het besluit om alles wat mogelijk was aan te wenden tot het herstel van Polen, als een onaf hankelijken slaat, nimmer moest worden vergeten, dat lord Palmerston, van 1S30 tot 1846, het welzijn van dat land trouwloos had opgeofferd. Daarop is een groot rumoer ontstaan. Men heeft den voorsteller van dit amendement verweten, dat hij russisohgcziud was, en de ver gadering is in groote wanorde gescheiden. Vele van lord Raglans vereerders en krijgsmakkers zijn voornemens aan de familie van den overleden veldmaarschalk, uit dankbaarheid wegens zijne vele bewezene diensten, een landgoed tot geschenk aan te bieden, dat aan hel. familiegoed der Raglans grenst. Er is tot dat einde reeds eene bijeenkomst te Richmond gehouden, en voor dat doel al meer dan 5000 p. st. ingeteekend. Een brief uit het kamp voor Sebastopol van 2-1 julij be helst het volgende: //Een engelsch matroos roemt er op dat hij een middel kent om al de russische schepen in de haven een voor een te vernielen. Hij zegt zich op eenige voeten beneden de oppervlakte te water te kunnen begeven, van een ontplof fend werktuig voorzien, waarmede een gat in de sterkste huid geboord kan worden. Men hield dit eerst voor eene der talrijke sprookjes wegens vernielings-werktuigen, maar de matroos bood aan de waarheid zijner bewering te bewijzen, door, welk weder het ook zijn mogt, een schip te naderen zonder ontdekt te worden, hoe zorgvuldig men ook mogt wacht houclen. Dien ten gevolge verwittigde hij de officieren van liet schip London, dat hij gedurende den nacht den naam van dat schip vlak boven den waterspiegel zou komen schrijven en beval hun aan zorg- vuldige maatregelen te nemen om zijne nadering gewaar te worden. Dubbele rijen schildwachten werden aan bak- en stuurboord uitgezet en zelfs "bleven eenige officieren den ge- lieelen nacht door wacht houden, maar men bemerkte niets en allen waren het hier over eens dat de matroos ol'zijne onder neming niet gewaagd had of onder weg verdronken was. Bij onderzoek vond men echter des morgens den naam van liet schip, in zeer leesbaar schrift, op eene der zijden daarvan ge steld. Men denkt dat hij zich eene soort van atmosferische boot vervaardigd heeft, welke, voorzien van een toestel om lucht in te ademen, onderwater bestuurd kan worden, want zwemmen zou hij, zonder bespeurd te worden, onmogelijk heb ben kunnen doen." Londen 12 augustus. Morgen zal er te Osborne een geheime raad gehouden worden ter goedkeuring van de rede, uit te spre ken by de prorogatie van het parlement, welke op aanstaanden dingsdag bepaald is. De koningin zal douderdag van Osborne naar Parijs vertrek ken, waar zij zaturdag zal aankomen. H. M. wordt den 21 te rug verwacht. Kaas! a Hart. Sint Petersburg 2 augustus. Het gerucht wil dat keizer Alexander in het aanstaande najaar te Moscou gekroond zal worden. Den 29 julij werd hier een groot kerkconcert gehouden, dat door de keizerlijke hof kapel ten voordeele der krijgslieden welke de hoofdstad en de Oostzee-provincien verdedigen, ge houden werd. Dat concert werd met de tegenwoordigheid des keizers, de regerende keizerin, de grootvorsten Nicolaas en Mi- chiel, van den prins van Pruissen en van prinses Erederik der Nederlanden vereerd. Het blad L'invalide russe besluit zijn verslag deswege met deze woorden: Het concert werd met een krijgs- en triomfgebed besloten, waarbij alle aanwezigen van hunne zitplaatsen opstonden en het gebed om uitredding des keizers en zegen op zijne wapenen aanhoorden. Wie die dit bijwoonde en ziet wat rondom ons gebeurt, zou niet uit den diepsten grond des harten deze woorden