LQNiENSGHE VOLKSLEVEN, (bemiddelde marktprijzen. Middelburg 9 augustus. per Ned. Mud. Wittebooneu Gr. Erwten Aardappel.(nieuwe)- 2,40 per Ned. pond. Versche Boter. - ,94 per Ned. Mud. Tarwe ƒ15,25 Rogge -10,75 Garst- 6,50 Haver- Boekweit- Slolprijzcn der Effecten ter Beurze van Amsterdam 10 augustus. (Per telegraaf.) Nederland "Werkelijke schuld 24 pet. 632 dito dito 3 n 764 dito dito 4 ft 93-rV Handel Maatschappij 44 125 Rusland. Oblig. bij Hope Co 5 if 1034 dito dito 1828/1829. 5 n Certific. dito 1840 4 ff 784 dito bij Stieglitz 4 ff 774 dito dito 1854 5 ff 824 Certific. van Inschrijving 6 Spanje. Oblig. Nieuwe Stukken 1 184 Binnenlandsch 3 ft 304 Oostenrijk. Oblig. Metaliek 5 if 62-TV dito 24 tf 31-r dito nieuwe betaalbaar Amst. 5 ft 74 Belgie. Certific. bij Rothschild 94 ff Portugal. 3 394 Beurs van Londen, 9 augustus ten 12 ure. Consols 904- Beurs van Weenen, 9 augustus. (Slotprijzen.) Metalliek 5 pet. 77. Beurs van Parijs, 9 augustus (Slotprijzen.) 44 pct.compt. 94,75, 3 pet. 67,20. Caatstc Uieuwsttjöingcn. Bij Zr. Ms. besluit van den 7 dezer is 1. tot notaris te Kou- dekerke (Zeeland) benoemd P. LoefF, candidaat-notaris en secretaris der voornoemde gemeente, en 2. aan den heer W. M. Snijder vergund om zijne notariële standplaats over te brengen van Veere naar Middelburg. iUiittuicn tuut ttmmrr. STOO]tIllOOTUlli:iSTE!¥. Tussclieu 31 i «1«1 el burg en Rotterdam. Uren van vertrek in augustus. Van Middelburg Zondag 12's morg. 11 ure. Maandag 13, 11,30, Dingsdag 14, 11,30 Woensdag 15's midd. 12,30 Donderdagl6, 'smorg. 2 Vrijdag 17, Zaturdag 18 Zondag 19 Maandag 20 Dingsdag 21 Woensdag 22, Donderdag 23, Vrijdag 24, Zaturdag 25 2,30 3 3,30 4,30 6 7,30 8,30 10 Van Rotterdam Zondag 12, 'smorg. 6 ure. Maandag 13, Dingsdag 14, 7 Woensdag 15, 7 Donderdagl6, 9 Vrijdag 17, 9 Zaturdag 18, u 9 Zondag 19, 9 Maandag 20's midd. 12 Dingsdag 21, Woensdag 22, Donderdag23, Vrijdag 24, Zaturdag 25 12 12 12 's morg. 5 5 Vuil Vlissingen op Rotterdam. Vastgestelde uren van vertrek. Van Vliesingeu des Maandags, Woensdags eii Vrijdags, 's morgens 8 ure, na aankomst der stoomboot van Breskens. Van Rotterdam des DingsdagsDonderdags en Zaturdags. 's morgens 9 ure, na aankomst van den lsten trein uit 's Hage. IHtngrixwrh. 5Brijzen «Ier Landerijen in 172SL Bij de tegenwoordige hooge prijzen der landerijen is het mis schien niet ongepast eens te berinneren hoe het daarmede in het begin der vorige eeuw gesteld was. Bestond er destijds bij een handels-stelsel, dat uitsluiting van iedere mededinging tot leus had, en waarbij meu onder an deren om de oost-indische waren op prijs te houden, die soms in groote hoeveelheden vernietigde, in enkele steden een kunst- matigen welvaart, het grootste gedeelte der bevolking, die van het platte land, verkeerde in een lijdenden toestand, ener heerschte dan ook daar eeue ruwheid van zeden, waarvan men zich thans te naauwernood een denkbeeld kan vormen. In de aanteekeningen van mr. Lieven de Beaufort, (1) leest men In den jaere 1729 en daeromtrent was het sulke slegte tijd in Walcheren dat de menschen haer landen niet konden ver- koopen nog belasten, selfs nauwlijks konden weg geven of ver pachten en nieltegenstaende dat er overvloed van geld was en dat vele menschen, voornaemeutüjk Oost.