MIDDELBURGSCHE C O R A N T. !V°- 96. Zaturdag 1855. 11 Augustus. öinncnlanbscljc t&ij hingen. Deze oouraut vcrscliijut des Dings dags, Donderdags en Zaturdags. Bitinen deze gemeente en "Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,10. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingeu enz., van één tot zes regels/1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van "Vrijdag avond Bekendmaking-. Burgemeester en weihouders van Zierikzee brengen ter ken- iiis van de belanghebbenden, dat zij voornemens zijn om op woensdag den 22 augustus e. k. ten 12 ure, in het openbaar aan den minsten inschrijver aan te besteden de levering van tien val en olie, ten dienste der straatverlichting binnen deze ge meente, waarvan de voorwaarden ter secretarie der gemeente ter lezing liggen en voor een ieder verkrijgbaar zijn gesteld. Gedaanten raad huize derslad Zierikzee, den 8 augustus 1855. Burgemeester en wethouders voornoemd, B. C. CAU. De Secretaris, C. DE JONGE. Middelburg1 B® augustus. Van regeringswege wordt verlangd een persoon, welke, on der den titel van opzigter, bestemd zal zijn om op het eiland Java electro-magnetische telegrafen daar te stellen, de dienst derzelve te regelen, en daarin te voorzien. Aan den daartoe be kwaam bevonden persoon zal worden verzekerd een trac- tement van 60's maands;vrijen overtogt met scheeps kost., eene gratificatie van 200 voor uitrusting en een voorschot; en op Java een tractemeut van/170 's maands, te verhoogen telken twee jaren met/50 's maands, tot een maximum van/500. Men zal zich, om clic betrekkiug tc kunnen erlangen, voor den eersten september aanstaande, moeten aan melden aan liet ministerie van koloniën in 's Gravenhage, met overlegging van de vereischte bescheiden. Bij gelijke aan spraak zullen de voorkeur hebben:! die reeds eene dergelijke betrekking hebben waargenomen, 2 ongclniwden, 3 geboren Nederlanders, 4 personen beneden den ouderdom van 31-jaren. Men zegt dat de ondernemers van den spoorweg van Ant werpen op Rotterdam concessie verkregen hebben tot het door trekken van hunne spoorwegbaan van Breda over Tilburg naar 's Hertogenbosch, en dat dadelijk een aanvang met. de werk zaamheden zal gemaakt worden. Dit gerucht wordt meer en meer bevestigd en verblijdt de bewoners dier streken, die zoo lang van het genot van eenen spoorweg verstoken bleven, eensdeelsom de moeijelljkheden daaraan verbonden, tengevolge van de aanhoudende overstroomingen, waardoor het. leggen van eenen zeer hoogen, watervrijen dijk op doorweekte of onder water gelegen gronden noodzakelijk werd, en anderdeels omdat de genie er in den laatsten tijd veel tegen zou gehad hebben, met opzigt tot de verdediging van 's Hertogenbosch, als eene vesting van den eersten rang. Het spoorwegnet zal mede hierdoor voltooid worden, vooral wanneer de lijn van 's Hertogenbosch naar Arnhem wordt doorgetrokken, de spoorweg meer opleveren, en.de handel aan die kanten meer oloeijen. Men leest in de Nieuwe rotterdamsche courant: Wij vernemen met veel genoegen, en daarom haasten wij ons het te vermelden, dat de lieeren J. E. Hoffman, A. van Rijc- kevorsel Hz. en C. G. Scliulze van Houten, het. denkbeeld heb ben opgevat., om de algemeene deelneming op te wekken, ten einde aan de uitstekende verdiensten en de nagedachtenis van wijlen den hoogleeraar A. des Amorie van der Hoeven, eene ge paste hulde te brengen en aan Rotterdam, de plaats zijner ge boorte, eene blijvende aangename herinnering aan den man te schenken, door aan onzen stadgenoot Strackée de vervaardiging eencr marmeren buste van den ontslapene op te dragen en die, ter plaatsing in liet museum Boyuians, aan de gemeente aan te bieden. Wij