregtshof in Zeeland behandeld worden de zaak van den officier van justitie bij de arrondisseinents-regtbank alhier, appellant van het vonnis dier rcgt.bank, waarbij de scheepsgezagvoerder M. Buteyn is vrij gesproken van de hem ten laste gelegde feilen. De alhier te houden algemeene vergadering van het Neder landse)) onderwijzers genootschap is heden voormiddag ten 10 ure geopeud in het kerkgebouw der luthersche gemeente. Be halve vele leden en afgevaardigden van het genootschap benevens eenige genoodigden was daarbij eene zeer talrijke ver gadering vau belangstellenden opgekomen. Vóór den aanvang der redevoering deed zich de Mannen- zangvereenigjng Concordia hooren, welke ook tusscheu en na dezelve bij afwisseling eenige zangstukken met begeleiding van instrumenten heeft uitgevoerd. De verdienstelijke voorzitter van het. genootschap, de hoog leeraar P. Iiofslede de Groot van Groningen, had even als twee jaren geleden te Zwolle, weder de taak op zich genomen om deze algemeene vergadering met eene redevoering te openem De redenaar, die t.ot onderwerp zijner rede gekozen had de beantwoording der vraag Wat kan de natie voor het onder wijs doen? schetste, na op den treurigen toestand van het onderwijsvooral in vergelijking van hetgeen het thans zijn kon en zijn woest te hebben gewezen de hoofdgebreken die er in beslaan, en toonde aan dat het onderwijs moest worden ge geven zelfstandigheid, christelijke gezindheid en algemeenheid. Om daartoe te geraken achtte spreker noodzakelijk, verbetering van de inkomsten der onderwijzers krachtige bijstand tot betere vorming, waartoe door middel van kweekscholen en catecheten-scholen moet worden bijgedragen, en aanmoediging en opwekking van buiten. Het tweede deel der rede was gewijd aan het helder en krachtig betoog, hoe bovenal de natie zich moet beijveren om de gewenschte verbeteringen te verkrijgen Zij is daartoe bevoegd en verplig-t, en moet zoo door de magtige stem der openbare meening als door de deelneming aan en on dersteuning van verscheiden instellingen daartoe medewerken- Belangrijk was deze redevoering; dubbel belangrijk voor dat ;edeelte der toehoorders dat. er steeds behagen in vindt de lof trompet over de voortreffelijkheid van het tegenwoordig onder wijs op te steken De reeks zomer-concerten voor dit jaar, door de confrérie van Sint Sebastiaan in het schuttershof De edele handboog alhier gegeven, werd gisteren avond besloten met een vijfde buitengewoon concert, uitgevoerd door de muziekanten der dienstdoende schutterij, ter gelegenheid van de alhier gehouden wordende algemeene vergadering van hetNederlandsch onder wijzers genootschap. Eene goede uitvoering van het met smaak gekozen program ma, gevoegd bij zeer aangenaam weder zoo als in langen tijd aan geen dier concerten te beurt viel, droeg er veel toe bij om deze bijeenkomst voor de talrijk aanwezigen tot een der aan genaamste te maken. De muziekanten hebben, na den afloop een blijk wil len geven van achting voor het bestuur der confrérie, en bij fakkellicht serenades gebragt aan de heeren A. H. G. Fokker, deken, Z. Snijder, beleder en mr. G. N. de Stoppelaar, be- leder thesaurier. De provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en foevoorzigfc in Zeeland, heeft in hare zittingen van augustus 1855, te Middelburg gehouden, na examina bevorderd: tot vroedmeesters de heeren 11. O. W. de Bats, H. E. Haman en A. Hendrix; tot apotheker de heer G. W. Houtzager, en tot vroedvrouwen mejufvr. J. Otto en A. D. den Hollander. Er is binnen deze gemeente eene tweede afdeeling van de vereeniging Het metalen kruis opgerigt. Daarvan zijn tot. be- stuurderen verkozen W. P. van Aartsen, voorzitter, E. van der Eist, secretaris en G. J. de Jong, penningmeester. Woensdag voormiddag had een koetsier alhier, bij het opstij gen van den bok van een zeer hoogen goederenwagen, op de Haringplaats, het ongeluk mis te stappen en achterover op de st.eeneu te vallen. Hij bekwam daarbij eene belangrijke wonde aan het achterhoofd, en is onmiddelijk naar zijne woning ge transporteerd waar zijn toestand thanshoewel hij nog in gevaarvolle omstandigheden verkeert, hoop geeft op gunstig herstel. Door de heeren officieren van het. 3de bataillon 4de regernent infanterie is aan den majoor D. van den Oosterkamp, benoemd tot militie-commissaris in de provincie Friesland, tot. aandenken en als een blijk hunner opregte achting aangeboden eene zeer fraaije pendule. Het vertrek naar elders van dezen geachten hoofd-officier, is een verlies voor de rotterdamsche afdeeling dienstdoende schutterij, vermits hij met de meesle welwillend heid zijne medewerking verleende tot het geven van instructie en eene betere oefening der schutters. Z. M. de koning heeft, zich den 16 dezer met. den trein van 12f- ure, uit de residentie naar de hoofdstad begeven. BEenwewniSiiig-eiia en Ixeslaaiiteini.