-Indievaerders, groot geld en goed hadden en met. contanten als tot de keel toe over- kropt saeten. soo dat de interessen tot twee ten hondert en daer beueden liepen, soo durfde nieraant lant kopen, te meer daer de boeren soo slegt betaelde. In dien tijd wiert het hof Soetendael met siju heerenhuys, boerenhuys en schuere, alle wel onderhouden en in goeden stael, met sijn dreven, vijvers en opgaende hout., te saemen in alles groot 104 gemeten 282 r. lauts eu daeronder 12 gemeten Haymans ofte Vrijlant, public te koop gepresenteert en mogt niet gelden. Sieude dat er nie- mant wiert gevonden, die een penning voor sulke considera bele pand durfde bieden, liet ik uit de haud de somma van drie hondert ponden vlaems ƒ1800) daervoor bieden en niette genstaande de voogden van de weese, wien het hof toequam, wel drie inaeuden quamen t,e wagten en het hof overal onder de hand lieten presenteeren om te sien of er iemand gevonden wiert, die het bod wilde verhoogen, heeft sig echter niemantop- gedaen, soo dat mij eindelijk dat hof met alle sijne landen en toebehooren op den 12 december 1729 is verkogt en gelaeten voor de som me van drie hondert ponden vlaems en vervolgens opgedragen." N. lau Middelburg op Kierilizee eu Bergen op Xooiiu (THolen). Uren van vertrek in augustus. Van Middelburg Van Tholen Maandag 13's morg. 11,30 Vrijdag 17, namidd. 2 ure. Maandag 20's morg. 4,30 Vrijdag 24, 8 Dingsdag 14's morg. 11 ure. Zaturdag 18, namidd. 1,30 Dingsdag 21's morg. 3,30 Zaturdag 25, 7 Van Middelliurg op Antwerpen. Uren van vertrek in augustus. Van Middelburg Woensdag 15namidd. 12,30 Woensdag 22.'s morg. 6 ure. Van Antwerpen Donderd. 16, namidd. 1,30 üouderd. 23's morg. 7 ure. Tlïmrrtmtim. (1) Zie Oud en Nieuw uit de Vuderl. geschiedenis en letterkunde, ver zameld door r. scheltema. Voor de vele bewijzen van deelneming, mij en mijnen Kinderen betoond bij het afsterven van mijnen onvergetelij- ken Echtgenoot JAN DAVID PETERS, wordt bij deze door mij hartelijk dank betuigd. De Logement- en KoiSj huishouders-Affaire op den zelfden voet zullende worden voortgezet, zoo beveel ik mij en de mijnen aan in de gunst van Stad- en Landge- nootenonder verzekering van gelijke behandeling als vroeger plaats had. Vlissingen, -J. J. ANTHEUNISSEN, den 10 Augustus 1855. Wed. Peters. Een bekwame WAGËW3IAHKRS-HlVECIfT benoodigd tegen Maart 1856. Adres bij de Uitgevers dezer Courant. Brieven frauco. Door ziekte terstond eene DIENSTMEID benoodigd. de bekwaamheid hebbende eene Huishouding zonder Kinde ren waar te nemen. Te bevragen bij de GEBR. M1LBORN. Die iets te vorderen heeft van, of verschuldigd is aan den Boedel en Nalatenschap van wijlen den Heer ABRA HAM DIRK OERLEMANS, in leven Meester Timmerman en Metselaar en het Bedrijf van Winkelier uitgeoefend hebbende te Veere, op den 15 Julij 11. aldaar overleden, wordt verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen ten Kantore van den Notaris W. M. SNIJDER aldaar, vóór den 20 dezer loopende maand. Brieven franco. De gewone Vergadering van het Departement Middelburg der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, die op Woensdag 15 dezer zou moeten plaats hebben, is uitgesteld tot Woensdag den 22 dezer, daar