J0uitmt<m&srt)£ ®ijïrittQm. schooner Montrado, welke beide oorlogs-bodems der 25 dezer maand uit deze haven derwaarts zullen vertrekken. //Met de Montrado is te Amsterdam een stoomproef genomen, die echter tot geene resultaten heeft geleid, vermits er aan de machine een defect is ontstaan." Naar men verneemt zullen, gedurende de maand september aanstaande, twee eskadrons kavallcrie te Tilburg worden gekan- tonneerd, welke te gelijk met het garnizoen aldaar en die, welke te Oosterhout, Dongen en omstreken zullen worden ingekwar tierd, de manoeuvres in het kamp bij Reijen zullen bijwonen. Zoo men zegt zal het kommandement over die troepen gedurende die maand aan den kolonel jonkh. van Merle van het 2de rege- ment dragonders worden opgedragen. Men schrijft uit Hellevoetsluis dat Zr .Ms. brik Delvoe- rier, kommandant kapitein-luitenant W. H. Dittlof Tjassens, den 15 dezer buiten dienst zal worden gesteld. Verschillende herïg-ten. Den 8 dezer hebben 3 of 4 gevangenen uit de militaire straf gevangenis nabij Leyden, buiten het huis eenige werkzaamheden verrigtende, cene poging aangewend om te ontvlugten; doch terstond ontdekt zijnde, zijn zij spoedig achterhaald en terug- gebragt. Blijkens de Staats-courant zijn bij het departement van binnenlandsche zaken, van de handels-societeit De verecnigiug te Batavia, ontvangen twee wissels, te zamen bedragende /I 5,755, welke gelden zijn bijeengebragt ten behoeve der nood lijdenden door den jongs ten watersnood in Nederland. De 'sGravenhaagsche nieuwsbode zegt: Het berigt, voor komende in de Arnhemsche courant omtrent ds.H. van 's Hage wordt ons bepaald verzekerd onwaar te zijn. Gedurende de maand julij zijn over den Rijn-spoorweg vervoerd 71738 reizigers, als van Amsterdam 21513, Rotter dam 570, Utrecht 13306, Gouda 3113, Arnhem 7522, enz. op brengst/ 89,775.75opbrengst der goederen, enz./13,751,17, te zamen/103,532.22. Deze week is men begonnen met het leggen der pijpen voor den telegraaf tusschen Harlingen, Leeuwarden en Gro ningen. Het heeft Z. M. clen koning behaagd, den heer G. A. Gretser, kunstschilder te Tiel, een kostbaren doekspeld Le doen toekomenals bewijs van tevredenheid en bijzondere goed keuring, voor een drietal teekeningen,. voorstellende onder scheidene gezigten op het voormalige kasteel te Buren. In den avond van den 9 dezer kxvamen met den laatsten spoortrein uit's Hage HH. KK. ÏÏH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden met gevolg te Arnhem aan, welke zonder op onthoud te dier stede, per koninklijk stoomjagt, dat dien na middag aldaar uit Rotterdam was aangekomen, hunne reis naar Luxemburg hebben voortgezet. EEMu'g-erlïpie stiannul. Vlissingenvan 1 tot 11 augustus. Gehuwd J. Zijlmans, jm, 28 j. met H. Schot, jcl. 22 j. J. J. Deering, jm. 37 j. met J. M. Straijkman, jd. 19 j. J. Hazen berg, jm. 39 j. met J. R. Dutilh. jd. 28 jaren. BevallenH. P- Riemens geb. Minderhout, d. R. A. J. Put geb. Pichal, d. M. Koolegeb. Jobse, dochter. Overleden: C. van Bel. d. 10 wek. J. Wegeling, z. 2 jaren, H. van der Heijden, d. 3 jaren. Goes, van 4 tot 11 augustus. Bevallen E. J. van der Swan geb. Cremer, zoon. Overleden: A. C. Breijs, vr. van J. van clen Dungen, 42 j, Zierikzee, van 4 tot 11 augustus. Gehuwd: A. Hagesteyn, jm. met H. de Key zei', wed. P Paret, jm. met N. Neerhout, jd. M. van de Rhee, jm. met J. Viergever, weel. P. J. Harinelc, jm. met A. A. Phaff, jd. BevallenL. van cle Ree geb. de Jonge, z. P. Hausser geb. Dooge, cl. A. Persenaire geb. Joosse, cl. A. M. Rensen geb. van Sctten z. L. van der Valk geb. But. dochter, Overleden: N. A. Hogerzeil, z. 3 maand. A, van der Klift, z. 4 m. S. van 't Noordende, wed. W. Kabos, 71 jaren. SSeieoiTGiatttg-BSclae waaa'jaejHiïmg'en 9 gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags ten 12 ure. Augustus 1855. Aanmerkingen. 