noemen dat een allergelukkigst deukbeeld en zijn volko men overtuigd, dat er de meest algemeene toejuiching aan zal te beurt vallen, en dat elk die daartoe in de gelegenheid is, van harte gaarne iets zal wenschen bij te dragen, om zijne hooge achting en vereeriug te toonen aan de nagedachtenis van den door zijne onvergelijkelijke prediking van Gods woord, onver- gelelijken man."' grootmoedige vrygevigheid van den eigenaar, de arme zieken kosteloos ontvangen en verpleegd worden. De hertog heeft, zijn landelijk uitstapje geëindigd met eene wandeling in het uitmun tende park dat de hygiënische voordeden van Zuiderburg ver- hoogt. Op het oogenblik van afscheid gaf de hertog den doctor Hendriksz de verzekering van zijne tevredenheid, en van de meest levendige belangstelling, welke hij bij voortduring in deze zóó voortreffelijke inrigting zal blijven stellen. Wij vernemen dat aan de ;;stad 'Amsterdam binnen kort de eer zal te beurt vallen van een hernieuwd bezoek van Z. M. den koning, en dat vermoedelijk.hóogstdeszelfs komst zal zijn op donderdag den 16 augustus e. k.op den volgenden dag zal Z. M. een bezoek brengen, te jZaandam en op zaturdagden wed strijd der koninklijke nedeilandsche zeil- en roeivereeniging op het Y bijwonen. Men schrijft aan de Aruhemsche courant het volgende uit 's Hageu Er loopt hier een vreemd gerucht. Een der predi kanten dezer gemeente, ds. H., die thans eene buitenlandsche reis doet en ouder anderen Milaan bezocht, zou aldaar in g-roote moeijelijkheden geraakt zijn, Wegens het niet nakomen vau ver ordeningen ten aanzien van kerkelijke plegtigheden. n Na$ir ik hoor, zou ds. H. bij het voorbijgaan ecner processie het hoofd niet hebben ontbloot en thans tot gevangenisstraf enböe'te-zijn veroordeeld. In hoe verre dit juist is, weet ik niet, maar dat hij in moeijélijkhedéri Verkeert, i& zeker." Wrij vernemen dat door den heer van Vliet, van wiens inge diende adressen wij vroeger melding hebben gemaakt, thans een nader adres aan den minister van koloniën is aangeboden, waarbij adressant verzoekt, dat het Z. Exc. thans moge behagen, bij beschikking op dit nader adres le willen kenbaar maken, de wijze hoe de minister van liet standpunt der regering" ten zijnen opzigte gevolg wenseht te geven aan het besluit door de tweede kamer in de zitting van 3 maart 1855 omtrent zijn beklag genomen. In de Nieuwe bydragen ter bevordering van het onderwijs en de opvoeding van julij 1855, in het officiële gedeelte, komt eene oproeping voor van sollicitanten naar deu vacanten post van ouderwijzer te Deest, gemeente Druteu, provincie Gelder land, onder het genot eener vrije woning, een gemeentelijk traktement van ƒ45, zegge vijf en veertig gulden, en schoolgel den, welke in 1854/25, zegge vijf en twintig gulden, hebben bedragen. En voor dien post vraagt men onderwijzers van den derden rangArt. 3 van de wet van 4 april 1806 is vergeten hier t.oe te passen, gedurende bijna eene halve eeuwHet zal ons bevreemden of er zich ook sollicitanten zullen opdoen, en of er ook vergelijkend examen zal kunnen gehouden worden. Alvorens voor eenigeu tijd de residentie te verlaten heeft, de hertog van Saxen-Weimar, die bij militaire verdiensten liefde voor kunsten en wetenschappen paart., wel zijne sympat hie wil len betoonen aan het gezondheids-etablissement Zuiderburg in de omstreken vau 's Hage; eene inrigting, die in hooge mate de algeineene aandacht tot zich trekt, en aan welke eene schoone toekomst is voorbereid onder de bekwame directie van den eigenaar, de heer dr. W. Hendriksz. De hertog heeft maandag al de bijzonderheden dezer schoone inrigting in oogenschouw genomen. De vertrekken voor zieken van