het Lokaal niet beschikbaar is. Een BOVKHHIIIS te Huur, Langendelft B 120. KËS BOËRË3-PAlRl)Ë3 te Hoop bij A. PAGTER, buiten de Dampoort. Xüen AKllliËIV te Hoop, zijnde een Bruine Hengst, oud 11 weken. Te bevragen bij P. PLEYTE bij de Zaagmolens. Oe weduwe MARTINETS VISSER berigt aan hare geëerde Begunstigers, dat zij nog gedurende veertien dagen geplaatst is met haar WAFELKRAAM in het Schuttershof alhier, en beveelt zich voortdurend in ieders gunst. E:-n bekwame HOORlüMOLEMARS HXECHT van de Protestantsche Godsdienst, ongehuwd, die goed met den Kropsteen kan omgaan en goede getuigenissen heeft wegens zijn werk en gedrag, kan tegen goed Loon geplaatst worden. Men adressere zich in Persoon of met vrachtvrije Brieven bij de Uit gevers dezer Courant. Bij DE GEBROEDERS ABRAHAMS te Middelburg is uitgegeven MERKWAARDIGHEDEN UIT HET TOONEELEN EN SCHETSEN uit ENGELANDS HOOFDSTAD, NAAR IIET EJN'GELSCH VAN C, 31. SMITH, door C. Mo M E N S I N G. Twee deelen ï"rïjs f(,§0. De beoordeciiug van de Letteroefeningen luidt aldus Tafreeleu eu schetsen, als deze, van het volksleven in de kollossale en^el- sche hoofdstad, door een geestig schrijver geleverd, kunnen niet anders dan welkom wezen. Zij betreffen liet leven in Londen zoo als het thans is, en dat mag wel in het oog worden gehouden. Immers, heeft eenige groote stad, in de laatste halve eeuw, belangrijke wisselingen onderdaan, dan is het de hoofdstad van Groot-Brittauje. Vroeger had de gemeenschap tussehen de beide deelen, Middlesex en Surrey-zijdc, slechts plaats over drie bruggen; eu hoe is het nu? Ook hoeveel uitgebreider is nu het gedeelte dat aan de Surrey-zijde aan de wereldstad is vastgehecht! Bovendien is het, als ware de beteekenis van de spreuk: //tijd is geld," eerst sedert het laatste vijftiental jaren aan de bewoners van Londen bekend geworden; want hoe groot is 't aantal omnibussen, die des morgens uit verschillende' rigtingen naar //i'Elefant and Castle" henensnellen, om van daar, lau"s drie of vier bruggen over de Theems, hare vracht grootendeels door de City te verspreidenhoe groot is de menigte omnibussen uit allerlei streken aan de noordzijde van de Theems welke naar en van de City en de bank af en aanstormenBaarbij is de vracht uiterst gering. Naast de omnibus sen is een nieuw concurrent opgetreden en heeft zicli eene nieuwe Indus trie gevoegd. Nieuw was het niet dat eene stoomboot den vermaakzoe- kenden Cockney (de geboren Londeuaar) naar Greenwich en verder rivier-afwaarts vervoerdemaar het is geheel nieuw dat men hem voor een of twee koperstukken, met vlugge stoombootjes, van Blackfriars- brug, als hij verkiest, naar den Londen- brug voert. Wien zou het ver wonderen dat steeds honderden van die gelegenheid, om tijd te winnen, gebruik maken? Van dat alles wist men niets toen de algemeene vrede, veertig jaren geleden, napoleon naar het eiland St. Helena zond. Het Londen van thans levert veel op, waaraan toeu nog niet gedacht werd. De Tafreeleu en Schetsen," onder den titel van //Curiosities of Londen Life" bijeen verzameld, zijn vroeger meest allen in Chambers papers" of elders verschenen. Zij behelzen, zegt de heer smith, /Studiën naar liet leven;" en in der daad zijn velen met groote blijken van