17.01 0.70 18.6 0.53 20.2 0 79 18.0 0.77 17.9 0.77 19.4 0.73 |ö.'l"(p59.0j 19.4| 0.73 ten 1 u. 35 m. de wind omloopende tot Z Z W en W t. N, j^èt-dondör, weerlicht en regen tot 1 u. 52 m.; de hoeveelheid regen'was 4.5, 10,0410,01bijna helder. 8.54 0.01 13.89 [2.0 ,bew. met buijen. 11.89.6.0 11.80 5.0bewolkt. 12.1 fi 0.0 jligt bewolkt. 12.15 j0.0jbijna helder, Gemeenteraad vaai ©oes. Zitting van 10 augustus 1855. Afwezig de heeren mr. de Knokke van der Meulen en van den Bosch, uitlandig, en Hochart, ongesteld. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gearres teerd. Alvorens tot de werkzaamheden over te gaan, rigi de heer Vader eene interpellatie tot den voorzitter, en zegt dat ten voor leden jare bij de behandeling van het kohier van den hoofde- lijken omslag, door den raad als beginsel is aangenomen, dat niet de mérites van iederen aanslag mogten worden beoordeeld maar alleen de reclames; dat hij met verbazing heeft gezien dat men dit jaar anders beeft gehandeld, betgeen hij in strijd acht met de wet en het eens aangenomen beginsel; onder anderen heeft men zijnen aanslag met 50 verhoogd en was bij, toen zulks geschiedde ter vergadering gebleven, zeker zou bij zich hebben verzet en laten gelden. De voorzitter antwoordt, clat ook hij ten voorleden jare het gevoelen van den lieer Vader aankleefde, doch dit jaar is de raad van dat gevoelen teruggekomen, waartoe bij allezins be voegd is; overigens is het niet de aanslag van den heer Vader alleen, maar van verscheidene anderen die of verhoogd of ver minderd zijn. De heer Vader sustineert-dat de raad onbevoegd en in strijd met art. 264 der gemeentewet heeft gehandeld, zoo dat hij be paald voorstelt en verzoekt clat cle raad op het genomen besluit terugkome. Na nog eenige discussie wordt dit voorstel met algemeene stemmen (uitgezonderd die van don heer Vader) verworpen. Aan de orde is het puilt nopens de gemeente-begrootiug, waaromtrent de heer van den Bosch heeft geopineèrd, dat op grond van artt. 209, 200 en 201 der gemeentewet, de begroo ting geacht moet worden goedgekeurd te zijn, daar er meer dan twee maanden zijn verloopen sedert de beslissing des konings is ingeroepen. De voorzitter geeft als zijne mecning te kennen dat de heer van den Bosch ten deze gedwaald heeft, en dat de termijns bepaling van art. 209 alleen een regulatief van orde is en geens zins een fatale termijn; hij stelt daarom voor bij een tweede adres aan Z. M. beslissing te verzoeken. De heeren Vader, Verschoor en van Kerkwijk o>pinercii in gelijken geest en wordt mitsdien met algemeene stemmen tot opzending van het adres besloten. In behandeling komt liet voorstel van de vaste commissie voor het financiewezen, tot afschaffing, met 1 januarij 1856, van de belasting op de tarwe. Dit voorstel houdt hoofdzakelijk in, dat door de afschaffing van den rijks-accijns op het gemaal eene verandering, betrek kelijk de opcenten op clen rijks-accijns noodzakelijk is dat de gemeente van die belasting ruim15,000 genoot; dat eene eigen belasting op de tarwe bijna niet uitvoerlijk is, daar alsdan de kosten van surveillance p, m./5,000 zoucleu bedragen, en bet in de jaren 18301S-33, toen men ook eene eigene belas ting hacl, gebleken is hoe weinig de opbrengst beteekeut, daar zelfs in een dier jaren slechts6,000 is ontvangen, en clat de commissie alzoo voorstelt cle subsidie aan het algemeen arm bestuur met 2,000 te verminderen, de gift aan de commissie tot spijs-uitdeeling ad 400 in te trekken en de resterende 13,000 te voegen bij den hoofdelijken omslag en dien op andere grondslagen te heffen. De heer Vader acht dit voorstel