herhalenGod, red den czaar, hij is het heil van Christendom en mensehheid hij is het onderpand van Ruslands grootheid, magt en roem Correspondenten uit Kronstadt schrijven de verwijdering dei- geallieerde vloten van die plaats, verder op in zee, aan de vrees loe dat gedurende de tegenwoordige donkere nachten branders van het eiland op die vloten afgezonden zouden kunnen worden. Nog verhaalt men dat de regering, uit hoofde der groote schade, het land door de blokkade toegebragt, de opheffing van het tolstelsel op de oostenrijksche en pruissische grenzen in den zin heeft, teneinde de benoodigde voortbrengselen des te gemakkelijker te kunnen verkrijgen. Van vorst Gortschakoff zijn uitvoerige rapporten ont vangen betrekkelijk de operalien in de Krim. van den 17 tot 22 julij li.daaruit blijkt dat het beschieten van Sebastopol dag en nacht met meerdere of mindere hevigheid wordt voortgezet, waarop met zoo veel kracht werd geantwoord, dat het vijande lijk vuur dikwerf op sommige punten tot zwijgen gebragt werd en de vijand zich genoodzaakt zag meermalen het werk in de loopgraven te staken. Volgens berigt van den generaal Wran ge!, uit de nabijheid van Kertch, werd door de troepen der ge allieerden druk aan de Pauls-batterij gearbeid. Ghenitchiwas den 19 julij op nieuw door de geallieerden gebombardeerd, doch den 20 waren de vijandelijke schepen vertrokken. Volgens een rapport van den generaal Muravieff van den 11 julij 11-, bleef hij Kars even naauw insluiten en hadden zijne troepen; eenige voordeeien behaald op de ongeregelde turksche troepen, bij het doen van verkenningen ontwaarde men groote onrust onder de bezetting van Kars. Sl. Petersburg 11'augustus. Prins Gortcliakoff meldt van 9 dezer dat erniels belangrijks voor Sebastopol was voorgevallen; het vuur van den vijand was zwak. atalïe. Turin S augustus. De generaal Percy, namens Engeland belast met de organisatie van het vreemden-legioen, is alhier aange komen. De berigten uit Griekenland luiden nog- altijd ongunstig ten opzigte van de onophoudelijke rooverijen, die aldaar gepleegd worden. Geheele benden bandieten legeren zich tot nabij de poorten der stad, en plunderen alles uit wat hen onder de han den valt. Nog op 30 julij waren alzoo verschillende personen waaronder de te Athene residerende prefect van policie, in han den der bandieten gevallen en werden letterlijk uitgekleed. Twee engelsohe officieren, die zich, op hunne beurt aangevallen zijnde, moediglijk verdedigden en er in slaagden de vlugt te nemen, ga ven ook aan deze beroofde lieden de gelegenheid te ontsnappen; allen kwamen gelukkig-lijk, maar grootendeels geheel naakt., te Athene aan. De fransche gezant aldaar doet al het mogelijke om door de bevoegde autoriteiten de noodige maatregelen tegen de bandieten te doen nemen, doch tot dusver is hij daarin uie; geslaagd. Bovendien bestaat nog altijd een schadelijke oppositie van het hof tegen den minister van oorlog. fiBaaitseBalaud. Weenen 11 augustus. Gisteren is weder een schip van het Oostzee-eskader te Dantzig aangekomen, zijnde de Jupiter, die iu den namiddag van 7 dezer van Nargeu was vertrokken. Het grootste deel der vereenigde vloten trok naarSweaborgop.en op de schepen was het gerucht verspreid dat die vesting den 8 zou gebombardeerd worden. Van de zijde der fransche regering is aan het oostenrijk sche kabinet mededeeling gedaan van de instructionwelke aan den franschen gezant te Konstantinopel, den heer Tliou- venel, zijn gezonden voor de regeling van het vierde punt van waarborg tot het herstel van eec duurzamen vrede, te weten de verzekering van de