verschillende categoriën, de twee groote zalen vau het mu seum, de zeldzame verzameling van pathologische ontleedkunde, de rijke verzameling van instrumenten van chirurgie, enz. heb ben de bijzondere aandacht van den bezoeker tot zich getrokken. Z. 11. heeft vervolgens het badhuis bezocht, uilsluitend ingerigt ten gebruike der zieken van de inrigting; een gebouw van be koorlijke sierlijkheid, en het afgescheiden gebouw waar door de Wij gelooven, zegt het Journal des dóbats, den landbouw geen ondienst te doen, door aan te geven welke vorderingen het draineren in verschillende deelen van Frankrijk gemaakt heeft. Met genoegen zien wij dat de particulieren en de rege ring wedijveren in het zoekeu naar middelen en de aanwending van geschikte pogingen, om deze nieuwe methode algemeen in gebruik te brengen. In het vorige jaar hebben wij eenige bij zonderheden vermeld over in het departement l'Aine uitge voerde werkèn van dien aard. De dienst der drainering, die door de schatkist onderhouden wordt, verleent kosteloos hare medewerking aan alle landeigenaren. Een merkwaardig feit in den loop der drainering in het dep. l'Aine is, dat niet alleen acht of tien groote landeigenaars die werken op groote schaal uitvoeren, maar dat allen,het zij geringe of vermogende grondbezitters, al naar hunne middelen, draine ren. Eenige pachters hebben zelfs met hunne landheeren reeds schikkingen gemaakt of trachten die te maken, om het werk voor gezamenlijke rekening te ondernemen. Volgens de berigten, welke men uit de onderscheidene stre ken van Gelderland ontvangt,heeft de aardappelziekte zich bijna overal geopenbaard. Op de vroege aardappelen, die tot, genoeg zame rijpheid gekomen zijn, schijnt' ze echter, wat, de knol betreft, geen nadeeligen invloed uit. te oefenen. Die blijft nog bijzonder goed, en over het algemeen heeft men in de laatste tien jaren geene zoo uitmuntende en smakelijke vroege aardap pelen gehad als thans. Wat van de late, voor den wintervoor raad bestemde aardappels worden zal, moet nog blijken. Gelijke ziekte als bij de aardappels heeft zich dezer dagen hier eu daar ook bij de boonen geopenbaard. De pollen sterven en leveren geen vrucht op. De korenoogst mag onder de gezegende gerekend worden. Bijzonder de boekweit staat zoo uitmuntend, als men het in eene groote reeks van jaren niet gezien heeft. Blenoeininifen en besluiten. Bij besluit van 5 dezer heeft Z. M. goedgevonden, ten ge volge van het, overlijden van W. F. C. graaf Bentinck, in leven kommandeur der duitsche orde, Balye van Utrecht, te vergun- nen de opklimming der kommandeuren en van den eersten jhr. in gemelde orde, welke door dat afsterven kan plaats hebben en te agreëren1. de opklimming van A C. J. baron Schimmel- penninck van der Oije tot, jongsten kommandeur; en 2. de admissie van J. C. baron van Golstein lot tweedeu jonkheer. Z. M. heeft, bij besluit van 2 dezer goedgevonden aan dc heeren J. Badon Ghijben en dr. A. A. van Heusden, lectoren der 1ste klasse aan de koninklijke akademie voor de zee-en landmagt, respectievelijk in de wis-en natuurkunde en.in de taal-en letterkunde, voor hunne vele en belangrijke diensten in voorschreven betrekking aan gemelde akademie bewezen, den personelen titel van hoogleeraar toe te staan, zonder be zwaar der schatkist. Z. M. heeft bij besluit van den 3 dezer goedgevonden, over te plaatsen, bij het regement grenadiers en jagers, den 2clen luitenant, jhr. A. J. B. van Suchtclen tot de Haar, van het 3de regement infanterie. Z. M. heeft bij besluit, van 30 julij bepaald, dat voortaan in stede van te Breskens een plaatselijke adjudant te Middel burg zal gevestigd zijn.

Middelburgsche Courant | 1855 | | pagina 1