van het hoogste belang, en wcnscht, uit hoofde van het onvoltallige der vergadering, dit punt aangehouden te zien. De voorzitter betreurt het ook dat zoo weinig leden tegen woordig zijn, maar daar burgemeester en wethouders in den loop dezer maand de begrooting moeten indienen, zou hij het zeer bezwaarlijk achten. Na eenige discussie wordt besloten dat burgemeester en wet houders het voorstel zullen overnemen en bij het ontwerp der begrooting die weglating voorstellen Bijna zonder eenige discussie worden gearresteerd eene nieuwe verordening op de bevolking-registers en eene op de straten, wegen enz. Wordt gelezen het verzoekschrift van de.agcnfcen van policie der tweede klasse, om verhooging van jaarwedde. Hetgeen in handen wordt gesteld van burgemeester en wethouders om daarop te attenderen bij het opmaken der begrooting. Mede wordt gelezen het verzoekschrift van den heer rnr. van Voorst Vader, om 5 maanden restitutie Yan betaalden hoofde lijken omslag over 1854, zulks over den tijd dien ZEd. teKIoe- tinge heeft, verbleven. De voorzitter zegt clat in de eerste plaats moet worden beslist of dit verzoek nog ontvankelijk is en of daarop niet van toepassing is de bepaling van art. 228 dei- gemeentewet. Op voorstel van den lieer van Kerkwijk wordt dit punt aan gehouden tot de volgende vergadering. Voor de te doene verkiezing van twee raadsleden, op 20 dezer, in de plaats der heeren W. A. de Laat de Kan ter en J. Fransen van cle Putte, die bedankt hebben, wordt overgegaan tot de samenstelling van liet stembureau, en worden achter- volgens tot leden benoemd cle heeren Hochart en Stnallegange tot plaatsvervangers, de heeren Soutendam en van den Bosch. Ingekomen zijn: missive van den heer J. Ivakebeeke, ver zoekende, op grond zijner hooge jaren, ontslag als directeur van het middel van straten en wegen. Welk verzocht ontslag eer vol wordt verleend, onder dankbetuiging voor de veeljarige en gewigtige diensten. Adres van de wijnhandelaars te dezer stede, die daarbij zeg gen dat de hoofdelijke omslag voornamelijk drukt op den meer- gegocden stand; dat de afschaffing der belasting op het gemaal daarvan eene verdubbeling doet te gemoet ziendat de belas ting in deze gemeente van den wijn geheven wordende, en die in Nederland zonder wederga is 16,874 per vat), almede op dien stand drukt en hunnen handel zoo zeer belemmert, dat het te vreczen is dat die geheel te gronde zal gaan en zij het een billijk equivalent voor de gegoeden zouden achten, de belasting op den wijn af te schaffen en ook daarmede den hoofdelijken omslag te verhoogen, hetgeen adressanten mitsdien verzoeken. Welk rekwest almede in handen van burgemeester en wethou ders wordt gesteld om daarop bij de begrooting te attenderen. Eene ingekomene nota van bedenkingen op het brandregle ment wordt in handen van de commissie voor cle strafverorde ningen gesteld, op rapport ter volgende vergadering. Aan de regenten over de armen wordt verlof verleend tot af- en overschrijving op de posten der begrooting 1854. Eenige staatsbladen worden gedeponeerd. De voorzitter benoemt de heeren van Kerkwijk, Smallegange en Soutendam, om te onderzoeken de ingezondeue geloofs brieven der heeren van clen Bosch en Kakebeeke. l)eze in orde bevonden zijnde en de heer Kakebeeke de vergadering verlaten hebbende, concludeert de commissie tot toelating van beide heeren. Waartoe met algemeene stemmen besloten wordt. Hierna is de vergadering gesloten. Emg-elaimira. Londen 11 augustus. In de zitting van het lagerhuis van gisteren is door den lieer Bowbyes het woord gevoerd ter ver dediging van den paus tegen de aanvallen, waaraan Z. H. dezer dagen bloot stond, zoo wel van de zijde van lord John Russell als van lord