- Bij koninklijk besluit van den 3 dezer isj.hr. J. C. Gevers, tot hiertoe Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevohnagtigd minister bij deVereenigde Staten van Amerika, als zoodanig eervol terug geroepen, en in diezelfde hoedanigheid overgeplaatst by het hof van Rusland. S&uLnstera en wettena§«:Iaapi>eii. Dingsdag jl. werd in het kerkgebouw der doopsgezinde ge meente te Amsterdam de 71e algemeene vergadering der Maat schappij tot nut van 't algemeen gehouden, bij welke gelegen heid een groot aantal afgevaardigden van de onderscheidene departementen (omstreeks 200) en eenige belangstellende toe hoorders waren opgekomen. De algemeene voorzitter, de me de-hoofdbestuurder J. Gilse, opende deze vergadering met eene toespraak, waarin hij de afgevaardigden welkom heette en zijn vertrouwen te kennen gaf op den goeden afloop der belangrijke werkzaamheden. Bij de ontwikkeling der gronden, waarop deze overtuiging bij den spreker steunde, gaf hij onder anderen te kennen dat, hoe groot ook het verschil der gevoelens omtrent, de voorname kwestie was, er zich geen verschil vertoond had omtrent de hoofdbeginselen waarop de Maatschappij tot nut- van 't algemeen behoorde te berusten, waaromtrent men het al gemeen eens was; ja zelfs wel ver dat zich stemmen hadden doen hooren, om de bepaling dat de maatschappij op christelijke beginselen moet steunen, uit hare wetten te doen verdwijnen, hadden velen den wensch geuit om dat beginsel nog krachtiger en duidelijker t.e doen uitkomen. Als anderen grond van gerust stelling meende de spreker te mogen vert-rouweruiat dfc-vrees. van sommigen, als of de op handen zijnde beslissing noodlottige gevolgen zou hebben voor het welzijn, ja zelfs voor liet bestaan der maatschappij, als afscheiding van leden, splitsing in ver schillende en vijandige deelen, voor ijdel moet gehouden wor- deu, daar de verstandige en bezadigde geest der leden het on denkbaar maakt dat men met eigene handen deze zoo heilzame instelling zal vernietigen de maatschappij toch is geen voort brengsel van den geest cles tijds, van de grillige modemaar zij is als gegroeid uit het hart der natie, zij heeft en kan ook hare wedergade niet hebben, wel nagebootst of nagevolgd worden onder alle stormen der omstandigheden is zij gebleven wat zij was, heeft zich uitgebreid en ontwikkeld; zij heeft de proef'vau 70 jaren doorgestaan, in weerwil van de staatkundige en andere gebeurtenissen. Maar ook de aard der maatschappij, merkte de spreker ten slotte op, strekt tot geruststelling omtrent haar voortdurend bestaanzij is niet, gewijd aan het genoegen of de belangen van eenigen, noch ook alleen aan die der leden, maar aan die van vele duizenden, wier welzijn door de maatschappij behartigd en bevorderd wordt; hierbij drong tevens de spreker met warmte aan op de noodzakelijkheid dat, hoedanig ook de uitslag der beraadslaging zij, de minderheid zich aan de meer derheid onderwerpe dat de leden mogen blijven werken tot nut van het algemeenal valt de beslissing tegen hun bijzonder gevoelen uit. Daarna werd door den secretaris verslag nit,gebragt omtrent den staat der maatschappij, waaraan wij de volgende hoofdpun ten on tl eenen Het. aantal departementen was met 5 verminderd, als Zuid- land, Zuidscharwoude, Hoogkerk, Fort Bath, St. Maartensdijk (te zamen 54 leden), en met 9 vermeerderd, als AxC^Ameron- gen, 5t Zand, Dwingelo, Surhuisterveeu, Minuertsga, Twisk, Hillegom, ?s Gravendeel (te zamen 1S5 leden), zoodat. het geza menlijk aantal departementen thans bedroeg 304 niet 14,392 zoo contribuerende als honoraire leden. DeAerrigtingen van het hoofdbestuur bepaalden zich tol, de vernieuwde zamen- steliing en uitvoering van onderscheidene bepalingen der nieuwe wet. Tot voorzitter van de algemeene vergadering voor 1856 js ditmaal door hoofdbestuurders, buiten hunnen kring, verzocht en benoemd de heer C. Hooijer, V. D. M. te Zalt-Bommel.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1