regten der christelijke onderdanen van de verhevene Porte. Naar nien verneemt, zijn deze instructien den oostenrijkseiieu minister v. Buol zeer bevredigend voor gekomen, en is ook reeds eene depeche aan den heer v. liubner gezonden, met last om den heer Walewskiden franschen minister van buitenlaudsche zaken, afschrift mede te. deelen van de instructien, welke ter zake van deze aangelegenheid aan den oostenrijkseiieu gezant te Konstantinopel zijn gezon den. Omtrent dit punt schijnt derhalve tusschen de beide mo gendheden geen verschil van gevoelen te bestaan. tiet ministerie heeft dezer dagen onderscheidene conces- sien verleend tot het aanleggen van spoorwegen in Hongarije, en men ziet nog vele andere te gemoet. In het geheel bestaan er op dit oogenblik 5 verschillende commission in Hongarije, welke het aanzoek tot zulke concessieu gedaan hebben. De minister van financien houdt zich ijverig bezig met het opsporen der middelen om in gevolge het verlangen des keizers de staatsschuld bij de bank in zoo spoedig mogelijke opvolging aan dezelve af te doen. Volgens de jongste berigten uit Riga, zijn thans in en om deze stad, ruim 40000 man geconcentreerd. Al deze troepen, welke ten deele uit Kozakken, Baschkiren en Tscherkessen be staan, kunnen binnen den tijd van 2 uren marschvaardig zijn, terwijl het voetvolk door middel van gereed staande wagens, snel naar elk bedreigd punt kan getransporteerd worden. De reserve beslaat uitlGOOO man van de nieuw gevormde landstorm. Dunamunde is mede van een sterk garnizoen voorzien, en wordt wijders nog door 16 kanonneer booten verdedigd. De toegang is door eenige zeer zware kettingen afgesloten. Ook ontbreekt het aldaar niet aan onder het vaarwater verborgene, ontplof fende machines. Volgens handelsbrieven heeft de deensche regering met den senaat van Hamburg en Lubeck onderhandelingen aange knoopt, wegens de invoering van gemeenschappelijke munt speciën. In het koningrijk Polen wordt, de nieuwe ligting (zijnde de vijfde sedert twee jaren) ijverig voortgezet. De lengtemaat der rekruten is verminderd; uitzonderingen op vrijstellingen komen uiterst zeldzaam voor. Onder de bevolking heerscht eene treurige stemming. Koningsbergen 12 augustus. Men wil hier weten dat de Russen te Sebastopol besloten hebben, voor het geval dat zij gedwongen moglen worden, terug te trekken, eene brug te bouwen over de baai van Sebastopol, tusschen de forten Paul en Nicolaas, ten einde de gemeenschap van het noordelijk met het zuidelijk gedeelte der vesting te verzekeren. B^rauBtrnj 2s. Parijs 11 augustus. Reeds eergisteren was alhier het.gerucht in omloop dat een bombardement legen Rcval was aangevan gen. Later is echter geen berigt. zulks komen bevestigen. De officiële opgaven van de nieuwe leening, gisteren door den Moniteur medegedeeld, doen zien dal, daaraan door 316,864 in schrijvers is deelgenomen en dat degenen die voor meer dan 50 francs rente inschreven slechts 15,92 percent zullen bekomen, terwijl alle inschrijvingen, van dat bedrag en minder in hun ge heel blijven. Voor inschrijvingen van 1000 francs moeteil de stortingen met liet meervoud van 10 francs geschieden, en met- het meervoud van 100 francs voor die van hooger bedrag. Te Marseille zijn heden berigten ontvangen per Sinai uit Konstantinopel van 2 dezer. Volgens La pressed'Orient zijn 56 batterijen in gereedheid voor den aanval op den linkervleu gel van Sebastopol. Te Konstantinopel werd een ministeriele crisis als spoedig op handen beschouwd. Otner-pacha was daar nog- altijd. In de Krim werden zeer belangrijke hoeveelheden krijgsbenoodigdhedeu