Palmerston. De goedertierenheid van den paus werd door den spreker vergeleken bij de gestrenge handelwijze van het engelsche bewind op de Ionische eilanden. Voorts heeft hij de vrees uitgedrukt dat uit de oprigting van een italiaansch legioen verwarring en oneenigheid zou ontstaau. Door lord Palmerston is die meening bestreden. Hij hoopte dat de zaken in Italië eene gunstige wending zullen nemen; intussehen erken de hij dat de godsdienstvervolging inToskane onverschoonbaar was. Voorts deelde hij mede dat het italiaansch vreemden legioen zal bestaan uit 3000 man, die aan Engeland goede dien sten kunnen bewijzen, zonder de regering van dat rijk in het minst nadeelig te zijn. De koningin heeft den 9 dezer het vreemden-legioen clat naar cle Krirn vertrekt, te Shorncliffe in ©ogenschouw genomen. Het duitsche legioen werd gekommandeerd door generaal Woolridge en teicle 1800 man. Het zwilsersche legioen, 1000 man sterk, onder generaal Raines, was van Dover overgekomen. Er waren eveneens 800 man van Helgoland aangekomen. The times zegt, dat deze troepen er goed en krijgshaftig uit zien, en dat zich in het legioen Duitschers.Holsteiners, Polen, Italianen en Belgen bevinden. Zij zijn allen met minié-karabij nen gewapend. De koningin werd met geestdrift begroet en is na afloop dei- revue, naar Osborne teruggekeerd. De koning van Portugal is den 10 dezer uit Southampton vertrokken. De Mindello zou evenwel Osborne aandoen, waar Z. M. afscheid van de koningin en prins Albert zou nemen. Een leger berigt van den generaal Simpson van 2S julij zegt dat, sedert zijne depeche van 24 julij niets bijzonders te melden valt. Men gaat voort met de naderingswerken te versterken en te verbeterenen men is thans tot de loopgraven des vijands zoo digt genaderd, dat dit gevoelig werkt op de verliezen dei- geallieerden. De vijand, zegt de generaal Simpson, iegt een groot en ij ver aan den dag, om zijne verdedigingsmidelen te ver beteren en het vervoer van groote hoeveelheden amunitie van het noorden naar het zuidejn neemt steeds toede cholera heeft bijna geheel opgehouden. De verliezen van het engelsche leger van 23 tot 26 julij bedragendooden 20 soldaten, 1 officier, 4 sergeanten, 1 tamboer; gekwetsten 133 soldaten. In den avond van den 8 dezer heeft de openbare verga dering plaats gehad voor het herstel van den poolschen slaat, onder voorzitting van graaf Harrington. Men rekent clat om streeks 2000 personen daarbij tegenwoordig zijn geweest, en daaronder cle lieer Peel, lord Ebiugton en verscheidene leden van het parlement. De heer Lacy Evans had zich in geschrifte van de bijwoning verschoond. De voorzitter heeft beweerd, dat als Rusland immer kon doordringen tot KonstantinopelIndie zoowel als Europa, en de vrijheid cler Middelandsche zee zouden worden bedreigd dat liet beste middel om dit te verhinderen is het hei stel van Polendat, Oostenrijk, om daartoe te geraken, Gallicie heelt willen ten offer brengen, mits een oostenrijksche vorst op clen poolschen troon werd geplaatstdat lord Palmerston dit heeft verhinderd, uit vrees dat Frankrijk alsdan zich van Belgie zoude meester maken, en daaruit een algemeene oorlog zoude voortvloeijen dat het echter thans cle tijd is om door te tas ten; dat men in Bessarabie moet vallen en aldaar de poolsche vanen ontrollen. De lieer Peel heeft gewenscht dat men eerlang den tijd mogt beleven, dat 200,000 Polen, thans in de russischegelederen dienende, zouden opstaan en hunne regl.eu hernemendat Engeland niet langer behoorde te aarzelen, en niet alleen voor Polen en voor Turkije, maar ook voor Italië behooren te strijden. Men heeft een amendement voorgesteld, houdende, dat bij

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 2