waarheid voorge steld. Niet allen nogtans voldoen evenzeer, want somwijlen levert de schrij - ver maar eene zeer losse schets, of zelfs maar vlugtige omtrekken; doch door de andere degelijke en uitgewerkte stukken wordt de lezer daar scha deloos voor gesteld. Aandoenlijk zijn de schetsen onder liet opschrift //hoe men al het leven houdt," en zeer waar is het hetgeen de schrijver daaromtrent in het alge meen zegt: «Zeer velen met vlijtige handen en gewillige harten staan of ledig op de markt, öf doen wat niemand hun gelast te doen, in de hoop van daardoor een droog stuk brood te wiuneu en hunne dagelijksche be hoeften te bevredigen. Velen worden van tijd tot tijd door nieuwe uitvin dingen uit hun werk gestootennog veel meer verkeeren in behoeftige omstandigheden, omdat zij een verkeerd beroep hebben gekozen eu onge schikt zijn om daarin de noodige bekwaamheid te verwerven." Zouden onder de laatsten niet ook behooren gerangschikt te worden de onge lukkige», die door overdreven concurrentie slechts met de uiterste moeite hun brood verdienen, waaronder mannen zijn, bekwaam in hun vak, maar die evenwel, geheel hun leven door, met broodsgebrek hebben te worstelen? Intusschen kan menigeen uit die schetsen wat leeren. Met veel genoegen lazen wij: "de Loudensclie straatvegers," en zagen er uit hoe zij in onderscheidene soorten verdeeld worden. Uit sommige gedeelten der stad, als in Cornhill en daar omstreeks, zijn ze verdwenen, sedert het gewoel van omnibussen, cab's, ily's etc., aldaar zoo menigvuldig is geworden, dat men vaak niet dan met levensgevaar, aan den hoek der straat dwars over kan steken. Men verhaalt dat vroeger in Cornhill en aan de bank de straatvegers welgestelde lieden werden. In «Sam Sundries" vonden wij met genoegen hoe men het in Londen aanlegt om zelfs nog het onbeduidendste tot een handels-voorwerp te maken. "Wil men uit het bont gewoel van goed en kwaad, van eerlijke vlijt, en van schurkeu-industrie dat het LondenscheYolksleven aanbiedt, verademing zoeken in de blijken van hetgeen waartoe de menschelijkc natuur in staat is, dan leze men: «de blinde Vioolspeler" en: «Vrouwelijke volharding." Treffend is het te zien, hoe de mensch, zelfs het noodigste moetende ont beren, toch met tevredenheid zijn lot kan dragen, en hoe zelfopoffering eu volharding in eigen bewustheid eeue voldoening kan vinden, veel grooter dan de toejuiching der wereld in staat is te scheuken. In het algemeen is het Londensche Volksleven hier op eene aanschouwe lijke, onderhoudende en kiesche wijze voorgesteld. Ieder zal de Tafreclen en omtrekken met genoegen lezen, en voor velen is er ook nut uit te trek ken, waut iiet werk bevat menig behartigenswaardigen wenk. Dat de stoffe bij lange na niet is uitgeput, behoeven wij niet te verzekeren; eene voort zetting der tafreeleu en schetsen zou velen met ons gewis aangenaam zijn. Men zie verder de gunstige beoordeelingen in DE RECENSENT DE TIJDSPIEGEL en HET LEESKABINET. uiTSPAmwiaroi DE ZEVENSTER, ((nroote Abeele.) Op Zondag den 12 Augustus, bij gunstig weder, KOORMUZIEK van het 3de Regement Infanteriedes namiddags ten 5 ure. J. A. KREUPELING. ter drukkerij van de gebroeders abrahams.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 4