naar de loopgraven afgezonden. Aan de russische bezetting van Anapa was het gelukt den ICouban weder over te trekken. Door Sefir-pacha wordt een cirkassiscli vreemden legioen georganiseerd. Met zekerheid wil men weten dat II. M. de keizerin zich ingezegende omstandigheden bevindt en dat zulks Tl. M. zal beletten de meeste festiviteiten bij te wonen, welke alhier zullen plaats grijpen bij gelegenheid van het bezoek van koningin Victoria. Men verzekert dat Abd-el-Kader zich gelijktijdig met de koningin van Groot-Briüanjc in deze hoofdstad bevinden zal hij moet daartoe namens den keizer der Prauseiien uitgenoodigd zijn. De fransche bladen mogen do laatste redevoering van lord Jolm Russel niet opnemen. Naar alie waarschijnlijkheid zal men tegen dc helft dezer maand voor Sebastopol wederom offensief te werk gaan, daar men zoo gaarne hel verblijf van koningin Victoria te dezer stede door eene luisterrijke overwinning in de Krim wilde kenmerken. In den laatsten tijd zijn 50,000 man versterking iu de Krim aangekomen, doch ongelukkig zijn vele der nieuw aangekome- nen niet bestand tegen het klimaat en beginnen den veldtogt met een verblijf in de hospitalen. Een door den generaal Pé- lissier den 19deu 11. aaneen hoog beambte g-erigte brief ein digt dusEene zware en moeijelijke taak, welke ik niet gezocht heb, rust op mijik hoop die ten einde te brengen, doch wat al moeijelijkheden De generaal Canrobert heeft zich den 2 dezer inde Krim moe ten inschepen, om naar Prankrijk weder te keeren. Het verblijf van koningin Victoria te dezer stede zal, naar men wil, tien dagen duren. Al de slaatsligchamen zullen aan haar voorgesteld worden. L'Uuivers zegt, dat men uit Holland aan de Précis His- toriques van Brussel onder anderen het volgende schrijft: Sedert veertien dagen heeft mgr. de bisschop van Haarlem zich in de hoofdplaats van zijn diocese gevestigd, in weerwil van de april-wefc. Men heeft niet beproefd dit te beletten." Volgens een brief, door Le constitutionnel medegedeeld zouden van wege den graaf de Mout.emolin en den graaf de Ciiambord bij den russischen gezant. Ie Weenen pogingen ge daan zijn, om van dezen geldelijke ondersteuning te verkrijgen ten behoeve van de Carlisteu in Spanje, als zullende hierdoor aan de fransche regering moeijelijkheden berokkend wordeu in het voordeel van Rusland. Dit stuk is door den hertog van Lewis, een vertrouweling van den graaf van Chambord, voor- Tas ter verklaard. Le constitutionnel heeft daarop weder be weerd, dat het bedoelde document van den carlistischen gene raal Elio, een getrouw aanhanger van don Carlos, afkomstig en door de fransche policie in beslag genomen is. Men denkt dat deze gebeurtenis gevolgen hebben zal, want er is een naauw- gezet onderzoek bevolen nopens den waren oorsprong van ge zegd document. Parijs 12 augustus. Nadere berigten, aangebragt rnet dc //Sinaï", bevestigen het gerucht dat het huis Rothschild er in toegestemd heeft eene leening met de Porte te sluiten, ten be drage van 10 millioen, rentende 6 pet. De hervormingsgezinde ministers willen den Divan zuiveren en er diegenen hunner ambtgenooten uit verwijderen, welke le gen de hervormingen gezind zijn. In de stad der Dardanellen was eindelijk de rast teruggekeerd, doch de bachi-boujoucks plunderen het platteland en verbrand,' den de omliggende dorpen. Onder het te Konstantinopel vereenigde engelsch-turkscha legioen begint zich veel desertie te openbaren. Het zal naar Schumla gezonden worden. Generaal Canrobert bevond zich niet aan boord van die boot,

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 3